Urlop dla poratowania zdrowia

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: edzia » 2014-05-07, 13:46

macikowska70 pisze:Do kiedy powinnam zlozyc wymowienie?Czy przysluguje mi swiadczenie urlopowe?
Wypowiedzenie musisz złożyć do 31 maja. Świadczenie urlopowe ci przysługuje, jak najbardziej, urlop wypoczynkowy też, bo nie wiem, co tak naprawdę miałaś na myśli.

mmaja31
Posty: 1
Rejestracja: 2008-08-15, 11:42
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Informatyka
Lokalizacja: pomorskie

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: mmaja31 » 2014-05-15, 18:42

Mam pytanie kto podpisuje się pod odwołaniem od orzeczenia o potrzebie udzielenia urlopu dpz, u mnie na piśmie jest podpis kierownika administracyjnego iż dyrektor się odwołał
pismo do mnie i do wiadomości Pani Prezydent miasta? o co chodzi?

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: iluka » 2014-05-15, 23:43

Przepis mówi że odwołanie wnosi dyrektor za pośrednictwem lekarza ubezpieczenia zdrowotnego, który wydał orzeczenie lekarskie do organu odwoławczego, którym jest wojewódzki ośrodek medycyny pracy.
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

aneta69
Posty: 2
Rejestracja: 2014-06-13, 20:03
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: aneta69 » 2014-06-13, 20:19

jestem nauczycielem z 26 letnim stażem pracy w przedszkolu, chciałabym skorzystac po raz pierwszy z urlopu dla poratowania zdrowia-od 1 wrzesnia 2014 r, problem w tym że w poprzednich wymaganych 7 latach byłam na urlopie macierzynskim /od sierpnia 2011 do stycznia 2012/ i od stycznia 2011 do porodu na L4 ciążowym, nie wliczam jeszcze jakichś zwolnien po drodze, mam pytanie-jak mam teraz obliczyc ile musze jeszcze odpracowac zeby pojsc na ten urlop? czy nalezy mi sie on od wrzesnia tego roku?
I jeszcze jedna sprawa-ja juz złożyłam mojej dyrektorce wniosek i orzeczenie od lekarza rodzinnego/pod koniec maja tego roku/-jak w takiej sytuacji wyglada ewentualna procedura odwolawcza?kto i do kogo ma sie odwolywac? czy powinnam poinformowac mojego lekarza rodzinnego o calej sytuacji? bede wdzieczna za szybka odpowiedz

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: edzia » 2014-06-16, 00:35

aneta69 pisze:czy nalezy mi sie on od wrzesnia tego roku?
Moim zdaniem tak, masz bowiem przepracowane wymagane 7 lat pracy. Niektóre kobiety-nauczycielki idą na zdrowotny tuż po macierzyńskim.

aneta69 pisze:I jeszcze jedna sprawa-ja juz złożyłam mojej dyrektorce wniosek i orzeczenie od lekarza rodzinnego/pod koniec maja tego roku/-jak w takiej sytuacji wyglada ewentualna procedura odwolawcza?kto i do kogo ma sie odwolywac?
Ostatnio są naciski na dyrektorów, by się odwoływali od przyznanego nauczycielowi urlopu PZ, a nuż się uda. Więc może być i tak, że i twój dyrektor będzie się odwoływał, bo mu tak każe wójt.
W sprawie odwołania poczytaj:
Art. 73.
10. O potrzebie udzielenia nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia, w celu przeprowadzenia zalecanego leczenia, orzeka lekarz ubezpieczenia zdrowotnego leczący nauczyciela. Od orzeczenia, o którym mowa w zdaniu pierwszym, przysługuje odwołanie do organu odwoławczego określonego w przepisach wydanych na podstawie ust. 11 oraz w trybie określonym w tych przepisach.

A te przepisy to: http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet? ... 0052331991

aneta69
Posty: 2
Rejestracja: 2014-06-13, 20:03
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: aneta69 » 2014-06-16, 12:42

Pojawił sie problem z interpretacją zapisu dotycząćą udzielenia I urlopu, chodzi o zapis: okres 7 letniej pracy bezpośrednio przed dniem urlopu"Moim zdaniem chodzi o to że I urlop przysługuje po pierwszych 7 latach i żeby nauczyciel je w ogóle miał przepracowane a nie o konkretną datę czyli cofamy sie o 7 lat i liczymy dni-w moim przypadku do 2007- tak uważa moja dyr.
Upiera się bo moja koleżanka z dużo krótszym stażem udała się do prawnika przy ZNP i ten tak właśnie zrobił-cofnął sie o te 7 lat do 2007 no i wyszło jej że dni brakuje tym samym mnie też bedzie trochę brakowało...
Ręce mi już opadają ..bo nie wiem do kogo się udać żeby uzyskać odpowiedź i mieć tym samym argument dla dyr

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: edzia » 2014-06-17, 21:49

aneta69, ale ten przepis nie jest tak interpretowany, jak piszesz. Radzę, byś po prostu złożyła do dyrektora wniosek o udzielenie tego urlopu i tyle.
Piłeczka (czyli ewentualna odmowa wraz z uzasadnieniem) będzie wtedy leżała po stronie dyrektora.

Awatar użytkownika
Andulencja
Posty: 913
Rejestracja: 2008-08-13, 20:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: lubelskie

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: Andulencja » 2014-06-22, 18:19

Mam pytanie.
Czeka mnie operacja i jakieś 10 tygodni zwolnienia. Czy mogłabym na ten czas wziąć urlop zdrowotny (3miesiące)?
I na ile wcześniej muszę złożyć wniosek o taki urlop, bo o terminie operacji dowiem się telefonicznie na około tydzień przed.

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: iluka » 2014-06-22, 21:06

Jak za miłą zgodą i wcześniejszą wiedzą dyrektora szkoły, to i tydzień wcześniej by wystarczył.
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: koma » 2014-06-22, 21:54

Andulencja, zlituj się!
Po co Ci urlop, jak dostaniesz zwolnienie lekarskie??? :shock:
Urlop trzymaj, może przyda się potem

Awatar użytkownika
Andulencja
Posty: 913
Rejestracja: 2008-08-13, 20:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: lubelskie

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: Andulencja » 2014-06-22, 23:31

koma pisze:Andulencja, zlituj się!
Po co Ci urlop, jak dostaniesz zwolnienie lekarskie?


Doradzono mi mówiąc, że urlop jest 100% płatny, a zwolnienie 80%.

Jak za miłą zgodą i wcześniejszą wiedzą dyrektora szkoły, to i tydzień wcześniej by wystarczył.

Dziękuję. Oczywiście porozmawiam z dyrekcją.

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: koma » 2014-06-23, 23:13

Ta różnica nie jest taka duża, bo bierze się pod uwagę różne składniki.
Lepiej to sprawdź.

Awatar użytkownika
Andulencja
Posty: 913
Rejestracja: 2008-08-13, 20:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: lubelskie

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: Andulencja » 2014-06-24, 18:06

Dziękuję koma, sprawdzę.

Pati07
Posty: 29
Rejestracja: 2014-07-22, 21:24
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: Pati07 » 2014-07-22, 21:42

Witam


Jestem przed dylematem, czy skorzystać z urlopu na poratowanie zdrowia.
Ja z tych co zawsze na posterunku ;) Ale tym razem po ciężkiej chorobie wciąż nie czuje się całkiem zdrowa. Więcej boję się, że nie podołam pracy.
Zastanawiam się zatem czy nie udać się na wizytę do lekarza pracy, aby w jakimś sensie pomógł mi ocenić mój stan i ewentualnie skierować na taki urlop. I tu pytania:
1. Jak wybrać takiego lekarza?
2.Czy to musi być lekarz z którym szkoła ma umowę?
3.Czy to ma być wizyta prywatna?
4. Czy długo się czeka na taką wizytę?
5. Jakie dokumenty powinnam ze sobą zabrać?
6. Czy lekarz, który mnie kieruje na urlop może też zalecić formę dalszego leczenia np. sanatorium?
Będę wdzięczna za pomoc i wskazówki.

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: iluka » 2014-07-22, 23:55

Pati07 pisze:Zastanawiam się zatem czy nie udać się na wizytę do lekarza pracy, aby w jakimś sensie pomógł mi ocenić mój stan i ewentualnie skierować na taki urlop.
A po co? Masz chyba swojego lekarza? On lepiej zna przebieg choroby i rokowania.
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho


Wróć do „Prawo oświatowe”