odprawa

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

marek474
Posty: 155
Rejestracja: 2008-08-26, 15:38
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: śląskie

likwidacja placówki - odprawa

Postautor: marek474 » 2011-03-21, 20:01

Witam! Sprawa jest następująca, zostaje w tym roku zamknięta SP (mała liczba uczniów), w szkole tej mam tylko 4h. Większość nauczycieli w tej szkole to nauczyciele dochodzący, jedynie 2 nauczycieli ma cały etat. A teraz do sedna: w tej szkole umowy na czas nieokreślony ma tylko 3 nauczycieli, którzy mają co najmniej połowę etatu (bez względu na stopień awansu). Moja umowa to już 4 na czas określony w tej placówce. Nigdy nie zwracałem tu uwagi na rodzaj umowy (mała liczba godzin), ale jak teraz z odprawami, należy mi się? Wiem, że nauczyciel kontraktowy ma mieć umowę na stałe i tak mam w innej szkole, uzasadnienie, że likwidują placówkę też nie wchodzi w grę, bo niektórzy właściwe umowy mają. Czy ilość godzin (mniej niż połowa etatu) ma wpływ na rodzaj umowy? Z tego co wiem, to nie...
Dziękuję!

andree
Posty: 1
Rejestracja: 2011-08-02, 13:01
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: małopolskie

umowy na czas określony a odprawa

Postautor: andree » 2011-08-02, 13:27

Witam serdecznie!
Jestem nauczycielem kontraktowym, został mi rok do zakończenia stażu na nauczyciela mianowanego. Pracowałem w jednej szkole przez 4 lata. Pierwsza moja umowa była na zastępstwo za innego nauczyciela (pełny wymiar godzin), kolejne trzy umowy również były na czas określony (zawsze do końca sierpnia). Zawsze miałem pełny etat (2 umowa -18h, 3-20h, 4-21h). Ta ostatnia wygasa 31 sierpnia 2011 roku. Na rok szkolny 2011/2012 Dyrektor przewidział dla mnie 24h w arkuszu organizacyjnym! Jednak okazało się później, że nie mam w ogóle pracy... Nie chcę się zagłębiać dlaczego tak się stało ponieważ łatwo można się domyśleć... Pytanie jest następujące...
Czy moje umowy z mocy prawa stały się umowami na czas nieokreślony?
Jeśli tak jest to czy powinna przysługiwać mi 2 miesięczna odprawa?
z góry dziękuję!
pozdrawiam.

Yoka
Posty: 1026
Rejestracja: 2008-04-28, 12:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: odprawa

Postautor: Yoka » 2011-08-02, 17:50

nic się nie należy i przestańcie z tą "z mocy prawa", masz umowę do 31 sierpnia 2011, to wygasa i tyle.

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: odprawa

Postautor: edzia » 2011-08-02, 21:16

andree pisze:Czy moje umowy z mocy prawa stały się umowami na czas nieokreślony?
Tak, zgodnie z przepisami z nauczycielem kontraktowym (a podejrzewam, że uzyskałeś ten stopień już po pierwszym roku pracy) nawiązuje się stosunek pracy na podstawie umowy na czas nieokreślony (art. 10 ust. 4 KN). I w zasadzie nie ma innej opcji (ale przejrzyj jeszcze art. 10 ust. 7, bo to jest ten jedyny ewentualny wyjątek). Więc Twoja umowa jest błędnie zawarta. Formalnie jest to umowa na czas nieokreślony.

Jeśli już więc godzisz się na utratę pracy, to zadbaj chociaż o dostosowanie tej umowy do przepisu prawa. Dostałbyś wówczas odszkodowanie za skrócony okres wypowiedzenia (art. 20 ust. 5), miałbyś możliwość złożyć wniosek o przeniesienie w stan nieczynny (art. 20 ust. 1 pkt 2 oraz pkt 5c). Odprawy nie, odprawa to chyba tylko w przypadku całkowitej likwidacji szkoły.

goskaw
Posty: 7
Rejestracja: 2007-10-16, 11:03
Przedmiot: Inne

odprawa z art 20

Postautor: goskaw » 2011-09-19, 16:35

Witam
Od ponad dwudziestu lat jestem nauczycielką (obecnie dyplomowaną) zatrudniona na stałe. 3 lata temu poszłam na urlop zdrowotny a po powrocie z niego przez ostatnie 2 lata pracowałam na pół etatu, bo całego dla mnie już nie było. Po rozmowie z dyrekcją podanie o zmniejszenie wymiaru godzin napisałam sama (zły stan zdrowia) ale zawsze jedynie na jeden rok szkolny. W tym roku nie chciałam już zmniejszać mojego wymiaru zatrudnienia i powiedziałam dyrekcji iż nie napiszę kolejnego podania a wrócę do pracy na cały etat tak jak mam w umowie o pracę. W odpowiedzi dyrekcja zwolniła mnie z pracy powołując się na art 20 ptk 2KN. W związku z tym powinnam otrzymać odprawę w wysokości 6-cio miesięcznego WYNAGRODZENIA ZASADNICZEGO. No i tu tkwi problem. 6 miesięcy liczone od całego etatu (w świadectwie pracy napisano że pracowałam przez cały czas na cały etat) czy też od 1/2 etatu?
Goska

kinia102
Posty: 3
Rejestracja: 2011-09-19, 19:03
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: odprawa

Postautor: kinia102 » 2011-09-21, 09:03

mogę tylko współczuć bo też od 1 września nie przyznano mi obiecanej w maju części etatu i tak 31 sierpnia otrzymałam świadectwo pracy i odprawę za 2 miesiące. Swiadectwo juz trzeci raz zostalo zmienione bo nie wiadomo jak mnie traktować, przy tablicy ostatnie 18 lat a wczesniej od 1971 poza oswiatą. Wszystko przez Karte Nauczyciela która każdy interpretuje jak chce.

goskaw
Posty: 7
Rejestracja: 2007-10-16, 11:03
Przedmiot: Inne

Re: odprawa

Postautor: goskaw » 2011-09-22, 20:23

No właśnie - świadectwo pracy. Właśnie po 3 tygodniach dostałam nowe (zmienione) i pismo od byłej dyrekcji że poprzednie zostało wyjete z akt i zniszczone. Czy to jest możliwe w świetle prawa?
Goska[/quote]

sylluk
Posty: 2
Rejestracja: 2012-07-27, 12:09
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: mazowieckie

odprawa z pracy a podatek

Postautor: sylluk » 2012-07-27, 12:20

Witam. Jestem nauczycielem dyplomowanym z 11 letnim stażem pracy. Od 04.09.2011 do 30.06.2012r byłam na urlopie zdrowotnym. Z końcem maja dyrektor wręczył mi ograniczenie etatu do 1/2 na co nie wyraziłam zgody. Wiem, że przysługuje mi 6 miesięczna odprawa. I teraz.
1. Czy pomimo otrzymanej odprawy mogę podjąć pracę w nowej szkole?
2. Czy podpisać nową umowę od początku czy z przeniesienia i jaka jest różnica? Co jest dla mnie korzystniejsze?
3. Czy zostanie potrącony podatek i jeżeli podejmę pracę od 1 września w innej placówce to czy w rocznym rozliczeniu wejdę w 2 próg podatkowy(jestem osobą samotną)?

Bardzo proszę o odpowiedź.
Z góry dziękuję.

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: odprawa

Postautor: iluka » 2012-08-01, 14:35

1. Tak.
2. Z przeniesienia jest korzystniejsza dla Ciebie.
3. Nie znam się.
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

krg54
Posty: 220
Rejestracja: 2009-03-14, 18:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Przyroda
Lokalizacja: śląskie

Re: odprawa

Postautor: krg54 » 2012-08-01, 21:25

Skoro zostajesz zwolniona z art.20 KN, to rzeczywiście przysługuje Ci sześciomiesięczna odprawa. Jeśli zdecydujesz się na odprawę, to nie możesz zostać przeniesiona do innej szkoły. Przeniesienie, bowiem, to kontynuacja zatrudnienia na tych samych warunkach, więc nie może być wypłacona odprawa. Nauczycielowi mianowanemu, przeniesionemu na własną prośbę lub za jego zgodą do innej szkoły nie przysługuje odprawa, o której mowa w art. 20 ust. 2 KN. Natomiast nic nie stoi na przeszkodzie, byś - po rozwiązaniu stosunku pracy w dotychczasowej szkole i wzięciu odprawy – podjęła zatrudnienie w innej placówce, ale z nową umową o pracę.
Opodatkowanie Twoich dochodów będzie zależało od tego, jaką kwotę wypracujesz w ciągu roku. Sumujesz wszystkie kwoty z wynagrodzenia i z odprawy. Dochody do 85.528 zł opodatkowane są stawką 18-procentową, a dopiero cała nadwyżka – czyli dochody powyżej 85.528 zł – podlegają stawce 32-procentowej, np. jeśli Twój dochód wyniesie 92.000 zł , to podatek 32% zapłacisz tylko od kwoty 4.472 zł .

sylluk
Posty: 2
Rejestracja: 2012-07-27, 12:09
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: odprawa

Postautor: sylluk » 2012-08-02, 21:17

dziekuje bardzo za odpowiedz

pozdrawiam

szefo2208
Posty: 9
Rejestracja: 2012-06-02, 01:04
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Odprawa - z nadgodzinami czy bez?

Postautor: szefo2208 » 2012-08-30, 19:38

Pytanie jak w temacie. Odprawa powinna być naliczona tylko od pensji zasadniczej, czy za nadgodziny również?

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: odprawa

Postautor: iluka » 2012-08-30, 21:00

Dyrektor, który rozwiązał stosunek pracy z nauczycielem z powodu:

• całkowitej likwidacji szkoły,

• częściowej likwidacji szkoły albo

• w razie zmian organizacyjnych powodujących zmniejszenie liczby oddziałów w szkole lub

• zmian planu nauczania uniemożliwiających dalsze zatrudnianie nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć,

wypłaca nauczycielowi odprawę.

Wysokość odprawy jest uzależniona od podstawy nawiązania stosunku pracy. Nauczycielom zatrudnionym na podstawie mianowania przysługuje odprawa w wysokości 6-miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego.

Nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę przysługuje odprawa, której wysokość jest uzależniona od lat pracy u danego pracodawcy i wynosi:

• 1-miesięczne wynagrodzenie, w przypadku gdy nauczyciel pracował krócej niż 2 lata,

• 2-miesięczne wynagrodzenie, gdy nauczyciel pracował co najmniej 2 lata i nie więcej niż 8 lat,

• 3-miesięczne wynagrodzenie, w przypadku gdy nauczyciel pracował co najmniej 8 lat.
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

szefo2208
Posty: 9
Rejestracja: 2012-06-02, 01:04
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: odprawa

Postautor: szefo2208 » 2012-08-30, 21:17

Chodzi o nauczyciela kontraktowego. Dokładnie opcja poniżej:

iluka pisze:Nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę przysługuje odprawa, której wysokość jest uzależniona od lat pracy u danego pracodawcy i wynosi:
.
.
.
 2-miesięczne wynagrodzenie, gdy nauczyciel pracował co najmniej 2 lata i nie więcej niż 8 lat,


W przypadku mianowanego napisane jest wyraźnie od wynagrodzenia zasadniczego . W sytuacji, która mnie interesuje jest ujęte słowo wynagrodzenie. Jak to interpretować?

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: odprawa

Postautor: iluka » 2012-08-30, 21:29

Rodzaje odpraw dla nauczycieli

Nauczycielom na podstawie ustawy - Karta Nauczyciela oraz innych przepisów prawa pracy przysługują następujące odprawy:

z tytułu rozwiązania stosunku pracy z przyczyn organizacyjnych,
z tytułu rozwiązania stosunku pracy w wyniku niezdolności nauczyciela do wykonywania dotychczasowej pracy;
po upływie urlopu bezpłatnego,
w przypadku cofnięcia skierowania do nauczania religii,
przyznawane zgodnie z przepisami Kodeksu pracy;
emerytalna lub rentowa.

Odprawy nie dla wszystkich nauczycieli

Odprawy z tytułu rozwiązania stosunku pracy oraz z tytułu przejścia na emeryturę lub rentę przysługują wszystkim nauczycielom zatrudnionym w publicznych szkołach i placówkach prowadzonych przez poszczególne jednostki samorządu terytorialnego.

Odprawa z Kodeksu pracy

Odprawy przewidziane w ustawie Karta Nauczyciela nie przysługują nauczycielom zatrudnionym w szkołach i placówkach publicznych, prowadzonych przez osoby fizyczne lub osoby prawne niebędące jednostkami samorządu terytorialnego oraz w szkołach i placówkach niepublicznych. W stosunku do tych placówek w kwestii odpraw stosuje się Kodeks pracy bądź stosowne rozstrzygnięcia zawarte w regulaminie wynagradzania takiej szkoły, placówki. W placówkach niepublicznych prowadzonych przez kościelne osoby prawne oraz w niepublicznych przedszkolach kwestie odpraw emerytalnych i rentowych regulują odrębne przepisy (rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 19 listopada 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu uprawnień i obowiązków nauczycieli i wychowawców zatrudnionych w niepublicznych przedszkolach i niepublicznych placówkach prowadzonych przez kościelne osoby prawne (Dz.U. Nr 204, poz. 1722 ze zm.).

ODPRAWA Z TYTUŁU ROZWIĄZANIA STOSUNKU PRACY W TRYBIE ART. 20 KARTY NAUCZYCIELA

Z nauczycielem można rozwiązać stosunek pracy w ściśle określonych sytuacjach wynikających z art. 20 Karty Nauczyciela, a z zatem z powodu:

całkowitej bądź częściowej likwidacji szkoły,
zmian organizacyjnych powodujących zmniejszenie liczby oddziałów w szkole,
zmian planu nauczania

uniemożliwiających dalsze zatrudnienie nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć.

Przy zwolnieniu z przyczyn organizacyjnych zawsze przysługuje odprawa

Rozwiązanie stosunku pracy na podstawie tych przepisów jest równoznaczne z obowiązkiem wypłacenia odprawy finansowej. Wysokość odprawy uzależniona jest od formy zatrudnienia nauczyciela, czyli od faktu czy nauczyciel jest zatrudniony na podstawie mianowania lub na podstawie umowy o pracę (art. 20 ust. 2 Karty Nauczyciela).

Wysokość odprawy dla nauczyciela zatrudnionego przez mianowanie

Dla nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania wypłaca się odprawę w wysokości 6-miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego (art. 20 ust. 2 Karty Nauczyciela).

Wysokość odprawy dla nauczyciela zatrudnionego na umowę o pracę

Nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę przysługuje odprawa na zasadach określonych w ustawie o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. Odprawa zależy od okresu pracy w danej placówce i wynosi równowartość:

1-miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego, gdy nauczyciel był zatrudniony krócej niż 2 lata,
2-miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego, gdy nauczyciel był zatrudniony od 2 do 8 lat,
3-miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego, gdy nauczyciel był zatrudniony ponad 8 lat.


Zaliczanie okresów zatrudnienia przy ustalaniu odprawy

Do okresu zatrudnienia uprawniającego do odprawy wlicza się okres zatrudnienia u danego pracodawcy. Natomiast okres zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy wlicza się, jeżeli zmiana pracodawcy nastąpiła na zasadach określonych w art. 231 Kodeksu pracy a także w innych przypadkach, gdy z mocy odrębnych przepisów nowy pracodawca jest następcą prawnym w stosunkach pracy nawiązanych przez pracodawcę poprzednio zatrudniającego tego pracownika (art. 36 § 11 Kodeksu pracy).

Wysokość odprawy liczy się jak ekwiwalent za urlop

Wysokość odprawy ustala się zgodnie z zasadami obowiązującymi przy obliczaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy nauczycieli. Wysokość odprawy pieniężnej nauczyciela zatrudnionego na podstawie umowy o pracę nie może przekraczać kwoty 15-krotnego minimalnego wynagrodzenia za pracę, obowiązującego w dniu rozwiązania stosunku pracy.

Odprawa dla nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania ze zmniejszonym pensum

W niektórych przypadkach nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania otrzymuje odprawę w pełnej wysokości, pomimo iż jest zatrudniony w zmniejszonym wymiarze czasu pracy (i z proporcjonalnie niższym wynagrodzeniem). Dzieje się tak w sytuacji, w której rok przed rozwiązaniem stosunku pracy zastosowano wobec tego nauczyciela ograniczenie wymiaru zatrudniania w trybie art. 22 ust. 2 Karty Nauczyciela. Zatem pomimo tego, iż w dniu rozwiązania stosunku pracy ma on już wynagrodzenie proporcjonalnie niższe, wypłaca mu się odprawę z pełnej stawki uzależnionej od stopnia awansu i posiadanych kwalifikacji.
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho


Wróć do „Prawo oświatowe”