Kwalifikacje nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Patrycja12345
Posty: 6
Rejestracja: 2020-02-03, 20:00
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: pomorskie

Kwalifikacje nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej

Postautor: Patrycja12345 » 2021-03-13, 13:24

Dzień dobry,
Bardzo, bardzo, bardzo proszę Państwa o pomoc  dzwoniłam do Kuratorium Oświaty w Gdańsku i Warszawie, ale wszędzie mówią co innego...

Mam licencjat z fizjoterapii, w czerwcu 2019r rozpoczęłam studia podyplomowe na dwóch kierunkach:

- Pedagogika wczesnoszkolna i przedszkolna (375h teorii i 150h praktyk)
Oraz
-przygotowanie pedagogiczne

Uprawnienia do zajęć np. Wczesnego wspomagania rozwoju będę miała, ponieważ przygotowanie pedagogiczne jest typowo pod fizjoterapię, a na tym najbardziej mi zależało . Jednak jak wygląda sprawa z pracą w przedszkolu bądź szkole podstawowej klasy 1-3 jako NAUCZYCIEL?
Czy będę mogła kiedykolwiek podjąć pracę jako nauczyciel przedszkola, czy muszę robić osobne przygotowanie pedagogiczne pod ten kierunek?
W ramach studiów podyplomowych "Pedagogika wczesnoszkolna i przedszkolna" mam 375h i 150h praktyk (odbytych w przedszkolu i szkole podstawowej) jednak czy to wystarczy?

Bardzo proszę o pomoc i odpowiedź na moje pytania.
Z góry bardzo dziękuję.
Pozdrawiam serdecznie

Michalll_95
Posty: 187
Rejestracja: 2018-03-18, 01:05
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Informatyka, Technika, Plastyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Kwalifikacje nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej

Postautor: Michalll_95 » 2021-03-13, 19:44

Przepisy dotyczące przygotowania do wykonywania zawodu nauczyciela zmieniły się od października 2019 r. - od tego momentu uprawnienia do pracy w przedszkolu i klasach I - IIII w szkole podstawowej uzyskać można na 5 letnich jednolitych studiach magisterskich. Pani rozpoczęła studia w czerwcu 2019 r., jednak rok akademicki rozpoczyna się z dniem 1 października, a od tego momentu zlikwidowano studia podyplomowe dające uprawnienia do pracy w przedszkolu i szkole. Trudno faktycznie odpowiedzieć na pytanie, czy studia są ważne, czy nie. Jeżeli rozpoczęłyby się wcześniej, w ustawowych terminach np. od drugiego semestru to wtedy pewnie nie byłoby problemu, ale tutaj mamy świadome działanie uczelni, która datę rozpoczęcia studiów określiła na czerwiec i budzi to wątpliwości co do uprawnień.

Inna sprawa to przygotowanie pedagogiczne. Jeżeli wcześniej (podczas licencjatu) nie zdobyła Pani przygotowania pedagogicznego to na studia podyplomowe nie powinna się odbyć rekrutacja, ponieważ są to studia przygotowujące do tzw. nauczania kolejnego przedmiotu i wymagane jest posiadanie już wcześniej uprawnień pedagogicznych.

Studia podyplomowe z przygotowania pedagogicznego, jak najbardziej dają Pani uprawnienia do specyfiki związanej z fizjoterapią, jednak w przypadku uprawnień do edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej trudno mi powiedzieć, czy kolejne podyplomowe studia z przygotowania pedagogicznego pomogą.

Patrycja12345
Posty: 6
Rejestracja: 2020-02-03, 20:00
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: pomorskie

Re: Kwalifikacje nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej

Postautor: Patrycja12345 » 2021-03-14, 18:28

Bardzo dziękuję za odpowiedź. W sumie nie dopisałam jeszcze, że w przyszłym roku kończę studia magisterskie z pedagogiki wczesnoszkolnej i przedszkolnej. Dostałam propozycję pracy w szkole podstawowej i zastanawiam się czy w przypadku kontroli z kuratorium nie podważą moich kwalifikacji ? I gdyby jednak podważyli to Dyrekcja jest zobowiązana mnie zwolnić czy mogę uzupełnić kwalifikacje ? Trochę to wszystko u mnie pokręcone, bo nie mam tej bazy/podstawy, czyli licencjatu z pedagogiki wczesnoszkolnej i przedszkolnej i zastanawiam się jak tą sytuację rozwiązać.
Bardzo proszę o radę.
Pozdrawiam serdecznie

Michalll_95
Posty: 187
Rejestracja: 2018-03-18, 01:05
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Informatyka, Technika, Plastyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Kwalifikacje nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej

Postautor: Michalll_95 » 2021-03-16, 09:15

Patrycja12345 pisze:Trochę to wszystko u mnie pokręcone, bo nie mam tej bazy/podstawy, czyli licencjatu z pedagogiki wczesnoszkolnej i przedszkolnej i zastanawiam się jak tą sytuację rozwiązać.


Jeżeli studia magisterskie z pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej rozpoczęła Pani w roku akademickim poprzedzającym zmiany przepisów w sprawie kształcenia nauczycieli to sam magister jest w zupełności wystarczający.

Według obowiązujących przepisów w przedszkolu i klasach I - III wystarczy posiadanie licencjatu lub magistra - nie trzeba mieć jednego i drugiego na tym samym kierunku.

Patrycja12345
Posty: 6
Rejestracja: 2020-02-03, 20:00
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: pomorskie

Re: Kwalifikacje nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej

Postautor: Patrycja12345 » 2021-03-18, 14:58

Zaczęłam w październiku 2020 roku. Czy tak będzie dobrze?

Bardzo proszę o odpowiedź i dziękuję za poprzednie porady :)

Michalll_95
Posty: 187
Rejestracja: 2018-03-18, 01:05
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Informatyka, Technika, Plastyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Kwalifikacje nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej

Postautor: Michalll_95 » 2021-03-19, 16:14

Uczelnie w 2020 r. mogły jeszcze prowadzić studia II stopnia, co prawda dla absolwentów studiów I stopnia lub osób, które posiadały wcześniej przygotowanie pedagogiczne. U Pani zdobycie przygotowania chyba pokrywało się przynajmniej kilka miesięcy ze studiami II stopnia, jednak jeżeli uczelnia się na to zgodziła to teraz posiada Pani i studia kierunkowe i przygotowanie pedagogiczne pod nie.

Na jednych z moich studiow, które były pedagogiką bez przygotowania pedagogicznego w trakcie kształcenia dodano zajęcia dla chętnych z przygotowania pedagogicznego, więc różne kombinacje na uczelniach występują.

Moim zdaniem spokojnie może się Pani starać o pracę w szkole ;)

KasiaNik
Posty: 7
Rejestracja: 2021-07-16, 14:12
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Kwalifikacje nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej

Postautor: KasiaNik » 2021-07-19, 20:01

A teraz jak z płacą ? Jeżeli ktoś ma lic niepedagogiczny a mgr niepedagogiczny jak jest zaklasyfikowany w placach ?Mgr z pp? Pytam bo ja np. mam licencjat pedagogiczny mgr niepedagogiczna w szkole jestem uznawana jako mgr z pp ale na tym forum uzyskałam informacje, że tak nie powinno być?

KasiaNik
Posty: 7
Rejestracja: 2021-07-16, 14:12
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Kwalifikacje nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej

Postautor: KasiaNik » 2021-07-19, 20:03

Przepraszam wyżej miało być w drugim zdaniu mgr pedagogiczny a lic niepedagogiczny


Wróć do „Prawo oświatowe”

cron