Kwalifikacje mgr bez licencjatu

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Kazewski
Posty: 5
Rejestracja: 2018-07-19, 23:43
Kto: student
Przedmiot: Historia, Język polski, Muzyka, ...
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Kwalifikacje mgr bez licencjatu

Postautor: Kazewski » 2018-08-17, 13:16

Dzień dobry,

Jestem studentem I roku mgr filologii polskiej spec. edytorska-wydawniczej. Skończyłem licencjat z kulturoznawstwa, równolegle zaczynam rowniez studia podyplomowe dające kwalifikacje pedagogiczne.

Czy po ukończeniu studiów magisterskich z filologii polskiej i podyplomowych pedagogicznych (w tym praktyki) miałbym odpowiednie kwalifikacje by rozpocząć staż na nauczyciela kontaktowego?
Czy mimo to, musiałbym jeszcze ukończyć licencjat z filologii polskiej po ukończeniu studiów magisterskich?

Swoje pytanie skierowałem również do kuratorium, choć odpowiedź wydaje mi się niejednoznaczna:

"Odpowiadając na pismo przesłane w dniu 19 lipca 2018 r. uprzejmie wyjaśniam,
że kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela przedmiotów ogólnokształcących
w szkołach ponadpodstawowych posiada osoba, która ukończyła:
- studia drugiego stopnia lub jednolite studia magisterskie na kierunku (specjalności)
zgodnym z nauczanym przedmiotem oraz posiada przygotowanie pedagogiczne
lub
- studia drugiego stopnia lub jednolite studia magisterskie na kierunku, którego efekty
kształcenia, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 9c ustawy
z dnia 27 lipca 2005 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz.U.2016 poz. 1842 ze zm.),
w zakresie wiedzy i umiejętności obejmują treści nauczanego przedmiotu, wskazane
w podstawie programowej dla tego przedmiotu na odpowiednim etapie edukacyjnym
oraz posiada przygotowanie pedagogiczne, lub
- studia drugiego stopnia lub jednolite studia magisterskie na kierunku (specjalności) innym
niż wyżej wymienione i studia podyplomowe w zakresie nauczanego przedmiotu
oraz posiada przygotowanie pedagogiczne.
Jednocześnie wyjaśniam, że:
- informacje o posiadanych przez Pana kwalifikacjach i uprawnieniach zawodowych
określone będą w suplemencie do dyplomu ukończenia studiów drugiego stopnia,
- studia drugiego stopnia (na kierunku zgodnym z nauczanym przedmiotem) są jedną z form
uzyskania kwalifikacji wymaganych do pracy w szkołach ponadpodstawowych,
- ocena kwalifikacji nauczyciela należy do kompetencji dyrektora szkoły.
Podstawa prawna:
- § 3 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie
szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (Dz.U.2017.1575)."

Michalll_95
Posty: 187
Rejestracja: 2018-03-18, 01:05
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Informatyka, Technika, Plastyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Kwalifikacje mgr bez licencjatu

Postautor: Michalll_95 » 2018-08-17, 15:22

Jeżeli skończysz studia magisterskie z polonistyki i w formie studiów podyplomowych zdobędziesz przygotowanie pedagogiczne to będziesz mógł uczyć języka polskiego w każdym typie szkół.

Kiedy zostaniesz już zatrudniony w szkole stajesz się nauczycielem stażystą. Po złożeniu we wrześniu odpowiednich dokumentów do dyrektora szkoły możesz rozpocząć awans zawodowy.

Kazewski
Posty: 5
Rejestracja: 2018-07-19, 23:43
Kto: student
Przedmiot: Historia, Język polski, Muzyka, ...
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Kwalifikacje mgr bez licencjatu

Postautor: Kazewski » 2018-08-17, 16:18

Brzmi świetnie, obawiałem się, że przy składaniu dokumentów niezbędny będzie również dyplom licencjata filologii polskiej. Dziękuję za odpowiedź ;)


Wróć do „Prawo oświatowe”