Trzynastka

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Trzynastka

Postautor: edzia » 2010-01-22, 19:12

Carmen, nie, bo nie uzbiera się 6 m-cy faktycznej pracy.

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Trzynastka

Postautor: edzia » 2010-01-23, 21:07

A tu jeszcze stanowisko MEN w sprawie trzynastekdla nauczycieli zatrudnionych w trakcie roku szk. np. na zastępstwo:

Stanowisko Ministerstwa Edukacji Narodowej z 4 grudnia 2009 r. w sprawie trzynastki dla nauczyciela zatrudnionego na zastępstwo (DS-WPZN-AB-401-02/09)

Nauczyciel na zastępstwo bez trzynastki
Przedstawioną kwestię rozstrzyga art.48 ustawy z 26 stycznia 1982r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2006r. Nr 97, poz. 674, ze zm.), który w zakresie wysokości i zasad przyznawania dodatkowego wynagrodzenia rocznego odwołuje się do przepisów ustawy z 12 grudnia 1997r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (Dz.U. Nr 160 poz. 1080, ze zm.).

Zgodnie z art. 2 ust. 1 ww. ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej nabycie prawa do dodatkowego wynagrodzenia rocznego w pełnej wysokości następuje pod warunkiem przepracowania u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego. Pracownik, który nie spełnił tego warunku, nabywa prawo do wynagrodzenia rocznego w wysokości proporcjonalnej do okresu przepracowanego, o ile okres ten wyniósł co najmniej 6 miesięcy.

Warunku przepracowania co najmniej 6 miesięcy w roku kalendarzowym nie stosuje się w przypadkach określonych w art. 2 ust. 3 ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym m.in. w przypadku nawiązania stosunku pracy w trakcie roku kalendarzowego z nauczycielem i nauczycielem akademickim zgodnie z organizacją pracy szkoły (szkoły wyższej). Z brzmienia tego przepisu (art. 2 ust. 3 pkt 1) wynika, że w odróżnieniu od sytuacji określonych, np. w art. 2 ust. 3 pkt 5 ww. ustawy ustawodawca nie przyznał nauczycielom prawa do dodatkowego wynagrodzenia rocznego w każdym przypadku nawiązania stosunku pracy w trakcie roku kalendarzowego, kiedy nie jest możliwe przepracowanie co najmniej sześciu miesięcy, ale tylko w takim przypadku, kiedy nawiązanie stosunku pracy jest zgodne z organizacją pracy szkoły.

W ocenie departamentu Strategii, określenie "nawiązanie stosunku pracy z nauczycielem zgodnie z organizacją pracy szkoły" oznacza, że prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego dotyczy nauczycieli, z którymi stosunek pracy został nawiązany z początkiem roku szkolnego, tj. z dniem 1 września (z uwzględnieniem dopuszczonej przepisami możliwości rozpoczęcia zajęć w innym terminie).

W opinii departamentu Strategii, użyte w ustawie o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej określenie "organizacja pracy w szkole (szkoły wyższej)" oznacza sytuację, w której działalność merytoryczna (kształcenie) wymienionych jednostek jest zorganizowanie w systemie lat szkolnych ( lat akademickich) rozpoczynających się i kończących w innych terminach niż rozpoczęcie i zakończenie roku kalendarzowego.

Podsumowując, gdyby ustawodawca zamierzał przyznać prawo do wynagrodzenia rocznego każdemu nauczycielowi niezależnie od tego, z jaką datą został zatrudniony, to nie wpisywałby w art. 2 ust. 3 pkt. 1 ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym warunku nawiązania stosunku pracy zgodnie z organizacją pracy szkoły, a po prostu ustaliłby, że przepracowanie co najmniej 6 miesięcy warunkujących nabycie prawa do wynagrodzenia rocznego nie jest wymagane w przypadku nawiązania stosunku pracy w trakcie roku kalendarzowego z nauczycielem.

Wprowadzenie zastrzeżenia nawiązania stosunku pracy z nauczycielem w trakcie roku kalendarzowego zgodnie z organizacją pracy szkoły, zdaniem Departamentu Strategii świadczy o tym, że zamiarem ustawodawcy nie było przyznanie nauczycielom bezwarunkowego prawa do dodatkowego wynagrodzenia rocznego (bez względu na to jaki okres przepracowali w ciągu roku kalendarzowego). (…)

http://www.rp.pl/artykul/370308,410333_ ... 2_09_.html

Obywatel
Posty: 35
Rejestracja: 2008-06-27, 23:00
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: pomorskie

Trzynastka a drugi etat

Postautor: Obywatel » 2010-02-16, 22:34

Mam taką oto wątpliwość. Oprócz pracy w szkole zatrudniony jestem na drugim etacie na państwowej uczelni wyższej. Mam tam w każdym roku akademickim umowę na czas określony od października do lipca. Sierpień i wrzesień to przerwa w zatrudnieniu.

No i teraz pytanie: czy jeżeli pracowałem w okresie od stycznia do lipca 2009 i później od pażdziernika do grudnia 2009, to należy mi się trzynasta pensja za 2009 rok? Czy jest ktoś, kto potrafi odpowiedzieć na to pytanie? Zaznaczam, że chodzi o drugi etat.

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Trzynastka

Postautor: edzia » 2010-02-17, 09:05

Nie ma znaczenia, czy to pierwszy etat, czy drugi. Jeśli pracujesz u danego pracodawcy minimum 6 miesięcy w roku kalendarzowym - trzynastka się należy.

Obywatel
Posty: 35
Rejestracja: 2008-06-27, 23:00
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: pomorskie

Re: Trzynastka

Postautor: Obywatel » 2010-02-17, 10:34

edzia, wielkie dzięki za odpowiedź :D

monis149
Posty: 33
Rejestracja: 2009-09-13, 15:02
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Trzynastka

Postautor: monis149 » 2010-02-23, 15:03

Mam takie pytanie odnośnie trzynastki. W zeszłym roku szkolnym byłam na macierzyńskim,potem przez kwiecień do 20 czerwca na wychowawczym. Na wakacje bylam już "normalnym" pracownikiem szkoły a od września czynnie pracuję, czy należy mi się cała trzynastka czy tylko jej część?

monis149
Posty: 33
Rejestracja: 2009-09-13, 15:02
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Trzynastka

Postautor: monis149 » 2010-02-23, 15:14

tzn czy jest tu okres 6 miesięcy,oj już się pogubilam w tym wszystkim..

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Trzynastka

Postautor: malgala » 2010-02-23, 15:43

Należy Ci się za okred 21 czerwca - 31 grudnia 2009.

damianoso
Posty: 2
Rejestracja: 2010-02-28, 13:22
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: mazowieckie

Czy nalezy mi sie 13tka?

Postautor: damianoso » 2010-02-28, 13:29

Witam. Czytalem powyzsze wpisy i musze przyznac, ze juz jestem zmieszany. Nie wiem czy nalezy mi sie 13tka czy nie.
Moja sytuacja wyglada nastepujaco - bylem zatrudniony w jednej szkole od 09.2007 do 31.08.2009. Obecnie jestem zatrudniony w innej szkole od 1.09.2009.
Czy w takim razie przysluguje mi 13tka, przynajmniej w poprzedniej szkole? W obecnej nie ma przepracowanych 6msc za poprzedni rok wiec sie chyba nie nalezy - wrzesien-grudzien=4msce.
Ale czy w poprzedniej wakacje tez sie licza? Styczen-czerwiec to prawie 6 msc (bylem na zwolnieniu lekarskim lacznie prawie 2tyg) + wakacje.

Prosze o odpowiedz. Pozdrawiam

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Trzynastka

Postautor: edzia » 2010-02-28, 15:03

Dostaniesz trzynastkę z obu szkół, oczywiście w wysokości proporcjonalnej do długości zatrudnienia u każdego z pracodawców. Z pierwszej, bo przepracowałeś dłużej niż 6 m-cy, z drugiej, bo byłeś zatrudniony zgodnie z organizacją pracy szkoły.

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Trzynastka

Postautor: vuem » 2010-02-28, 20:46

Czy możesz edziu wrzucić link do konkretnego przepisu (przyznam się, że z lenistwa nie chce mi się znów w wątku szperać)?

Moja sytuacja jest podobna, już zresztą pytałem o to na forum, ale doszły mnie plotki o "niewłaściwej interpretacji przepisów dotyczących 13-tek" w mojej nowej szkole, chciałbym je rozwiać lub mieć czym się podeprzeć.

Z góry dziękuję:)

damianoso
Posty: 2
Rejestracja: 2010-02-28, 13:22
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Trzynastka

Postautor: damianoso » 2010-02-28, 20:50

Z art. 2 w.w ustawy wynika, iż warunkiem nabycia prawa do wynagrodzenia rocznego w pełnej wysokości jest przepracowanie u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego. Pracownik zaś, który nie przepracował u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego, nabywa prawo do wynagrodzenia rocznego w wysokości proporcjonalnej do przepracowanego okresu, pod warunkiem, że okres ten wynosi co najmniej 6 miesięcy (art.2 ust.2). Warunku przepracowania co najmniej 6 miesięcy nie stosuje się w przypadkach określonych w art. 2 ust. 3 ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym… m.in. w przypadku zatrudnienia nauczyciela w trakcie roku kalendarzowego zgodnie z organizacją pracy szkoły.

zrodlo http://www.znp.edu.pl/text.php?action=&cat=31&id=8450

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Trzynastka

Postautor: edzia » 2010-02-28, 21:17

Faktycznie, wątek przydługawy się zrobił, więc zacytuję jeszcze odpowiedni przepis z wytłuszczeniem interesujących was zapisów:

Art. 2. 1. Pracownik nabywa prawo do wynagrodzenia rocznego w pełnej wysokości po przepracowaniu u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego.

2. Pracownik, który nie przepracował u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego, nabywa prawo do wynagrodzenia rocznego w wysokości proporcjonalnej do okresu przepracowanego, pod warunkiem, że okres ten wynosi co najmniej 6 miesięcy.

3. Przepracowanie co najmniej 6 miesięcy warunkujących nabycie prawa do wynagrodzenia rocznego nie jest wymagane w przypadkach:

1) nawiązania stosunku pracy w trakcie roku kalendarzowego z nauczycielem i nauczycielem akademickim zgodnie z organizacją pracy szkoły (szkoły wyższej),

2) zatrudnienia pracownika do pracy sezonowej, jeżeli umowa o pracę została zawarta na sezon trwający nie krócej niż trzy miesiące,

3) powołania pracownika do czynnej służby wojskowej albo skierowania do odbycia służby zastępczej,

4) rozwiązania stosunku pracy w związku z:

a) przejściem na emeryturę, rentę szkoleniową albo rentę z tytułu niezdolności do pracy lub świadczenie rehabilitacyjne,

b) przeniesieniem służbowym, powołaniem lub wyborem,

c) likwidacją pracodawcy albo zmniejszeniem zatrudnienia z przyczyn dotyczących pracodawcy,

d) likwidacją jednostki organizacyjnej pracodawcy lub jej reorganizacją,

5) podjęcia zatrudnienia:

a) w wyniku przeniesienia służbowego,

b) na podstawie powołania lub wyboru,

c) w związku z likwidacją poprzedniego pracodawcy albo ze zmniejszeniem zatrudnienia z przyczyn dotyczących tego pracodawcy,

d) w związku z likwidacją jednostki organizacyjnej poprzedniego pracodawcy lub jej reorganizacją,

e) po zwolnieniu z czynnej służby wojskowej albo po odbyciu służby zastępczej,

6) korzystania:

a) z urlopu wychowawczego,

b) z urlopu dla poratowania zdrowia,

c) przez nauczyciela lub nauczyciela akademickiego z urlopu do celów naukowych, artystycznych lub kształcenia zawodowego,

7) wygaśnięcia stosunku pracy w związku ze śmiercią pracownika.



USTAWA z dnia 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (Dz. U. z 1997 r. Nr 160, poz. 1080 z późn. zm.).

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Trzynastka

Postautor: vuem » 2010-02-28, 22:48

Dziękuję :D

ekk
Posty: 2
Rejestracja: 2010-02-28, 01:09
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: łódzkie

Re: Trzynastka

Postautor: ekk » 2010-03-01, 22:44

no to ja po raz kolejny zapytam...
pracuje w szkole już kilka lat, w roku 2009 od 17 czerwca poszłam na zwolnienie, a później macierzyński.
Moja kadrowa nie chce mi wypłacić trzynastki a kilka moich znajomych (w innych placówkach) w podobnej sytuacji dostało 13.

kto ma racje? czy faktycznie nie wywalczę sobie tej 13 bez sprawy w sądzie?


Wróć do „Prawo oświatowe”