Zatrudnienie nauczyciela kontraktowego od 1 września 2018 – jaka umowa?

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Grunt
Posty: 28
Rejestracja: 2014-02-04, 17:48
Kto: student
Przedmiot: Język polski

Zatrudnienie nauczyciela kontraktowego od 1 września 2018 – jaka umowa?

Postautor: Grunt » 2018-06-03, 11:06

Jestem nauczycielem stażystą w niepublicznej szkole podstawowej. W moim życiu pojawiła się ostatnio perspektywa zatrudnienia w publicznej szkole ponadgimnazjalnej (liceum). Zastanawiam się jednak, na jaką umowę będę mógł liczyć w tej szkole, zakładając, że pójdę tam jako nauczyciel kontraktowy. Dyrektorka powiedziała, że się upewni i da znać, bo przepisy zmieniają się jak w kalejdoskopie i nie nadąża. Pomyślałem sobie jednak, że zapytam tutaj. Czy jeśli nie jest to zastępstwo, mogę liczyć na umowę na czas nieokreślony czy konieczny będzie okres próbny?

Michalll_95
Posty: 187
Rejestracja: 2018-03-18, 01:05
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Informatyka, Technika, Plastyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Zatrudnienie nauczyciela kontraktowego od 1 września 2018 – jaka umowa?

Postautor: Michalll_95 » 2018-06-03, 12:17

Grunt,

Na twoim miejscu zastanowiłbym się pod jakim względem zmiana szkoły się opłaca. Ja też pracuję w niepublicznej szkole podstawowej od pół roku. Mam już podpisaną umowę na pełen etat na rok 2018/2019. W mojej szkole bardzo dobrze płacą (tyle co w państwowych) + można dorobić sobie do pensji kołami, opieką na basenie, wyjazdami typu zielona szkoła itd. Finansowo jest pod tym względem lepiej w prywatnej placówce (przynajmniej u mnie). Dodatkowo jest duża łatwość w zastępstwach okolicznościowych - jeszcze studiuję i czasami muszę się zwolnić ze szkoły na egzamin, czy inne zajęcia.

W szkole państwowej masz więcej dodatków i zdecydowanie mniej pracy (samych planowych lekcji oczywiście). Pensja natomiast wynika z regulaminów płac, więc wszelkie podwyżki i dodatki są z góry ustalone.

Ogólnie jak masz wybór to wybierałbym państwową. Chyba, że w aktualnej szkole dobrze ci się pracuje to bym nie zmieniał! Umowy na czas nieokreślony na pewno nie dostaniesz od razu - rok, dwa lata dopiero po tym czasie.

Awatar użytkownika
sharkinator
Posty: 347
Rejestracja: 2011-09-24, 20:06
Kto: nauczyciel
Przedmiot: geografia, przyroda, wychowanie fizyczne
Lokalizacja: Kraków

Re: Zatrudnienie nauczyciela kontraktowego od 1 września 2018 – jaka umowa?

Postautor: sharkinator » 2018-06-03, 15:08

Niby dlaczego miałby nie dostać na czas nieokreślony?
KN Art 10 ust. 4. Stosunek pracy z nauczycielem kontraktowym nawiązuje się na podstawie umowy o pracę zawieranej na czas nieokreślony, z zastrzeżeniem ust. 7.
Ust. 7 dotyczy zastępstwa za nieobecnego nauczyciela lub "potrzeby wynikającej z organizacji nauczania" - wtedy czas określony. Np. gdy wiadomo, że w przyszłym roku zmieni się siatka godzin.
Czyli dyrektor musi zatrudnić (wg prawa) na czas nieokreślony. A, że próbuje się to obejść to inna sprawa.

Michalll_95
Posty: 187
Rejestracja: 2018-03-18, 01:05
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Informatyka, Technika, Plastyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Zatrudnienie nauczyciela kontraktowego od 1 września 2018 – jaka umowa?

Postautor: Michalll_95 » 2018-06-03, 18:56

Jeżeli nie byłoby wyjątków od tego to musiałby. Jednak sam znam przypadki osobiście oraz zasłyszane, że dyrektor co roku daje nauczycielowi nową umowę i faktycznie często to zależy od wyników nowej rekrutacji uczniów do pierwszych klas. Można z tym walczyć jak trochę się w danej szkole popracuje, ale wątpię, żeby dostać umowę na czas nieokreślony już od pierwszego dnia pracy w danej szkole.

Grunt
Posty: 28
Rejestracja: 2014-02-04, 17:48
Kto: student
Przedmiot: Język polski

Re: Zatrudnienie nauczyciela kontraktowego od 1 września 2018 – jaka umowa?

Postautor: Grunt » 2018-06-03, 20:28

Hmm, no właśnie znam tę podstawę prawną i chciałbym jednak powalczyć o umowę na czas nieokreślony. Nie jest to zastępstwo, bo wskakuję na miejsce emerytki. Obawiam się zaś, że w przyszłym roku z powodu odejścia ostatniego rocznika gimnazjum może być ciasno w okolicznych szkołach podstawowych i będą przerzucali nauczycieli do różnych szkół na mocy różnych porozumień, przez co mnie nie przedłużą umowy, co w świetle prawa nie jest zwolnieniem jako takim.

wiczers
Posty: 23
Rejestracja: 2017-09-22, 18:32
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Zatrudnienie nauczyciela kontraktowego od 1 września 2018 – jaka umowa?

Postautor: wiczers » 2018-07-05, 21:51

sharkinator pisze:Niby dlaczego miałby nie dostać na czas nieokreślony?
KN Art 10 ust. 4. Stosunek pracy z nauczycielem kontraktowym nawiązuje się na podstawie umowy o pracę zawieranej na czas nieokreślony, z zastrzeżeniem ust. 7.
Ust. 7 dotyczy zastępstwa za nieobecnego nauczyciela lub "potrzeby wynikającej z organizacji nauczania" - wtedy czas określony. Np. gdy wiadomo, że w przyszłym roku zmieni się siatka godzin.
Czyli dyrektor musi zatrudnić (wg prawa) na czas nieokreślony. A, że próbuje się to obejść to inna sprawa.



Wszystko zależy tak naprawdę od dyrektora. U mojej żony co roku ( 3 lata) dyrektor wykorzystywał Ust.7 jako potrzebę wynikająca z organizacji nauczania i co zrobisz coś, no nie ? Żona zmieniła szkołę i umowa na czas nieokreślony się nagle znalazła.

belfegorr
Posty: 199
Rejestracja: 2011-09-06, 17:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: lubuskie

Re: Zatrudnienie nauczyciela kontraktowego od 1 września 2018 – jaka umowa?

Postautor: belfegorr » 2018-07-06, 07:15

Obadałem już kilkanaście ofert pracy zgłoszonych jako wakat i tylko w jednym przypadku była proponowana umowa na czas nieokreślony, pozostałe na czas określony na rok szkolny 2018/2019 i nie jest to zastępstwo ani wygaszane gimnazjum. Zmiana umowy w sądzie pracy to w zasadzie formalność, ale kto by się odważył zaskarżyć dyrektora do sądu pracy? ;)


Wróć do „Prawo oświatowe”

cron