zapis KN - kontraktowi na czas nieokreslony

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Yoka
Posty: 1026
Rejestracja: 2008-04-28, 12:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: zapis KN - kontraktowi na czas nieokreslony

Postautor: Yoka » 2010-10-04, 08:50

jest za nią odpowiedzialny, ale nie jest to jego firma. Szkoła to jednostka publiczna państwowa i nie on ją sobie założył! Jest jedynie wybrany na czas kadencji.

I nikt nie kwestionuje prawa, jakie ma, co do zatrudniania takiego bądź innego nauczyciela, tylko czemu to się odbywa kosztem nauczyciela i łamaniem prawa? KN chyba na razie obowiązuje, i tam oprócz wyjątków związanych z organizacją szkoły, nie żadnego innego zapisu mówiącego o tym, aby nauczyciela pracującego kilka lat zatrudniać w kółko na czas określony.

Skoro jest niezadowolony z wyników pracy owego nauczyciela, niech znajdzie nowego, a skoro jest zadowolony, to czemu nie da człowiekowi umowy na czas nieokreślony?

Mówię tu o sytuacjach, jakie obserwuję już w kolejnej szkole - nauczyciel ma co roku 27godz, wychowawstwo, kupę innych zadań, i...co roku umowę tylko na rok kolejny. Jak to rozumieć?

niutek
Posty: 71
Rejestracja: 2010-09-30, 14:44
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane, Inne
Lokalizacja: mazowieckie

Re: zapis KN - kontraktowi na czas nieokreslony

Postautor: niutek » 2010-10-04, 11:35

słuszne spostrzeżenie, ale wygarnąć nie można. może się źle skończyć więc pozostaje pracować w takich warunkach.
ja też co roku trzęse portkami, bo nie mam pewności czy akurat nie przyjdzie ktoś na moje miejsce i na stałą umowę.
myślę że to powszechny problem. dyrektor nie bierze pod uwagę że inni też potrzebują jakiejś stabilizacji. :)

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: zapis KN - kontraktowi na czas nieokreslony

Postautor: vuem » 2010-10-04, 21:40

Yoka pisze:jest za nią odpowiedzialny, ale nie jest to jego firma. Szkoła to jednostka publiczna państwowa i nie on ją sobie założył! Jest jedynie wybrany na czas kadencji.


Napisałem wyraźnie, że abstrahuję od ewentualnych przypadków łamania prawa, czy nawet przyjętych norm.

Dyrektor jest wybierany na kadencję i podczas tej kadencji jest zobowiązany do podejmowania decyzji. Wielu decyzji nie musi z kimkolwiek konsultować i kropka.
Co tu jeszcze można w tym rozmydlić?

Jeśli dziewczyna powinna mieć umowę na czas nieokreślony, a dyrektor skutecznie się z tego wymiguje, to łamie prawo i kropka.

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: zapis KN - kontraktowi na czas nieokreslony

Postautor: edzia » 2010-10-04, 22:49

Jeśli dziewczyna powinna mieć umowę na czas nieokreślony, to w świetle prawa i tak ją ma, tylko niepotwierdzoną na piśmie. Niech się więc czuje, jak zatrudniona na czas nieokreślony. Jeśli nie dostanie w maju wypowiedzenia, to znaczy, że będzie pracować w kolejnym roku szkolnym.

Yoka
Posty: 1026
Rejestracja: 2008-04-28, 12:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: zapis KN - kontraktowi na czas nieokreslony

Postautor: Yoka » 2010-10-05, 07:54

czyli co?

Ma na czas określony, przychodzi w sierpniu na radę i nie ma dla niej godzin. I robi co?
Wnosi sprawę do sądu? Powołując się na co?

Znam 2 przypadki takie właśnie, i byli to nauczyciele dyplomowani i jakoś przegrali sprawę. Sąd wcale jakoś nie uznał, że to była niepisana umowa na czas nieokreślony, tylko, że umowa im wygasła, a dyrektor decyduje kogo zatrudnia. Ciekawe, prawda?
Skutek był taki, że cały kolejny rok byli bez pracy w ogóle, bo rozprawy toczyły się do grudnia/stycznia.

Yoka
Posty: 1026
Rejestracja: 2008-04-28, 12:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: zapis KN - kontraktowi na czas nieokreslony

Postautor: Yoka » 2010-10-05, 08:24

mieli adwokata, tak samo zresztą jak i dyrektor szkoły. Mieli umowę na rok, czyli na czas określony i byli dyplomowani i przegrali.

Yoka
Posty: 1026
Rejestracja: 2008-04-28, 12:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: zapis KN - kontraktowi na czas nieokreslony

Postautor: Yoka » 2010-10-05, 08:35

nie chcę zmyślać i nie wiem, czy była, szczerze powiedziawszy.

Ale skoro jest tak, jak piszecie, że to niepisana umowa i tak na stałe, i jest to oczywistość, to powinno być załatwiane w sądzie I instancji - skoro nauczyciele to wiedzą, to sędziowie w sądzie pracy nie wiedzą?

A z innej beczki - ile można się sądzić? Będąc bez pracy i pieniędzy?

Wiem tylko, że za tymi osobami poszedł "smród" - czytaj, dyrektor obdzwonił towarzystwo i te osoby dłuuuugo nie mogły znaleźć pracy w żadnej szkole w mieście. Bardzo profesjonalne. I tu wychodzi cała pradwa - dyrektor i tak zawsze górą.

A teraz, jak potoczyły się ich losy nie wiem, bo nie mam już kontaktu z tamtą szkołą i ludźmi tam pracującymi.

Wafel
Posty: 10
Rejestracja: 2008-07-05, 21:53
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Ekonomia
Lokalizacja: mazowieckie

Re: zapis KN - kontraktowi na czas nieokreslony

Postautor: Wafel » 2010-10-05, 18:43

Witam. Ja miałam sprawę w sądzie (nauczyciel kontraktowy, umowa na cza określony) i wygrałam! Długo to trwało, chwilami nie było przyjemnie, ale z perspektywy czasu stwierdzam - warto było. :D

niutek
Posty: 71
Rejestracja: 2010-09-30, 14:44
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane, Inne
Lokalizacja: mazowieckie

Re: zapis KN - kontraktowi na czas nieokreslony

Postautor: niutek » 2010-10-06, 09:14

tak warto, ale czy nadal pracujesz w tej szkole i z tym samym dyrektorem?

a jak tam stosunki z dyr?

zgadzam się z Yoka. szkoda czasu na łarzenie po sądach. dyrektor decyduje.
a tak wogóle to dyrektorzy przechodzą różne szkolenia z zakresu: jak zwolnić pracownika zgodnie z prawem, jak się bronić, jakie wysuwać argumenty przeciwko niewygodnym nauczycielom.
tacy co się dopominają swoich praw nie są mile widziani. zazwyczaj tak to się kończy - bez pracy, bez perspektyw.

ja tylko skonsultowałam się z organem prowadzącym szkołę ... i teraz jestem BE. nie ma dla mnie godzin, bo niby - "nie przykładałam sie do swoich obowiązków"!
śmieszne!
zazwyczaj dyrektorzy nie lubią jak nauczyciel domaga sie swoich praw, a tym bardziej kiedy wie coś lepiej!

tak myślę, ale oczywiście są też dobrzy dyrektorzy (żeby nie uogólniać). :)

niutek
Posty: 71
Rejestracja: 2010-09-30, 14:44
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane, Inne
Lokalizacja: mazowieckie

Re: zapis KN - kontraktowi na czas nieokreslony

Postautor: niutek » 2010-10-06, 12:14

jaki czepliwy. no!

trochę luzu nie zaszkodzi.
:D

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: zapis KN - kontraktowi na czas nieokreslony

Postautor: vuem » 2010-10-06, 15:26

Gdy uczniowie zaczną Ci wypominać takie błędy, to też zachęcisz ich do rozluźnienia?

Awatar użytkownika
Afroditte
Posty: 479
Rejestracja: 2007-11-28, 21:38
Lokalizacja: tu i ówdzie

Re: zapis KN - kontraktowi na czas nieokreslony

Postautor: Afroditte » 2010-10-06, 17:39

niutek, zamiast biadolić sugeruję wzięcie sprawy w swoje ręce, forum to forum i różnie to może być, ale weź swoje umowy o pracę i wybierz się do prawnika związkowego, przedstaw mu swoją sytuację, sama trochę poczytaj i do roboty

u mnie w pracy jest kobieta po wygranej sprawie w sądzie i stosunek dyrekcji do niej nie zmienił się, ponadto zauważ, że nikogo nie krzywdzisz, nikomu nie zabierasz etatu więc walczysz o swoje prawa i sprawiedliwość
"My wish is world's command"

patrykosw
Posty: 3
Rejestracja: 2011-06-29, 01:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Wychowanie fizyczne
Lokalizacja: wielkopolskie

Trzecia umowa na rok! legalne???

Postautor: patrykosw » 2011-06-29, 01:33

Witam serdecznie, mam nastepujące pytanie.
Własnie kończy mi sie umowa o pracę w szkole, jest to moja 2 umowa w tej samej placówce. Pierwsza była na okres 1 roku, ta właśnie kończąca się była (jest) podpisana na okres 2 lat. Z początkiem nowego roku szkolnego mam podpisać nową umowę i dyrektor chce mi zaproponować kolejną na czas określony (1 rok ). Z tego co mi wiadomo to trzecia umowa w tej samej placówce (zakładzie pracy) zgodnie z prawem pracy powinna być na czas nieokreślony... i tutaj prosiłbym o pomoc, czy szkoła może ze mną podpisać umowę na czas określony??? Czy w karcie nauczyciela jest jakiś zapis który to umożliwia? Aby dać pełny obraz to :
- umowa nr 1 (1 rok) - pełen etat
- umowa nr 2 (2 lata) - pełen etat
- umowa nr 3 (do podpisania) - niepełny etat (13-14g)

Z góry dzięki za pomoc

Pozdrawiam

M.Boń
Posty: 7
Rejestracja: 2011-06-18, 00:03
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Biologia
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: zapis KN - kontraktowi na czas nieokreslony

Postautor: M.Boń » 2011-06-29, 07:36

witam
po pierwszym roku (po stażu), dyrektor powinien podpisać umowę na czas nieokreślony. Niestety w wielu szkołach się tego nie praktykuje.

patrykosw
Posty: 3
Rejestracja: 2011-06-29, 01:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Wychowanie fizyczne
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: zapis KN - kontraktowi na czas nieokreslony

Postautor: patrykosw » 2011-06-29, 07:52

Witam, dzięki za zainteresowanie :)

Może to ma znaczenie ale Umowa nr.1 nie jest okresem w którym robiłem staż, staż zrobiłem już wcześniej,w innej szkole, a zaczynając pracę w obecnym miejscu byłem już nauczycielem kontarktowym (i rozpocząłem mianowanie).

Tak się zastanawiam,ale wydaje mi się że nauczyciele równo podlegają prawu pracy, jak inni pracownicy, z pewnymi wyjatkami jak urlopy etc.
A z tego co się orintuję to nawet jeśli ona trzecią umowę podpisze na czas określony to i tak zgodnie z prawem ona automatycznie stanie się umową na czas nieokreślony, choć pewności nie mam.


Wróć do „Prawo oświatowe”