Rozwiązanie umowy o prace

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

kalejdoskop
Posty: 11
Rejestracja: 2008-09-13, 19:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Chemia
Lokalizacja: lubelskie

Re: Rozwiązanie umowy o prace

Postautor: kalejdoskop » 2008-09-13, 20:17

No właśnie a jak dyrektor się nie zgodzi? co można zrobić w takiej sytuacji???

Yoka
Posty: 1026
Rejestracja: 2008-04-28, 12:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Rozwiązanie umowy o prace

Postautor: Yoka » 2008-09-13, 20:26

to zostanie ci praca w kwaśnej atmosferze do końca roku szkolnego, niestety. Kwaśna, bo zapewne stosunki się ochłodzą, jak się dowie, że chcesz odejść

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Rozwiązanie umowy o prace

Postautor: malgala » 2008-09-13, 20:33

albo porzucenie pracy ale tego nie radzę robić

kalejdoskop
Posty: 11
Rejestracja: 2008-09-13, 19:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Chemia
Lokalizacja: lubelskie

Re: Rozwiązanie umowy o prace

Postautor: kalejdoskop » 2008-09-15, 11:44

Czyli co, nie mogę w żaden sposób wyjść z tej sytuacji, nie mogę rozwiązać umowy?

Chyba nie do końca są zorientowane osoby na tym forum. Otórz jeżeli jestem w takiej sytuacji i muszę z jakiegoś powodu opuścić swój zakład pracy, to mogę rzucić dyrektorowi na biurko podanie z dwutygodniowym wypowiedzeniem. Przymus pracy się skończył, nikt mnie nie zmusi do pracy.
Dyrektor w moim wypadku musi przyjąć moje wypowiedzenie, a co on zrobi w tej sytuacji, to jego broszka.
Od przyszłego roku wchodzi zmiana, że po wypowiedzeniu umowy w trakcie roku szkolnego dyrektor może ukarać naganą takiego pracownika.

Paweł Ł.
Posty: 264
Rejestracja: 2007-11-11, 15:33

Re: Rozwiązanie umowy o prace

Postautor: Paweł Ł. » 2008-09-15, 15:33

Kilka pytań mam. Jestem nauczycielem kontraktowym. Od marca mam zamiar pracować w Irlandii (Tej prawdziwej). Rozumiem, że tyczy sie mnie 3-miesięczne wypowiedzenie?. Teraz jeżeli wcześniej nie załapałem się na staż. Pracę rozpocząłem od listopada, a teraz będę pracował do marca, to czy jak np. wróce za 2-3 lata będę mógł robić mianowanie? Gdybym nie wyjechał mianowanie rozpocząłbym w przyszłym roku. Wychodzi niby ponad 2 lata przejściówki po kontrakcie.
Zacząłem w 2005 od listopada. Od 2006 staż. W 2007/2008 przejściówka i teraz to pyanko^^


i czy to prawda, że jeżeli młody nauczyciel zrobi sobie przerwe ponad 3 lata, to musi zaczynac wszystko od początku?
Ostatnio zmieniony 2008-09-15, 15:46 przez Paweł Ł., łącznie zmieniany 1 raz.

Paweł Ł.
Posty: 264
Rejestracja: 2007-11-11, 15:33

Re: Rozwiązanie umowy o prace

Postautor: Paweł Ł. » 2008-09-15, 15:48

miwues pisze:
Paweł Ł. pisze:Od marca mam zamiar pracować w Irlandii (Tej prawdziwej). Rozumiem, że tyczy sie mnie 3-miesięczne wypowiedzenie?

Niekoniecznie. Jak jesteś zatrudniony?

Jestem zatrudniony na czas nieokreslony. W szkole zaczynam praće 4 rok, z tym, że tak jak pisałem. 1 rok zacząłęm od listopada, więc przepadł mi staz, a teraz będę pracował do marca. Wychodzi ponad tyle co trzeba, ale czy tak można?

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Rozwiązanie umowy o prace

Postautor: edzia » 2008-09-15, 17:04

Prawdopodobnie Paweł Ł. zamierza złożyć wypowiedzenie od marca. Otóż przy umowie zawartej na czas nieokreślony będzie to niemożliwe:
Art. 27. 1. Rozwiązanie umowy o pracę zawartej z nauczycielem na czas nieokreślony następuje z końcem roku szkolnego, za trzymiesięcznym wypowiedzeniem.

Paweł Ł. pisze:czy to prawda, że jeżeli młody nauczyciel zrobi sobie przerwe ponad 3 lata, to musi zaczynac wszystko od początku?
Nie tracisz uprawnień do nauczania ani stopnia awansu zawodowego

kalejdoskop
Posty: 11
Rejestracja: 2008-09-13, 19:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Chemia
Lokalizacja: lubelskie

Re: Rozwiązanie umowy o prace

Postautor: kalejdoskop » 2008-09-15, 19:01

miwues pisze:Jasne. Podaj jeszcze na to przepis i będziemy przekonani.


A pokaż mi przepis, że tego nie mogę zrobić, co nie jest zabronione jest dozwolone.

Pokaż mi w karcie nauczyciela zapis, że tego nie mogę zrobić. A jeżeli tego nie ma, to obowiązuje mnie kodeks pracy.

Paweł Ł.
Posty: 264
Rejestracja: 2007-11-11, 15:33

Re: Rozwiązanie umowy o prace

Postautor: Paweł Ł. » 2008-09-15, 21:20

edzia pisze:Prawdopodobnie Paweł Ł. zamierza złożyć wypowiedzenie od marca. Otóż przy umowie zawartej na czas nieokreślony będzie to niemożliwe:
Art. 27. 1. Rozwiązanie umowy o pracę zawartej z nauczycielem na czas nieokreślony następuje z końcem roku szkolnego, za trzymiesięcznym wypowiedzeniem.

Paweł Ł. pisze:czy to prawda, że jeżeli młody nauczyciel zrobi sobie przerwe ponad 3 lata, to musi zaczynac wszystko od początku?
Nie tracisz uprawnień do nauczania ani stopnia awansu zawodowego


Wypowiedzenie 3-miesięczne chcę złozyć w grudniu. Zaskoczony jestem tym, że nie można zrobić tego wcześniej. Będę chciał się dogadać z Dyrekcją. Jeżeli sie nie da po prostu nie przyjdę do pracy od któregoś marca. Dokładnej daty jeszcze nie znam. Wiem, że wyjazd przewidziany jest na marzec. Teraz pytanie. Co mi grozi ze strony dyrekcji? Mi sie wydaje, że nic. Oprócz tego, że w papierach może mi nawalić głupot. Zgadza się?

kalejdoskop
Posty: 11
Rejestracja: 2008-09-13, 19:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Chemia
Lokalizacja: lubelskie

Re: Rozwiązanie umowy o prace

Postautor: kalejdoskop » 2008-09-15, 21:35

miwues pisze:Karta nauczyciela wyczerpująco reguluje warunki nawiązywania i rozwiązywania umowy o pracę z nauczycielem, dlatego Kodeks pracy nie ma zastosowania.

kalejdoskop pisze:co nie jest zabronione jest dozwolone

Oczywiście dozwolone jest porzucenie pracy :)


Jeszcze raz, bo chyba nie uważnie czytasz, oto moja wypowiedź:

Witam,
Jestem zatrudniony w swojej szkole na czas nieokreślony jako nauczyciel kontraktowy. Od 01.09.2008 roku zatrudniłem się jeszcze do dodatkowej szkoły na pewną część etatu na czas określony do 31.08.2009 roku. Pracuję jeszcze dodatkowo na umowę zlecenie i nie myślałem, że zabraknie mi na to wszystko czasu.

Jak mogę rozwiązać umowę z dyrektorem tej drugiej szkoły? Umowa jest na czas określony. W umowie tej jest napisane między innymi jako punkt, że rozwiązanie umowy za wypowiedzeniem określają przepisy Ustawy z dnia 26 stycznia 1982 roku - Karta Nauczyciela.

No i proszę powiedz mi, a najlepiej zacytuj KN gdzie i jak jest tam opisana moja sytuacja, skoro nie jest, to w grę wchodzi KP. A może dyrektor mnie zmusi siłą, hehe, jak za komuny, kto nie chciał ten, siedział. Pewnie powiesz, że nabruździ mi w papierach, ciekawe na jakiej podstawie, jakim prawem.

kalejdoskop
Posty: 11
Rejestracja: 2008-09-13, 19:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Chemia
Lokalizacja: lubelskie

Re: Rozwiązanie umowy o prace

Postautor: kalejdoskop » 2008-09-15, 21:43

Paweł Ł. pisze:
edzia pisze:Prawdopodobnie Paweł Ł. zamierza złożyć wypowiedzenie od marca. Otóż przy umowie zawartej na czas nieokreślony będzie to niemożliwe:
Art. 27. 1. Rozwiązanie umowy o pracę zawartej z nauczycielem na czas nieokreślony następuje z końcem roku szkolnego, za trzymiesięcznym wypowiedzeniem.

Paweł Ł. pisze:czy to prawda, że jeżeli młody nauczyciel zrobi sobie przerwe ponad 3 lata, to musi zaczynac wszystko od początku?
Nie tracisz uprawnień do nauczania ani stopnia awansu zawodowego


Wypowiedzenie 3-miesięczne chcę złozyć w grudniu. Zaskoczony jestem tym, że nie można zrobić tego wcześniej. Będę chciał się dogadać z Dyrekcją. Jeżeli sie nie da po prostu nie przyjdę do pracy od któregoś marca. Dokładnej daty jeszcze nie znam. Wiem, że wyjazd przewidziany jest na marzec. Teraz pytanie. Co mi grozi ze strony dyrekcji? Mi sie wydaje, że nic. Oprócz tego, że w papierach może mi nawalić głupot. Zgadza się?


Ja na Twoim miejscu bym się niczego nie bał. Nic Ci w papierach nie nawali, nie ma do tego prawa, za$ranym obowiązkiem dyrektora jest po Twojej rezygnacji załatwienie zastępstwa.

Paweł Ł.
Posty: 264
Rejestracja: 2007-11-11, 15:33

Re: Rozwiązanie umowy o prace

Postautor: Paweł Ł. » 2008-09-15, 21:45

kalejdoskop pisze:
miwues pisze:Karta nauczyciela wyczerpująco reguluje warunki nawiązywania i rozwiązywania umowy o pracę z nauczycielem, dlatego Kodeks pracy nie ma zastosowania.

kalejdoskop pisze:co nie jest zabronione jest dozwolone

Oczywiście dozwolone jest porzucenie pracy :)


Jeszcze raz, bo chyba nie uważnie czytasz, oto moja wypowiedź:

Witam,
Jestem zatrudniony w swojej szkole na czas nieokreślony jako nauczyciel kontraktowy. Od 01.09.2008 roku zatrudniłem się jeszcze do dodatkowej szkoły na pewną część etatu na czas określony do 31.08.2009 roku. Pracuję jeszcze dodatkowo na umowę zlecenie i nie myślałem, że zabraknie mi na to wszystko czasu.

Jak mogę rozwiązać umowę z dyrektorem tej drugiej szkoły? Umowa jest na czas określony. W umowie tej jest napisane między innymi jako punkt, że rozwiązanie umowy za wypowiedzeniem określają przepisy Ustawy z dnia 26 stycznia 1982 roku - Karta Nauczyciela.

No i proszę powiedz mi, a najlepiej zacytuj KN gdzie i jak jest tam opisana moja sytuacja, skoro nie jest, to w grę wchodzi KP. A może dyrektor mnie zmusi siłą, hehe, jak za komuny, kto nie chciał ten, siedział. Pewnie powiesz, że nabruździ mi w papierach, ciekawe na jakiej podstawie, jakim prawem.


Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz. U. 2006/97/674, z pózn. zm.reguluje kwestie rozwiazania stosunku pracy z nauczycielem zatrudnionym na podstawie mianowania, w tym takze rozwiazania na wniosek nauczyciela (art. 23 ustawy). Podobne, specyficzne procedury, dotycza takze rozwiazania umowy o prace zawartej z nauczycielem na czas nieokreslony. W przypadku braku rozwiazania prawnego w przepisach szczególnych (ustawa Karta Nauczyciela) – tak
jest w zakresie wypowiedzenia umowy zawartej na czas
okreslony – zastosowanie znajduja przepisy ogólne, czyli
w tym przypadku ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r.
– Kodeks pracy (Dz. U. 1998/21/94, z pózn. zm.). Zgodnie z art. 33 tej ustawy, przy zawieraniu umowy o prace naczas okreslony dłuzszy niz 6 miesiecy, strony moga przewidziec dopuszczalnosc wczesniejszego rozwiazania tej umowy za dwutygodniowym wypowiedzeniem. Zatem rozwiazanie umowy zawartej na czas okreslony bedzie mozliwe na wniosek nauczyciela jedynie w przypadku umieszczenia takiej klauzuli w samej umowie. Jesli brak tego zapisu, nauczyciel nie moze skorzystacz tej mozliwosci prawnej.
Oczywiscie, zawsze mozliwa jest takze formuła rozwiazania
umowy o prace na podstawie porozumienia
stron, choc pamietac trzeba, ze w tym przypadku musi
byc wspólna wola obu stron – czyli pracodawcy i pracownika.
Podsumowująć. jeżeli nie zawarłeś takiej klauzuli w samej umowie. Dyrektor może przedstawić tą sytuację w papierach...
źródło: http://www.edukacja.warszawa.pl/zalaczn ... 205406.pdf

kalejdoskop
Posty: 11
Rejestracja: 2008-09-13, 19:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Chemia
Lokalizacja: lubelskie

Re: Rozwiązanie umowy o prace

Postautor: kalejdoskop » 2008-09-15, 21:52

Paweł Ł. pisze:
kalejdoskop pisze:
miwues pisze:Karta nauczyciela wyczerpująco reguluje warunki nawiązywania i rozwiązywania umowy o pracę z nauczycielem, dlatego Kodeks pracy nie ma zastosowania.

kalejdoskop pisze:co nie jest zabronione jest dozwolone

Oczywiście dozwolone jest porzucenie pracy :)


Jeszcze raz, bo chyba nie uważnie czytasz, oto moja wypowiedź:

Witam,
Jestem zatrudniony w swojej szkole na czas nieokreślony jako nauczyciel kontraktowy. Od 01.09.2008 roku zatrudniłem się jeszcze do dodatkowej szkoły na pewną część etatu na czas określony do 31.08.2009 roku. Pracuję jeszcze dodatkowo na umowę zlecenie i nie myślałem, że zabraknie mi na to wszystko czasu.

Jak mogę rozwiązać umowę z dyrektorem tej drugiej szkoły? Umowa jest na czas określony. W umowie tej jest napisane między innymi jako punkt, że rozwiązanie umowy za wypowiedzeniem określają przepisy Ustawy z dnia 26 stycznia 1982 roku - Karta Nauczyciela.

No i proszę powiedz mi, a najlepiej zacytuj KN gdzie i jak jest tam opisana moja sytuacja, skoro nie jest, to w grę wchodzi KP. A może dyrektor mnie zmusi siłą, hehe, jak za komuny, kto nie chciał ten, siedział. Pewnie powiesz, że nabruździ mi w papierach, ciekawe na jakiej podstawie, jakim prawem.


Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz. U. 2006/97/674, z pózn. zm.reguluje kwestie rozwiazania stosunku pracy z nauczycielem zatrudnionym na podstawie mianowania, w tym takze rozwiazania na wniosek nauczyciela (art. 23 ustawy). Podobne, specyficzne procedury, dotycza takze rozwiazania umowy o prace zawartej z nauczycielem na czas nieokreslony. W przypadku braku rozwiazania prawnego w przepisach szczególnych (ustawa Karta Nauczyciela) – tak
jest w zakresie wypowiedzenia umowy zawartej na czas
okreslony – zastosowanie znajduja przepisy ogólne, czyli
w tym przypadku ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r.
– Kodeks pracy (Dz. U. 1998/21/94, z pózn. zm.). Zgodnie z art. 33 tej ustawy, przy zawieraniu umowy o prace naczas okreslony dłuzszy niz 6 miesiecy, strony moga przewidziec dopuszczalnosc wczesniejszego rozwiazania tej umowy za dwutygodniowym wypowiedzeniem. Zatem rozwiazanie umowy zawartej na czas okreslony bedzie mozliwe na wniosek nauczyciela jedynie w przypadku umieszczenia takiej klauzuli w samej umowie. Jesli brak tego zapisu, nauczyciel nie moze skorzystacz tej mozliwosci prawnej.
Oczywiscie, zawsze mozliwa jest takze formuła rozwiazania
umowy o prace na podstawie porozumienia
stron, choc pamietac trzeba, ze w tym przypadku musi
byc wspólna wola obu stron – czyli pracodawcy i pracownika.
Podsumowująć. jeżeli nie zawarłeś takiej klauzuli w samej umowie. Dyrektor może przedstawić tą sytuację w papierach...
źródło: http://www.edukacja.warszawa.pl/zalaczn ... 205406.pdf


No tak masz rację, ale możesz w podaniu o zwolnienie powołać się na np. brak współpracy z dyrektorem itd.

Paweł Ł.
Posty: 264
Rejestracja: 2007-11-11, 15:33

Re: Rozwiązanie umowy o prace

Postautor: Paweł Ł. » 2008-09-15, 21:54

kalejdoskop pisze:
Paweł Ł. pisze:
edzia pisze:Prawdopodobnie Paweł Ł. zamierza złożyć wypowiedzenie od marca. Otóż przy umowie zawartej na czas nieokreślony będzie to niemożliwe:
Art. 27. 1. Rozwiązanie umowy o pracę zawartej z nauczycielem na czas nieokreślony następuje z końcem roku szkolnego, za trzymiesięcznym wypowiedzeniem.

Paweł Ł. pisze:czy to prawda, że jeżeli młody nauczyciel zrobi sobie przerwe ponad 3 lata, to musi zaczynac wszystko od początku?
Nie tracisz uprawnień do nauczania ani stopnia awansu zawodowego


Wypowiedzenie 3-miesięczne chcę złozyć w grudniu. Zaskoczony jestem tym, że nie można zrobić tego wcześniej. Będę chciał się dogadać z Dyrekcją. Jeżeli sie nie da po prostu nie przyjdę do pracy od któregoś marca. Dokładnej daty jeszcze nie znam. Wiem, że wyjazd przewidziany jest na marzec. Teraz pytanie. Co mi grozi ze strony dyrekcji? Mi sie wydaje, że nic. Oprócz tego, że w papierach może mi nawalić głupot. Zgadza się?


Ja na Twoim miejscu bym się niczego nie bał. Nic Ci w papierach nie nawali, nie ma do tego prawa, za$ranym obowiązkiem dyrektora jest po Twojej rezygnacji załatwienie zastępstwa.


Wracam do Polski. Chcę się zatrudnić. Prawie jestem przyjety, ale nowa dyrka zadzwoni do obecnej. Ta przedstawi sytuację i podziękują mi za prace.

Paweł Ł.
Posty: 264
Rejestracja: 2007-11-11, 15:33

Re: Rozwiązanie umowy o prace

Postautor: Paweł Ł. » 2008-09-15, 21:56

kalejdoskop pisze:
No tak masz rację, ale możesz w podaniu o zwolnienie powołać się na np. brak współpracy z dyrektorem itd.

Przecież to dyrektor rozpatruje twoje podanie. A taki arguemnt może wystawić dyrek wobec swojego pracownika. Ty będziesz musiał wypełnić swoje zobowiązania. Zaczniesz fisiować, dostaniesz dyscyplinarkę i tyle. Kalejdoskop, wydaje mi się, że chcesz stworzyć swoje prawo pracy. Ok, chcesz się sądzić z dyrką to twórz je dalej. Prawnie masz wszytsko wyjasnione...
Ostatnio zmieniony 2008-09-15, 21:58 przez Paweł Ł., łącznie zmieniany 2 razy.


Wróć do „Prawo oświatowe”