uprawnienia po licencjacie

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Anglistka czy nie
Posty: 1
Rejestracja: 2021-06-30, 12:25
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: Polska

uprawnienia po licencjacie

Postautor: Anglistka czy nie » 2021-07-03, 22:56

Proszę o poradę w.s. posiadanych kwalifikacji. Ukończyłam studia licencjackie na filologii angielskiej ze specjalnością nauczycielską w 2014. W suplemencie dyplomu jest adnotacja, że studia zostały przeprowadzone zgodnie ze standardami kształcenia określonymi w Rozporządzeniu z 2007 roku. Czy mam kwalifikacje, aby pracować we wszystkich szkołach, czy tylko w szkole podstawowej?

Awatar użytkownika
Multifachlehrer
Posty: 50
Rejestracja: 2018-07-30, 02:41
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, Język niemiecki, Łacina, ...
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: uprawnienia po licencjacie

Postautor: Multifachlehrer » 2021-07-13, 04:46

Anglistka czy nie pisze:Proszę o poradę w.s. posiadanych kwalifikacji. Ukończyłam studia licencjackie na filologii angielskiej ze specjalnością nauczycielską w 2014. W suplemencie dyplomu jest adnotacja, że studia zostały przeprowadzone zgodnie ze standardami kształcenia określonymi w Rozporządzeniu z 2007 roku. Czy mam kwalifikacje, aby pracować we wszystkich szkołach, czy tylko w szkole podstawowej?



Szanowna Pani,
napisała Pani, iż ukończyła studia licencjackie z filologii angielskiej ze spec. nauczycielską w 2014 r., na tej podstawie zakładam, że rozpoczęcie tych studiów nastąpiło 01.10.2011 r. A w tym czasie obowiązywały dwa rozporządzenia:

1) rozporządzenie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 12 lipca 2007 r. w sprawie standardów kształcenia dla poszczególnych kierunków oraz poziomów kształcenia, a także trybu tworzenia i warunków, jakie musi spełniać uczelnia, by prowadzić studia międzykierunkowe oraz makrokierunki;

2) rozporządzenie Ministerstwa Edukacji i Sportu z dnia 7 września 2004 r. w sprawie standardów kształcenia nauczycieli
(na studiach I stopnia (licencjackich) z filologii lub lingwistyki ze spec. nauczycielską prowadzono przygotowanie do nauczania we wszystkich typach szkół).

W związku z powyższym mogę potwierdzić, iż posiada Pani pełne kwalifikacje do nauczania języka angielskiego we wszystkich typach szkół.

Osoby rozpoczynające studia I stopnia oraz studia podyplomowe od 01.10.2012 r. podlegały już nowym standardom kształcenia, które zostały określone w:

rozporządzeniu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 17 stycznia 2012 r. w sprawie standardów kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela.
(na studiach I stopnia (licencjackich) z filologii lub lingwistyki ze spec. nauczycielską prowadzono przygotowanie do nauczania wyłącznie w przedszkolach i szkołach podstawowych; na studiach II stopnia przygotowanie do nauczania we wszystkich typach szkół).

W dniu 01.10.2012 r. osoby, które kontynuowały naukę na 2 i 3 roku studiów I stopnia (ze spec. naucz.) oraz te, które rozpoczęły studia II stopnia (ze spec. naucz.) - realizowały studia zgodnie ze standardami z 2007 r. (w tym wytyczne względem studiów nauczycielskich z 2004 r.). Oczywiście należało ukończyć studia w wyznaczonym terminie (wszelkie dłuższe urlopy, przerwy w nauce mogły spowodować „wpadnięcie” w zmiany programów studiów, ale to już bardziej zawiła sprawa).

Obecnie obowiązuje:

rozporządzenie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019 r. w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela.

Powyższe rozporządzenie zachowało nabywanie kwalifikacji z 2012 r. w zależności od ukończonego stopnia studiów. Zmiany standardów weszły w życie 01.10.2019 r. W pierwszym kroku zmianą zostały objęte osoby rozpoczynające studia I stopnia, studia podyplomowe oraz jednolite studia magisterskie (np. kierunek: Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna).


Dam Pani pewną radę. Pisząc CV, najlepiej utworzyć w nim pkt Kwalifikacje i ująć następujący zapis:

Uprawnienia do nauczania języka angielskiego we wszystkich typach szkół. Studia I stopnia prowadzone zgodnie z Rozporządzeniem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 12 lipca 2007 r. w sprawie standardów kształcenia dla poszczególnych kierunków oraz poziomów kształcenia, a także trybu tworzenia i warunków, jakie musi spełniać uczelnia, by prowadzić studia międzykierunkowe oraz makrokierunki oraz Rozporządzeniem Ministerstwa Edukacji i Sportu z dnia 7 września 2004 r. w sprawie standardów kształcenia nauczycieli - nadające kwalifikacje do nauczania języka obcego we wszystkich typach szkół. Uprawnienia potwierdzone w § 29 ust. 2 pkt 1 lit. a. Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli.


Pozdrawiam serdecznie
Multifachlehrer
_______________________________
Nauczyciel
języka niemieckiego, języka łacińskiego i kultury antycznej, filozofii, etyki, wiedzy o kulturze, historii muzyki, historii sztuki, muzyki, plastyki, zajęć artystycznych, historii, HiT-u, WOS-u, techniki

Oligofrenopedagog, Terapeuta autyzmu

Arteterapeuta, Muzykoterapeuta

Specjalizowanie się w standardach kształcenia nauczycieli określanych przez MNiSW oraz w kwalifikacjach wymaganych przez MEN


Wróć do „Prawo oświatowe”