nadgodziny

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: nadgodziny

Postautor: vuem » 2010-04-29, 14:22

Zaraz.

Masz umowę o pracę na pełny etat, jesteś nauczycielem i z powodu wypadających w tym okresie dni wolnych dyrekcja chce Ci nakazać odpracowanie tych godzin, by do pełnej 19 się doliczyć?

Czy chodzi o to, że w trakcie dnia wolnego od zajęć dydaktycznych Ty pracowałaś indywidualnie, co zazwyczaj robisz w ramach nadgodzin?

Bo jeśli to drugie, to nie wiem, co Ci odpowiedzieć.

Poczytaj regulamin wynagradzania stworzony przez organ prowadzący Twoja szkołę, tak jak sugeruje ten artykuł.

nike33
Posty: 7
Rejestracja: 2010-04-29, 07:13
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: mazowieckie

Re: nadgodziny

Postautor: nike33 » 2010-04-29, 14:37

już tłumaczę dokładnie co i jak.
tygodniowe pensum to 18 h + nadgodziny z nauczania indywidualnego.
licząc dni wolne od zajęć takie jak święta wówczas etatu nie wyrabiam ale jeśli w tych dniach które pozostały i są dniami roboczymi nie świątecznymi zrealizowałam nauczanie indywidualne jako nadgodziny - zostały mi doliczone do etatu a nie jako nadgodziny.
Bardzo interesuje mnie ustawa odnośnie nauczania indywidualnego że jest od 2009/2010 tylko w ramach nadgodzin, bo w wcześniejszych latach indywidualne można było wliczyc do etatu.

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: nadgodziny

Postautor: malgala » 2010-04-29, 16:01

Jeżeli nauczanie indywidualne masz w ramach godzin ponadwymiarowych (a nie nadliczbowych, bo takich w szkole nie ma), to rozliczenie tych godzin jest osobno za każdy tydzień.
Jeżeli w którymś dniu tygodnia wypada święto lub masz L4, to bierze się pod uwagę wszystkie wypracowane godziny w pozostałe dni tygodnia.
Szczegółowy sposób wyliczenia należności za godziny ponadwymiarowe określa regulamin wynagradzania waszego OP.
Najczęściej (przy pensum 18 godzin) jest to liczone następująco.
Załóżmy, że dzień wolny przypada w poniedziałek. Pozostają wtedy 4 dni przepracowane.
4*3,6=14,4, co oznacza, że w ciągu tych 4 dni powinnaś przepracować 14,4 godziny.
Zliczasz wszystkie godziny z pozostałych 4 dni i masz ich na przykład 16.
16-14,4=1,6, co po zaokrągleniu daje 2 godziny ponadwymiarowe.
Jeżeli w pozostałych dniach wyjdzie łącznie mniej niż 14 godzin, to i tak nic się nie potrąca. Po prostu nie masz w danym tygodniu godzin ponadwymiarowych.
Sposób ten jest w większości znanych mi regulaminów, ale jak jest w waszym, tego nie wiem.

nike33
Posty: 7
Rejestracja: 2010-04-29, 07:13
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: mazowieckie

Re: nadgodziny

Postautor: nike33 » 2010-04-29, 16:56

Bardzo dziękuję za odpowiedź, jest ona bardzo precyzyjna. :) :D :lol:
Natomiast nurtuje mnie pytanie gdzie można wyczytać podstawę prawną odnośnie takiego liczenia godzin?
np. 2 dni wolne od pracy - święta roboczych dni pozostaje 3 czyli: 3X 3,6=10,8
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: nadgodziny

Postautor: malgala » 2010-04-29, 17:04

nike33 pisze:Natomiast nurtuje mnie pytanie gdzie można wyczytać podstawę prawną odnośnie takiego liczenia godzin?

W regulaminie wynagradzania waszego OP.
Sprawdź na BIPie waszej gminy. Powinna to być Uchwała Rady Gminy z końca ubiegłego lub początku tego roku.

nike33
Posty: 7
Rejestracja: 2010-04-29, 07:13
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: mazowieckie

Re: nadgodziny

Postautor: nike33 » 2010-04-29, 22:47

oczywiście sprawdzę i dziękuję bardzo
mocno pozdrawiam NIKE

wiolettaB
Posty: 3
Rejestracja: 2010-05-31, 19:21
Lokalizacja: wielkopolskie

godziny ponadwymiarowe

Postautor: wiolettaB » 2010-05-31, 19:26

Nauczyciel w piątki ma w planie godziny ponadwymiarowe, w czwartek wyjechał na delegację z kilkoma uczniami na konkurs wrócił dopiero w sobotę, czy owy nauczyciel zrealizował godziny ponadwymiarowe w piątek? , czy należą mu się te godziny?

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: nadgodziny

Postautor: malgala » 2010-05-31, 19:45

wiolettaB pisze:Nauczyciel w piątki ma w planie godziny ponadwymiarowe

A skąd wiadomo, że piątkowe godziny są godzinami ponadwymiarowymi?
Nauczyciel ma ustalony tygodniowy przydział godzin. To, co w tym przydziale jest ponad obowiązujące go pensum stanowi dopiero jego godziny ponadwymiarowe.
Nie da się ustalić, które godziny pracy nauczyciela są godzinami ponadwymiarowymi, dlatego też rozliczenie tych godzin jest robione w rozbiciu na ilość godzin przepracowaną w poszczególnych tygodniach (nie dniach).
Ponieważ nauczyciel wyjechał z uczniami (oczywiście delegowany przez szkołę). to za czwartek i piątek powinien mieć zapłacone tak, jakby normalnie pracował.
Poza tym pracował również w sobotę. Należy mu się za pracę w sobotę inny dzień wolny lub, gdy nie ma takiej możliwości, dodatkowa zapłata.

wiolettaB
Posty: 3
Rejestracja: 2010-05-31, 19:21
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: nadgodziny

Postautor: wiolettaB » 2010-05-31, 20:03

Nauczyciel ma 9 godzin obowiązkowych (zniżka z racji funkcji kierowniczej) i 6 ma przyznanych ponadwymiarowych, które realizuje 3 we wtorek i 3 w piątek. Dostarczył mi rozliczenie godzin wykonanych z którego wynika że w piątek miał wykonać 1,8 (9:5)obowiązkowych i 3 ponadwymiarowe a wpisał że wykonał 4,8 a w tym czasie był na delegacji, czy te 3 godziny ponadwymiarowe je zrealizował?

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: nadgodziny

Postautor: malgala » 2010-05-31, 20:21

wiolettaB pisze:Nauczyciel ma 9 godzin obowiązkowych (zniżka z racji funkcji kierowniczej) i 6 ma przyznanych ponadwymiarowych, które realizuje 3 we wtorek i 3 w piątek.

Nauczycie ma łącznie 15 godzin, w tym 6 ponadwymiarowych. Nie da się określić, które z nich są ponadwymiarowymi i kiedy są realizowane. Rozlicza się tygodniowo. Wszystko, co przepracuje w tygodniu powyżej 9 godzin (obowiązujące go pensum), to są jego godziny ponadwymiarowe.
wiolettaB pisze:w piątek miał wykonać 1,8 (9:5)obowiązkowych i 3 ponadwymiarowe a wpisał że wykonał 4,8 a w tym czasie był na delegacji, czy te 3 godziny ponadwymiarowe je zrealizował?

Pomijam sposób wyliczania, ale przecież w tym czasie nauczyciel świadczył pracę - był z uczniami na konkursie, sprawował po konkursie nad nimi opiekę. Dlaczego miałby być stratny skoro pracował więcej niż wynikało to z jego planu zajęć?
Gdyby w ten sposób rozliczać, to nie odbyłby się żaden wyjazd, żadna wycieczka i żaden dyrektor nie miałby prawa nauczyciela zmusić do wyjazdu w sytuacji, gdy za dłuższą pracę otrzymałby niższe wynagrodzenie.

wiolettaB
Posty: 3
Rejestracja: 2010-05-31, 19:21
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: nadgodziny

Postautor: wiolettaB » 2010-05-31, 20:33

dzięki za pomoc

lidka1111
Posty: 16
Rejestracja: 2009-11-25, 13:48
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: nadgodziny

Postautor: lidka1111 » 2010-08-08, 18:27

Witam,
Bardzo Was proszę, wyjaśnijcie mi zawiłości dotyczące tych nadgodzin. Od września rozpoczynam pracę jako wychowawca świetlicy (cały etat) i polonistka (4/18). Podejrzewam, że godziny języka polskiego będą liczone jako ponadwymiarowe, bo pewnie dwóch umów nie będzie. Według moich obliczeń, biorąc pod uwagę moje zaszeregowanie, pensja zasadnicza będzie dzielona w zaokrągleniu przez 109, za godzinę wychodzi więc jakieś 18 zł 70 gr. Czy to 18,70 to kwota brutto? Ile faktycznie dostanę za jedną godzinę ponadwymiarową? Potrącają z tego wszystkie składki?Jak to wygląda?Pozdrawiam, Lidka

Ulinka01
Posty: 14
Rejestracja: 2010-11-13, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Jak policzyć nadgodziny

Postautor: Ulinka01 » 2010-11-30, 00:15

Od października uczę w technikum hotelarskim . Jestem zatrudniona jako nauczyciel stażysta, magister bez przygotowania (a raczej w trakcie jego robienia) na 5/18 etatu, a resztę mam liczoną jako nadgodziny. Łącznie mam 25 godzin tygodniowo. No i tu mój dylemat, bo nie mogę doliczyć się jak szkoła mi te nadgodziny wylicza. Już drugi miesiąc dostaję inną kwotę za te nadgodziny. :twisted:

Ptak
Posty: 2
Rejestracja: 2011-02-15, 15:20
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: śląskie

nadgodziny a L-4

Postautor: Ptak » 2011-02-15, 15:30

Witam,
jestem młodym nauczycielem, który po raz pierwszy poszedł na L-4. W związku z tym moje pytanie:
Czy ilość nadgodzin w przypadku bycia na L-4 wyliczana jest w tygodniowo, czy proporcjonalnie do przepracowanych dni?
W zeszłym tygodniu, zanim poszedłem na L-4, pracowałem:
- w poniedziałek 3 lekcje
- we wtorek 5 lekcji
- w środę 8 lekcji
- czwartek i piątek L-4
co łącznie daje 16 lekcji. Średnia dzienna liczba lekcji w naszej szkole to 3,6 lekcji (18lekcji/5dni)
Czy w związku z tym nie zostaną wypłacone mi żadne nadgodziny, czy może powinienem otrzymać 5,2 nadgodziny?
Z góry dziękuję za odpowiedź.

fruzia
Posty: 216
Rejestracja: 2007-12-14, 22:29

Re: nadgodziny

Postautor: fruzia » 2011-02-15, 17:27

U mnie nie ma ani grosza jeśli nie przepracujesz całego tygodnia


Wróć do „Prawo oświatowe”