Uprawnienia do nauczania

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

student77
Posty: 2
Rejestracja: 2018-10-25, 20:21
Kto: student
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Uprawnienia do nauczania

Postautor: student77 » 2018-10-25, 20:28

Dzień dobry, niedawno obroniłem pracę licencjacką na kierunku geografia. Obecnie rozpoczynam studia magisterskie - geoinformację środowiskową, która jest zbliżona do geografii, ale jest to jednak inny kierunek. Nie wiem, czy w przyszłości chciałbym uczyć w szkole, myślałem jednak o tym zawodzie od dawna, dlatego na wszelki wypadek chciałbym mieć kwalifikacje do nauczania geografii. Teraz mam możliwość rozpoczęcia kursu przygotowania pedagogicznego. Nie wiem jednak, czy jest sens realizować taki kurs. Czy z tytułem mgr geoinformacji środowiskowej, ale z licencjatem z geografii będę mógł uczyć w szkole?

Awatar użytkownika
sharkinator
Posty: 347
Rejestracja: 2011-09-24, 20:06
Kto: nauczyciel
Przedmiot: geografia, przyroda, wychowanie fizyczne
Lokalizacja: Kraków

Re: Uprawnienia do nauczania

Postautor: sharkinator » 2018-10-26, 17:06

Tylko w szkole podstawowej, o ile się coś nie zmieni.

wiczers
Posty: 23
Rejestracja: 2017-09-22, 18:32
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Uprawnienia do nauczania

Postautor: wiczers » 2018-10-26, 18:40

Witam,

Sharkinator chyba coś w temacie nie jesteś. Obecnie wystarczy Ci licencjat i mgr z byle czego. Sam jestem po matematyce a magisterka zrobiona z dziedziny niepokrewnej - uczę w szkole średniej (oczywiście ma przygotowanie pedagogiczne).

Chodzi o to, że po studiach I stopnia można uczyć tylko w szkole podstawowej natomiast na chwilę obecną żeby uczyć w szkole ponadpodstawowej po prostu trzeba mieć tego mgr przed nazwiskiem. To, czego nauczyłeś się na studiach I stopnia w zupełności wystarczy. To tylko szkoła średnia nie uczelnia wyższa.

Przepisy mają iść w stronę tego, że aby uczyć np chemii trzeba być mgr chemii itp. natomiast na chwilę obecną tak nie jest.

student77
Posty: 2
Rejestracja: 2018-10-25, 20:21
Kto: student
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Uprawnienia do nauczania

Postautor: student77 » 2018-10-26, 20:09

Bardzo dziękuję za odpowiedź! :)

Awatar użytkownika
sharkinator
Posty: 347
Rejestracja: 2011-09-24, 20:06
Kto: nauczyciel
Przedmiot: geografia, przyroda, wychowanie fizyczne
Lokalizacja: Kraków

Re: Uprawnienia do nauczania

Postautor: sharkinator » 2018-10-27, 00:46

§ 3.
1. Kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela (...) liceach ogólnokształcących, technikach, branżowych szkołach II stopnia, bran-
żowych szkołach I stopnia, gimnazjach (...)posiada osoba, która ukończyła:
1) studia drugiego stopnia lub jednolite studia magisterskie, na kierunku (specjalności) zgodnym z nauczanym przedmiotem lub prowadzonymi zajęciami, oraz posiada przygotowanie pedagogiczne.
2) studia drugiego stopnia lub jednolite studia magisterskie, na kierunku, którego efekty kształceniaw zakresie wiedzy i umiejętności obejmują treści nauczanego przedmiotu lub prowadzonych zajęć, wskazane w podstawie programowej dla tego przedmiotu na odpowiednim etapie edukacyjnym, oraz posiada przygotowanie pedagogiczne.

§ 4.
1. Kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w przedszkolach i szkołach podstawowychposiada osoba, która:

a) studia pierwszego stopnia na kierunku (specjalności) zgodnym z nauczanym przedmiotem lub prowadzonymi zajęciami oraz posiada przygotowanie pedagogiczne


Czyli potrzeba być mgr przedmiotu lub liczyc, że dyrektor zastosuje § 3 pkt 2 i uzna, że na studiach były zawarte wszystkie treści programowe.

Michalll_95
Posty: 187
Rejestracja: 2018-03-18, 01:05
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Informatyka, Technika, Plastyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Uprawnienia do nauczania

Postautor: Michalll_95 » 2018-10-27, 21:25

student77 pisze:Czy z tytułem mgr geoinformacji środowiskowej, ale z licencjatem z geografii będę mógł uczyć w szkole?


W szkole podstawowej możesz uczyć na 100%. Natomiast do szkół ponadpodstawowych na pewno z dużym prawdopodobieństwem. Przejrzałem program studiów magisterskich na twojej uczelni i porównałem go do programu geografii. Moim zdaniem będziesz miał uprawnienia :), ale ostateczna decyzja zależy od dyrektora szkoły.

Nie wszyscy nauczyciele kończą studia, których nazwa kierunku odpowiada nauczanemu przedmiotowi w szkole. Tak jest w moim przypadku. Nie studiuje się plastyki - zawsze kierunek nazywa się inaczej. Znam też nauczyciela matematyki, który skończył inżynierię lądową i uczy w liceum.


Wróć do „Prawo oświatowe”