Rozwiązanie umowy o prace

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Rozwiązanie umowy o prace

Postautor: vuem » 2012-07-25, 20:16

A po co? Wystarczy gdy pracownik zwróci się do swojego pracodawcy.

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Rozwiązanie umowy o prace

Postautor: malgala » 2012-07-25, 21:26

iluka pisze:Tak, za porozumieniem stron - nowy pracodawca zwraca się do starego pracodawcy.

To tylko w przypadku przeniesienia, a tu chodzi jedynie o wcześniejsze rozwiązanie stosunku pracy, więc porozumienie stron: pracownik - pracodawca.

Awatar użytkownika
Belfrzyca
Posty: 139
Rejestracja: 2011-05-06, 15:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język rosyjski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Rozwiązanie umowy o prace

Postautor: Belfrzyca » 2012-08-26, 12:20

Witam,


Chciałabym się dowiedzieć czy jeśli Dyrektor da mi do podpisania umowę na czas określony bez zapisu o warunkach rozwiązania jej, to mogę poprosić o dołączenie takiego zapisu? Czy może czegoś takiego się nie praktykuje i te umowy zawsze rozwiązuje się wyłącznie za porozumieniem stron?

Yoka
Posty: 1026
Rejestracja: 2008-04-28, 12:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Rozwiązanie umowy o prace

Postautor: Yoka » 2012-08-26, 20:57

Belfrzyca pisze:Witam,


Chciałabym się dowiedzieć czy jeśli Dyrektor da mi do podpisania umowę na czas określony bez zapisu o warunkach rozwiązania jej, to mogę poprosić o dołączenie takiego zapisu? Czy może czegoś takiego się nie praktykuje i te umowy zawsze rozwiązuje się wyłącznie za porozumieniem stron?


jak na czas określony, to standardowo jest 2 tygodnie.

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Rozwiązanie umowy o prace

Postautor: edzia » 2012-08-28, 11:13

Belfrzyca pisze:Chciałabym się dowiedzieć czy jeśli Dyrektor da mi do podpisania umowę na czas określony bez zapisu o warunkach rozwiązania jej, to mogę poprosić o dołączenie takiego zapisu? Czy może czegoś takiego się nie praktykuje i te umowy zawsze rozwiązuje się wyłącznie za porozumieniem stron?
Jeśli nie jest to zastępstwo, to umowa powinna być na czas nieokreślony. Na czas określony to tylko z nauczycielem stażystą i wtedy rozwiązuje się ją chyba tylko za porozumieniem stron.

Awatar użytkownika
Basiek70
Posty: 2234
Rejestracja: 2007-08-24, 19:43
Przedmiot: Inne

Re: Rozwiązanie umowy o prace

Postautor: Basiek70 » 2012-08-28, 19:03

Yoka pisze:
Belfrzyca pisze:Witam,


Chciałabym się dowiedzieć czy jeśli Dyrektor da mi do podpisania umowę na czas określony bez zapisu o warunkach rozwiązania jej, to mogę poprosić o dołączenie takiego zapisu? Czy może czegoś takiego się nie praktykuje i te umowy zawsze rozwiązuje się wyłącznie za porozumieniem stron?


jak na czas określony, to standardowo jest 2 tygodnie.


tu chyba obowiązują przepisy z PP, ze umowa na czas określony, jeśli nie zawiera klauzuli na temat jej rozwiązania, nie może zostać rozwiązana przez żadną ze stron przed wygaśnięciem inaczej jak przez porozumienie stron (ma to plusy i minusy, ja doświadczyłam minusów, kiedy mnie pracodawca nie chciał puścić z pracy)
"Nigdy nie rezygnuj z tego, co naprawdę chcesz robić.
Człowiek z wielkimi ambicjami i marzeniami jest silniejszy od tego,
który jest tylko realistą."

Awatar użytkownika
Belfrzyca
Posty: 139
Rejestracja: 2011-05-06, 15:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język rosyjski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Rozwiązanie umowy o prace

Postautor: Belfrzyca » 2012-08-28, 22:02

Dziś rozmawiałam z Dyrekcją i już wszystko wiem.Otrzymam umowę na czas określony z klauzula o możliwości wypowiedzenia umowy. Mi nawet lepiej pasuje taka, niż na czas nieokreślony, bo okres wypowiedzenia jest krótszy.

Awatar użytkownika
Afroditte
Posty: 479
Rejestracja: 2007-11-28, 21:38
Lokalizacja: tu i ówdzie

Re: Rozwiązanie umowy o prace

Postautor: Afroditte » 2012-09-13, 19:37

Podepnę się pod wątek z takim oto zapytaniem.

Przedstawię najpierw sytuację.

W szkole X nie ma nauczyciela j. angielskiego, więc zatrudnia się nową nauczycielkę (nazwijmy ją Zośka ;)). Po dwóch latach dwie nauczycielki, które pracowały już wcześniej w tej szkole postanowiły studiować j.angielski, na co dyrektor łożył fundusze przez trzy lata ich nauki. Gdy po kolejnych latach one skończyły studia, Zośkę zwolniono z pracy. Ponadto w tym samym czasie, pojawił się etat po osobie, która odeszła na emeryturę a do tego przedmiotu Zośka ma kwalifikacje, choć tego przedmiotu nie uczyła nigdy. Zatrudniono kolejną nauczycielkę, która ma doświadczenie.

Czy postępowanie dyrektora jest zgodne z prawem?

Zośka jest nauczycielem kontraktowym z umową na czas nieokreślony.
"My wish is world's command"

Awatar użytkownika
Basiek70
Posty: 2234
Rejestracja: 2007-08-24, 19:43
Przedmiot: Inne

Re: Rozwiązanie umowy o prace

Postautor: Basiek70 » 2012-09-13, 20:05

A czemu Zośka przez pięć lat nie zrobiła dalszego stopnia awansu? - to pierwsze co mi się nasunęło...
"Nigdy nie rezygnuj z tego, co naprawdę chcesz robić.

Człowiek z wielkimi ambicjami i marzeniami jest silniejszy od tego,

który jest tylko realistą."

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Rozwiązanie umowy o prace

Postautor: iluka » 2012-09-13, 23:12

Afroditte pisze:Zośka jest nauczycielem kontraktowym z umową na czas nieokreślony.
A TAMTE PEWNIE MIANOWANE LUB DYPLOMOWANE ZATRUDNIONE PRZEZ MIANOWANIE 8)
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

Awatar użytkownika
Afroditte
Posty: 479
Rejestracja: 2007-11-28, 21:38
Lokalizacja: tu i ówdzie

Re: Rozwiązanie umowy o prace

Postautor: Afroditte » 2012-09-14, 21:06

Basiek70 pisze:A czemu Zośka przez pięć lat nie zrobiła dalszego stopnia awansu? - to pierwsze co mi się nasunęło...


W pierwszym roku pracy Zośka nie miała pełnych kwalifikacji, w drugim zrobiła kontraktowego, dwa lata obowiązkowego postoju. Zaczęła awans na mianowanego w ubiegłym roku szkolnym.

A TAMTE PEWNIE MIANOWANE LUB DYPLOMOWANE ZATRUDNIONE PRZEZ MIANOWANIE 8)


Czyli w przedstawionej sytuacji Zośka została słusznie zwolniona?
"My wish is world's command"

Awatar użytkownika
Afroditte
Posty: 479
Rejestracja: 2007-11-28, 21:38
Lokalizacja: tu i ówdzie

Re: Rozwiązanie umowy o prace

Postautor: Afroditte » 2012-10-23, 21:45

Podbijam temat. Bardzo zależy mi na Waszych opiniach.
"My wish is world's command"

b.hunter
Posty: 217
Rejestracja: 2007-10-31, 17:27
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Rozwiązanie umowy o prace

Postautor: b.hunter » 2012-10-24, 08:54

A jakie kwalifikacje do nauczania j. angielskiego ma trójka nauczycieli? Wszyscy licencjat? Czy wyżej?

Awatar użytkownika
Afroditte
Posty: 479
Rejestracja: 2007-11-28, 21:38
Lokalizacja: tu i ówdzie

Re: Rozwiązanie umowy o prace

Postautor: Afroditte » 2012-10-25, 20:45

do angielskiego - wszyscy licencjat
"My wish is world's command"

barkow54
Posty: 2
Rejestracja: 2013-08-10, 11:15
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Rozwiązanie umowy o prace

Postautor: barkow54 » 2013-08-10, 11:35

Witam
Jestem nauczycielem kl I-III z 37 letnim stażem pracy i 57 lat .praw emerytalnych nabyłam do końca 2008r. pracuje dalej. W mojej szkole nie ma reorganizacji placówki, wszyscy się mieszczą w etatach, Problem tkwi w tym, że dyrektor umila mi życie abym odeszła na emeryturę a ja chcę popracować do wieku czyli jeszcze 3 lata. Zatrudniona jestem na 18/18 w szkole , 4 lata temu przeniosła mnie do przedszkola na 20/25 i 4/18w szkole , początkowo nie zgodziłam się, miałam składać pozew do sądu, zrezygnowałam dostałam zapewnienie na piśmie, na mocy porozumienia zmieniającego umowę o pracę, że od 2010/2011 zatrudni mnie ponownie w szkole. W tym roku sytuacja się powtórzyła. 31 maja próbowała dyrektorka mi wręczyć pisemko, ze w związku z porozumieniem stron od września zatrudnia mnie w kl 0 na 22/22 nie wyraziłam zgody . W projekcie organizacyjnym zaplanowana jestem na zerówkę. Do chwili obecnej nie mam żadnej decyzji ,nie mam żadnego papierka od dyrekcji ale kiedy związek zwrócił się z zapytaniem sytuacji zawodowej w jakiej się znalazłam padła odpowiedź cytuję... przydział czynności dla nauczyciela nie wymaga zmiany umowy o pracę ( z 18/18 na 22/22) bowiem nie ulegają zmianie warunki świadczenia pracy jako nauczyciela . Jeżeli nauczyciel odmówi wykonania tych czynności równoznaczne jest z odmowa pracy. Nie mogę aktualnie nauczycielowi wypowiedzieć umowy o pracę ( nie dotrzymane zostały terminy i procedury), ale można ja rozwiązać. Nadmieniam , że w placówce nie zachodzą żadne zmiany, jedna zmiana jest to że pani z 9 letnim stażem pracy, ma przejść do kl I a ja na jej miejsce w kl. 0, podobna sytuacja miała miejsce 4 lata temu. Czy faktycznie dyrekcja może rozwiązać ze mną umowę


I jeszcze jedno. . Początkowo byłam zatrudniona na rok mam (akt nominacji), potem zatrudniono mnie na czas do odwołania ( też mam akt nominacji). Nie dano mi do ręki kopi umowy o prace choć ja podpisałam nie ma również w podteczce aktach osobowych w szkole. Przez 37 lat żyłam w przekonani , że umowa zostaje w urzędzie a ja i szkoła dostajemy akty nominacji na stanowisko nauczyciela. Obecnie umowa mi jest potrzebna. Udałam się do urzędu po kopię dokumentu okazało się iż tam jej też nie ma . Wnioskuje z tego , że pracodawca ja zgubił po wystawieniu mi aktów nominacji. Co w takiej sytuacji mam zrobić . Jakie konsekwencje poniosę, że dopiero teraz po tylu latach upomniałam się o umowę o prace


Wróć do „Prawo oświatowe”