odprawa

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

szefo2208
Posty: 9
Rejestracja: 2012-06-02, 01:04
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: odprawa

Postautor: szefo2208 » 2012-08-30, 21:46

iluka pisze:Wysokość odprawy liczy się jak ekwiwalent za urlop


Ekwiwalent oblicza się również z nadgodzin, czyli odprawa została źle naliczona, ponieważ na konto wpłynęły tylko pieniądze z zasadniczej. Dzięki za pomoc :-)

kapsel
Posty: 6
Rejestracja: 2009-05-18, 17:18
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Odprawa niepełny etat

Postautor: kapsel » 2012-09-03, 16:19

Uczyłem 10 lat w szkole. Od dwóch pracowałem na niepełny etat- w latach 2010-2011 na 17/18, w 2011-2012 na 9/18. Zawsze na podstawie mianowania, zawsze umowa na czas nieokreślony. W maju dostałem wypowiedzenie w związku z likwidacją klas. Jaka należy mi się odprawa? W pełnej wysokości tzn, 6 miesięcznych pensji zasadniczych (wg. KN) nauczyciela mianowanego czy 6 ostatnich moich pensji? Gdzieś wyczytałem, że zależy to od tego, ile lat przepracowałem w niepełnym wymiarze godzin. Wypłacili mi, oczywiście, połowę.
Znalazłem coś takiego, ale czy to prawda?
Odprawa dla nauczyciela za 1/2 etatu

W 2001 r. nauczyciel mianowany zgodził się na obniżenie obowiązkowego wymiaru godzin, ponieważ nie było możliwości zatrudnienia go w pełnym wymiarze czasu pracy. Ta sytuacja trwała do 2008 r. W związku z brakiem możliwości zatrudnienia w roku szkolnym 2008/2009 nawet na 1/2 etatu wypowiedziano dotychczasową umowę. Czy podstawą do obliczenia wymiaru odprawy będzie 6-miesięczne wynagrodzenie z pełnego etatu nauczyciela mianowanego (z roku, w którym wyraził zgodę na obniżenie wymiaru zajęć do 1/2 etatu) czy wynagrodzenie nauczyciela dyplomowanego z pełnego etatu z 2008 r.?
W opisanej sytuacji będzie miał zastosowanie art. 22 ust. 2a Karty Nauczyciela, zgodnie z którym w razie rozwiązania z nauczycielem stosunku pracy z powodu zmiany planu nauczania uniemożliwiającej dalsze zatrudnianie nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć (po uprzednim ograniczeniu zatrudnienia i proporcjonalnym zmniejszeniu wynagrodzenia) podstawą ustalenia odprawy jest wynagrodzenie zasadnicze określone w przepisach wydanych na podstawie art. 30 ust. 5 Karty Nauczyciela. Ustala się je odpowiednio do posiadanego przez nauczyciela stopnia awansu zawodowego i kwalifikacji oraz z uwzględnieniem wymiaru zajęć obowiązkowych nauczyciela z miesiąca przypadającego bezpośrednio przed zastosowaniem zmniejszenia zatrudnienia.



Z przepisu art. 22 ust. 2a Karty Nauczyciela wynika, że podstawą ustalenia 6-miesięcznej odprawy jest wynagrodzenie zasadnicze, które wynika ze stawki zaszeregowania nauczyciela odpowiednio do jego aktualnego stopnia awansu zawodowego i posiadanych kwalifikacji, z uwzględnieniem wymiaru zajęć obowiązkowych nauczyciela z miesiąca przypadającego bezpośrednio przed zastosowaniem zmniejszenia zatrudnienia (a więc w kwocie odpowiadającej pełnemu wymiarowi etatu sprzed ograniczenia zatrudnienia).



Nauczyciel powinien więc otrzymać sześciokrotną pensję zasadniczą z pełnego etatu, mimo że pracuje minimum na 1/2 etatu.



Przepis art. 22 ust. 2a Karty Nauczyciela jest przepisem, który bywa różnie interpretowany. Istnieją takie interpretacje, które wskazują, że podstawą obliczenia odprawy będzie wynagrodzenie uzyskiwane przez nauczyciela bezpośrednio przed zmniejszeniem mu wymiaru zatrudnienia i wynagrodzenia.

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: odprawa

Postautor: iluka » 2012-09-03, 19:11

kapsel pisze:W maju dostałem wypowiedzenie
z art. 20?
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

kapsel
Posty: 6
Rejestracja: 2009-05-18, 17:18
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: odprawa

Postautor: kapsel » 2012-09-03, 19:32

Tak. Właściwie byłbym pewien swego, gdyby nie to, że zmniejszano mi etat dwa razy, zawsze w tym samym trybie. Cały czas było to jednak mianowanie. KN nie precyzuje tego.

Rysiu
Posty: 66
Rejestracja: 2012-09-04, 15:56
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, Informatyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: odprawa

Postautor: Rysiu » 2012-09-08, 18:40

Witam

Mój problem jest następujący: nauczyciel kontraktowy, 13/18, umowa na czas nieokreslony, zwolnienie z art. 27 (przyczyny ekonomiczne). Karta nauczyciela nie przewiduje w tym wypadku odprawy, ale niektórzy sugerują, że w tym wypadku należy się odprawa wg ustawy o szczególnych sposobach rozwiązywania stosunku pracy. Nie wiem ile w tym prawdy. Czy ktoś miał może podobny przypadek?

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: odprawa

Postautor: iluka » 2012-09-08, 20:39

Rysiu pisze:zwolnienie z art. 27
W KN jest dokładnie opisany katalog przypadków kiedy należy wypłacić odprawę.
Zwolnienie z art 27 do nich nie należy.
Przed wypowiedzeniem należy pamiętać o konieczności konsultacji związkowych /pisemnie/, o ile pracownik jest broniony przez któryś ze związków - związki mają 5 dni na odpowiedź (pp art 38 k.p.)
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

Zdzisław
Posty: 26
Rejestracja: 2008-08-29, 15:52
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Ekonomia
Lokalizacja: dolnośląskie

Czy należy mi się odprawa?

Postautor: Zdzisław » 2013-06-02, 22:44

Kochani, proszę o informację: otrzymałem właśnie wypowiedzenie 3-miesięczne umowy o pracę jako doradca zawodowy na 1/4 etatu. Miałem do tej pory 2 umowy: mianowania jako n-l zawodu, na cały etat i właśnie tę, którą wspominam - na czas nieokreślony. Starostwo zlikwidowało etat doradcy. Czy należy mi się odprawa?

krg54
Posty: 220
Rejestracja: 2009-03-14, 18:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Przyroda
Lokalizacja: śląskie

Re: odprawa

Postautor: krg54 » 2013-06-03, 00:05

Niestety, nie przysługuje Ci odprawa pieniężna, gdyż warunkiem otrzymania takowej jest zatrudnienie w pełnym wymiarze etatu. Wtedy byłbyś zwalniany z art.20 KN, a skoro tę drugą umowę masz na czas nieokreślony, ale w wymiarze 1/4 etatu, to rozwiązanie tej umowy jest z art.27 KN i wówczas odprawa nie przysługuje.

Zdzisław
Posty: 26
Rejestracja: 2008-08-29, 15:52
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Ekonomia
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: odprawa

Postautor: Zdzisław » 2013-06-03, 18:02

Smutno mi, ale dziękuję za odpowiedź.

anna123
Posty: 30
Rejestracja: 2009-04-22, 19:29
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: dolnośląskie

odprawa

Postautor: anna123 » 2014-01-15, 08:53

Pomóżcie proszę.
Od 2 września jestem na L-4.Zwolnienie kończy mi się 28 lutego i od 1 marca przechodzę na emeryturę. Powinnam dostać odprawę w wysokości 3-krotngo ostatniego wynagrodzenia. Ostatnie wynagrodzenie ze szkoły to pensja sierpniowa.
Księgowa twierdzi że powinnam dostać 3 krotność pensji podstawowej. Ta wersja jest dla mnie niekorzystna bo pensja sierpniowa była wyższa. Czy ma rację?Może ktoś z Was był w takiej sytuacji.

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: odprawa

Postautor: iluka » 2014-01-15, 16:14

Krotność pensji zasadniczej:(
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

anna123
Posty: 30
Rejestracja: 2009-04-22, 19:29
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: odprawa

Postautor: anna123 » 2014-01-15, 16:42

Szkoda :(
Wielkie dzięki za odpowiedź.

edzia
Posty: 4767
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: odprawa

Postautor: edzia » 2014-01-16, 21:40

iluka pisze:Krotność pensji zasadniczej:(
A możesz wskazać przepisy?

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: odprawa

Postautor: malgala » 2014-01-16, 23:12

KN mówi o krotności ostatnio pobieranego wynagrodzenia, a nie wynagrodzenia zasadniczego.

anna123
Posty: 30
Rejestracja: 2009-04-22, 19:29
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: odprawa

Postautor: anna123 » 2014-01-17, 07:55

Czyżbyś dawała mi nadzieję?


Wróć do „Prawo oświatowe”