Urlop dla poratowania zdrowia

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

amik2007
Posty: 40
Rejestracja: 2007-12-09, 17:58

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: amik2007 » 2009-01-16, 12:05

Dziękuję za szybka odpowiedź. Proszę jednak o uściślenie - mam prawo do tego urlopu, czy nie? Przepraszam, że jestem tak natrętna, ale od czytania przepisów prawnych mam mętlik tak potworny, że nic już nie rozumiem... :(

Jethro Tull
Posty: 885
Rejestracja: 2007-08-07, 23:08

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: Jethro Tull » 2009-01-16, 12:11

amik2007 pisze:Dziękuję za szybka odpowiedź. Proszę jednak o uściślenie - mam prawo do tego urlopu, czy nie? Przepraszam, że jestem tak natrętna, ale od czytania przepisów prawnych mam mętlik tak potworny, że nic już nie rozumiem... :(


Policz sobie czyli od ogólnego stażu pracy w szkole odlicz wszystkie nieobecności. Do wyniku dodaj 6 miesięcy i jesli po tych działaniach Twój staż pracy wynosi 7 lat to moim zdaniem masz prawo do urlopu.

amik2007
Posty: 40
Rejestracja: 2007-12-09, 17:58

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: amik2007 » 2009-01-16, 12:20

Dziękuję, jesteś nieoceniony!
Po odliczeniu wszystkich nieobecności mam ponad 9 lat pracy w szkole na pełnym etacie. Dowiadywałam się u zaprzyjaźnionych dyrektorów i dzwoniłam do KO, wszyscy twierdzą, że raczej mam prawo i nie rozumieją interpretacji radcy prawnego z gminy (a raczej rozumieją - zrobić wszystko, żeby gmina nie musiała płacić... ;) ).
Pani z KO radzi poczekać na decyzję, a w przypadku odmowy napisać pismo do kuratorium z podaniem wszystkich nieobecności i prośbą o wyjaśnienie. O ile dożyje do tej chwili, bo przewiduję możliwość zejścia na skutek nadmiaru wrażeń...
Dziękuję raz jeszcze!

gosci
Posty: 7
Rejestracja: 2009-01-16, 13:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Wychowanie fizyczne
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: gosci » 2009-01-16, 13:46

Witam! Mam pytanie dotyczace urlpou dla podratowania zdrowi W lutym kończy mi się urlop macierzyński. Czy mogę skorzystac z urlopu wypoczynkowego uzupełniajacego a potem pójść naurlop dla podratowania zdrowia?

Jethro Tull
Posty: 885
Rejestracja: 2007-08-07, 23:08

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: Jethro Tull » 2009-01-16, 13:58

gosci pisze:Witam! Mam pytanie dotyczace urlpou dla podratowania zdrowi W lutym kończy mi się urlop macierzyński. Czy mogę skorzystac z urlopu wypoczynkowego uzupełniajacego a potem pójść naurlop dla podratowania zdrowia?


oczywiście o ile spełnisz warunki do udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia

ANNA KOWALSKA
Posty: 1
Rejestracja: 2009-01-26, 08:28
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: małopolskie

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: ANNA KOWALSKA » 2009-01-26, 08:39

Dzień dobry.
Mam 2 pytania dot. urlopu dla poratowania zdrowia:
1. Pracuję ciągle przez 8 lat w szkole, ale mam umowę na czas nieokreślony dopiero od 4 lat, a wcześniej miałam umowy roczne; ponadto przez rok łączyłam etat w 2 szkołach – czy przysługuje mi ten urlop?
2. Jaki lekarz wypisuje dokumenty na ten urlop, jak to technicznie wygląda?

gosci
Posty: 7
Rejestracja: 2009-01-16, 13:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Wychowanie fizyczne
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: gosci » 2009-01-28, 08:42

Witam!
Czy w trakcie urlopu wychowawczego można pójść na urlop dla poratowania zdrowia?

AD4M
Posty: 1
Rejestracja: 2009-02-05, 08:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Informatyka
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: AD4M » 2009-02-05, 08:34

Witam Państwa,
Mam pytanie ponieważ moja znajoma wykorzystała właśnie półroczny urlop dla poratowania zdrowia, jednak ze względu na stan zdrowia chiałaby (taka jest sugesta lekarza) pójść teraz na zwolnienie lekarskie. Czy po takim UPZ można przejść bezpośrednio na zwolnienie lekarskie, czy trzeba jakiś okres przepracować?
Jaki okres można w tej sytuacji przebywać na zwolnieniu?

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: edzia » 2009-02-05, 10:45

AD4M pisze:Czy po takim UPZ można przejść bezpośrednio na zwolnienie lekarskie, czy trzeba jakiś okres przepracować?
Nie ma przepisów zabraniających, więc można. Każdy pracownik ma prawo do zwolnienia lek., więc również i ten, który powraca z UPZ.
AD4M pisze:Jaki okres można w tej sytuacji przebywać na zwolnieniu?
Tyle, ile zleci lekarz.

gosci pisze:Czy w trakcie urlopu wychowawczego można pójść na urlop dla poratowania zdrowia?
Nie.

anpimax
Posty: 2
Rejestracja: 2009-02-09, 21:56
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Chemia
Lokalizacja: lubelskie

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: anpimax » 2009-02-09, 22:08

Witam!
W przepisach jest mowa że nauczyciel chcąc skożystać z urlopu zdrowotnego nauczyciel musi nieć umowę na czas nieokreślony w pełnym wymiarze godzin i 7 lat pracy w zawodzie nauczyciela. Czy przez te 7 lat również musi być pełny wymiar godzin.

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: malgala » 2009-02-09, 22:11

Wymóg pełnego wymiaru zatrudnienia dotyczy tego roku, w którym lekarz orzeka o konieczności udzielenia urlopu zdrowotnego.

anpimax
Posty: 2
Rejestracja: 2009-02-09, 21:56
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Chemia
Lokalizacja: lubelskie

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: anpimax » 2009-02-12, 22:54

malgala, Czy odpowiedź Pani jest czymś poparta bo wszyscy twierdzą inaczej. Mam 7 lat pracy za sobą ale w jednym roku miałem 16h. teraz mam etat i umowę na czas nieokreślony.

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: malgala » 2009-02-12, 23:47

Zgodnie z art. 73 prawo do pierwszego urlopu dla poratowania zdrowia nauczyciel nabywa po spełnieniu łącznie następujących warunków:

* zatrudnienia w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony
* okres zatrudnienia w szkole/placówce wynosi co najmniej 7 lat
* uzyskanie orzeczenia lekarskiego o potrzebie przeprowadzenia zaleconego leczenia

Czy jest tu gdzieś stwierdzenie: okres zatrudnienia w szkole/placówce wynosi co najmniej 7 lat w pełnym wymiarze? Ja takiego nie widzę.

I jeszcze:
Uchwała Sądu Najwyższego, z dnia 7 grudnia 2006 r., sygn. akt I PZP 4/06

z: http://e-prawnik.pl/prawo/data.php/

i

Płatny urlop dla poratowania zdrowia może być udzielony tylko nauczycielowi, który w momencie składania wniosku o jego udzielenie zatrudniony jest w pełnym wymiarze czasu pracy. W doktrynie dominuje obecnie pogląd, że nauczyciel mianowany zatrudniony uprzednio w pełnym wymiarze czasu pracy, który wyraził – w myśl art. 22 ust. 2 Karty Nauczyciela – zgodę na ograniczenie zatrudnienia do wymiaru co najmniej połowy etatu, nie ma prawa do skorzystania z urlopu dla poratowania zdrowia.
Przedmiotowy urlop dla poratowania zdrowia ma charakter płatny, co oznacza, że w okresie przebywania na urlopie nauczyciel winien otrzymywać wynagrodzenie zasadnicze, w wysokości, jaka przysługiwała mu w dniu rozpoczęcia korzystania z urlopu, dodatek za wysługę lat oraz ewentualnie dodatki socjalne. "

z: http://www.poradaprawna.pl/index_pytani ... a&id=25185

gobart
Posty: 3
Rejestracja: 2009-02-18, 14:20
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: gobart » 2009-02-18, 14:44

Witam na forum.

Mam pytanie. Jestem nauczycielem gimnazjum. W roku 2008 bylam na urlopie macierzyskim, potem wykorzystalam urlop wypoczynkowy za rok 2007 i poszlam na roczny urlop zdrowotny, ktory konczy sie 16 marca. Podobno za rok 2008 urlop wypoczynkowy mi sie nie nalezy. Jaka jest podstawa prawna?

amik2007
Posty: 40
Rejestracja: 2007-12-09, 17:58

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: amik2007 » 2009-02-18, 15:50

Poruszę ponownie problem, o którym już kiedyś pisałam. Mam 14 lat pracy na pełnym etacie, umowę na czas nieokreślony i w bieżącym roku szkolnym 18 godzin. Po powrocie z urlopu macierzyńskiego za zgodą dyrektora złożyłam wniosek o urlop na poratowanie zdrowia. Nie otrzymałam go jednak, gdyż, jak stwierdził prawnik z gminy, powinnam odpracować najpierw roczny urlop wychowawczy sprzed 6 lat... Wycofałam wniosek, wróciłam do pracy, ale noszę się z zamiarem ponownego złożenia go w niedalekiej przyszłości, bo naprawdę przewlekle choruję i dla dobra uczniów nie chcę ciągle chodzić na L4.
Chyba czeka mnie sąd pracy. Proszę o radę i ukierunkowanie - zwłaszcza Jethro Tull i Malgalę!


Wróć do „Prawo oświatowe”