3 umowa na czas określony.

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

yoda79
Posty: 112
Rejestracja: 2008-03-04, 13:17

3 umowa na czas określony.

Postautor: yoda79 » 2018-09-05, 13:25

Witajcie, dosyć osobliwa sytuacja mnie spotyka.
Uczę fizyki i informatyki, podobnie jak "szefostwo" w naszej szkole. I właśnie otrzymałem 3 umowę na czas określony na rok szkolny. Pierwsza umowa była na pół etatu, druga i obecna na cały.
Jak dla mnie wygląda na to, że szefowie nie będąc pewni wyników wyborów na dyrektora nie wręczają mi na czas nieokreślony.
Proste pytanie - czy powinienem mieć umowę na nieokreślony?

belfegorr
Posty: 199
Rejestracja: 2011-09-06, 17:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: lubuskie

Re: 3 umowa na czas określony.

Postautor: belfegorr » 2018-09-05, 13:57

Jeśli nie jest to zastępstwo i przedmiot/klasy/szkoła nie są likwidowane oraz stopień awansu jest wyższy niż stażysta, to musi być umowa na czas nieokreślony. Jest to jednak powszechną praktyką, że zatrudnia się na czas określony, bo i tak żaden nauczyciel raczej do sądu pracy nie pójdzie, chyba że nie chce więcej otrzymać zatrudnienia gdziekolwiek :) Przepis ustawowy więc się nie przyjął.

yoda79
Posty: 112
Rejestracja: 2008-03-04, 13:17

Re: 3 umowa na czas określony.

Postautor: yoda79 » 2018-09-05, 14:05

Mianowany, nie zastępstwo, zero likwidacji, zmian itp. No trudno, niech im jest.

Ignatius
Posty: 135
Rejestracja: 2011-10-23, 17:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Chemia
Lokalizacja: podkarpackie

Re: 3 umowa na czas określony.

Postautor: Ignatius » 2018-09-06, 19:47

Opowiem w tym kontekście identyczna historie z morałem.
W pewnej małej szkole pani dyrektor zatrudniła młodą dziewczynę uczącą tego samego przedmiotu. Po paru latach, zmniejszania się ilości godzin przedmiotu, zaczęło brakować godzin. W arkuszu na następny rok ta młoda nauczycielka (kontraktowa chyba) pewnie by nie była ujęta. Ale tak się zdarzyło, że przyniosła zaświadczenie o ciąży i pani dyrektor musiała zmienić arkusz dając sobie wypowiedzenie.
Pewnie już teraz wiesz dlaczego (niezgodnie z prawem) masz taką umową.

Jeśli nie podpisałeś jej jeszcze na ten rok - to nie rób tego motywując, że jest ona niezgodna z prawem. Moja żona (w swojej szkole, w podobnej sytuacji) nie zgodziła się podpisać umowy na czas określony i dopiero w lutym - cały czas ucząc w dane placówce - dano jej do podpisu "właściwą umowę" na czas nieokreślony.

yoda79
Posty: 112
Rejestracja: 2008-03-04, 13:17

Re: 3 umowa na czas określony.

Postautor: yoda79 » 2018-09-07, 09:25

Podpisałem.
Jednak po przemyśleniu stwierdziłem, że koniec zabawy w kotka i myszkę i zaniosę podanie (?), wniosek (?) o zmianę umowy na nieokreśloną. Pisał ktoś coś takiego?

Ignatius
Posty: 135
Rejestracja: 2011-10-23, 17:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Chemia
Lokalizacja: podkarpackie

Re: 3 umowa na czas określony.

Postautor: Ignatius » 2018-09-07, 13:12

Wydaje mi się, że powinieneś porozmawiać spokojnie z dyrekcją. Żeby mieć mocne argumenty poczytaj sobie podobne wątki na forum oskko (co sam robię od kilkunastu lat). Chodzi o wiarygodność - wypowiadają się tam przede wszystkim osoby zarządzające oświatą.
Jeśli te argumenty nie przekonają dyrekcji pozostanie ci pozew do sądu pracy o ustalenie stanu faktycznego Twojego zatrudnienia.

ded
Posty: 20
Rejestracja: 2018-08-21, 20:37
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Informatyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: 3 umowa na czas określony.

Postautor: ded » 2018-09-08, 08:05

Jeszcze jedna uwaga. Stary "numer" pracodawców to jest podpisywanie aneksów do pierwszej umowy. W ten sposób możesz co roku dostawać zamiast nowej umowy aneks do aktualnej ale technicznie rzecz biorąc to dalej jest pierwsza umowa i nie musi być na czas nieokreślony. Jeśli jednak faktycznie dostałeś 3 umowy na określony, to jest to niezgodne z prawem. W sądzie pracy na pewno doszedłbyś swoich racji, ale wtedy raczej nie możesz przekreślić swoją karierę. Z tego co wiem szkoły dostały "zakaz" zatrudniania na nieokreślony z uwagi na zmiany które zajdą w przyszłym roku. Chodzi oczywiście o likwidację gimnazjów i podwójny nabór do szkół średnich. Jak by mieli zatrudnionych wszystkich na czas nieokreślony, to co potem zrobią z tymi nauczycielami? Wiele placówek ledwo stać na wynagrodzenia a gdzie jeszcze odprawy... Warto więc rozumieć sytuację, że taka forma umowy jest niejako wymuszona przez zachodzące zmiany, choć faktycznie mniej korzystna dla Ciebie.


Wróć do „Prawo oświatowe”

cron