Rozwiązanie umowy.

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

valltari
Posty: 2
Rejestracja: 2018-09-07, 18:33
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: lubuskie

Rozwiązanie umowy.

Postautor: valltari » 2018-09-07, 18:39

Witam szanownych pedagogów. Jestem świeżo upieczonym nauczycielem kontraktowym. Na początku września podpisałem umowę, która różniła się od opisywanych warunków, które były przedstawione w lipcu podczas rozmów telefonicznych oraz na rozmowie kwalifikacyjnej. Od początku byłem zapewniany, że umowa bedzie na cały rok do sierpnia. Okazało się, że jest to umowa na okres usprawiedliwionej nieobecności nauczyciela. Podobno zwolnienia lekarskie są donoszone co miesiąc, więc moje obawy o utrate pracy z dnia na dzien są bardzo powazne. Pojawiła się inna oferta z innej szkoły gdzie bede miał zapewniony etat z określonymi datami, czyli do 31 sierpnia. Moje pytanie brzmi czy mogę wypowiedzieć taką umowę w trybie natychmiastowym, czy jednak obowiązywać bedzie mnie jakiś okres wypowiedzenia. Na umowie jest tylko zapis, że jeśli nie stawię się w pracy do 7 dnia od rozpoczęcia szkolnego roku to umowa wygasa. Czy jest ktoś mi w stanie tutaj doradzić?

ded
Posty: 20
Rejestracja: 2018-08-21, 20:37
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Informatyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Rozwiązanie umowy.

Postautor: ded » 2018-09-08, 08:17

Liczy się to co podpisałeś, tego co było powiedziane nie udowodnisz. Z tego co kojarzę to w takich przypadkach podpisywana jest co chwilę nowa umowa na czas taki, jak na zwolnieniu nauczyciela którego zastępujesz. Jak on wróci to faktycznie z dnia na dzień tracisz pracę.

Znalazłem taki zapis:
Zgodnie z art. 36 § 1 Kodeksu pracy, okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony i nieokreślony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:

2 tygodnie w przypadku zatrudnienia u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy,

Jeśli więc w umowie nie ma zapisu na ten temat to pewnie ma on zastosowanie w Twoim przypadku. Jest też coś takiego jak porzucenie pracy, czyli nie przychodzisz, nie dobierasz tel itd :) Jest to mało fajne, ale w niektórych branżach nagminne. Będzie to oczywiście odnotowane w Twoich "papierach" ale z racji tego, że od ręki znajdujesz nowego pracodawcę to ja bym to chyba olał. Możesz posiłkować się zapisem który zacytowałeś. Ja w takiej sytuacji poinformowałbym dyrekcję, że po prostu znalazłeś lepszą ofertę a też ustnie umawialiście się na coś innego niż dostałeś w umowie. W związku z tym powołując się na ten zapis decydujesz się na wygaśnięcie umowy i mogą już szukać kogoś na Twoje miejsce. Dla pracodawcy to mało fajne, ale jak sam twierdzisz on też nie był fair, więc ja bym się nie czaił tylko szedł tam gdzie masz lepsze warunki.

belfegorr
Posty: 199
Rejestracja: 2011-09-06, 17:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: lubuskie

Re: Rozwiązanie umowy.

Postautor: belfegorr » 2018-09-08, 18:37

Porzucenie pracy w tym przypadku by się wiązało z postępowaniem dyscyplinarnym, a może i nawet prokuratorskim (niezapewnienie opieki uczniom). Gdyby nawet to było zwolnienie dyscyplinarne, to zostanie ono odnotowane w centralnym systemie i każdy dyrektor będzie to widział przy próbie zatrudnienia gdzieś indziej.
W twoim przypadku, gdy jest to trzecia umowa u tego samego pracodawcy, a łączny okres zatrudnienia u niego nie przekracza 3 lat, to obowiązuje jednomiesięczny okres wypowiedzenia. Jeśli złożysz wypowiedzenie teraz, to zacznie ono bieg od 1 października, a od 1 listopada będziesz wolny.
Najlepiej jednak najpierw podpisz tam umowę z opcją podjęcia pracy dopiero od 1 listopada, a dopiero później złóż wypowiedzenie.
Możesz też porozmawiać z dyrektorem i rozwiązać umowę za porozumieniem stron.


Wróć do „Prawo oświatowe”