Urlop dla poratowania zdrowia

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

kozłowskaewa108
Posty: 2
Rejestracja: 2012-06-01, 16:52
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Chemia
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: kozłowskaewa108 » 2012-06-01, 17:48

myslałam o tym brakującym dniu 31.08 a 01.09. myslałam o tym, by złożyć wniosek 31.sierpnia ale musi minąć 7 lat a nie w dniu gdy kończy sie okres 7-letniej pracy
Dzięki za odpowiedzi i za nie jasnosci przepraszam

Yoka
Posty: 1026
Rejestracja: 2008-04-28, 12:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: Yoka » 2012-06-01, 18:59

a obliczyłas sobie swoje nieobecności w pracy, czy nie przekraczają 6 m-cy? Bo jak tak, to nie wyjdzie 7 lat

krg54
Posty: 220
Rejestracja: 2009-03-14, 18:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Przyroda
Lokalizacja: śląskie

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: krg54 » 2012-06-01, 22:36

Tak, czy owak nie ma 7 lat pracy, ale nie tylko to jest przesądzające o braku możliwości skorzystania z urlopu dla poratowania zdrowia. Z dniem 1.09. kozłowskaewa108 nie jest zatrudniona w pełnym wymiarze etatu, a tym samym nie spełnia innego obligatoryjnego warunku wymienionego w art.73 ust.1 KN.

asiabeata
Posty: 1
Rejestracja: 2009-09-18, 17:15
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: lubelskie

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: asiabeata » 2012-06-04, 18:43

Witam,
Czy ktoś z Państwa wie, jak wygląda procedura, kiedy medycyna pracy stwierdzi, że nauczyciel po rocznym urlopie dla poratowania zdrowia nie może podjąć pracy?
Kończy mi się urlop dpz, jestem po poważnej operacji i mam słaaabiutkie wyniki badań. Boję się, że nie dostanę zaświadczenia o zdolności do pracy... Znam przepisy, wiem, że dyrektor w takim przypadku może rozwiązać ze mną umowę (przed urlopem dpz byłam już na L4) Ale CO MOGĘ/ POWINNAM zrobić? Będę wdzięczna za każdą sugestię lub podpowiedź. Pozdrawiam.

Yoka
Posty: 1026
Rejestracja: 2008-04-28, 12:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: Yoka » 2012-06-04, 19:02

iść na L4, masz prawo mieć 182 dni

joanmat
Posty: 1
Rejestracja: 2012-06-29, 14:55
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: małopolskie

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: joanmat » 2012-06-29, 15:03

Witam serdecznie, mam następujący problem- nie wiem czy mam prawo do ubiegania się o urlop na poratowanie zdrowia czy też nie
zatrudniona jestem od 1 września 2003 w pełnym wymiarze godzin
od 16 stycznia 2009 przebywałam na L4
od 4 września 2009 do 4 lutego 2010 na urlopie macierzyńskim
następnie wykorzystałam 2 dni opieki na zdrowe dziecko
35 dni urlopu wypoczynkowego bieżącego
mniej więcej 28 dni chorobowego
31 dni urlopu zaległego
od 1 lipca 2010 roku do 15 listopada 2011 przebywałam na urlopie wychowawczym
od 16 listopada 2011 L4
od 24 kwietnia 2012 jestem na macierzyńskim
teoretycznie mam 9 lat pracy ale też więcej niż 6 miesięcy nieobecności
będę wdzięczna za odpowiedź

halszka13
Posty: 1
Rejestracja: 2012-07-03, 14:02
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: lubelskie

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: halszka13 » 2012-07-03, 14:33

czy mam prawo do urlopu zdrowotnego jeżeli móą mąż ma ziemię?

codzieninna3
Posty: 1
Rejestracja: 2012-07-04, 09:44
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: mazowieckie

Urlop na poratowanie zdrowia

Postautor: codzieninna3 » 2012-07-04, 09:50

Witam serdecznie,

Ja chciałam zapytać o coś innego w związku z moim urlopem na poratowanie zdrowia, otóż jestem nauczycielem nauczania początkowego, dostałam klasę z bardzo zróżnicowanym poziomem umiejętności dzieci. Klasa aż 30 osób liczy! Bardzo dużo skarg miałam od rodziców iż np. za mało uczę lub zadaję zadań domowych inni twierdzą że za dużo, rodzice ciągle wymyślają nowe rzeczy bym tylko nie uczyła ich dzieci poszłam w związku z tym na urlop poratowania zdrowia. Rodzice mojej klasy podczas mojej nieobecności ciągle wysyłali na mnie skargi do dyrektora i wysyłali pisma bo nie chcą bym wróciła. Dyrektor stanął z mojej obronie, również kilku rodziców nie zgadza się z resztą. Podczas mojego urlopu byłam wzywana kilka krotnie na spotkania z rodzicami do szkoły.. Czy tak być powinno? Mogę się ubiegać o coś? Nie daję już rady psychicznie. Nie wiem co mam robić

Peonia
Posty: 620
Rejestracja: 2011-09-23, 16:35
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: łódzkie

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: Peonia » 2012-07-04, 12:04

Poproś o zmianę klasy. Nie warto się meczyć w zespole, który cie nie chce. Nowa klasa, nowy rozdział w życiu.

ain
Posty: 7
Rejestracja: 2009-12-07, 13:17
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: dolnośląskie

Zdrowotny

Postautor: ain » 2012-07-11, 11:11

Czy mogę poinformować dyrektora teraz w lipcu, że od września chciałabym przejść na urlop zdrowotny? Okazało się, po wykonaniu badań, że będzie taka potrzeba, jak myślicie, nie jest za późno?

Awatar użytkownika
elizabethj
Posty: 176
Rejestracja: 2009-01-09, 13:00
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: Zdrowotny

Postautor: elizabethj » 2012-07-11, 11:39

ain pisze:Czy mogę poinformować dyrektora teraz w lipcu, że od września chciałabym przejść na urlop zdrowotny? Okazało się, po wykonaniu badań, że będzie taka potrzeba, jak myślicie, nie jest za późno?


Oczywiście, że tak. Jedna z moich koleżanek w wakacje się rozchorowała i dopiero stwierdził lekarz w sierpniu, że zaistniała konieczność pójścia na urlop zdrowotny. Przecież nikt z nas nie jest w stanie przewidzieć kiedy dokładnie się rozchoruje tak więc według mnie jak najbardziej nie ma tu przeciwwskazań :)

Tonia
Posty: 16
Rejestracja: 2012-09-04, 22:48
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Chemia
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: Tonia » 2012-09-04, 22:56

Organ prowadzący nie ma prawa ingerować w decyzję dyrektora o udzieleniu urlopu na poratowanie zdrowia.

Tonia
Posty: 16
Rejestracja: 2012-09-04, 22:48
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Chemia
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: Tonia » 2012-09-04, 22:56

Wiele osób poszukuje wykładni prawnej ingerowania organów prowadzących w urlopy. Podaję wykładnię prawną znalezioną na www.kadrywoswiacie.pl

MEN: Organ prowadzący nie może ingerować w udzielanie urlopu zdrowotnego

Jeden z organów prowadzących, chcący ukrócić praktykę częstego korzystania przez nauczycieli podległych placówek z urlopu dla poratowania zdrowia, polecił dyrektorom tychże placówek odwoływanie się od każdego orzeczenia lekarskiego o potrzebie udzielenia takiego urlopu. Jednak, co potwierdziło MEN - takie polecenie jest niezgodne z przepisami, bowiem organ prowadzący nie bierze udziału w procedurze udzielania urlopu dla poratowania zdrowia!

Jeden z organów prowadzących nakazał dyrektorom podległych szkół i przedszkoli odwoływanie się od każdego orzeczenia o potrzebie udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia wydanego przez lekarza. Dodatkowo w swoim zaleceniu zastrzegł, że "od wniesienia odwołania można odstąpić wyłącznie w przypadku poważnego urazu ciała bądź przebytej ciężkiej operacji."

Tymczasem z przepisów Karty Nauczyciela wynika, że odwołać się od orzeczenia lekarskiego o potrzebie udzielenia urlopu zdrowotnego może dyrektor, do którego składany jest wniosek o taki urlop i sam wnioskujący nauczyciel. Przy czym odwołanie się to prawo, a nie obowiązek.

W związki z niepokojącą praktyką do MEN skierowano interpelację poselską z prośbą o zajęcia stanowiska w tej sprawie.

ZDANIEM MEN: (...) przepisy nie upoważniają organu prowadzącego szkołę do jakiegokolwiek współdziałania w podejmowaniu przez dyrektora szkoły decyzji w przypadku złożenia przez nauczyciela wymaganych w art. 73 ustawy Karta Nauczyciela dokumentów, związanych z udzieleniem bądź nieudzieleniem urlopu dla poratowania zdrowia. W związku z powyższym należy wnioskować, że wszelkie działania podjęte przez organ prowadzący szkołę są niezgodne z obowiązującymi przepisami prawa. (Odpowiedź MEN z 20 lipca 2012 r. na interpelację poselską nr 6428).

Źródło:

interpelacja nr 6428 do MEN w sprawie rozwiązań proceduralnych co do orzekania o potrzebie udzielenia nauczycielom urlopu dla poratowania zdrowia
odpowiedź na ww. interpelację z 20 lipca 2012 r.

Podstawa prawna:

art. 73 ustawy z 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 ze zm.),
§ 4 rozporządzenia Ministra Zdrowia z 27 października 2005 r. w sprawie orzekania o potrzebie udzielenia nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia (Dz.U. z 2005 r. Nr 233, poz. 1991).

Tonia
Posty: 16
Rejestracja: 2012-09-04, 22:48
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Chemia
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: Tonia » 2012-09-04, 23:30

Tak a'propos to jestem w sytuacji bardzo ostatnio często spotykanej - po złożeniu zaświadczenia lekarza zostałam poinformowana ustnie, że organ prowadzący nie wyraża zgody na żadne urlopy, gdyż jeden urlop kosztuje starostwo 80 tys. złotych. (A tyle niestety nauczyciel i jego zdrowie najwyraźniej nie są warte, ciekawa jestem na jaką kwotę wyceniłby swoje zdrowie pan starosta?...)
Dyrekcję poinformowałam ją o swoich planach w kwietniu, papiery złożyłam na koniec sierpnia, wtedy też usłyszałam odpowiedź odmowną. W pierwszej chwili postanowiłam odejść z pracy. :ass: Gdy nieco ochłonęłam podjęłam pracę z początkiem roku szkolnego i obecnie czekam na komisję. Pomyślałam, że póki co wszelką odpowiedzialność za moje zdrowie w tej chwili ponosi dyrektor, więc niech on się o mnie martwi, a jeśli komisja stwierdzi, wbrew wszystkiemu, że jestem jednak zdolna do pracy to zwolnienie lekarskie w tym momencie nie pomoże mi, ani trochę. Może później... Co do komisji nie mam pojęcia jak wygląda i czy zasiadają w niej ludzie mający choćby blade pojęcie o specyfice pracy w szkole.
Jak coś się wyjaśni opiszę jak takowa komisja wygląda. Buziaki!

Kola Szymonów
Posty: 2
Rejestracja: 2012-09-05, 17:22
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Geografia
Lokalizacja: małopolskie

urlop zdrowotny

Postautor: Kola Szymonów » 2012-09-05, 18:53

Witam serdecznie . Bardzo proszę o odpowiedź. Dyrektor wyraził zgodę pisemną na urlop zdrowotny na podstawie orzeczenia od lekarza w dniu 29.08.2012 .
Natomiast 4.09. powiadomił mnie telefonicznie że organ prowadzący nieformalnie , ale kazał odwołać się od lekarskiego orzeczenia i on musi to zrobić . Moje pytanie czy odwołanie się od orzeczenia lekarz , może nastąć po pisemnym wyrażeniu zgody na urlop ?


Wróć do „Prawo oświatowe”