stazysta po zmianach karty

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

behawa
Posty: 4
Rejestracja: 2018-04-25, 20:17
Kto: student
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: dolnośląskie

stazysta po zmianach karty

Postautor: behawa » 2018-04-25, 20:27

Witam
mam pytanie czy jeśli zacznę prace w szkole od września tego roku to czy dyrektor musi mi dac umowe na 2 lata na czas stażu?Czy może dać na rok w ramach nadzwyczajnej zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania ?I co wtedy z stażem???
I tak aby nie zakładać innego tematu czy n.kontraktowy może wielokrotnie otrzymywać umowę na czas określony w oparciu o nadzwyczajnym zaistnieniu potrzeby wynikającej z organizacji nauczania danym roku ?

dzięki z góry za odpowiedzi

Melizabeth
Posty: 402
Rejestracja: 2013-08-11, 15:45
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski, Język hiszpański
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: stazysta po zmianach karty

Postautor: Melizabeth » 2018-04-25, 22:36

behawa pisze:Witam
czy dyrektor musi mi dac umowe na 2 lata na czas stażu?


Raczej nie, dyrektor nie jest odpowiedzialny za staż nauczyciela. Gdyby nauczyciel musiał zmienić szkołę w trakcie stażu, to zabiera ze starej szkoły ocenę/opinię dotychczasowego przebiegu stażu, a w nowej chyba składa wniosek o kontynuację stażu.

belfegorr
Posty: 199
Rejestracja: 2011-09-06, 17:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: lubuskie

Re: stazysta po zmianach karty

Postautor: belfegorr » 2018-04-26, 14:02

Do tej pory było tak, że nie dotyczyło to stażysty. Jeśli stażysta zmienił szkołę w trakcie stażu, to automatycznie staż był unieważniony i w kolejnym roku trzeba zaczynać od nowa. To nie zmieniło. Zatem jeśli dyrektor da umowę na rok (a może tak zrobić, jeśli nie ma wakatu ale jest zastępstwo), to od 1 września następnego roku trzeba mieć pracę w tej samej szkole przynajmniej przez 9 kolejnych miesięcy. Przerwa w zatrudnieniu spowodowana np. otrzymaniem umowy do końca czerwca (a za wakacje ekwiwalent za urlop) i kolejne zatrudnienie od września w tej samej szkole wyklucza możliwość kontynuowania stażu.
Mówi o tym nowy art. 9f ust. 2 i 3 KN. Zmienić miejsce zatrudnienia bez unieważnienia stażu może nauczyciel kontraktowy i mianowany.
Zakończenie umowy o pracę powoduje automatyczne zakończenie stażu, więc jeśli ma miejsce przed upływem roku i 9 miesięcy, to dotychczasowy staż przepada, nawet jeśli nauczyciel zostanie ponownie zatrudniony w tej samej szkole.
Z nowych przepisów wynika, że gdy nie ma przypadku nadzwyczajnego (organizacja nauczania, zastępstwo) - czyli jest typowy wakat na stanowisku - to nauczyciel stażysta musi zostać zatrudniony na 2 lata.
Istnieje więc ryzyko, że dyrektorzy będą zatrudniać stażystów na zastępstwo, aby za każdym razem przerywał im się staż, wtedy nie osiągną stopnia nauczyciela kontraktowego i będzie można im mniej płacić zgodnie z tabelą MEN.

koma
Posty: 2509
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: stazysta po zmianach karty

Postautor: koma » 2018-04-27, 15:57

Niestety, zmiana przepisów przez PiS znacznie pogorszyła sytuację nauczycieli, zwłaszcza stażystów. Dotąd wystarczyła roczna umowa na zastępstwo, aby młody nauczyciel mógł zrobić staż. Teraz przy rocznej umowie tego stazu robić nie może.

behawa
Posty: 4
Rejestracja: 2018-04-25, 20:17
Kto: student
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: stazysta po zmianach karty

Postautor: behawa » 2018-06-10, 19:47

A jesli od wrzesnia dostane umowe na rok( wrzesnień sierpień) to moge zaczac staz tak w ciemno na bo nie mam pewnosci ze bede miec i za rok prace w tej szkole ??I mam pytanie czy sądzicie ze wtedy jesli bede w tracie tego stazu na wlasne ryzyko to czy np n.kontraktowi ktorzy tez ma umowe na rok na zasadzie "potrzeby wynikającej z organizacji nauczania" ale dłuzej juz tu pracują tez nadal maja pierwszenstwo przy ewentualnych wolnych etatach

koma
Posty: 2509
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: stazysta po zmianach karty

Postautor: koma » 2018-06-10, 23:04

behawa pisze:A jesli od wrzesnia dostane umowe na rok( wrzesnień sierpień) to moge zaczac staz tak w ciemno na bo nie mam pewnosci ze bede miec i za rok prace w tej szkole ??I

Obawiam się, że nie... :(
Nowy przepis brzmi tak:
Z osobą posiadającą wymagane kwalifikacje, rozpoczynającą pracę w szkole, stosunek pracy nawiązuje
się na podstawie umowy o pracę na czas określony obejmujący 2 lata szkolne w celu odbycia stażu
wymaganego do
uzyskania awansu na stopień nauczyciela kontraktowego.
Trzeba to rozumieć w ten sposób, że kontynuować w innej szkole nie można.

Jest to fatalna!!!!! zmiana!, uniemożliwiające podwyżkę często przez kilka lat.
Niech ich diabli...

Czyli: aby rozpocząć w ogóle staż, trzeba otrzymać dwuletnią umowę o pracę. Dotąd wystarczyła roczna, czyli każde roczne zastępstwo dawało szansę awansu.


Wróć do „Prawo oświatowe”