Rozwiązanie umowy o prace

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
Jolly Roger
Posty: 1650
Rejestracja: 2007-12-15, 18:34

Re: Rozwiązanie umowy o prace

Postautor: Jolly Roger » 2008-02-19, 17:06

Zatrzymać cię na siłę nie może, bo niby jak? pod eskorta będzie cię dostarczać do szkoły??

Zrobić pod górke też sobie nie wyobrażam chyba tylko gdybyś chciała podjąć pracę w innej szkole i dyrekcja tamtej placówki kontaktowałaby się z obecną.
Niemniej CV będzie zawsze z lekkim piętnem gdy ktoś zobaczy albo dopyta czemu zrezygnowałaś w trakcie roku szkolnego. choć zawsze można sobie przygotować odpowiednia gadkę.
We gonna ride the sea,
we pray to the wind and the glory
That's why we are raging wild and free

jomi
Posty: 41
Rejestracja: 2008-01-28, 12:52

Re: Rozwiązanie umowy o prace

Postautor: jomi » 2008-02-19, 17:41

Ważna jest umowa -jeśli jest w niej zapis o dwutygodniowym okresie wypowiedzenia, to jak najbardziej można umowę wypowiedzieć. Jeżeli zapisu o wypowiedzeniu nie ma to za zgodą dyrekcji można się starać o wyp. za porozumieniem stron inaczej jest to traktowane jako porzucenie pracy i w papierach będzie o tym wzmianka. Ja niestety nie mam w umowie wzmianki o obowiązującym okresie wypowiedzenia.

chemik
Posty: 5
Rejestracja: 2008-03-06, 19:37

Wypowiedzenie ??

Postautor: chemik » 2008-03-06, 19:55

Witam

Próbowałewm coś znaleść na mój problem w tym watku, ale każdy przeczytany przypadek jest troche inny od mojego, więc mam nadzieję ze nikt nie zagrzmi na mnie

Jestem nauczycielem kontkaktowym w trakcie stażu na mianowanego. Pracuję już piąty rok z umową przedłużaną z roku na rok (na czas określony) i za tydzień będę wiedział czy nie otrzymam innej pracy poza oświatą (niestety z żalem rozstałbym się z nauczaniem, a z miłą chęcią rozstań łez nie uronię za biurokracją, ignorancją dyrekcji i 1100 pln pensji)

Czy mogę złozyć wypowiedzenie, czy mam się ugadywać z dyrekcją, żeby rozwiazanie umowy nastąpiło za porozumieniem stron czy też pozostaje mi jedynie opuszczenie miejsca pracy?? Gdzieś tu czytałem że nie mam prawa do złożenia wypowiedzenia (albo coś przekręcam)

Co mogę zrobić ?

Dziękuję za wyrozumiałość
Pozdrawiam

Jethro Tull
Posty: 885
Rejestracja: 2007-08-07, 23:08

Re: Wypowiedzenie ??

Postautor: Jethro Tull » 2008-03-06, 20:00

chemik pisze:Witam

Próbowałewm coś znaleść na mój problem w tym watku, ale każdy przeczytany przypadek jest troche inny od mojego, więc mam nadzieję ze nikt nie zagrzmi na mnie

Jestem nauczycielem kontkaktowym w trakcie stażu na mianowanego. Pracuję już piąty rok z umową przedłużaną z roku na rok (na czas określony) i za tydzień będę wiedział czy nie otrzymam innej pracy poza oświatą (niestety z żalem rozstałbym się z nauczaniem, a z miłą chęcią rozstań łez nie uronię za biurokracją, ignorancją dyrekcji i 1100 pln pensji)

Czy mogę złozyć wypowiedzenie, czy mam się ugadywać z dyrekcją, żeby rozwiazanie umowy nastąpiło za porozumieniem stron czy też pozostaje mi jedynie opuszczenie miejsca pracy?? Gdzieś tu czytałem że nie mam prawa do złożenia wypowiedzenia (albo coś przekręcam)

Co mogę zrobić ?

Dziękuję za wyrozumiałość
Pozdrawiam

Te umowy na czas określony były nieprawne bo z nauczycielem kontraktowym umowa musi byc na czas nieokreslony o ile nie jest to zastępstwo. Umowę możesz rozwiązac w takim przypadku jak opisujesz kazdym czasie ale na mocy porozumienia stron czyli i dyrekcja sie musi na to zgodzić inaczej pozostanie tylko porzucenie pracy.

aga787878
Posty: 20
Rejestracja: 2008-04-04, 21:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: łódzkie

wypowiedzenie - odprawa? i co ze stażem ?

Postautor: aga787878 » 2008-04-04, 21:31

właśnie dowiedziałam się, że od września nie ma dla mnie pracy w szkole (redukcja etatów), w której pracuje 3 lata. w pierwszym roku byłam na zatrudnoona na zastępstwo, a w drugim odbyłam staż na nauczyciela kontraktowego (nie było to juz zastępstwo...), i po nim dostałam umowę na czas nieokreślony. teraz jestem niemal po roku dwuletniej "przerwy" w "poczekalni" na rozpoczęcie stażu na nauczyciela mianowanego

czy należy mi sie odprawa?

co, jeśli nie podejmę pracy w szkole od września, chodzi mo i staż... co kiedy przepada, o ile sie wydłuża

cos jeszcze powinnam wiedzieć ? :(

z góry dziękuje za pomoc

Jethro Tull
Posty: 885
Rejestracja: 2007-08-07, 23:08

Re: wypowiedzenie - odprawa? i co ze stażem ?

Postautor: Jethro Tull » 2008-04-05, 21:06

jeśli zatrudnienie było w pełnym wymiarze czasu pracy to należy się odprawa w zależności od stażu pracy
1) jednomiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 2 lata;

2) dwumiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy od 2 do 8 lat;

3) trzymiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy ponad 8 lat.


chyba, że skorzystasz ze stanu nieczynnego, do którego masz prawo. Jeśli chodzi o staż to jeśli podejmiesz pracę w ciągu 3 miesięcy od zakończenia tej umowy o pracę to staż zostanie zaliczony

Art. 9f. 2. Nauczycielowi kontraktowemu i nauczycielowi mianowanemu, którzy w okresie trwania stażu zmienili miejsce zatrudnienia, do stażu, o którym mowa w art. 9c ust. 1 pkt 2, zalicza się okres dotychczas odbytego stażu, jeżeli podjęli zatrudnienie w szkole nie później niż 3 miesiące po ustaniu poprzedniego stosunku pracy i za okres dotychczas odbytego stażu otrzymali pozytywną ocenę dorobku zawodowego

aga787878
Posty: 20
Rejestracja: 2008-04-04, 21:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: łódzkie

Re: wypowiedzenie - odprawa? i co ze stażem ?

Postautor: aga787878 » 2008-04-06, 04:54

a co to satan nieczynny?

i jeszcze poproszę "jak krowie na rowie"

1. pracuje 3 lata, ale umowę na czas nieokreślony mam od roku (pierwsza umowa to umowa na zastępstwo). czy ma to znaczenie przy wysokości odprawy?

2. co mi przepada, jesli nie podejme pracy od września? jestem nauczycielem kontraktowym od roku. czyli mam rok przerwy za sobą, rok jeszcze przedemną i za rok rozpoczynałabym staż na mianowanego. a jesli podejme pracę dopiero od września 2009 roku - na jakim etapie będę?

bardzo prosze o konkretne wyjaśnienia
z góry dziękuję...

Jethro Tull
Posty: 885
Rejestracja: 2007-08-07, 23:08

Re: wypowiedzenie - odprawa? i co ze stażem ?

Postautor: Jethro Tull » 2008-04-06, 16:40

aga787878 pisze: a co to satan nieczynny?

z Karty Nauczyciela
Art. 20. 1. Dyrektor szkoły w razie:

1) całkowitej likwidacji szkoły rozwiązuje z nauczycielem stosunek pracy;

2) częściowej likwidacji szkoły albo w razie zmian organizacyjnych powodujących zmniejszenie liczby oddziałów w szkole lub zmian planu nauczania uniemożliwiających dalsze zatrudnianie nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć rozwiązuje z nim stosunek pracy lub, na wniosek nauczyciela, przenosi go w stan nieczynny. Nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania może wyrazić zgodę na ograniczenie zatrudnienia w trybie określonym w art. 22 ust. 2.
5c. Wypowiedzenie jest bezskuteczne w przypadku złożenia przez nauczyciela, w terminie do 30 dni od dnia doręczenia wypowiedzenia stosunku pracy z przyczyn określonych w ust. 1 pkt 2, pisemnego wniosku o przeniesienie w stan nieczynny. Z upływem sześciomiesięcznego okresu pozostawania w stanie nieczynnym stosunek pracy wygasa. Wygaśnięcie stosunku pracy powoduje dla nauczyciela skutki, jakie przepisy prawa wiążą z rozwiązaniem stosunku pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy w zakresie świadczeń przedemerytalnych.

6. Nauczyciel przeniesiony w stan nieczynny zachowuje prawo do comiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego oraz prawo do innych świadczeń pracowniczych, w tym dodatków socjalnych, o których mowa w art. 54, do czasu wygaśnięcia stosunku pracy.

7. Dyrektor szkoły ma obowiązek przywrócenia do pracy w pierwszej kolejności nauczyciela pozostającego w stanie nieczynnym w razie powstania możliwości podjęcia przez nauczyciela pracy w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony lub na okres, na który została zawarta umowa, w tej samej szkole, na tym samym lub innym stanowisku, pod warunkiem posiadania przez nauczyciela wymaganych kwalifikacji. Odmowa podjęcia pracy przez nauczyciela powoduje wygaśnięcie stosunku pracy z dniem odmowy.

8. W wypadkach podyktowanych koniecznością realizacji programu nauczania w tej samej lub w innej szkole lub zapewnienia opieki w placówce opiekuńczo-wychowawczej nauczyciel pozostający w stanie nieczynnym może, na swój wniosek lub na wniosek dyrektora szkoły, podjąć pracę zgodnie z wymaganymi kwalifikacjami w niepełnym lub w pełnym wymiarze zajęć, jednak na okres nie dłuższy niż okres stanu nieczynnego. Z tytułu wykonywania pracy nauczycielowi przysługuje odpowiednie do wymiaru zajęć wynagrodzenie, niezależnie od pobieranego wynagrodzenia z tytułu pozostawania w stanie nieczynnym.


aga787878 pisze: 1. pracuje 3 lata, ale umowę na czas nieokreślony mam od roku (pierwsza umowa to umowa na zastępstwo). czy ma to znaczenie przy wysokości odprawy?

skoro 3 lata stażu to odprawa 2 miesięczna

aga787878 pisze:2. co mi przepada, jesli nie podejme pracy od września? jestem nauczycielem kontraktowym od roku. czyli mam rok przerwy za sobą, rok jeszcze przedemną i za rok rozpoczynałabym staż na mianowanego. a jesli podejme pracę dopiero od września 2009 roku - na jakim etapie będę?

nic nie przepadnie ale jak nie podejmiesz pracy to okres przerwy między stazami wydłuzy się bo ta przerwa dotyczy okresu pracy i musisz pracowac 2 lata by móc rozpocząc kolejny staż

aga787878
Posty: 20
Rejestracja: 2008-04-04, 21:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: łódzkie

Re: Rozwiązanie umowy o prace

Postautor: aga787878 » 2008-04-07, 07:11

bardzo, bardzo dziękuję

pytanie tylko, czy dyrektor może odrzucic mój wniosek o przeniesienie w stan nieczynny. zwalnia mnie, nauczyciela z umowa na czas nieokreślony, a mógł przecież stażystę (jest taki), czy innego nauczyciela z umowa na czas określony. przeniesienie mnie w stan nieczynny jest mu chyba "nie na rekę" - nie myle się?

odrzuci mój wniosek? powód jaki dyrektor podał mi na rozmowie, to właśnie redukcja oddziałów (faktycznie tak jest). może podać inny po złożeniu mojego wniosku?...

hanamat
Posty: 270
Rejestracja: 2008-03-29, 18:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Rozwiązanie umowy o prace

Postautor: hanamat » 2008-04-07, 16:32

Gdyby dyrektor zwolnił mnie, a nie stażystę oddałabym sprawę do sądu pracy. stan nieczynny mu nie pasuje, bo po przerwie masz pierwszeństwo w podjęciu pracy, a i odprawa ci się nalezy. Udaj sie po pomoc do związków zawodowych, nawet jak nie jesteś czlonkiem. A moze znajdziesz prace w innej, fajniejszej szkole. Sama z pracy nie rezygnuj. Powodzenia. :) :? :D

aga787878
Posty: 20
Rejestracja: 2008-04-04, 21:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: łódzkie

Re: Rozwiązanie umowy o prace

Postautor: aga787878 » 2008-04-07, 17:22

po pierwsze, ciekawa jestem czy dyr. mnie podczytuje :? po drugie, poszukam pewnie czegoś nowego, choc wiadomo, znaleźć wcale nie musi byc łatwo. po wtóre, poczekam na rozwój wydarzeń. a wypowiedzenie ile czasu wcześniej przed rozwiązaniem powinnam dostać ? idę doczytać... albo tu zarkne ;)

Jethro Tull
Posty: 885
Rejestracja: 2007-08-07, 23:08

Re: Rozwiązanie umowy o prace

Postautor: Jethro Tull » 2008-04-07, 21:07

aga787878 pisze:a wypowiedzenie ile czasu wcześniej przed rozwiązaniem powinnam dostać ? idę doczytać... albo tu zarkne ;)


art. 20 KN
3. Rozwiązanie stosunku pracy z przyczyn określonych w ust. 1 następuje z końcem roku szkolnego po uprzednim trzymiesięcznym wypowiedzeniu, z zastrzeżeniem ust. 4.

4. Warunek rozwiązania stosunku pracy z końcem roku szkolnego nie dotyczy nauczycieli szkół, w których w organizacji pracy nie przewidziano ferii szkolnych, nauczycieli placówek kształcenia ustawicznego oraz nauczycieli szkół, w których zakończenie cyklu kształcenia następuje w trakcie roku szkolnego.

5. Okres wypowiedzenia może być skrócony do 1 miesiąca, z tym że w takim wypadku nauczycielowi przysługuje odszkodowanie za pozostałą część okresu wypowiedzenia w wysokości wynagrodzenia liczonego jak za okres urlopu wypoczynkowego. Okres, za który przysługuje odszkodowanie, wlicza się nauczycielowi pozostającemu w tym okresie bez pracy do okresu zatrudnienia.

joqo
Posty: 2
Rejestracja: 2008-04-09, 20:22
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne języki obce
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Rozwiązanie umowy o prace

Postautor: joqo » 2008-04-09, 21:19

Witam,
Chcę zmienić miejsce zamieszkania, a co za tym idzie muszę zrezygnować z pracy. W związku z tym, chcialam sie dowiedzieć jaki jest okres wypowiedzenia dla nauczyciela kontraktowego,ktory chce zrezygnowac z pracy,a ma podpisana umowe o prace na czas nieokreslony. Kiedy taki nauczyciel powinien poinformowac dyrektora o swojej decyzji?
Z gory dziekuje za informacje!

Awatar użytkownika
ann
Posty: 933
Rejestracja: 2008-01-21, 21:18
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, Geografia, Informatyka, ...
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Rozwiązanie umowy o prace

Postautor: ann » 2008-04-09, 21:22

joqo, na umowie powinno pisać ;)
Prywatnie żyję tak, jak każdy:
Jem, piję, sypiam, patrzę w gwiazdy

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Rozwiązanie umowy o prace

Postautor: edzia » 2008-04-09, 21:40

Art. 27. 1. Rozwiązanie umowy o pracę zawartej z nauczycielem na czas nieokreślony następuje z końcem roku szkolnego, za trzymiesięcznym wypowiedzeniem.
ten przepis KN ma tu zastosowanie. A więc wypowiedzenie powinnaś złożyć do 31 maja.


Wróć do „Prawo oświatowe”