Trzynastka

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

arlett_83
Posty: 10
Rejestracja: 2011-01-22, 10:19
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Trzynastka

Postautor: arlett_83 » 2011-03-30, 20:54

niby tak. Ja chcę chociaż wiedzieć, czy mam rację i Ustawa jednoznacznie mi przyznaje prawo do tej "13". To nie sąjakieś wielkie pieniądze w mim przypadku, ale chodzi o zasady, że skoro jedi dostają zgodnie z zapisem w ustawie, a inni nie, to czy to ma zwiazek z "widzi mi sie" danje gminy, czy faktycznie Ustawa jest niejednoznaczna.

edzia
Posty: 4784
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Trzynastka

Postautor: edzia » 2011-03-30, 21:13

arlett_83 pisze:On uzyskał odpowiedź od radcy prawnego gminy, że nie należy mi się.
Ale to dyrektor podejmuje decyzję, nie radca prawny. I dyrektor, nie radca prawny, ponosi odpowiedzialność za swoje decyzje. Uświadom mu to. Pisemnie zwróć się o wypłatę trzynastki.

Chyba, że chcesz "miękko", to wydrukuj mu odpowiedni fragment ustawy i każ przeczytać. Czy do zrozumienia jednego prostego zdania potrzebuje aż interpretacji prawnika?

arlett_83 pisze:Czy ustawę zatem można interpretować dowolnie?
Gdy przepis jest niejasny, to można różnie interpretować. Różnie nie znaczy dowolnie. Np. takim niejasnym pojęciem właśnie z tej ustawy jest organizacja pracy szkoły. Jedni (w tym i ja) uważają, że zatrudnienie zgodnie z organizacją pracy szkoły oznacza zatrudnienie zgodnie z organizacją roku szkolnego (plus odstępstwa od tej reguły, gdy np. szkoła pracuje semestralnie), inni, że to zatrudnienie zgodnie z potrzebami kadrowymi szkoły, czyli każde zatrudnienie nauczyciela, nawet i na zastępstwo w środku roku szkolnego (tak interpretuje m.in. ZNP). Decyzja, któą interpretacją się posłużyć, należy do dyrektora.

W każdym razie zatrudnienie od 1 września zdecydowanie (i według jednej, i według drugiej interpretacji) nie pozbawia otrzymania trzynastki. Dla mnie to jest jasne i jednoznaczne.


USTAWA z dnia 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej.

Art. 2. 1. Pracownik nabywa prawo do wynagrodzenia rocznego w pełnej wysokości po przepracowaniu u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego.

2. Pracownik, który nie przepracował u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego, nabywa prawo do wynagrodzenia rocznego w wysokości proporcjonalnej do okresu przepracowanego, pod warunkiem, że okres ten wynosi co najmniej 6 miesięcy.

3. Przepracowanie co najmniej 6 miesięcy warunkujących nabycie prawa do wynagrodzenia rocznego nie jest wymagane w przypadkach:

1) nawiązania stosunku pracy w trakcie roku kalendarzowego z nauczycielem i nauczycielem akademickim zgodnie z organizacją pracy szkoły (szkoły wyższej),

2) zatrudnienia pracownika do pracy sezonowej, jeżeli umowa o pracę została zawarta na sezon trwający nie krócej niż trzy miesiące,

3) powołania pracownika do czynnej służby wojskowej albo skierowania do odbycia służby zastępczej,

4) rozwiązania stosunku pracy w związku z:
a) przejściem na emeryturę, rentę szkoleniową albo rentę z tytułu niezdolności do pracy lub świadczenie rehabilitacyjne,
b) przeniesieniem służbowym, powołaniem lub wyborem,
c) likwidacją pracodawcy albo zmniejszeniem zatrudnienia z przyczyn dotyczących pracodawcy,
d) likwidacją jednostki organizacyjnej pracodawcy lub jej reorganizacją,

5) podjęcia zatrudnienia:
a) w wyniku przeniesienia służbowego,
b) na podstawie powołania lub wyboru,
c) w związku z likwidacją poprzedniego pracodawcy albo ze zmniejszeniem zatrudnienia z przyczyn dotyczących tego pracodawcy,
d) w związku z likwidacją jednostki organizacyjnej poprzedniego pracodawcy lub jej reorganizacją,
e) po zwolnieniu z czynnej służby wojskowej albo po odbyciu służby zastępczej,

6) korzystania:
a) z urlopu wychowawczego,
b) z urlopu dla poratowania zdrowia,
c) przez nauczyciela lub nauczyciela akademickiego z urlopu do celów naukowych, artystycznych lub kształcenia zawodowego,

7) wygaśnięcia stosunku pracy w związku ze śmiercią pracownika.

arlett_83
Posty: 10
Rejestracja: 2011-01-22, 10:19
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Trzynastka

Postautor: arlett_83 » 2011-03-30, 23:59

szczerze to żenujące jest i tyle. Nie ma jak odebrać ochotę do pracy już na wstępie kariery zawodowej.Dyrektorowi tę ustawę już pokazałam i nic, w takim razie zostaje chyba sąd.Trudno szkoda czasu na bezowocne dyskusje.

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4148
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Trzynastka

Postautor: vuem » 2011-03-31, 06:39

arlett_83 pisze:zostaje chyba sąd


Powodzenia. :D


arlett_83 pisze:Nie ma jak odebrać ochotę do pracy


Tylko takich farmazonów w tym sądzie nie opowiadaj. :wink:

dim2dm
Posty: 41
Rejestracja: 2010-07-07, 19:56
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Muzyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Trzynastka

Postautor: dim2dm » 2011-04-07, 13:59

arlett_83 pisze:Ja chcę chociaż wiedzieć, czy mam rację i Ustawa jednoznacznie mi przyznaje prawo do tej "13". To nie sąjakieś wielkie pieniądze w mim przypadku, ale chodzi o zasady, że skoro jedi dostają zgodnie z zapisem w ustawie, a inni nie, to czy to ma zwiazek z "widzi mi sie" danje gminy, czy faktycznie Ustawa jest niejednoznaczna.

Zaczynałem pracę trzy lata temu równolegle w trzech gminach (w trzech OP) i wszędzie dostałem trzynastkę za pracę 09-12.2008.
Tobie też się ona należy!

Przed pójściem do sądu spróbuj napisać pismo do dyrektora o wypłacenie "13" i poproś o potwierdzenie przyjęcia pisma na swojej kopii.
Później próbuj w PIP.
Ostatecznie sąd pracy.

Moim zdaniem jeśli się poddasz i odpuścisz to innych nauczycieli gmina też będzie d*mała.

k_dora
Posty: 34
Rejestracja: 2007-08-23, 22:28

trzynastka

Postautor: k_dora » 2011-04-19, 09:57

Witam
Miałam umowę pracy od 1.09.2009 do 31.07,2010 która to została przedłużona do listopada do dnia porodu . W tym od lipca przebywałam na zwolnieniu lekarskim. Za rok 2009 dostałam 13-stke a za 2010 powiedzieli że mi się nie należy.
Proszę powiedzieć jak to jest z tymi trzynastkami :)

edzia
Posty: 4784
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Trzynastka

Postautor: edzia » 2011-04-19, 17:51

k_dora pisze:W tym od lipca przebywałam na zwolnieniu lekarskim.
A dokładniej od kiedy? I czy w okresie od stycznia do czerwca 2010 r. miałaś jakieś zwolnienia lekarskie? Jak długie?

k_dora
Posty: 34
Rejestracja: 2007-08-23, 22:28

Re: Trzynastka

Postautor: k_dora » 2011-04-19, 18:42

na zwolnieniu byłam od 20 lipca 2010 do października wcześniej nie przebywałam na zwolnieniach a chodzi mi o trzynastkę za 2010 czyli od stycznia

edzia
Posty: 4784
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Trzynastka

Postautor: edzia » 2011-04-19, 22:14

W takim razie powinnaś dostać proporcjonalną trzynastkę.

szymekw
Posty: 4
Rejestracja: 2010-08-26, 17:16
Przedmiot: Informatyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Trzynastka

Postautor: szymekw » 2011-12-30, 09:54

Witam,
mam chyba proste pytanie, ale jakoś nie mogę znaleźć na nie odpowiedzi. Jestem stażystą od 1 września 2011, w październiku byłem przez 5 dni nieobecny w szkole (l4). Czy w takim wypadku nadal przysługuje mi 13 z tych 4 miesięcy? Jeśli tak to czy jej podstawą jest tylko wymiar 18h czy ponadwymiarówki też?

chemkor
Posty: 20
Rejestracja: 2011-09-11, 15:09
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Chemia
Lokalizacja: świętokrzyskie

Trzynastka za 2011, jeśli pracę rozpoczęto we wrześniu 2011

Postautor: chemkor » 2011-12-30, 18:03

Jestem początkującym nauczycielem.
Pracowałem lub nadal pracuję w trzech szkołach:
1. umowa od 5 września do 19 listopada 2011 ( 23/18)
2. umowa od 1 września do 31 stycznia 2012 ( 2/18)
3. umowa od 1 października do 31 stycznia 2012 (2,5/18)

Czy otrzymam 13-tą pensję za 2011 w tych szkołach?

Z góry serdecznie dziękuję.

szymekw
Posty: 4
Rejestracja: 2010-08-26, 17:16
Przedmiot: Informatyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Trzynastka

Postautor: szymekw » 2012-01-02, 20:00

jest tu ktoś kto może pomóc?

Moniqe
Posty: 9
Rejestracja: 2012-03-29, 21:55
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: śląskie

Re: Trzynastka

Postautor: Moniqe » 2012-03-29, 22:16

Witam
Jestem nauczycielem kontraktowym,
po urlopie macierzyńskim nie pracowałam i jak synek podrósł udało mi się znaleźć pracę na pół etatu w innej szkole.
Pracę podjęłam 1 września, nie na zastępstwo, tylko na czas określony- od 01.09. 2011do 31.08. 2012.

Trzynastki za te 4 miesiące ubiegłego roku nie dostałam- uzasadnieniem pani płacowej i sekretarek, które dały jej ksero jakiejś rozprawy sądowej, w której nauczycielka przegrała sprawę o 13stkę jest to, że nie miałam 100% frekwencji w pracy, a więc nie byłam efektywnym pracownikiem. Miałam w tym czasie 2 dni L4 na siebie i 3 na dziecko. Dodam, że razem z mężem wychowujemy sami 3 letniego synka, który w tym roku poszedł po raz pierwszy do żłobka i sporo chorował- nikt nam nie pomaga, teściowie nie chcą a moi rodzice mieszkają daleko. Dziecko chorowało mi bardzo dużo, zatrudniałam opiekunkę, wolne brał mąż, ja brałam już naprawdę w ostateczności.
I w tej sytuacji i tak nie dostałam trzynastki bo jestem "nieefektywnym" pracownikiem.
Nie znalazłam w ustawie zapisu, który decydowałby o odmowie wypłacenia trzynastki w sytuacji gdy ma się usprawiedliwioną nieobecność w pracy, w takiej sytuacji zazwyczaj potrąca się z trzynastki wymiar tych dni na zwolnieniu lekarskim.
Placowa idzie w zaparte, dyrekcja zadowoliła się gorącymi zapewnieniami płacowej i sekretarek, że mają rację.
Co mam robić?
Domagać się na piśmie podstawy prawnej, która zadecydowała o tym, że odmówiono mi trzynastki?

Jak to jest? Naprawdę to jest aż tak uznaniowa ustawa?
Do radcy prawnego mam iść? Sama nie wiem co robić. To niewiele pieniędzy, 380 zł zaledwie, ale czuję się niesprawiedliwie potraktowana. Co innego, gdyby takie były przepisy. Jednak inne księgowe i innych szkołach mówią że ta trzynastka mi przysługuje....

Bardzo proszę o odpowiedź.

krg54
Posty: 220
Rejestracja: 2009-03-14, 18:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Przyroda
Lokalizacja: śląskie

Re: Trzynastka

Postautor: krg54 » 2012-03-30, 11:24

Skoro jest to umowa na czas określony, zawarta zgodnie z organizacją roku szkolnego (czyli od 1.09. ), to dodatkowe wynagrodzenie roczne jak najbardziej Ci się należy, gdyż w takim przypadku nie jest konieczne efektywne przepracowanie 6 m-cy. Kadrowa nie ma racji, a dyrektor widać nie ma bladego pojęcia o przepisach prawa pracy! Wystosuj pismo do dyrektora z żądaniem wypłaty tego świadczenia i nie omieszkaj nadmienić, że w przypadku odmowy zapłaty należnego Ci świadczenia wynikającego ze stosunku pracy, oddasz sprawę do właściwego sądu pracy. Na pismo musi Ci odpowiedzieć pismem !

Moniqe
Posty: 9
Rejestracja: 2012-03-29, 21:55
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: śląskie

Re: Trzynastka

Postautor: Moniqe » 2012-03-30, 11:52

Dziękuję za odpowiedź. Pies jest pogrzebany w tym, że umowę mam do końca sierpnia i zależy mi na jej przedłużeniu. Wstępnie jestem przewidziana w grafiku na przyszły rok, bo dyrekcja ze mnie zadowolona. Problemem jest to, że nie wiadomo czy będą dla mnie godziny- skomplikowane powiązanie etatu dla vice dyrektora (polonisty) z minimalną ilością 12 oddziałów w szkole i bardzo niską liczebnością klas drugich. Słowem nie wiadomo czy tych klas drugich nie połączą w jedną i wtedy pani vice dyrektor przejmie moją klasę obecnie czwartą - bo wtedy straci stanowisko vice i będzie potrzebowała pełnego etatu.

Boję się tego czy jeśli zacznę straszyć pismami to mi najzwyczajniej w świecie nie przedłużą umowy?
Mam wrażenie, że z ich strony to świadome działanie. Kto wie czy płacowa i sekretarki nie podzieliły się moimi i koleżanki pieniędzmi?


Wróć do „Prawo oświatowe”

cron