Trzynastka

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

fruzia
Posty: 216
Rejestracja: 2007-12-14, 22:29

Re: Trzynastka

Postautor: fruzia » 2008-02-07, 21:18

Czyli 4 miesiące, kiedy pobierałam zasiłek miacierzyński nie powinny byc brane pod uwagę? Wydaje mi się, że ksiegowa te 4 miesiące policzyła jako puste.

Jethro Tull
Posty: 885
Rejestracja: 2007-08-07, 23:08

Re: Trzynastka

Postautor: Jethro Tull » 2008-02-07, 21:31

fruzia pisze:Czyli 4 miesiące, kiedy pobierałam zasiłek miacierzyński nie powinny byc brane pod uwagę? Wydaje mi się, że ksiegowa te 4 miesiące policzyła jako puste.

no i dobrze policzyła

fruzia
Posty: 216
Rejestracja: 2007-12-14, 22:29

Re: Trzynastka

Postautor: fruzia » 2008-02-07, 21:52

No tak ale sumę z 8 miesięcy podzieliła przez 12. Dobrze zrobiła?

Jethro Tull
Posty: 885
Rejestracja: 2007-08-07, 23:08

Re: Trzynastka

Postautor: Jethro Tull » 2008-02-07, 22:01

fruzia pisze:No tak ale sumę z 8 miesięcy podzieliła przez 12. Dobrze zrobiła?

podstawę naliczenie trzynastki podałam wyżej a trzynastka jest za cały rok i pracownik, który nie przepracował u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego, nabywa prawo do wynagrodzenia rocznego w wysokości proporcjonalnej do okresu przepracowanego.

fruzia
Posty: 216
Rejestracja: 2007-12-14, 22:29

Re: Trzynastka

Postautor: fruzia » 2008-02-07, 22:53

Dziekuję serdecznie za info. Jutro pójdę zrobic porządek w ksiegowości :)

[ Dodano: 8 Luty 2008, 07:17 ]
Niestety - ksiegowa twierdzi, że 13 -stka naliczana jest ze średniej dzielonej przez 12 miesięcy mimo, że faktycznie przepracowałam tylko 8. Co w tym przypdku należałoby zrobic?

jomi
Posty: 41
Rejestracja: 2008-01-28, 12:52

Re: Trzynastka

Postautor: jomi » 2008-02-14, 21:08

Pytanie do Jetro Tull
To za 4 m-ce od września do grudnia należy się trzynastka a za 2,5 już nie? A dlaczego? Nie rozumiem tego! Jeżeli pracowałam na umowę zastępstwo to w jakimś sensie też to wynika z organizacji pracy placówki.

Smiejka
Posty: 36
Rejestracja: 2007-11-12, 13:34

Witam

Postautor: Smiejka » 2008-02-15, 07:27

A mnie powiedziano w sekretariacie że dostanę 13 za okres od stycznia do końca sierpnia - z jednej szkoły!
A za okres od 1 września aż do grudnia (choć nadal pracuję) nie dostanę 13 bo juz pracuję w innej szkole i nie będe miałą przepracowanych 6 miesięcy.

Z waszych odpowiedzi stwierdziłam że wprowadzają mnie w błąd!
Jak myślicie powinnam coś z tym zrobić??

Jethro Tull
Posty: 885
Rejestracja: 2007-08-07, 23:08

Re: Witam

Postautor: Jethro Tull » 2008-02-15, 08:35

jomi pisze:Pytanie do Jetro Tull
To za 4 m-ce od września do grudnia należy się trzynastka a za 2,5 już nie? A dlaczego? Nie rozumiem tego! Jeżeli pracowałam na umowę zastępstwo to w jakimś sensie też to wynika z organizacji pracy placówki.

ano nie bo interpretacja Departamentu Pragmatyki Zawodowej Nauczycieli Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu udzielone redakcji „Doradcy” w piśmie z 30 kwietnia 2004 r. DPZN-WSW-1032/83/JG/2004 jest taka, że nawiązanie stosunku pracy zgodnie z organizacją pracy szkoły, w wypadku nauczycieli zatrudnionych w szkołach publicznych, należy rozumieć nawiązanie pracy z dniem 1 września danego roku do 31 sierpnia roku następnego. Zdrugiej strony nie można zatrudnić żadnego nauczyciela jesli nie wynika to z organizacji pracy w szkole a zastępstwo np. w okresie listopad-grudzień należy moim zdaniem do tej kategorii. Przydałby się wyrok sądu w tej sprawie.

Smiejka pisze:A mnie powiedziano w sekretariacie że dostanę 13 za okres od stycznia do końca sierpnia - z jednej szkoły!
A za okres od 1 września aż do grudnia (choć nadal pracuję) nie dostanę 13 bo juz pracuję w innej szkole i nie będe miałą przepracowanych 6 miesięcy.

Z waszych odpowiedzi stwierdziłam że wprowadzają mnie w błąd!
Jak myślicie powinnam coś z tym zrobić??

Należy się z obu szkół

Smiejka
Posty: 36
Rejestracja: 2007-11-12, 13:34

Re: Trzynastka

Postautor: Smiejka » 2008-02-15, 15:01

Dziś rozmawiałąm na ten temat z księgową, która była też na szkoleniu i radziła się radcy prawnego.
Otrzymałabym tę 13-tkę gdybym nie miała wziętego L-4.
Czyli warunek jest taki, że mogą być przepracowane 4 miesiące ale bez L-4.
Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź.

[ Dodano: 15 Luty 2008, 14:02 ]
aha i jeszcze jedno!
Osoby który mają przepracowane 6 miesięcy otrzymają 13-tkę bezwzględu na L-4

jomi
Posty: 41
Rejestracja: 2008-01-28, 12:52

Re: Trzynastka

Postautor: jomi » 2008-02-15, 17:54

Smiejka pisze:Otrzymałabym tę 13-tkę gdybym nie miała wziętego L-4.


A jaka podstawa prawna to reguluje? Czytałam ustawę o dodatkowym wynagrodzeniu dla pracowników sfery budżetowej i żadnej wzmianki o L4 tam nie ma. Poza tym u mnie w pracy też był podobny przypadek dwa dni na L4 (praca od wrzesień-grudzień) i trzynastkę wypłacono.
W internecie znalazłam takie wyjaśnienie w przypadku pracy na zastępstwo: "W arkuszu organizacyjnym figuruje wobec tego każdy nauczyciel, który w danym roku szkolnym będzie świadczył pracę, oraz jego tygodniowy rozkład zajęć. Jeśli nie może ich realizować z usprawiedliwionych powodów (np. choroby), to osoba przyjmowana w jego zastępstwie jest zatrudniana zgodnie z organizacją pracy szkoły. Wchodzi bowiem w miejsce nauczyciela niewykonującego pracy, zgodnie z arkuszem organizacyjnym. A więc spełnia warunki do otrzymania trzynastki. I nie ma tu żadnego znaczenia fakt, że podstawą jej zatrudnienia jest umowa na zastępstwo. Bo taka umowa daje osobie pracującej na jej podstawie status pełnoprawnego pracownika.
RADA: Przyznaj i wypłać trzynastkę nauczycielowi, którego zatrudniłeś w zastępstwie innego, nieobecnego w pracy z powodów usprawiedliwionych. Nawet jeśli pracował tylko tydzień." ze str. int. : http://www.rp.pl/artykul/86223.html

belfrownia-joan
Posty: 2
Rejestracja: 2008-02-15, 20:02

Re: Trzynastka

Postautor: belfrownia-joan » 2008-02-15, 20:07

Witam serdecznie!
Mam pytanie odnośnie trzynastki.
W zeszłym roku od końca stycznia byłam na L4 (w związku z ciążą), potem na urlopie macierzyńskim (do 20 sierpnia), a potem na urlopie wypoczynkowym (jakoś do 20 października). A potem znowu L4 (10 dni) i od 1 listopada wróciłam do pracy. I nie wiem czy za czas kiedy byłam na urlopie wypoczynkowym i czas pracy (styczeń oraz od listopada do grudnia) należy mi się trzynastka czy nie?
W sumie L4 i urlop macierzyński trwały łącznie 7 miesięcy. A co z trzynastką za pozostałe 5?
Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź.

Jethro Tull
Posty: 885
Rejestracja: 2007-08-07, 23:08

Re: Trzynastka

Postautor: Jethro Tull » 2008-02-15, 20:36

joan pisze:Witam serdecznie! Mam pytanie odnośnie trzynastki. W zeszłym roku od końca stycznia byłam na L4 (w związku z ciążą), potem na urlopie macierzyńskim (do 20 sierpnia), a potem na urlopie wypoczynkowym (jakoś do 20 października). A potem znowu L4 (10 dni) i od 1 listopada wróciłam do pracy. I nie wiem czy za czas kiedy byłam na urlopie wypoczynkowym i czas pracy (styczeń oraz od listopada do grudnia) należy mi się trzynastka czy nie? W sumie L4 i urlop macierzyński trwały łącznie 7 miesięcy. A co z trzynastką za pozostałe 5?
Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź.


Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej warunkiem nabycia prawa do dodatkowego wynagrodzenia rocznego w pełnej wysokości jest efektywne przepracowanie u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego. Oznacza to, że "trzynastkę" w pełnej wysokości otrzyma w roku 2008 tylko ten nauczyciel, który przepracował faktycznie cały rok 2007 (przepracowanie oznacza tu faktyczne wykonywanie pracy). Trzynastkę naliczoną proporcjonalnie do okresu przepracowanego w roku 2007 otrzyma natomiast ten nauczyciel, który faktycznie wykonywał pracę w 2007 r. przez co najmniej 6 miesięcy, za wyjątkiem przypadków szczególnych, określonych w art. 2 ust. 3 ww. ustawy.

Przepracowanie co najmniej 6 miesięcy warunkujących nabycie prawa do wynagrodzenia rocznego nie jest wymagane w przypadkach enumeratywnie wymienionych w art. 2 ust. 3 ustawy tj.:

1) nawiązania stosunku pracy w trakcie roku kalendarzowego z nauczycielem zgodnie z organizacją pracy szkoły,

2) zatrudnienia pracownika do pracy sezonowej, jeżeli umowa o pracę została zawarta na sezon trwający nie krócej niż trzy miesiące,

3) powołania pracownika do czynnej służby wojskowej albo skierowania do odbycia służby zastępczej,

4) rozwiązania stosunku pracy w związku z:
a) przejściem na emeryturę, rentę szkoleniową albo rentę z tytułu niezdolności do pracy lub świadczenie rehabilitacyjne,
b) przeniesieniem służbowym, powołaniem lub wyborem,
c) likwidacją pracodawcy albo zmniejszeniem zatrudnienia z przyczyn dotyczących pracodawcy,
d) likwidacją jednostki organizacyjnej pracodawcy lub jej reorganizacją,

5) podjęcia zatrudnienia:
a) w wyniku przeniesienia służbowego,
b) na podstawie powołania lub wyboru,
c) w związku z likwidacją poprzedniego pracodawcy albo ze zmniejszeniem zatrudnienia z przyczyn dotyczących tego pracodawcy,
d) w związku z likwidacją jednostki organizacyjnej poprzedniego pracodawcy lub jej reorganizacją,
e) po zwolnieniu z czynnej służby wojskowej albo po odbyciu służby zastępczej,

6) korzystania:
a) z urlopu wychowawczego,
b) z urlopu dla poratowania zdrowia,
c) przez nauczyciela z urlopu do celów naukowych, artystycznych lub kształcenia zawodowego,

7) wygaśnięcia stosunku pracy w związku ze śmiercią pracownika.

Zatem do okresu zatrudnienia uprawniającego do "trzynastki" nie zalicza się czasu usprawiedliwionych nieobecności w pracy, takich jak okres przebywania na zwolnieniu lekarskim, czy przebywania na urlopie macierzyńskim.

Smiejka
Posty: 36
Rejestracja: 2007-11-12, 13:34

Re: Trzynastka

Postautor: Smiejka » 2008-02-16, 07:02

Do jomi!!!

to co ja mam w takim przypadku robić?? księgowa wyraźnie powiedziałą mi że jej nie otrzymam!

A co jeżeli raz wzięłam dzień bezpłatny w pracy?

Dziękuję za odpowiedź!

jomi
Posty: 41
Rejestracja: 2008-01-28, 12:52

Re: Trzynastka

Postautor: jomi » 2008-02-16, 09:43

Smiejka pisze:to co ja mam w takim przypadku robić?? księgowa wyraźnie powiedziałą mi że jej nie otrzymam!

Jeżeli księgowa tak twierdzi to niech Ci poda podstawę prawną (tzn. konkretnie art. taki a taki) na jaką się powołuje.

belfrownia-joan
Posty: 2
Rejestracja: 2008-02-15, 20:02

Re: Trzynastka

Postautor: belfrownia-joan » 2008-02-17, 20:45

jomi - dziękuję za odpowiedź.
Dziwne są te przepisy bo z nich wynika, ze nauczyciel zatrudniony od września dostanie trzynastkę za te 4 przepracowane miesiące, a w moim przypadku za 5 miesięcy pracy nie dostanę nic..... :?


Wróć do „Prawo oświatowe”