Urlop dla poratowania zdrowia

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

ajk78
Posty: 3
Rejestracja: 2016-03-04, 22:13
Lokalizacja: małopolskie

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: ajk78 » 2016-03-04, 22:41

Witam
Ale z czego to wynika, że tylko z jednej. Rozumiem, że tak jest w przypadku gdy ktoś nie pracuje na pełnym etacie, ale jeśli są dwa pełne etaty, to jaka jest przeszkoda? Wynika to z jakieś ustawy?

Czas pracy na karcie nauczyciela to 20+20 więc jest ciężko, ale jakoś daję radę ;)

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: koma » 2016-03-05, 14:27

Nie 20, tylko 40. :)
Dochodzą godziny spoza pensum - i tak własnie jest w Karcie.
Dokładnie: nie może przekraczać 40 h.

Przeczytaj:
Uchwała Sądu Najwyższego z 7 lipca 2005 r., sygn. akt II PZP 5/05

W związku z powyższym, w opinii Ministerstwa Edukacji Narodowej, nauczyciel, któremu został udzielony urlop dla poratowania zdrowia w szkole stanowiącej jego podstawowe miejsce pracy, powinien rozwiązać stosunek pracy lub wystąpić o urlop bezpłatny na czas przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia w szkole, która jest jego dodatkowym miejscem pracy.

oraz

www.experto24.pl/oswiata/urlopy-w-oswia ... trgbfnhDcs

ajk78
Posty: 3
Rejestracja: 2016-03-04, 22:13
Lokalizacja: małopolskie

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: ajk78 » 2016-03-06, 20:04

Bardzo dziękuję za odpowiedz, ale jeszcze doprecyzuję, że w obu pracach nabyłam uprawnienie do urlopu na poratowanie zdrowia (ponad 7 lat pracy, pełny etat itd.). Czy w tej sytuacji niczego to nie zmienia?

shire1
Posty: 1
Rejestracja: 2016-03-22, 17:58
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Fizyka, Informatyka, WOS, ...
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: shire1 » 2016-03-22, 18:23

Witam. Jestem w podobnej sytuacji jak ajk78. Ubiegam się o urlop dla podr. zdr. w dwóch placówkach. Moja sytuacja jest następująca. od 1999r roku pracowałem na pełen etat w internacie jako wychowawca. 8 lat temu podjąłem dodatkowo pracę w szkole jako nauczyciel. Po roku zrezygnowałem z pracy w tym internacie i podjąłem pracę w innym internacie. Czyli dzisiaj mam dwie umowy, obie na pełen etat. W szkole pracuję ponad 7 lat a w innej placówce w internacie 6 lat i 9 miesięcy ale łącznie mój staż pracy to już ponad 16 lat w pełnej ciągłości. I teraz mam problem. W szkole udzielono mi udpz a w internacie odmowa urlopu argumentując że nie przepracowałem wymaganych 7 lat. Czyli że nie spełniam wymogów formalnych. Orzeczenia lekarza nikt nie kwestionuje. Wiem że jest możliwość by otrzymać udpz w obu placówkach jednocześnie. Pytanie jak się odwołać od decyzji dyrektora? Ile czasu trwa taka sprawa w sądzie pracy? Czy mam szansę wygrać - Wyrok SN z dnia 13 grudnia 2012 r. PK 137/2012 oraz http://www.solidarnosc.org.pl/oswiata/i ... nr-14.html
Jestem obecnie na zl l-4. Odwołam się do sądu pracy ale po 182 dniach nieobecności w internacie jak skończy mi się zwolnienie dyrektor wyśle mnie na badania kontrolne. Będę nadal niezdolny do pracy. I co wtedy? Dyrektor z internatu mnie zwolni? Jestem nauczycielem dyplomowanym. Co tu robić poradźcie. Jak byłem zdrowy wszyscy byli zadowoleni. A teraz ....

kiro
Posty: 1
Rejestracja: 2011-06-08, 20:32
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Wychowanie fizyczne
Lokalizacja: śląskie

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: kiro » 2017-07-05, 18:29

Witam ,mam pytanie w sprawie urlopu dla poratowania zdrowia . Pracuję w szkole od 21 lat ale nie przez cały okres pracy miałem pełny etat i nie na umowie na czas nie określony . Od 6 lat mam umowę na czas nie określony i 6 lat temu nie miałem pełnego etatu . Moje pytanie brzmi czy mogę skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia ? . W szkole na początku poinformowano mnie że mogę iść , złożyłem stosowne papiery i parę dni temu pani Dyrektor oznajmiła mi że nie mogę iść ze względu na brak pełnego etatu 6 lat temu . W czasie 21 -no letniej pracy miałem przez okres 16 lat powyżej etatu a tu ktoś wytkną ze 7 lat pełny etat i umowa na stałe , czy to jest zgodne z przepisem . Dzięki za odpowiedz pozdrawiam Kiro.

krg54
Posty: 220
Rejestracja: 2009-03-14, 18:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Przyroda
Lokalizacja: śląskie

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: krg54 » 2017-07-21, 00:13

Niestety dla Ciebie! Musisz przepracować jeszcze 1 rok na pełnym etacie. Przepisy wymagają 7 lat zatrudnienia w pełnym wymiarze bezpośrednio przed udzieleniem urlopu dla poratowania zdrowia.

Awatar użytkownika
Ritter von Rodewald
Posty: 380
Rejestracja: 2017-06-17, 15:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: Ritter von Rodewald » 2017-07-21, 09:19

A jeżeli nauczyciel jest udziałowcem w sp. z o.o. albo posiada akcje SA, przykładowo jakiejś spółki notowanej na giełdzie, które przynoszą zysk i jest wypłacana dywidenda, to prowadzi działalność gospodarczą czy też nie? Albo wynajmuje w ramach istniejącej działalności gospodarczej lokal pod sklep? Moim zdaniem przepis ten to relikt PRL, gdy nikt nie rozpatrywał innej formy pracy, jak tylko etat. Moim zdaniem nauczyciel na urlopie zdrowotnym nie może podjąć żadnej innej pracy etatowej. Natomiast prowadzoną do tej pory od lat działalność gospodarczą, obojętnie jaka, może kontynuować. Albo gdy nauczyciel ma kilka albo nawet kilkanaście hektarów i dostaje dopłaty. To wolno czy nie wolno? Sam osobiście znam przypadek kolegi z pracy, był na urlopie zdrowotnym a jednocześnie jako rolnik z zarejestrowaną działalnością uprawiał ziemię.
Na powodzenie w osiągnięciu zakładanego celu wpływa wiele czynników, takich jak: osobowość odbiorców, ich wiedza o świecie, kontekst sytuacyjny bądź przyjęte normy postępowania.

krg54
Posty: 220
Rejestracja: 2009-03-14, 18:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Przyroda
Lokalizacja: śląskie

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: krg54 » 2017-07-22, 00:41

Wszystkie wymienione przez Ciebie sytuacje prowadzą do osiągania określonych opodatkowanych dochodów, a więc stanowią rodzaj jakiejś działalności zarobkowej. W art.73 ust.7 KN dotyczącym urlopu dla poratowania zdrowia nie mówi się o działalności gospodarczej, lecz o "innej działalności zarobkowej". Tak więc widzisz, że wszystkie wspomniane przez Ciebie przypadki są działalnością zarobkową, cokolwiek byś osobiście o tym nie myślał. Podany przez Ciebie przykład kolegi-rolnika jest typowym przykładem wyłudzenia ... oraz nieznajomości prawa przez dyrektora placówki.

silije
Posty: 168
Rejestracja: 2013-11-10, 16:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: silije » 2017-07-22, 08:25

Tak mnie to zaciekawiło, sama nie myślę o urlopie zdrowotnym na razie, ale skoro nie można osiągać na nim żadnych przychodów, to co z wpływami za wydane książki? Bo takie mam i dostaję przelewy z wydawnictwa raz na kwartał lub rzadziej. Czy to jest tak że te wydane już się nie liczą (no bo przecież nikt nie wstrzyma sprzedaży książek na urlopie), ale nie można wysłać do wydawcy nowej i nie może się ona ukazać w druku w czasie tego urlopu? Czy umowa o dzieło też jest zakazana? Bardzo proszę o sensowną odpowiedź.

Asiasza
Posty: 1
Rejestracja: 2017-11-09, 14:04
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: Asiasza » 2017-11-09, 14:07

Witajcie
Może ktoś z was udzieli mi odp czy mogę skorzystać z urlopu dla por zdrowia. Moja sytuacja jest skomplikowana. W swojej szkole przepracowałam pełnych 6 lat. W 7 roku zaszłam w ciąże. Na zwolnienie poszłam z końcem lutego, natomiast na początku czerwca zaczął mi się urlop macierzyński. Moje pytanie po skończeniu macierzyńskiego mogę skorzystać z urlopu dla por zdrowia?

babik
Posty: 2
Rejestracja: 2008-02-26, 10:40

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: babik » 2017-11-23, 16:21

Witam,

mam pytanie czy zgodnie z moimi latami pracy mogę pójść już na urlop dla poratowanie zdrowia od stycznia 2018?
W tych latach pracowałam na czas określony na pełen etat 2008/2009, 04.-07.2010, 2010/2011, 2011/2012
od września 2012 mam umowę na czas nie określony

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: koma » 2017-11-23, 17:31

wg mnie - możesz.
Ale wiesz, że od 1 września prawdopodobnie urlop tylko od lekarza medycyny pracy?

Łosoś
Posty: 613
Rejestracja: 2013-10-05, 10:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: łódzkie

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: Łosoś » 2017-11-24, 07:24

I dobrze by było zebrać jakąś dokumentację (o leczeniu). Dotyczy to jedynie choroby zawodowej, czyli w naszym przypadku- strun głosowych...Czyli laryngolog i foniatra.

rapak345
Posty: 1
Rejestracja: 2022-01-10, 13:03
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: rapak345 » 2022-01-10, 13:07

Czy orientujecie się kiedy najkorzystniej złożyć wniosek o urlop na poratowanie zdrowia?
Mam już zgromadzoną dokumentację, lekarz prowadzący w każdej chwili może mi wystawić odpowiednie zalecenia odnośnie urlopu. Ale nie chce zostawić dzieci\dyrekcję w środku roku bez nauczyciela bo wiem że z tym są teraz dość spore problemy. Najlepiej więc byłoby dokończyć bieżący rok szkolny ale z drugiej strony nie chciałbym stracić urlopu wypoczynkowego w okresie wakacji. Wnioskować o urlop w maju/czerwcu czy poczekać do początku września?


Wróć do „Prawo oświatowe”

cron