Nauczanie drugiego przedmiotu

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

olo220
Posty: 1
Rejestracja: 2019-06-28, 16:13
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: mazowieckie

Nauczanie drugiego przedmiotu

Postautor: olo220 » 2019-06-28, 16:21

Witam,
Jestem nauczycielką j.ang. i mam ambitny plan opanowania j. niemieckiego na poziomie C1. Czy ktoś z Państwa orientuje się jakie wymagania formalne musiałabym spełnić aby móc uczyć drugiego języka w szkole?

Patrik Krzysztofowicz

Re: Nauczanie drugiego przedmiotu

Postautor: Patrik Krzysztofowicz » 2019-06-30, 17:29

Jeżeli jesteś już mgr filologii angielskiej z przygotowaniem pedagogicznym, nic nie stoi na przeszkodzie iść na podyplomówkę z j. niemieckiego. Jeżeli chcesz nauczać języka niemieckiego, to raczej dyrektor musi poszukiwać nauczyciela do j. niemieckiego i wtedy możesz zająć drugi etat. Lub sobie tym etatem uzupełniac jak masz z angola przykładowo 14/18, to 4/18 z niemca.
Tak to działa. Nie możesz powiedzieć do dyrektora: "Ej, Stachu skończyłam podyplomówkę z niemca, to teraz jeszcze tego będę uczyć!!".

Ogólnie to dyrektor decyduje jakie języki uczą w szkole. Przykładowo: kiedy ja chodziłem do szkoły podstawowej uczono mnie tylko angielskiego, kiedy 8 lat później poszedł do tej samej szkoły mój brat doszedł jeszcze język francuski.

Awatar użytkownika
Multifachlehrer
Posty: 50
Rejestracja: 2018-07-30, 02:41
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, Język niemiecki, Łacina, ...
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Nauczanie drugiego przedmiotu

Postautor: Multifachlehrer » 2019-07-31, 04:00

olo220 pisze:Witam,
Jestem nauczycielką j.ang. i mam ambitny plan opanowania j. niemieckiego na poziomie C1. Czy ktoś z Państwa orientuje się jakie wymagania formalne musiałabym spełnić aby móc uczyć drugiego języka w szkole?


Szanowna Pani,
zakładam, że posiada Pani pełne kwalifikacje do nauczania języka angielskiego.

Chcąc uzyskać kwalifikacje do nauczania drugiego przedmiotu (tu: języka niemieckiego) są dwie ścieżki kształcenia (wg obowiązujących standardów kształcenia nauczycieli, wprowadzonych 17.01.2012r. przez MNiSW):

Ścieżka nr 1: Podjęcie studiów I stopnia z filologii germańskiej ze spec. nauczycielską (uprawnienia do SP), a potem II stopnia (uprawnienia do wszystkich typów szkół).

Ścieżka nr 2: Certyfikat z języka niemieckiego na poziomie C1 (spośród: ZMP; Goethe-Zertifikat C1; DSD II; ÖSD Zertifikat C1; telc Deutsch C1) (lub na poziomie C2)
+
Kwalifikacyjny kurs pedagogiczno-metodyczny do nauczania języka niemieckiego (organizowany przez ośrodki doskonalenia nauczycieli) lub studia podyplomowe „Dydaktyka języka obcego”/ „Nauczanie języka niemieckiego” itp.
Multifachlehrer
_______________________________
Nauczyciel
języka niemieckiego, języka łacińskiego i kultury antycznej, filozofii, etyki, wiedzy o kulturze, historii muzyki, historii sztuki, muzyki, plastyki, zajęć artystycznych, historii, HiT-u, WOS-u, techniki

Oligofrenopedagog, Terapeuta autyzmu

Arteterapeuta, Muzykoterapeuta

Specjalizowanie się w standardach kształcenia nauczycieli określanych przez MNiSW oraz w kwalifikacjach wymaganych przez MEN


Wróć do „Prawo oświatowe”