Okienka. Ile może nauczyciel mieć okienek?

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

ah1011
Posty: 49
Rejestracja: 2007-08-22, 19:50
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Okienka. Ile może nauczyciel mieć okienek?

Postautor: ah1011 » 2008-06-07, 18:24

Kiedyś skądś wiedziałam, że można mieć 2 okienka. Teraz już wiem, że nie ma na to przepisu.
Pozostaje liczyć na zdrowy rozsądek osoby układającej plan.

elabelfera
Posty: 34
Rejestracja: 2008-06-01, 22:57
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: lubelskie

Re: Okienka. Ile może nauczyciel mieć okienek?

Postautor: elabelfera » 2008-06-07, 20:02

nauczyciela obowiązuje 40 godz. tydzień pracy(zgodnie z tym nie ma pojęcia "okienko"),
więc gdyby to było dokumentowane powinien być 8 godz dziennie(jeżeli od 8 to do 16)
no i w tym czasie raczej nie ma okienek :D , bo czas miedzy zajęciami można przeznaczyć na przygotowanie się do zajęć, kółka, sprawdzanie prac ect. ect.

Awatar użytkownika
Jolly Roger
Posty: 1650
Rejestracja: 2007-12-15, 18:34

Re: Okienka. Ile może nauczyciel mieć okienek?

Postautor: Jolly Roger » 2008-06-08, 12:58

elabelfera pisze:nauczyciela obowiązuje 40 godz. tydzień pracy(zgodnie z tym nie ma pojęcia "okienko"),


Czy możesz podać przepis, który o tym świadczy. Ja wiem, ze etat mam 18 godzin, nic tam o 40 nie jest zapisane.
We gonna ride the sea,
we pray to the wind and the glory
That's why we are raging wild and free

elabelfera
Posty: 34
Rejestracja: 2008-06-01, 22:57
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: lubelskie

Re: Okienka. Ile może nauczyciel mieć okienek?

Postautor: elabelfera » 2008-06-08, 16:27

i jeszcze c.d. tego samego art.42
2. W ramach czasu pracy, o którym mowa w ust. 1, oraz ustalonego wynagrodzenia nauczyciel obowiązany jest realizować:

1) zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze, prowadzone bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz, w wymiarze określonym w ust. 3 lub ustalonym na podstawie ust. 4a albo ust. 7;
2) inne czynności i zajęcia wynikające z zadań statutowych szkoły, ze szczególnym uwzględnieniem zajęć opiekuńczych i wychowawczych wynikających z potrzeb i zainteresowań uczniów;
3) zajęcia i czynności związane z przygotowaniem się do zajęć, samokształceniem i doskonaleniem zawodowym.

2a. Nauczyciel, na swój wniosek złożony na piśmie do dyrektora szkoły przed rozpoczęciem zajęć w danym roku szkolnym, może realizować zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze w wymiarze określonym w ust. 4a. Dyrektor szkoły może wyrazić zgodę na realizację zajęć w danym roku szkolnym w ustalonym z nauczycielem wymiarze określonym w ust. 4a, jeżeli taka możliwość wynika z zatwierdzonego przez organ prowadzący szkołę arkusza organizacyjnego szkoły.

3. Tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych, prowadzonych bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz, nauczycieli zatrudnionych w pełnym wymiarze zajęć ustala się, z zastrzeżeniem ust. 2a i 4a, według następujących norm:

Tygodniowa liczba godzin obowiązkowego wymiaru zajęć dydaktycznych, wychowawczych, opiekuńczych
3.Nauczyciele: przedszkoli specjalnych, szkół podstawowych,
gimnazjów, szkół specjalnych, liceów ogólnokształcących,
liceów profilowanych i liceów uzupełniających, przedmiotów
teoretycznych w szkołach prowadzących kształcenie zawodowe,
w tym w szkołach specjalnych i szkolenia rzemieślniczego
w schroniskach dla nieletnich oraz zakładach poprawczych,
przedmiotów artystycznych i ogólnokształcących w szkołach
artystycznych i innych placówkach kształcenia artystycznego

18godz.

jak więc widzisz 18 godz. to wymiar zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych, prowadzonych bezpośrednio z uczniami, pozostałe prace wykonujesz w ramach 40 godz. tygodnia

i tak na marginesie, gdyby nauczyciele nie mówili, że pracują tylko! 18 godz. zapewne nasz status byłby zupełnie inny, a tak "takim nygusom" zachciewa się powyzek?
:wink: :wink: :wink: :wink:

Awatar użytkownika
Andersh
Posty: 12
Rejestracja: 2008-09-03, 14:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Informatyka
Lokalizacja: podlaskie

Re: Okienka. Ile może nauczyciel mieć okienek?

Postautor: Andersh » 2008-09-04, 22:17

na 19 godzin lekcyjnych w planie wypada mi 12h okienek
co z tym zrobić? już kogoś bić? czy próbować porozmawiać? a może bynajmniej nie ustnie tylko pismem przez dziennik w sekretariacie?
jestem okienkowym rekordzistą, drugie miejsce zajmują nauczyciele mając 21h lekcji i 4 h okienek; albo dyrektor (zatwierdzający plan) ma źle pod sufitem albo to zwykła prowokacja
czy ktoś wie ile okienek mogę mieć maksymalnie wg. BHP i innych?

nawiązując do powyższych wypowiedzi w tym temacie dodam, że nie musi istnieć przepis mówiący ile okienek się dopuszcza, choć BHP na pewno ma coś tu do powiedzenia, wystarczy jednak, że ja mam te 12h a inni tylko 4h lub ich brak - taka dysproporcja jest niczym innym jak mobbing'iem
podróże po Europie utwierdziły mnie w przekonaniu, że rządy państw europejskich zrobiły więcej dobrego dla obywatela polskiego niż rząd polski

Awatar użytkownika
Andersh
Posty: 12
Rejestracja: 2008-09-03, 14:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Informatyka
Lokalizacja: podlaskie

Re: Okienka. Ile może nauczyciel mieć okienek?

Postautor: Andersh » 2008-09-05, 08:52

o masz...........nie miałem na myśli kurs euro czy jakiejś innej waluty ale to w jaki sposób możesz zostać obywatelem innego kraju niż ten w którym się urodziłeś; na jakich zasadach przyjmą twoje dziecko do szkoły i z jaką opieką socjalną się spotkasz
czytałem, widziałem, byłem w urzędzie więc wiem
na stronach internetowych urzędów rejestrujących (firmy, ludności) wybranych państw unii informacje o zasadach znajdziesz w kilkunastu językach w tym w polskim
wejdz na stronę jakiegokolwiek urzędu polskiego i powodzenia, a najlepiej udaj się po wyciąg z krajowego rejestru o niekaralności by poczuć jak przepisy i urzędnicy wspomagajaobywateli polskich - tu nauczycieli, którzy pracę zaczynają od 700zł
podróże po Europie utwierdziły mnie w przekonaniu, że rządy państw europejskich zrobiły więcej dobrego dla obywatela polskiego niż rząd polski

Awatar użytkownika
Andersh
Posty: 12
Rejestracja: 2008-09-03, 14:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Informatyka
Lokalizacja: podlaskie

Re: Okienka. Ile może nauczyciel mieć okienek?

Postautor: Andersh » 2008-09-05, 09:45

pawelp pisze:a ja mialem na mysli zebys uciekał z tego kraju


ha......jedną nogą jestem już gdzieś indziej i dziwne pozytywnie jest to, że gdzieś tam "obcy" traktują cię lepiej niż tu jesteśmy
podróże po Europie utwierdziły mnie w przekonaniu, że rządy państw europejskich zrobiły więcej dobrego dla obywatela polskiego niż rząd polski

Awatar użytkownika
Jolly Roger
Posty: 1650
Rejestracja: 2007-12-15, 18:34

Re: Okienka. Ile może nauczyciel mieć okienek?

Postautor: Jolly Roger » 2008-09-08, 21:01

miwues pisze:KN
Art. 42.1 Czas pracy nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć nie może przekraczać 40 godzin na tydzień.


Jak dla mnie nie oznacza to wcale wymiaru 40 godzin. Może to być wymiar 25 godzin albo 37, więc skąd opinia, że "obowiązuje" mnie 40 godzinny tydzień pracy? A nie np 26 godzinny tydzień pracy.

Ja pracuję w szkole 18 godzin.


i tak na marginesie, gdyby nauczyciele nie mówili, że pracują tylko! 18 godz. zapewne nasz status byłby zupełnie inny, a tak "takim nygusom" zachciewa się powyzek?


A co mnie obchodzą opinie osób z zaściankiem mentalnym.
We gonna ride the sea,

we pray to the wind and the glory

That's why we are raging wild and free

Awatar użytkownika
Andersh
Posty: 12
Rejestracja: 2008-09-03, 14:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Informatyka
Lokalizacja: podlaskie

Re: Okienka. Ile może nauczyciel mieć okienek?

Postautor: Andersh » 2008-09-08, 21:50

nie jest też powiedziane, że te max 40 h musisz wypracować w szkole, możesz w domu i w każdym innym miejscu
podróże po Europie utwierdziły mnie w przekonaniu, że rządy państw europejskich zrobiły więcej dobrego dla obywatela polskiego niż rząd polski

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Okienka. Ile może nauczyciel mieć okienek?

Postautor: dushka » 2008-09-08, 22:15

A i tak najczęściej wychodzi grubo ponad 40h ;)

Awatar użytkownika
Jolly Roger
Posty: 1650
Rejestracja: 2007-12-15, 18:34

Re: Okienka. Ile może nauczyciel mieć okienek?

Postautor: Jolly Roger » 2008-09-10, 11:48

Andersh pisze:nie jest też powiedziane, że te max 40 h musisz wypracować w szkole, możesz w domu i w każdym innym miejscu


Ale mnie chodzi o to gdzie jest napisane, że w ogóle muszę wypracować 40 godzin. 18 godzin mam unormowane pensum reszta to moja sprawa. Jak sprawdzić czy pracuję 25 czy 55 godzin tygodniowo?
I w ogóle po co to sprawdzać??
We gonna ride the sea,

we pray to the wind and the glory

That's why we are raging wild and free

byna1
Posty: 16
Rejestracja: 2010-02-20, 22:03
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: dolnośląskie

Okienka

Postautor: byna1 » 2010-09-06, 16:27

Wielka prośba do wszystkich Czy ktoś zna jakieś przepisy obowiązujące w sprawie okienek? W tym roku szkolnym mam ich aż 7 w pięciodniowym tygodniu pracy!!!!. :shock: Przecież to cały jeden dzień nauki. To absolutny rekord jeśli chodzi o moją szkołę i o poprzednie lata pracy. Uczę matematyki i przyrody 20 lat i jeszcze tego nie przerabiałam. Jeśli mam 2 lub 3 okienka pod rząd, to czy jestem zobowiązana ten czas spędzać w szkole? Pozdrawiam.

byna1
Posty: 16
Rejestracja: 2010-02-20, 22:03
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Okienka. Ile może nauczyciel mieć okienek?

Postautor: byna1 » 2010-09-06, 17:17

Cała Karta Nauczyciela to wielkie G. Więcej w niej ogólników, które można interpretować niż konkretów na których można się oprzeć. Gdyby mnie było stać na doświadczonego prawnika, pewnie, by udowodnił, że okienka to bezproduktywny czas spędzany w ciasnym pokoiku na pogaduchach z koleżanką. Ale jakby co to jestem na posterunku. W domu będę musiała odwalić robotę na komputerze i nad zeszytami, stworzyć genialny konspekt na hospitację lub nazbierać materiałów na ćwiczenia. Jak patrzę na to co się dzieje w szkolnictwie to stwierdza, że musi być gorzej , bo nauczyciele są pasywni i wszystko można im wmówić używając argumentu" dla dobra dzieci"

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Okienka. Ile może nauczyciel mieć okienek?

Postautor: vuem » 2010-09-06, 18:42

Gdybym nie miał innych zajęć "poza szkołą", to bym aż tak nie rozpaczał, bo ze 2 godziny można by spróbować "skartować", kolejne 2 wykorzystać na zacieśnianie więzów koleżeńskich, a pozostałe przeznaczyć na "pracę domową". Nie trzeba by przynosić pracy do domu.

Jeśli masz okienko, a dyrektor nie wyznaczył Ci np. zastępstwa, to możesz pójść na zakupy :wink:

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Okienka. Ile może nauczyciel mieć okienek?

Postautor: dushka » 2010-09-06, 19:30

Ew. część papierologii można wykonać w szkole. Nie macie komputera? Tzn. ja rozumiem, że to wkurzające, ale z drugiej strony samo narzekanie nic nie da.


Wróć do „Prawo oświatowe”