Urlop dla poratowania zdrowia

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

moniaczek
Posty: 2
Rejestracja: 2011-06-20, 22:12
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Informatyka
Lokalizacja: podlaskie

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: moniaczek » 2011-06-20, 22:17

Mam pytanie: czy w czasie wymaganych "7 lat przepracowanych w szkole" mozna pracowac w szkole prywatnej?
jest mowa o zatrudnieniu nauczyciela w szkole prywatnej i braku wtedy mozliwosci uzyskania urlopu dla poratowania zdrowia, ale ja obecnie od 4 lat pracuje w szkole publicznej, tylko w trakcie ostatnich 7 lat 2 lata przepracowalam w prywatnej szkole.

renipust
Posty: 24
Rejestracja: 2011-06-24, 12:15
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: małopolskie

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: renipust » 2011-06-24, 12:22

Chciałabym skorzystać z UPZ, parcuję 9 lat. Jak obliczyć, czy przysługuje mi UPZ? Byłam sporo czasu na L4, dwa razy na macierzyńskim.
Rozumiem, że muszę zsumować te nieobecności i odjąć od 9 lat pracy, żeby wyszło czyste siedem lat?
A co z urlopem uzupełniającym- czy liczymy go do nieobecności czy jest to czas pracy? Mój problem polega na tym, że wychodzi mi 7 lat, ale z urlopami uzupełniającymi 2 razy. Bez nich mam tylko ok. 6 i pół roku pracy, czyli za mało. Jak więc trzeba to liczyć?
Bardzo proszę o odpowiedź.

justine250877
Posty: 12
Rejestracja: 2011-01-18, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: justine250877 » 2011-06-28, 10:04

Witam-mam pytanie-czy urlop można wziąć bezpośrednio po urlopie macierzyńskim?Mam spełnione wszystkie wymogi-lata prac(10 lat)umowę na stałe itd..jestem obecnie od 5 maja na macierzyńskim i chciałabym po urlopie wziąć pół roku zdrowotnego,tak by wrócić do pracy aż od następnego września..Czy mogę tak zrobić?czy trzeba wrócić na jakiś czas do pracy?dodam,że byłam przed porodem na zwolnieniu 6 msc z powodu zagrożonej ciąży..Pozdrawiam serdecznie:)

sławka
Posty: 48
Rejestracja: 2009-09-11, 11:02
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: sławka » 2011-06-30, 08:53

justine250877 pisze:Witam-mam pytanie-czy urlop można wziąć bezpośrednio po urlopie macierzyńskim?Mam spełnione wszystkie wymogi-lata prac(10 lat)umowę na stałe itd..jestem obecnie od 5 maja na macierzyńskim i chciałabym po urlopie wziąć pół roku zdrowotnego,tak by wrócić do pracy aż od następnego września..Czy mogę tak zrobić?czy trzeba wrócić na jakiś czas do pracy?dodam,że byłam przed porodem na zwolnieniu 6 msc z powodu zagrożonej ciąży..Pozdrawiam serdecznie:)


Myślę, że możesz, bo moje koleżanki tak właśnie robią. Pamiętam, że jedna po urodzeniu dziecka wyjechała daleko i nie wróciła już do naszej szkoły, a była bezpośrednio po macierzyńskim na u. zdrowotnym, czyli wszystko jest zgodnie z prawem.

justine250877
Posty: 12
Rejestracja: 2011-01-18, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: justine250877 » 2011-06-30, 15:17

sławka pisze:
justine250877 pisze:Witam-mam pytanie-czy urlop można wziąć bezpośrednio po urlopie macierzyńskim?Mam spełnione wszystkie wymogi-lata prac(10 lat)umowę na stałe itd..jestem obecnie od 5 maja na macierzyńskim i chciałabym po urlopie wziąć pół roku zdrowotnego,tak by wrócić do pracy aż od następnego września..Czy mogę tak zrobić?czy trzeba wrócić na jakiś czas do pracy?dodam,że byłam przed porodem na zwolnieniu 6 msc z powodu zagrożonej ciąży..Pozdrawiam serdecznie:)


Myślę, że możesz, bo moje koleżanki tak właśnie robią. Pamiętam, że jedna po urodzeniu dziecka wyjechała daleko i nie wróciła już do naszej szkoły, a była bezpośrednio po macierzyńskim na u. zdrowotnym, czyli wszystko jest zgodnie z prawem.

justine250877
Posty: 12
Rejestracja: 2011-01-18, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: justine250877 » 2011-06-30, 15:18

Bardzo dziękuję za pomoc i odpowiedź!Cieszę się!!!!!!!!!!!:) :D

renipust
Posty: 24
Rejestracja: 2011-06-24, 12:15
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: małopolskie

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: renipust » 2011-07-01, 11:53

Chciałabym skorzystać z UPZ, parcuję 9 lat. Jak obliczyć, czy przysługuje mi UPZ? Byłam sporo czasu na L4, dwa razy na macierzyńskim.
Rozumiem, że muszę zsumować te nieobecności i odjąć od 9 lat pracy, żeby wyszło czyste siedem lat?
A co z urlopem uzupełniającym- czy liczymy go do nieobecności czy jest to czas pracy? Mój problem polega na tym, że wychodzi mi 7 lat, ale z urlopami uzupełniającymi 2 razy. Bez nich mam tylko ok. 6 i pół roku pracy, czyli za mało. Jak więc trzeba to liczyć?
Bardzo proszę o odpowiedź.

krg54
Posty: 220
Rejestracja: 2009-03-14, 18:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Przyroda
Lokalizacja: śląskie

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: krg54 » 2011-07-01, 23:02

Art.73 ust.3 KN: " Do okresu siedmioletniej pracy w szkole, o którym mowa w ust. 1, wlicza się okresy czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby oraz urlopu innego niż wypoczynkowy, trwające łącznie nie dłużej niż 6 miesięcy. W przypadku okresu niezdolności do pracy i urlopu trwających dłużej niż 6 miesięcy wymagany okres pracy przedłuża się o ten okres. " Z tego przepisu wyraźnie wynika, że odejmujesz nieobecności z powodu choroby lub np. urlopu macierzyńskiego, ale pamiętaj, że 6 m-cy takich nieobecności jest dozwolone! Jeżeli więc Twoje przerwy z tego powodu wynoszą np. 14 m-cy, to od stażu pracy odejmujesz tylko 8 m-cy. Natomiast jeśli chodzi o urlop wypoczynkowy uzupełniający, to on w ogóle nie ma wpływu na prawo do urlopu dla poratowania zdrowia.

renipust
Posty: 24
Rejestracja: 2011-06-24, 12:15
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: małopolskie

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: renipust » 2011-07-02, 19:06

W Kuratorium Kraków uzyskałam informację, że 7 lat pracy musi przypadać bezpośrednio przed urlopem i 6 miesięcy można mieć nieobecności, resztę trzeba dopracować. Czyli bierze się tylko 7 lat wstecz-od 2004r. (że mam 9 lat pracy-od 2002r.- nikogo nie interesuje) i wszystko ponad 6 miesięcy nieobecności (a miałam ich 2 lata) trzeba dopracować- czyli prawo do UDPZ mam dopiero za 1,5 roku. W myśl tego rozumienia nawet mając 20 lat pracy, ale w ostatnich 7 latach sporo nieobecności- trzeba dopracować wszystko ponad 6 miesięcy. Zgodnie z taką interpretacją mając 9 lata pracy, dwa lata nieobecności czyli 7 lat czystej pracy- nie mam prawa do UDPZ.

Nic już z tego nie rozumiem...

Czy ktoś spotkał się z taką interpretacją?

Dziwi mnie tylko fakt, że tyle kobiet po macierzyńskim idzie na UDPZ (będąc na L 4 w ciąży)- czyli mają ponad 6 miesięcy nieobecności w ostatnich 7 latach (L4 i macierzyński), a nic nie dopracowują... Nasuwa się zatem wniosek, że urlopy zdrowotne są udzielane według różnych zasad, zależnie od interpretacji KN w danej szkole...

Proszę o komentarz, odpowiedź.

justine250877
Posty: 12
Rejestracja: 2011-01-18, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: justine250877 » 2011-07-02, 21:40

Hej to i ja już nic nie rozumiem..Wcześniej opisałam swój przypadek-Mam spełnione wszystkie wymogi-lata prac(10 lat)umowę na stałe itd..jestem obecnie od 5 maja na macierzyńskim i chciałabym po urlopie wziąć pół roku zdrowotnego,tak by wrócić do pracy aż od następnego września.Dodam,że byłam przed porodem na zwolnieniu 6 msc z powodu zagrożonej ciąży.
Popytałam tu i tam..i w szkole orzekli ,że mogę skorzystać z takiego urlopu,że należy mi się i nie ma problemu :)
Dodam,że u mojej znajomej w pracy,nauczycielka jest już na takim urlopie i tak jak ja jest po długim L4 i macierzyńskim- różnica jest taka,że ona pracuje 12 lat.
Nic nie rozumiem,ale ja wybieram się na ten urlop!Zdenerwowałam się jednak! :|

Aha i jeszcze jedno-mam koleżankę w pracy,która była na długim zwolnieniu-7 msc(miała duże problemy zdrowotne) też nie wróciła po wakacjach do pracy,tylko skorzystała z UDPZ..
To czyli mogę iść na ten urlop,czy nie?Zwariować można!:(

krg54
Posty: 220
Rejestracja: 2009-03-14, 18:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Przyroda
Lokalizacja: śląskie

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: krg54 » 2011-07-02, 23:43

"renipust" ! Ależ Ty, dziewczyno wykombinowałaś! Skąd takie cuda? Liczą się wszystkie Twoje dotychczasowe lata pracy i właśnie po to, byś na dzień przyznawania Ci urlopu miała pełne 7 lat pracy w zawodzie. Po prostu źle zrozumiałaś informację z KO.

justine250877
Posty: 12
Rejestracja: 2011-01-18, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: justine250877 » 2011-07-03, 08:32

KRG54-czy jesteś pewna ,że tak jest?Czy mogę prosić o odniesienie się do moich wcześniejszych postów?Ja też bardzo się martwię,czy należy mi się UDPZ :cry: Powiem szczerze,że odkąd pojawiły się na forum informacje ,że trzeba wrócić do pracy i nadrobić okres zwolnień powyżej 6 msc,to wpadłam w totalnego doła :( Już sama nie wiem co robić...:(proszę o odp!Pozdrawiam i liczę na pomoc :D :* :*

renipust
Posty: 24
Rejestracja: 2011-06-24, 12:15
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: małopolskie

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: renipust » 2011-07-03, 09:13

Ja z kolei jestem pewna, że dobrze zrozumiałam kobietę, która udzielała mi informacji w KO. Wyraźnie mówiła, że przy pierwszym urlopie trzeba wziąć ostatnie 7 lat i nieobecności ponad 6 m-cy dopracować. I też jestem skołowana, bo tyle sprzecznych informacji. Też byłam przekonana, że urlop mi się należy...

ninka30
Posty: 38
Rejestracja: 2011-03-25, 16:52
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Geografia
Lokalizacja: pomorskie

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: ninka30 » 2011-07-03, 12:17

Ja bym poprosiła o interpretację z KO na piśmie szczególnie w odniesieniu do zwrotu "ostatnie 7 lat". Nigdzie w KN nie ma informacji, że bezpośrednio przed urlopem trzeba miec przepracowane 7 lat. Sumuje się cały okres pracy. A w Twojej szkole jak zapatrują się na UDPZ? Też tak interpertują?

justine250877
Posty: 12
Rejestracja: 2011-01-18, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: justine250877 » 2011-07-03, 13:50

Jak ja pytałam u mnie w szkole,to mówili,że nie ma problemu..i tylko trzeba mieć te 7 lat i stałą umowę.Księgowa mówiła,że po odjęciu od moich 10 lat pracy zwolnienia z powodu ciąży i macierzyńskiego i tak zostaje ponad 8 pełnych lat,więc wszystko jest ok...Ale po tym co tu czytam,to i tak się martwię i zgłupiałam na całego:(
Liczę na Waszą pomoc i poradę!pozdrawiam


Wróć do „Prawo oświatowe”

cron