Koniec umowy w 6 tyg ciąży

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

miska82
Posty: 1
Rejestracja: 2018-08-21, 15:01
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: mazowieckie

Koniec umowy w 6 tyg ciąży

Postautor: miska82 » 2018-08-21, 15:12

Witajcie. Umowę mam do 31.08. - była to umowa na rok szkolny. Okazało się, że jestem w ciąży i w dniu wygaśnięcia umowy będzie 6 tydzień. Czy pracodawca na tak wczesnym etapie ma obowiązek przedłużyć umowe? Czy z racji na mój wiek jeśli teraz by się okazało że dostane L4 to potem wypłatę od września przejmuje Zus mimo ustania zatrudnienia? Bardzo dziękuję za pomoc. Nauczyciel stażysta.

ded
Posty: 20
Rejestracja: 2018-08-21, 20:37
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Informatyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Koniec umowy w 6 tyg ciąży

Postautor: ded » 2018-08-21, 22:19

Jeśli mają zastosowanie standardowe przepisy prawa pracy to wygląda to tak: Jak umowa wygasa, to pracodawca nie ma obowiązku jej przedłużać. Jeśli masz L4 to pomimo wygaśnięcia umowy pracodawca płaci, ale tylko 33 dni- potem płaci ZUS. W przypadku gdy sprawa dotyczy ciąży dostajesz 100% podstawy, nie 80. Dla Ciebie najkorzystniej będzie ciągnąć L4 do porodu a potem macierzyński. Jeśli będzie ciągłość, to cały czas płaci zus 100% podstawy.

Ja na miejscu pracodawcy nie przedłużałbym z Tobą umowy- nie zdziw się, jak się tak sprawa potoczy. Przedłużając umowę blokuje sobie Twój etat a potrzebuje kogoś na zastępstwo, bo przez najbliższe 2 lata nie wrócisz do pracy. Możesz oczywiście poczekać na nową umowę i wtedy przynieść L4, ale jeśli będzie ona na kolejny rok, to żaden w tym interes. Jeśli liczysz na jakąś dalszą współpracę ze szkołą, to polecam Ci nie ściemniać i rozmawiać otwarte z dyrektorem.


Wróć do „Prawo oświatowe”