Badania wstępne

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

modli
Posty: 6
Rejestracja: 2011-11-26, 09:25
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Badania wstępne

Postautor: modli » 2012-08-03, 14:55

Witam.
Od września rozpocznę pracę w nowej szkole.
Kadrowa kazała mi zarejestrowac się w konkretnej przychodni na rtg płuc, ponadto w ostatnich dniach sierpnia lekarz medycyny pracy ma przyjśc na teren placówki i hurtem badac nauczycieli.
Pytałam kadrowej czy można robic badania na własną rękę (za własne pieniądze) - pani stwierdziła, że nie, ponieważ mają podpisaną umowę z jednym lekarzem.
W zeszłym roku w innej szkole robiłam badania u wybranego przez siebie lekarza, mimo, że szkoła tez miała podpisaną umowę z jednym konkretnym. Miałam wtedy wybór - albo isc do lekarza z podpisaną umową i dostac zwrot pieniędzy, albo do jakiegokolwiek innego bez zwrotu pieniędzy.
Moje pytanie jest następujące - czy szkoła, w której zacznę pracować od wrzesnia ma prawo narzucac mi lekarza? Czy są jakies przepisy wyjaśniające tę kwestię? Nic nie znalazłam na ten temat.
Pozdrawiam i liczę na pomoc;)

Awatar użytkownika
dora8201
Posty: 129
Rejestracja: 2012-07-25, 13:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Badania wstępne

Postautor: dora8201 » 2012-08-03, 15:12

jeśli chcesz zrobić badania za darmo to musisz iść do wskazanego, jeśli wolisz zapłacić (bez zwrotu kosztów) to chyba możesz iść do swojego - w końcu tylko o rtg płuc chodzi a lekarz przyjdzie do Was

przykład podobny - przychodnia sportowa (też taka z podpisaną umową z klubem mojego syna) wysłała nas na badania w kilka miejsc - część zrobiliśmy tam gdzie kazali (za darmo), część gdzie indziej (płatne przez nas). Wszystkie wyniki zanieśliśmy do wskazanego lekarza i było ok - tylko on musiał przyklepać kartę dziecku.

modli
Posty: 6
Rejestracja: 2011-11-26, 09:25
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Badania wstępne

Postautor: modli » 2012-08-03, 15:14

Dzięki za odpowiedź. Chodzi mi nie tylko o prześwietlenie, ale o tego lekarza "badającego" hurtem też. Tzn. wszystko robię gdzieś indziej i zanoszę zaświadczenie o możliwości wykonywania zawodu.

Awatar użytkownika
dora8201
Posty: 129
Rejestracja: 2012-07-25, 13:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Badania wstępne

Postautor: dora8201 » 2012-08-03, 15:20

jednak zwątpiłam
http://www.eporady24.pl/badania_okresow ... ,2542.html

czyli wynika z tego, że lekarz musi być wyznaczony przez pracodawcę a jak z poszczególnym pojedynczym badaniem?

Awatar użytkownika
dora8201
Posty: 129
Rejestracja: 2012-07-25, 13:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Badania wstępne

Postautor: dora8201 » 2012-08-03, 15:22

modli pisze:Dzięki za odpowiedź. Chodzi mi nie tylko o prześwietlenie, ale o tego lekarza "badającego" hurtem też. Tzn. wszystko robię gdzieś indziej i zanoszę zaświadczenie o możliwości wykonywania zawodu.


a tak to nie - poczytaj to wyżej - mogą Ci nie przyjąć zaświadczenia od innego lekarza

różnica może być też taka, że u mnie do zeszłego roku - dostawałam skierowanie i szłam gdzie mi lepiej było. A w zeszłym roku podpisała nasza placówka umowę z jednym ośrodkiem i teraz tylko i wyłącznie tam możemy robić okresowe badania

modli
Posty: 6
Rejestracja: 2011-11-26, 09:25
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Badania wstępne

Postautor: modli » 2012-08-03, 15:31

Właśnie w zeszłym roku wszystkie badania robiłam u lekarza innego, niż narzuciła szkoła, ale zaświadczenie przyjęli bez problemu.
W linku, w którym podałaś - na samym dole - jest napisane, że "zaliczenie na poczet badań okresowych, badań wykonanych przez pracownika w innej jednostce medycznej zdaje się być dopuszczalne jedynie w przypadku, kiedy zakład pracy nie posiada podpisanej umowy z zakładem opieki zdrowotnej, czy lekarzem medycyny pracy podejmującym praktykę indywidualną". Więc może to jest jedyna furtka.

Awatar użytkownika
dora8201
Posty: 129
Rejestracja: 2012-07-25, 13:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Badania wstępne

Postautor: dora8201 » 2012-08-03, 15:52

modli, a tak mocno nie odpowiada Ci ten lekarz, którego wskazują?

evelynka997
Posty: 36
Rejestracja: 2013-08-12, 10:20
Kto: student
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: lubelskie

Re: Badania wstępne

Postautor: evelynka997 » 2014-08-19, 20:00

Czy badaniom wstepnym na nauczyciela podlega także wizyta u okulisty?

Awatar użytkownika
Elsewhere
Posty: 53
Rejestracja: 2014-08-19, 13:34
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Badania wstępne

Postautor: Elsewhere » 2014-08-20, 08:03

Wydaje mi się, że obowiązuje Cię tylko badanie laryngologiczne. Nie przypominam sobie, żebym kiedykolwiek na badaniach do pracy była u okulisty...

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Badania wstępne

Postautor: iluka » 2014-08-20, 09:01

W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

zanna
Posty: 3
Rejestracja: 2014-11-26, 13:25
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Badania wstępne

Postautor: zanna » 2014-11-26, 13:29

czy badania rtg klatki są konieczne? nie są obojętne dla zdrowia i nie chcę ich robić mówiąc szczerze.... mogę odmówić? będę nauczycielem wspomagającym w zerówce

zanna
Posty: 3
Rejestracja: 2014-11-26, 13:25
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Badania wstępne

Postautor: zanna » 2014-11-26, 13:33

czy muszę robić rtg klatki czy mogę odmówić? nie sa to badania obojętne dla zdrowia i wolałabym ich nie wykonywać... będę nauczycielem wspomagającym w zerówce

Ceslaus
Posty: 27
Rejestracja: 2016-08-04, 16:53
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, WOS
Lokalizacja: łódzkie

Re: Badania wstępne

Postautor: Ceslaus » 2016-08-05, 23:58

Wybaczcie że wykopuję stary temat, ale w poniedziałek podpisuję pierwszą umowę o pracę w szkole. W poniedziałek następny chciałbym wyjechać nad morze ze znajomymi i dziewczyną. Jak zapewne nie trzeba tłumaczyć, jeśli dowalą mi jakieś dzikie badania typu książeczka, nie książeczka sanepidowska to z wyjazdu nici. Praca będzie w szkole podstawowej, gimnazjum i liceum. Co mnie czeka i ile to potrwa? Nie ukrywam, że chciałem to załatwić szybciej, ale szkoła była zamknięta, a dyrekcja nie wiedziała co mam zrobić i wysłała mnie do lekarza "ostatniego kontaktu" :devil: od którego dowiedziałem się, że na zrobienie badań wstępnych mam otrzymać od pracodawcy dzień wolny - pracę miałbym zacząć 24 sierpnia. Czy dobrze rozumuję, że 24 sierpnia idę na badania, np., od rana na krew (czego chciałbym uniknąć, bo igieł, kłucia i innych takich boję się panicznie), potem do pracy i np., o 15 do lekarza medycy pracy?

maniakos
Posty: 122
Rejestracja: 2008-05-04, 10:49
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: Badania wstępne

Postautor: maniakos » 2016-08-11, 08:37

Badania należy wykonać przed pierwszym dniem pracy.
Kodeks Pracy:
Art. 229.
§ 4. Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie.

oramge
Posty: 425
Rejestracja: 2013-11-22, 19:49
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski

Re: Badania wstępne

Postautor: oramge » 2016-08-11, 18:02

Ceslaus pisze:Wybaczcie że wykopuję stary temat, ale w poniedziałek podpisuję pierwszą umowę o pracę w szkole. W poniedziałek następny chciałbym wyjechać nad morze ze znajomymi i dziewczyną. Jak zapewne nie trzeba tłumaczyć, jeśli dowalą mi jakieś dzikie badania typu książeczka, nie książeczka sanepidowska to z wyjazdu nici. Praca będzie w szkole podstawowej, gimnazjum i liceum. Co mnie czeka i ile to potrwa? Nie ukrywam, że chciałem to załatwić szybciej, ale szkoła była zamknięta, a dyrekcja nie wiedziała co mam zrobić i wysłała mnie do lekarza "ostatniego kontaktu" :devil: od którego dowiedziałem się, że na zrobienie badań wstępnych mam otrzymać od pracodawcy dzień wolny - pracę miałbym zacząć 24 sierpnia. Czy dobrze rozumuję, że 24 sierpnia idę na badania, np., od rana na krew (czego chciałbym uniknąć, bo igieł, kłucia i innych takich boję się panicznie), potem do pracy i np., o 15 do lekarza medycy pracy?


Jeszcze nie zacząłeś, a już masz problemy. Najpierw starasz się o pracę, wysyłasz dziesiątki albo setki CV, czekasz na telefon, a potem gdy dostajesz pierwszą pracę, to związane z tym czynności stają w poprzek Twoich planów życiowych. Gdybyś dobrze rozumował, to wyjazd byś zaplanował we wcześniejszym terminie. Zastanów się co zrobisz jak Ci dowalą jakieś dzikie, zapowiedziane lub nie, obowiązki.


Wróć do „Prawo oświatowe”