Umowa o pracę na zastępstwo

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
renati23
Administrator
Posty: 3073
Rejestracja: 2007-06-08, 18:48
Przedmiot: Inne

Re: Umowa o pracę na zastępstwo

Postautor: renati23 » 2009-01-21, 17:08

Mag pisze:eśli ktoś ma np urlop wychowawczy do konkretnego dnia (tym samym z innym pracownikiem podpisuje się umowę na zastępstwo do tego dnia) to czy osoba zastępowana może wrócić do pracy wcześniej, przed końcem tego terminu?


Czas trwania umowy na zastępstwo może być określony poprzez wskazanie określonej daty, do której ma trwać lub poprzez wskazanie, że trwa do dnia powrotu zastępowanego pracownika.

osoba zastępowana może wrócić wcześniej

Mag
Posty: 69
Rejestracja: 2008-08-15, 12:43
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Fizyka
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Umowa o pracę na zastępstwo

Postautor: Mag » 2009-01-21, 17:15

renati23 pisze:
Mag pisze:eśli ktoś ma np urlop wychowawczy do konkretnego dnia (tym samym z innym pracownikiem podpisuje się umowę na zastępstwo do tego dnia) to czy osoba zastępowana może wrócić do pracy wcześniej, przed końcem tego terminu?


Czas trwania umowy na zastępstwo może być określony poprzez wskazanie określonej daty, do której ma trwać lub poprzez wskazanie, że trwa do dnia powrotu zastępowanego pracownika.

osoba zastępowana może wrócić wcześniej


Szkoda :(
dzięki!

(ale po co właściwie ta data, skoro ona nie ma nic do rzeczy?)
Ostatnio zmieniony 2009-01-21, 17:19 przez Mag, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
renati23
Administrator
Posty: 3073
Rejestracja: 2007-06-08, 18:48
Przedmiot: Inne

Re: Umowa o pracę na zastępstwo

Postautor: renati23 » 2009-01-21, 17:17

Zgodnie z art. 53 § 1 K.p. pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia:
1) jeżeli niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwa:
- dłużej niż 3 miesiące – gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy,
- dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące – gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową,
2) w razie usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy z innych przyczyn niż wymienione w pkt 1, trwającej dłużej niż 1 miesiąc.

Mag
Posty: 69
Rejestracja: 2008-08-15, 12:43
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Fizyka
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Umowa o pracę na zastępstwo

Postautor: Mag » 2009-01-21, 17:21

renati23 pisze:Zgodnie z art. 53 § 1 K.p. pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia:
1) jeżeli niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwa:
- dłużej niż 3 miesiące – gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy,
- dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące – gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową,
2) w razie usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy z innych przyczyn niż wymienione w pkt 1, trwającej dłużej niż 1 miesiąc.


aha, teraz rozumie, ale to mi nie grozi ;)

slawekd
Posty: 2
Rejestracja: 2009-02-06, 09:54
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Biologia
Lokalizacja: podkarpackie

nowa (dodatkowa) umowa o zastępstwo

Postautor: slawekd » 2009-02-06, 10:34

Witam,

Jestem nauczycielką z kilkuletnim stażem, mam umowę na zastępstwo na 10 godzin, umowa jest do 19 czerwca. Jeden z nauczycieli odchodzi na zwolnienie lekarskie co najmniej do końca wakacji, więc Pan Dyrektor zaproponował mi zastępstwo za jego 7 godzin do końca czerwca.

Bardzo proszę o pomoc na nurtujące mnie pytania:

a)
Jestem w ciąży (termin porodu środkiem sierpnia) i zastanawiam się, co mogę zrobić, aby należało mi się macierzyńskie.
Czy dyrektor (który wie o mojej ciąży i spodziewanym terminie porodu) ma taką możliwość (bo obowiązek chyba nie?) aby dać mi umowę o to dodatkowe zastępstwo do końca wakacji (tak abym mogła pracować w momencie porodu i dostać macierzyńskie)???

b)
Czy jeśli dostanę umowę na to zastępstwo na te 7 godzin jednak tylko do końca czerwca, to czy przed końcem czerwca mogłabym przynieść zaświadczenie lekarskie na te ostatnie 2 miesiące przed porodem i czy wówczas też należałoby mi się macierzyńskie??? Wtedy płaciłby mi ZUS a nie Szkoła także nie widzę tutaj obciążenia finansowego dla Szkoły..

c)
Poza tym doszły mnie słuchy, że podobno można przejść na macierzyńskie miesiąc przed porodem (potem krótszy o miesiąc okres pobierania macierzyńskiego). Jak jest z tym naprawdę?

Bardzo proszę o pomoc i poradę.

Pozdrawiam wszystkich,

Monika S.

slawekd
Posty: 2
Rejestracja: 2009-02-06, 09:54
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Biologia
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Umowa o pracę na zastępstwo

Postautor: slawekd » 2009-02-06, 14:36

Baaaaaardzo proszę o pomoc!

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Umowa o pracę na zastępstwo

Postautor: edzia » 2009-02-06, 14:57

a) Może, nie musi, ale dużo tu zależy od przewidywanej długości zwolnienia lek. tej osoby, którą masz zastąpić. Dyrektor może też w umowie zapisać okres twojego zatrudnienia "na czas nieobecności Pani X".

b) Możesz.

c) Można.

Awatar użytkownika
renati23
Administrator
Posty: 3073
Rejestracja: 2007-06-08, 18:48
Przedmiot: Inne

Re: Umowa o pracę na zastępstwo

Postautor: renati23 » 2009-02-12, 20:20

Umowa na zastępstwo:
1) pracodawcy mogą zawierać tego typu umowy w celu zapewnienia zastępstwa pracownika nieobecnego z przyczyn uzasadnionych, np. z powodu choroby, urlopu wychowawczego, urlopu bezpłatnego i innych. (art. 25 § 1 k. p.).
2) treść umowy musi być tak sformułowana, aby jednoznacznie z niej wynikało, że jest to "umowa na zastępstwo". Należy wykazać dane osobowe zastępowanego pracownika albo stanowisko lub funkcję zastępowanego.

Przedsiębiorcy nie muszą się tutaj obawiać zatrudnienia kobiet na umowę na zastępstwo, bo jeśli w momencie wypowiedzenia lub rozwiązania umowy byłaby ona w ciąży, umowa o pracę na zastępstwo w tym przypadku nie ulega przedłużeniu. Tym samym pracodawca nie musi utrzymywać na etacie dwóch pracowników: zastępowanego, czyli stałego pracownika (powracającego np. ze zwolnienia lekarskiego czy urlopu macierzyńskiego) i zastępcy.
e-gospodarka .pl

ilo
Posty: 34
Rejestracja: 2007-07-24, 20:18
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: opolskie

zatrudnianie nauczyciela

Postautor: ilo » 2009-03-31, 17:13

Czy zatrudnianie nauczyciela do 20 czerwca jest zgodne z prawem?(zastępstwo)
Czy dyrektor nie powinien zatrudnić do końca miesiąca? np do 30 czerwiec ?

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Umowa o pracę na zastępstwo

Postautor: malgala » 2009-03-31, 17:21

Tak, umowę na zastępstwo zawiera się do czasu powrotu nauczyciela zastępowanego do pracy lub do zakończenia zajęć lekcyjnych.

ilo
Posty: 34
Rejestracja: 2007-07-24, 20:18
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: opolskie

Re: Umowa o pracę na zastępstwo

Postautor: ilo » 2009-03-31, 18:18

No dobrze-wszystko rozumiem, ale w takim przypadku poprzez brakujące 10 dni do końca czerwca-nie dostaje sie trzynastki, bo pracowalo sie nie cale 6 miesięcy w danym roku.
I czy to sprawiedliwe?

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Umowa o pracę na zastępstwo

Postautor: malgala » 2009-03-31, 18:41

Czy sprawiedliwe to już inna kwestia, ale zgodne z obowiązującym prawem.

andre
Posty: 63
Rejestracja: 2008-09-29, 13:37
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski, Język niemiecki
Lokalizacja: pomorskie

Re: Umowa o pracę na zastępstwo

Postautor: andre » 2009-04-01, 10:27

Twoja sytuacja tak naprawdę nie jest jednoznaczna. Jedni płacą, inni nie.
Poczytaj posty dyrektorów na stronie OSSKO

http://oskko.edu.pl/forum/watek.php?w=34948&s=2

Awatar użytkownika
bzyk
Posty: 107
Rejestracja: 2009-02-01, 16:54
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Przyroda
Lokalizacja: śląskie

Re: Umowa o pracę na zastępstwo

Postautor: bzyk » 2009-04-02, 06:32

Też mam umowe na zastępstwo, wiem o tym, że mam do czerwca, bo tak ustaliła dyrekcja, ale na umowie mam napisane, na czas nieobecności nauczyciela. Wcześniej miałam do 19 czerwca i przyszła sekretarka z nową umową, bo powiedziała, że wcześniejsza jest źle sformułowana. Więc nie wiem czemu masz napisane, że do 20 czerwca...

Awatar użytkownika
renati23
Administrator
Posty: 3073
Rejestracja: 2007-06-08, 18:48
Przedmiot: Inne

Re: Umowa o pracę na zastępstwo

Postautor: renati23 » 2009-04-06, 14:13

bzyk pisze:Więc nie wiem czemu masz napisane, że do 20 czerwca...


Czas trwania umowy na zastępstwo może być określony poprzez wskazanie określonej daty, do której ma trwać lub poprzez wskazanie, że trwa do dnia powrotu zastępowanego pracownika.


Wróć do „Prawo oświatowe”