Świadectwo pracy - pomóżcie!!!

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

vivaldi62
Posty: 2
Rejestracja: 2008-04-17, 20:08
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Muzyka
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Świadectwo pracy - pomóżcie!!!

Postautor: vivaldi62 » 2008-04-17, 20:47

Sprawa z pozoru prosta a nikt nie potrafi jednoznacznie mi odpowiedzieć!!!
01.09.1986 r. rozpocząłem pracę jako nauczyciel ( wyższe z pp) w LO na czas nieokreślony. Pracowałem nieprzerwanie do 31.08.1999 r. Od 01.09.1999 już jako nauczyciel mianowany na podstawie przeniesienia na własną prośbę na podst. Karty N-la, kontynuowałem pracę w gimnazjum do 31.08.2005 r na czas nieokreślony. Ponownie na podst. Karty N-la od 01.09.2005 przeniosłem się do szkoły podstawowej, gdzie cały czas pracuję ( już jako dyplomowany)
W czym problem? Dyrektorzy placówek z których się przenosiłem( LO i gimnazjum) nie chcieli mi wystawić świadectw pracy, twierdząc, że w przypadku przeniesienia do innej placówki oświatowej nie wystawia się świadectwa pracy gdyż to jest PRZENIESIENIE - brak wypowiedzenia etc.
Administracja w obecnej mojej pracy (mają kontrolę!) twierdzi, że moje byłe placówki muszą mi wystawić świadectwa. Nadmieniam, że przeniesienia są sformułowane na piśmie.Dodam jeszcze, że moja teczka personalna wędruje za mną, była jubileuszówka, jest stażowe.

Jethro Tull
Posty: 885
Rejestracja: 2007-08-07, 23:08

Re: Świadectwo pracy - pomóżcie!!!

Postautor: Jethro Tull » 2008-04-17, 21:43

Wszystko jest w porządku i dyrektorzy poprzednich placówek mają rację... Przeniesienie nauczyciela do innej szkoły nie oznacza zakończenia jednego stosunku pracy i nawiązania kolejnego stosunku pracy. Stosunek pracy nauczyciela trwa nadal, zmianie ulegają tylko niektóre elementy tego stosunku pracy (np. zajmowane stanowisko, miejsce wykonywania pracy, miejscowość). Dlatego też pracodawca, u którego nauczyciel dotychczas był zatrudniony nie rozwiązuje z nauczycielem stosunku pracy a więc i nie wydaje nauczycielowi świadectwa pracy.

Świadectwo pracy jest wydawane wyłącznie w przypadku, gdy stosunek pracy ustaje (zostanie rozwiązany lub wygaśnie). Dotychczasowy pracodawca jest obowiązany przekazać akta osobowe pracownika oraz pozostałą dokumentację w sprawach związanych z jego stosunkiem pracy pracodawcy przejmującemu tego pracownika

Potwierdzeniem są przepisy Kodeksu pracy, które mówią:

Art. 97. § 1. W związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy pracodawca jest obowiązany niezwłocznie wydać pracownikowi świadectwo pracy. Wydanie świadectwa pracy nie może być uzależnione od uprzedniego rozliczenia się pracownika z pracodawcą.


a ponadto w tej sprawie wypowiadał się już Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 11 lutego 2004 r. III PZP 14/03 (OSNP 2005/4/50)

Uchwała

z dnia 11 lutego 2004 r.

(III PZP 14/2003)

Przeniesienie mianowanego nauczyciela bez jego zgody do innej szkoły przez organ prowadzący szkołę w trybie art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (jednolity tekst: Dz. U. z 2003 r. Nr 118, poz. 1112 ze zm.) nie powoduje nawiązania nowego stosunku pracy.


Zatem Twoja obecna szkoła ciut przesadza ale to widać w obliczu tej "straszliwej" kontroli :-)


Wróć do „Prawo oświatowe”