Praktyki na przygotowaniu pedagogicznym

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

melman
Posty: 8
Rejestracja: 2018-10-22, 14:28
Kto: student
Lokalizacja: śląskie

Praktyki na przygotowaniu pedagogicznym

Postautor: melman » 2018-10-22, 14:39

Witam

chcę rozpocząć studia podyplomowe przygotowanie pedagogiczne.
Posiadam magistra z informatyki, chciałbym uczyć w technikum. Jako że mam możliwość odbyć praktyki w technikum informatycznym, zapytałem na uczelni czy mogę tam zrobić całość 150h praktyk. Dziekan powiedziała że 30h z tym 150 musi odbyć się z grupą mniejszych dzieci. Dodatkowo zaproponowała że mogą to być świetlice wiejskie.
z REGULAMIN PRAKTYK I PEDAGOGICZNEJ NA STUDIACH PODYPLOMOWYCH Z ZAKRESU PRZYGOTOWANIA PEDAGOGICZNEGO (znalezionego w internecie) wynika że musi to być przedszkole, szkoła podstawowa, szkoła średnia.

Dodatkowo znalazłem informację że mogą to być wyłącznie placówki podległe MEN

Czy ktoś posiada wiedzę na taki problem?
Ogólnie to dużo jest chociażby na tym forum postów w których ludzie kończą stadia pedagogiczne i nie mają przygotowania pedagogicznego.

Michalll_95
Posty: 187
Rejestracja: 2018-03-18, 01:05
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Informatyka, Technika, Plastyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Praktyki na przygotowaniu pedagogicznym

Postautor: Michalll_95 » 2018-10-22, 23:09

melman pisze:Witam

chcę rozpocząć studia podyplomowe przygotowanie pedagogiczne.
Posiadam magistra z informatyki, chciałbym uczyć w technikum. Jako że mam możliwość odbyć praktyki w technikum informatycznym, zapytałem na uczelni czy mogę tam zrobić całość 150h praktyk. Dziekan powiedziała że 30h z tym 150 musi odbyć się z grupą mniejszych dzieci. Dodatkowo zaproponowała że mogą to być świetlice wiejskie.
z REGULAMIN PRAKTYK I PEDAGOGICZNEJ NA STUDIACH PODYPLOMOWYCH Z ZAKRESU PRZYGOTOWANIA PEDAGOGICZNEGO (znalezionego w internecie) wynika że musi to być przedszkole, szkoła podstawowa, szkoła średnia.

Dodatkowo znalazłem informację że mogą to być wyłącznie placówki podległe MEN


Jeżeli dziekan tak powiedział to nie masz wyboru. Każda uczelnia ma swoje wymagania. Ustawowo wymagane jest 150 godz. praktyk, a jak będzie to rozdysponowane zależy od uczelni. U mnie 75 godz. należało odbyć w szkole (do wyboru poziom), a drugie 75 godz. w instytucji kultury np. dom kultury itp.

melman pisze:Ogólnie to dużo jest chociażby na tym forum postów w których ludzie kończą stadia pedagogiczne i nie mają przygotowania pedagogicznego.


To dwie różne rzeczy. Nie wszystkie studia pedagogiczne przygotowują do zawodu nauczyciela. Można skończyć np. pedagogikę resocjalizacyjną ze specjalnością nauczycielską, a można skończyć to samo bez przygotowania pedagogicznego (nauczycielskiego) ;)

melman
Posty: 8
Rejestracja: 2018-10-22, 14:28
Kto: student
Lokalizacja: śląskie

Re: Praktyki na przygotowaniu pedagogicznym

Postautor: melman » 2018-10-23, 10:15

A czy prawdą jest że odbycie całości 150h praktyk musi odbyć się wyłącznie w placówkach podległych MEN.
Czyli odpadają świetlice itp. ?

melman
Posty: 8
Rejestracja: 2018-10-22, 14:28
Kto: student
Lokalizacja: śląskie

Re: Praktyki na przygotowaniu pedagogicznym

Postautor: melman » 2018-10-23, 10:23

Dodam jeszcze że taką informację znalazłem tu:http://sliwerski-pedagog.blogspot.com/2017/06/przygotowanie-nie-pedagogiczne.html

////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
Anonimowy5 marca 2018 20:56

Panie Profesorze,
utożsamiam się z opisaną przez Pana sytuacją, dlatego zwracam się do Pana z pytaniem - czy odbycie 150 godzin praktyk pedagogicznych na studiach licencjackich, niezbędnych do uzyskania przygotowania pedagogicznego, dotyczy wyłącznie placówek oświatowych?
Pozdrawiam serdecznie

Odpowiedz
PEDAGOG - ŚLIWERSKI5 marca 2018 22:31

Wyłącznie placówek podległych MEN!

Michalll_95
Posty: 187
Rejestracja: 2018-03-18, 01:05
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Informatyka, Technika, Plastyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Praktyki na przygotowaniu pedagogicznym

Postautor: Michalll_95 » 2018-10-23, 21:37

melman pisze:A czy prawdą jest że odbycie całości 150h praktyk musi odbyć się wyłącznie w placówkach podległych MEN.


Trzeba by się zagłębić w przepisy, ale biorąc pod uwagę przykład z resocjalizacją, o którym wcześniej pisałem to nie do końca. Jeżeli ktoś skończył resocjalizację i chciałby zdobyć przygotowanie pedagogiczne, którego nie odbył na studiach to naturalnym miejscem dla niego będzie np. zakład poprawczy. Po resocjalizacji nie można uczyć w szkole żadnego przedmiotu, więc jak te praktyki tam odbyć. Nie wyobrażam sobie innego miejsca, żeby takie przygotowanie zdobyć. Zresztą do pracy w placówkach tego typu zawsze oprócz resocjalizacji wymagane jest przygotowanie pedagogiczne. A wszystko podlega pod Ministerstwo Sprawiedliwości.

W twoim przypadku skoro skończyłeś informatykę chyba najlepiej będzie po prostu wybrać się do szkoły i ze swojego przedmiotu zrobić przygotowanie ;)

melman pisze:Czyli odpadają świetlice itp. ?


Jeżeli to jest świetlica w szkole to jak najbardziej. Inaczej ma się sprawa np. ze świetlicą środowiskową.

melman
Posty: 8
Rejestracja: 2018-10-22, 14:28
Kto: student
Lokalizacja: śląskie

Re: Praktyki na przygotowaniu pedagogicznym

Postautor: melman » 2018-10-24, 14:42

Dziękuję za odpowiedź

Zastanawiam się jeszcze czemu część uczelni oferuje na podyplomowym przygotowaniu pedagogicznym 270h zajęć dydaktycznech a inne 350h?
Według ROZPORZĄDZENIA MINISTRA NAUKI I SZKOLNICTWA WYŻSZEGO 1) z dnia 17 stycznia 2012 r. w sprawie standardów kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela
wymaganie jest 270h.
http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/downl ... 120131.pdf

według tabeli na stronie 5 dla podyplomowego przygotowania pedagogicznego mnie (mgr informatyki) )obowiązuje moduł 2 i 3 czyli w sumie 270h a uczelnie do których planuję się zapisać oferuję 350h.

wiczers
Posty: 23
Rejestracja: 2017-09-22, 18:32
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Praktyki na przygotowaniu pedagogicznym

Postautor: wiczers » 2018-10-25, 00:01

Czy to naprawdę istotne gdzie i jakie robi się przygotowanie pedagogiczne ? -to trzeba po prostu mieć. Takich rzeczy uczy się w szkole, praktyce. Każda podyplomówka dla nauczycieli to ściema. Mgr filologii polskiej ma podyplomówkę z informatyki albo naczuczyciel PO ma ukończoną chemię - znam takich osobiście. Wystarczy się zapisać, zapłacić no i oczywiście trochę wysiłku żeby pochodzić bo oczywiście nikt z tych nauczycieli nie będzie uczyć np. w szkole średniej poziomu rozszerzonego bo podyplomówka nie przygotuje go w takim zakresie ( ale ważne, że papier jest).

melman
Posty: 8
Rejestracja: 2018-10-22, 14:28
Kto: student
Lokalizacja: śląskie

Re: Praktyki na przygotowaniu pedagogicznym

Postautor: melman » 2018-10-29, 13:23

Chciałby wyjaśnić kwestię zapisu definicji przygotowania pedagogicznego z 2017r.

"Definicja przygotowania pedagogicznego została określona w treści § 2 rozporządzenia, zgodnie z którym należy przez to rozumieć nabycie wiedzy i umiejętności z zakresu psychologii, pedagogiki i dydaktyki szczegółowej, nauczanych w wymiarze nie mniejszym niż 270 godzin w powiązaniu z kierunkiem (specjalnością) kształcenia oraz pozytywnie ocenioną praktykę pedagogiczną – w wymiarze nie mniejszym niż 150 godzin; w przypadku nauczycieli praktycznej nauki zawodu niezbędny wymiar zajęć z zakresu przygotowania pedagogicznego wynosi nie mniej niż 150 godzin?

W moim przypadku chcę uczyć w technikum informatycznym teoretycznych i praktycznych przedmiotów zawodowych. I tu dyrektor przedstawił mi wątpliwości co do studiów podyplomowy z przygotowania pedagogicznego. Powiedział że na świadectwie ukończenia powinno pisać że jest to przygotowanie pedagogiczne do nauczania teoretycznych o praktycznych przedmiotów zawodowych. Jedynie czego dowiedziałem się na uczelni to że podczas zajęć z dydaktyki będę mieć odpowiedniego nauczyciela właśnie do przedmiotów informatycznych. Ale na świadectwie nie wyszczególniają takich informacji.

Michalll_95
Posty: 187
Rejestracja: 2018-03-18, 01:05
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Informatyka, Technika, Plastyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Praktyki na przygotowaniu pedagogicznym

Postautor: Michalll_95 » 2018-10-31, 11:05

melman pisze: I tu dyrektor przedstawił mi wątpliwości co do studiów podyplomowy z przygotowania pedagogicznego. Powiedział że na świadectwie ukończenia powinno pisać że jest to przygotowanie pedagogiczne do nauczania teoretycznych o praktycznych przedmiotów zawodowych. Jedynie czego dowiedziałem się na uczelni to że podczas zajęć z dydaktyki będę mieć odpowiedniego nauczyciela właśnie do przedmiotów informatycznych. Ale na świadectwie nie wyszczególniają takich informacji.


Melman w przypadku ogólnego przygotowania pedagogicznego z tego, co się orientuje na dyplomie nie wpisuje się przedmiotów, do których zdobywasz przygotowanie. Gdybyś swoje pierwsze przygotowanie zdobył w czasie studiów to wtedy jest konkretnie określone w jakiej dziedzinie je się zdobywa. Na takim dyplomie jest po prostu mowa o przygotowaniu pedagogicznym (chyba, że się mylę).

§ 1. 2) przygotowaniu pedagogicznym – należy przez to rozumieć nabycie wiedzy i umiejętności z zakresu psychologii,
pedagogiki i dydaktyki szczegółowej, nauczanych w wymiarze nie mniejszym niż 270 godzin w powiązaniu
z kierunkiem (specjalnością) kształcenia
oraz pozytywnie ocenioną praktyką pedagogiczną – w wymiarze nie mniejszym
niż 150 godzin; w przypadku nauczycieli praktycznej nauki zawodu niezbędny wymiar zajęć z zakresu przygotowania
pedagogicznego wynosi nie mniej niż 150 godzin; o posiadaniu przygotowania pedagogicznego świadczy
dyplom ukończenia studiów lub inny dokument wydany przez uczelnię, dyplom ukończenia zakładu kształcenia nauczycieli
lub świadectwo ukończenia kursu kwalifikacyjnego;

W rozporządzeniu rzeczywiście jest mowa o tym, że przygotowanie należy zdobyć w powiązaniu z kierunkiem studiów. W praktyce nie jest tak do końca. Trzeba wziąć pod uwagę fakt, że nauczyciel nie może w nieskończoność zdobywać przygotowania na kolejne przedmioty (chyba, że w formie studiów podyplomowych w zupełnie innej dziedzinie np. historyk chcący uczyć EDB) i nie wszystko na dyplomie z przygotowania będzie wypisane.

Przykład z życia wzięty. W znajomym mi publicznym technikum organizacji reklamy są nauczane różne przedmioty zawodowe. Jeden z nauczycieli, który uczy kilku tych przedmiotów skończył studia z tytułem magistra sztuki oraz przygotowaniem pedagogicznym w zakresie kształcenia plastycznego. Dyrektor na mocy własnej decyzji uznał jego kwalifikacje do nauczania tych przedmiotów.
Z przedmiotami w technikum jest jeszcze jedna kwestia - jest ich bardzo wiele, więc nie istnieją przygotowania do każdego z nich oddzielne.

Pamiętaj, że to dyrektor decyduje o zatrudnieniu nauczyciela. Jeżeli oczekuje, że na dyplomie ma się pojawić to, czy tamto to ma do tego prawo. Jednak uczelnia nie ma często wpływu na dyplomy, które wydaje. Posiadają one stały wzór dla wszystkich. Proponuję, żebyś zapytał się na uczelni, co da się zrobić, a jeżeli powiedzą, że nie ma możliwości dopisania nic na dyplomie to porozmawiaj z dyrektorem jeszcze raz. Moim zdaniem mając magistra z informatyki i przygotowanie pedagogiczne możesz uczyć w technikum informatycznym każdego przedmiotu, czy to ogólnego, czy zawodowego ;)

kosmox
Posty: 3
Rejestracja: 2020-08-07, 11:32
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski, Język angielski
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Praktyki na przygotowaniu pedagogicznym

Postautor: kosmox » 2020-08-07, 11:36

To ja Wam polecam kontakt z Wyższą Szkołą Kształcenia Zawodowego. Rewelacyjna uczelnia, zawsze pomogą. Dodatkowo możecie u nich zrobić studia podyplomowe z przygotowania. Ja robiłam i jestem ogromnie zadowolona :D


Wróć do „Prawo oświatowe”