Kwalifikacje psychologa w placówce oświatowej

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Joasia111
Posty: 1
Rejestracja: 2019-08-21, 13:58
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: dolnośląskie

Kwalifikacje psychologa w placówce oświatowej

Postautor: Joasia111 » 2019-08-21, 14:07

Czy istnieje jakakolwiek możliwość wykonywania zawodu psychologa w placówkach oświatowych z uzyskanym stopniem magistrapsychologii w toku studiów drugiego stopnia, pomimo zapisu w rozporządzeniu o konieczności ukończenia studiów jednolitych lub dwustopniowych z psychologii przy zachowaniu mojego stopnia awansu nauczyciela dyplomowanego?
Jestem nauczycielem, pedagogiem z ponad dwudziestoletnim stażem. Posiadam udokumentowane podstawowe i dodatkowe uprawnienia pedagogiczne uzyskane w toku studiów jednolitych, podyplomowych czy kursów kwalifikacyjnych. Jestem nauczycielem dyplomowanym. W 2019 roku ukończyłam studia magisterskie drugiego stopnia na kierunku psychologia. W świetle istniejącego prawa szkolnictwa wyższego, takie studia miały prawo przygotować mnie do uzyskania magistra psychologii. W świetle ustawy o zawodzie psychologa nabyłam poprzez uzyskany tytuł magistra psychologii kwalifikacje do wykonywania tego zawodu. Niestety rozporządzenie MEN z 2017r. zmieniło zasady i odmówiono uznania kwalifikacji osobom jedynie po studiach 2 stopnia. Decyzję to potwierdza rozporządzenie MEN o kwalifikacjach nauczycieli z bieżącego 2019 roku.
Dowiedziałam się, że na moje zatrudnienie nie ma wpływu dyrektor ale ewentualnie udzielona zgoda kuratorium oświaty, co wiąże się z tym, że mogę być zatrudniona jedynie jako nauczyciel stażysta bez kwalifikacji, co jest jakimś absurdem i niesprawiedliwością. Jestem psychologiem, jestem doświadczonym nauczycielem ale odmawia mi się uznania moich kwalifikacji jako nauczyciel psycholog.
Szukam prawnego rozwiązania mojego problemu, aby naprawić to, co przez ignorancję i brak współpracy dwóch ministerstw (szkolnictwa wyższego i edukacji narodowej) doświadczam niesprawiedliwości i upokorzenia poprzez odebranie mi należnego mojemu stopniowi awansu wynagrodzenia. Jak to możliwe, że MEN nie uznaje tytułu magistra uzyskanego w toku prawnie dostępnych studiów drugiego stopnia. Czy mają do tego prawo? :cry:

Michalll_95
Posty: 187
Rejestracja: 2018-03-18, 01:05
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Informatyka, Technika, Plastyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Kwalifikacje psychologa w placówce oświatowej

Postautor: Michalll_95 » 2019-08-24, 22:25

Przejrzałem rozporządzenia i faktycznie zostało to zmienione. Wydaje się, że w tym momencie jedynym (nie) sensownym rozwiązaniem jest zdobycie licencjatu z psychologii, co w połączeniu z tytułem magistra spełni wymóg rozporządzenia ;/

Z tego, co wiem jest uczelnia, które proponuje odbycie skróconych studiów z psychologii dla pedagogów/nauczycieli, którzy mają doświadczenie zawodowe. Studia te są krótsze, ale traktowane jako jednolite magisterskie z psychologii, jednak to już informacja, która się Pani nie przyda.


Wróć do „Prawo oświatowe”