Urlop dla poratowania zdrowia

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

kawa33
Posty: 44
Rejestracja: 2011-05-25, 13:22
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: kawa33 » 2011-12-27, 23:18

nie musi być "ciągiem" , może być z przerwami ale odliczając przerwy musi być 7 lat i zatrudnienie w momencie składania wniosku na czas nieokreślony w pełnym wymiarze godzin. Natomiast nie jest nigdzie powiedziane, że się należy, masz prawo.

Yoka
Posty: 1026
Rejestracja: 2008-04-28, 12:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: Yoka » 2011-12-28, 15:49

jak nie ma takiego wymogu?!

Ależ jest, cytuję:

4. Okres siedmioletniej pracy w szkole, uzasadniający prawo do urlopu, powinien przypadać bezpośrednio przed datą rozpoczęcia urlopu dla poratowania zdrowia. Wymóg siedmioletniego okresu pracy w szkole dotyczy udzielenia pierwszego urlopu dla poratowania zdrowia.

masz jasno napisane, że powinien przypadać bezpośrednio przed datą rozpoczęcia urlopu udzielonego po raz pierwszy.

Autor wątku miał przerwę, więc w myśl tego przepisu nie ma 7 lat ciągiem wstecz.

kawa33
Posty: 44
Rejestracja: 2011-05-25, 13:22
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: kawa33 » 2011-12-29, 12:51

Dla ciebie bezpośrednio oznacza nieprzerwanie?
Dla wyjaśnienia wkleję informacje ze stron poświęconych prawu oświatowemu
Problematyka zasad oraz warunków udzielania urlopu dla poratowania zdrowia została uregulowana w sposób wyczerpujący w art. 73 KN. Nauczyciel, który ubiega się o urlop dla poratowania zdrowia, zobowiązany jest spełnić szereg określonych w powyższej regulacji warunków. Jednym z nich jest odpowiedni staż pracy w szkole oraz zatrudnienie na czas nieokreślony w wymiarze pełnego pensum. Zgodnie z ust. 1 powołanego wyżej przepisu urlop dla poratowania zdrowia przysługuje nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony po przepracowaniu w szkole co najmniej 7 lat. Do siedmioletniego okresu pracy w szkole zalicza się – stosownie do art. 73 ust. 3 KN – okresy czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby oraz urlopu innego niż wypoczynkowy trwające łącznie nie dłużej niż 6 miesięcy. Należy jednak pamiętać, iż wymieniony wyżej warunek 7-letniego stażu pracy w szkole dotyczy jedynie pierwszego urlopu dla poratowania zdrowia. Jego spełnienie wymagane jest więc w przypadku nauczyciela, który ubiega się o urlop dla poratowania zdrowia po raz pierwszy. Okres pracy w szkole powinien przypadać bezpośrednio przed datą rozpoczęcia urlopu dla poratowania zdrowia, co nie oznacza że cały, nieprzerwany siedmioletni okres pracy musi przypadać bezpośrednio przed datą rozpoczęcia tego urlopu. Z brzmienia tej regulacji wynika jedynie, że nauczyciel przed przejściem na urlop dla poratowania zdrowia powinien pracować w szkole. Okres siedmioletniego zatrudnienia w szkole nie musi być okresem pracy w pełnym wymiarze pensum na czas nieokreślony, wskazany przepis nie formułuje wprost takiego wymogu. Oznacza to, że dyrektor szkoły może udzielić urlopu nauczycielowi, który – w momencie udzielenia urlopu zdrowotnego – jest zatrudniony w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony i posiada 7-letni staż pracy w szkole; KN nie wymaga natomiast, by nauczyciel przepracował w szkole 7 lat w wymiarze pełnego pensum i był przez ten okres zatrudniony na czas nieokreślony.
- skopiowane ze strony biblioteka prawa oświatowego
I ze strony www.kadrydlaoswiaty.pl :

Odpowiedź: Staż pracy zaliczany do uprawnień związanych z urlopem dla poratowania zdrowia, powinien być zliczany z okresów zatrudnienia w oświacie na stanowisku nauczyciela, a więc nie musi on być nieprzerwany. Jednak w przypadku udzielania pierwszego urlopu dla poratowania zdrowia, co najmniej 7-letni okres zatrudnienia w szkole musi przypadać bezpośrednio przed urlopem zdrowotnym.
Zapamiętaj: nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony, po przepracowaniu co najmniej 7 lat w szkole, dyrektor szkoły udziela urlopu dla poratowania zdrowia , w celu przeprowadzenia zaleconego leczenia, w wymiarze nieprzekraczającym jednorazowo roku.
Wymóg przepracowania 7 lat w szkole bezpośrednio przed udzieleniem urlopu zdrowotnego dotyczy pierwszego takiego urlopu
Urlop dla poratowania zdrowia przysługuje więc nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony. 7-letni staż pracy nauczyciela w szkole powinien przypadać bezpośrednio przed datą rozpoczęcia urlopu dla poratowania zdrowia, z tym że wymóg ten dotyczy wyłącznie udzielenia pierwszego urlopu.
Okres 7-letniej pracy w oświacie nie musi być nieprzerwany
Okres 7-letniej pracy w szkole oznacza, że dotyczy on ogólnego stażu w oświacie - z zastrzeżeniem, że wymóg ten musi być spełniony w dacie udzielenia urlopu. Ustawa nie zawiera jednocześnie regulacji, że 7-letni staż pracy musi być nieprzerwany i realizowany w ramach jednego stosunku pracy. Z tego względu staż pracy zaliczany do uprawnień związanych z urlopem dla poratowania zdrowia, powinien być zliczany z okresów zatrudnienia w oświacie na stanowisku nauczyciela.
Zapamiętaj: do okresów uprawniających do urlopu wlicza się również okresy czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby oraz urlopu innego niż wypoczynkowy, trwające łącznie nie dłużej niż 6 miesięcy. W przypadku okresu niezdolności do pracy i urlopu trwających dłużej niż 6 miesięcy wymagany okres pracy przedłuża się o ten okres.
Podstawa prawna:
• art. 73 ust. 1 i ust. 4 ustawy z 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 ze zm.).

Yoka
Posty: 1026
Rejestracja: 2008-04-28, 12:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: Yoka » 2011-12-29, 15:15

z tym, że ja rozumiem, że to że nie musi być nieprzerwany określa ewentualne L4 i inne wolne od pracy, a nie lukę w zatrudnieniu w szkole w ogóle.

Zobaczymy, czy autor wątku dostanie ów urlop.

dimhirien
Posty: 1
Rejestracja: 2012-01-04, 21:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: lubuskie

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: dimhirien » 2012-01-04, 21:55

Witam.Mam pytanie.Chciałabym pójść na urlop na poratowanie zdrowia.Jednak mam problem co jeżeli zajde w międzyczasie w ciążę.Czy mogę wówczas pójść na zwolnienie lekarskie?Także mam pytanie czy mi ten urlop wtedy nie przepada.Proszę o odpowiedź.

Peonia
Posty: 620
Rejestracja: 2011-09-23, 16:35
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: łódzkie

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: Peonia » 2012-01-04, 22:00

A po co na L-4 w czasie, kiedy masz urlop zdrowotny, czyli się leczysz. Nie rozumiem.

Yoka
Posty: 1026
Rejestracja: 2008-04-28, 12:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: Yoka » 2012-01-05, 10:58

no a po co Ci L4 skoro i tak siedzisz w domu, bo masz zdrowotny?

wenna
Posty: 9
Rejestracja: 2010-01-18, 11:09
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Informatyka
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Czy mam 7 lat stażu pracy potrzebnego do uzyskania urlopu?

Postautor: wenna » 2012-01-09, 14:17

Witam
Czy ktoś mógłby mi pomóc wyliczyć staż pracy, bo nie wiem, czy od września 2012r. mogę liczyć na urlop dla poratowania zdrowia. Sama nie potrafię obliczyć, a nie wiem, czy będę się mogła starać o ten urlop. Od tego zależą moje plany życiowe na najbliższy czas.

Zatrudnienie w szkole od 1 września 2003r., obecnie umowa na czas nieokreślony w pełnym wymiarze.

W tym czasie: przerwa w pracy od 13 maja 2008r. do 13 lutego 2009r. (L4 w czasie ciąży, urlop macierzyński od 24 lipca 2008r., urlop uzupełniający za urlop wypoczynkowy 42 dni, L4 do początku ferii)

powrót do pracy od 14 lutego (2009r. - początek ferii)

kolejna przerwa w pracy: 30 styczeń 2001r. do 10 luty 2012r. ( w tym L4 w czasie ciąży, urlop macierzyński, urlop uzupełniający 56 dni, L4 do 11 lutego 2012r. do ferii)

powrót do pracy od 12 luty 2012r.(ferie)

W czasie mojego stażu pracy były też zwolnienia doraźne na skutek choroby mojej lub dzieci, trwające jednorazowo tydzień lub dwa. Dokładnych terminów tych zwolnień nie zapisywałam. Było tez zwolnienie w ciąży 21 dni z powodu komplikacji, po którym wróciłam jeszcze i pracowałam.

Z góry dziękuję, jeśli ktoś podejmie się odpowiedzieć na moje pytanie. Czy mam 7letni staż pracy i czy mogę się starać o urlop dla poratowania zdrowia od 1 września 2012r.

Yoka
Posty: 1026
Rejestracja: 2008-04-28, 12:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Czy mam 7 lat stażu pracy potrzebnego do uzyskania urlop

Postautor: Yoka » 2012-01-10, 11:57

wenna pisze:Witam

kolejna przerwa w pracy: 30 styczeń 2001r. do 10 luty 2012r. ( w tym L4 w czasie ciąży, urlop macierzyński, urlop uzupełniający 56 dni, L4 do 11 lutego 2012r. do ferii)


tu chyba pomyłka w roku "od 2001 do 2012"?

Weż sobie zlicz dziennie te nieobecności i zobacz czy tworzą 2 lata przerwy, jeśli nie tworzą więcej niż 2 lat przewry w czynnej pracy to możesz starac się o urlop bo staż pracy we wrześniu 2012 będzie 9 lat, a 7 lat musi być przepracowane. Musisz też zliczyć wszelkie pojednycze L4 i dni wolne np. dni opieki nad dzieckiem zdrowym, dni ulopu okolicznościowego i bezpłatnego, jeśli takie brałaś od 2003r.

wenna
Posty: 9
Rejestracja: 2010-01-18, 11:09
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Informatyka
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: wenna » 2012-01-10, 18:20

Dziękuję za odpowiedź. A dlaczego powinnam dodać też pojedyncze zwolnienia, dni opieki nad dzieckiem? Kto zajmuje się takim wyliczeniem stażu pracy (pracuję w szkole na wsi). Sama nie jestem w stanie odtworzyć swoich zwolnień w latach mojej pracy.

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: linczerka » 2012-01-10, 18:30

Udaj się do kadrowej.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

wenna
Posty: 9
Rejestracja: 2010-01-18, 11:09
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Informatyka
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: wenna » 2012-01-10, 18:39

W szkole mamy tylko księgową i sekretarkę a w urzędzie gminy jest chyba jakas pani inspektor ds oświaty. Nie wiem, kto się tym zajmuje. A zawsze przed udzieleniem takiego urlopu dokładnie liczą, co do dnia, czy minął staż pracy 7 lat?

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: linczerka » 2012-01-10, 18:46

Nasza kadrowa nam tłumaczyła, że liczą się tylko dni "przy tablicy".
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

wenna
Posty: 9
Rejestracja: 2010-01-18, 11:09
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Informatyka
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: wenna » 2012-01-10, 18:53

Linczerka, widzę, że się w tym orientujesz, prosze pomóż mi to jakos obliczyć. Co to znaczy "dni przy tablicy"? A co jeśli brałam zwolnienie na ferie, a na wakacje miałam macierzyński urlop 2 razy, a potem odbierałam to jako urlop uzupełniający za urlop wypoczynkowy? Jak to wtedy policzyć tą przerwę w pracy, dwa razy jako zwolnienie i potem urlop wypoczynkowy, czy ten wypoczynkowy się nie liczy do przerwy w stażu pracy? Kurcze, jestem zielona i się strasznie w tym pogubiłam, niech ktoś pomoże...

Na pomoc kogoś w szkole czy gminie raczej nie mogę liczyć, żeby tak orientacyjnie mi wyliczyli. Składać w odpowiednim czasie wniosek i liczyć na to, że mi się uda?

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: linczerka » 2012-01-10, 19:02

Odliczasz wszystkie dni, w których nie byłaś w szkole. Wszystkie. "Przy tablicy" oznacza dzień w szkole. Do tej pory nie byłam na takim urlopie, więc z autopsji nie wiem, ale sugeruję się słowami naszej kadrowej. Ona nam to wszystko liczy.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia


Wróć do „Prawo oświatowe”