praca w liceum po NKJO?

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Mgd
Posty: 1
Rejestracja: 2019-03-27, 15:59
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka, Język angielski
Lokalizacja: pomorskie

praca w liceum po NKJO?

Postautor: Mgd » 2019-03-27, 16:35

Dzień dobry,
uczę języka angielskiego w szkole podstawowej. Chciałabym się przenieść do liceum aby uczyć angielskiego.
Czy w świetle najnowszych rozporządzeń (z 2017 i 2019) mogę uczyć w LO?
Na rozmowie o pracę w LO, poinformowano mnie, iż muszę mieć mgr z filologii ang i nie ma szans by mnie przyjęto bo nie spełniam formalnych wymagań dot. wykształcenia.
Jeśli dobrze rozumiem rozporządzenie dot. nauczania jęz, obcych to dyplom kolegium w specjalności danego języka jest wystarczający. Czy może jest inaczej?
Dodam jeszcze, że mam mgr z innego przedmiotu (matematyka) oraz licenjat z filologii angielskiej (zrobiony na wszelki wypadek).
Będę wdzięczna za pomoc.

belfegorr
Posty: 199
Rejestracja: 2011-09-06, 17:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: lubuskie

Re: praca w liceum po NKJO?

Postautor: belfegorr » 2019-03-29, 18:20

W Pani przypadku są 2 rozwiązania:
- studia magisterskie (II stopnia) z przygotowaniem pedagogicznym do nauczania języka angielskiego w liceum/technikum
- certyfikat CAE lub wyższy oraz 3-sem. studia podyplomowe z przygotowania pedagogicznego do nauczania języka angielskiego w liceum/technikum.

Awatar użytkownika
Multifachlehrer
Posty: 50
Rejestracja: 2018-07-30, 02:41
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, Język niemiecki, Łacina, ...
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: praca w liceum po NKJO?

Postautor: Multifachlehrer » 2019-04-23, 03:00

Mgd pisze:Dzień dobry,
uczę języka angielskiego w szkole podstawowej. Chciałabym się przenieść do liceum aby uczyć angielskiego.
Czy w świetle najnowszych rozporządzeń (z 2017 i 2019) mogę uczyć w LO?
Na rozmowie o pracę w LO, poinformowano mnie, iż muszę mieć mgr z filologii ang i nie ma szans by mnie przyjęto bo nie spełniam formalnych wymagań dot. wykształcenia.
Jeśli dobrze rozumiem rozporządzenie dot. nauczania jęz, obcych to dyplom kolegium w specjalności danego języka jest wystarczający. Czy może jest inaczej?
Dodam jeszcze, że mam mgr z innego przedmiotu (matematyka) oraz licenjat z filologii angielskiej (zrobiony na wszelki wypadek).
Będę wdzięczna za pomoc.



Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji z 1 sierpnia 2017 roku w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli ma pani pełne uprawniania do nauczania języka angielskiego we wszystkich typach szkół. Dyplom kolegium nauczycielskiego z języka angielskiego daje Pani takie uprawnienia (§12 ust.1 pkt.4 wyżej wymienionego rozporządzenia).

Nie wiem, kiedy Pani ukończyła studia I stopnia (licencjackie) z filologii angielskiej (zakładam, że ze spec. nauczycielską). Jeżeli na standardach przed 17.01.2012 r. (taka informacja jest zapisana na pierwszej stronie suplementu do dyplomu) - to ten licencjat daje uprawniania do uczenia angielskiego we wszystkich typach szkół.

Zalecam zamieszczenie w CV informacji o posiadanych kwalifikacjach łącznie z podstawą prawną.
Po NKJO:
Uprawnienia do nauczania języka angielskiego we wszystkich typach szkół, potwierdzone w §12 ust.1 pkt 4 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli.

Jeżeli Pani ukończyła licencjat na standardach wcześniejszych np. z 12 lipca 2007 r.:
Uprawnienia do nauczania języka angielskiego we wszystkich typach szkół. Studia prowadzone zgodnie z Rozporządzeniem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 12 lipca 2007 r. w sprawie standardów kształcenia dla poszczególnych kierunków oraz poziomów kształcenia - nadające kwalifikacje do nauczania języka obcego we wszystkich typach szkół. Uprawnienia potwierdzone w § 29 ust. 2 pkt 1 lit. a. Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli.

Jeżeli ma pani jedno i drugie, to zamieścić te dwie adnotacje.

Nikt tak dobrze nie zadba o nasze sprawy, jak my sami.
Multifachlehrer
_______________________________
Nauczyciel
języka niemieckiego, języka łacińskiego i kultury antycznej, filozofii, etyki, wiedzy o kulturze, historii muzyki, historii sztuki, muzyki, plastyki, zajęć artystycznych, historii, HiT-u, WOS-u, techniki

Oligofrenopedagog, Terapeuta autyzmu

Arteterapeuta, Muzykoterapeuta

Specjalizowanie się w standardach kształcenia nauczycieli określanych przez MNiSW oraz w kwalifikacjach wymaganych przez MEN

kplawecka
Posty: 1
Rejestracja: 2020-09-24, 17:26
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: mazowieckie

Re: praca w liceum po NKJO?

Postautor: kplawecka » 2021-01-09, 12:39

Dzień dobry,

Potwierdzam, miałam dwukrotnie takie samo doświadczenie w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej do technikum.
Dyrektor nie wierzył, że mimo posiadania dyplomu NKJO i licencjatu UŚ moze mnie zatrudnić. Strasznie to frustrujące, że jest się od razu odrzucanym, a posiada się uznawane kwalifikacje.


Wróć do „Prawo oświatowe”