Rozwiązanie umowy o prace

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

faraway
Posty: 12
Rejestracja: 2011-06-16, 21:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Rozwiązanie umowy o prace

Postautor: faraway » 2011-06-17, 07:24

Dziękuję za odpowiedź, ale chodzi mi o to, że ja rezygnuję z pracy w szkole, a mój nowy pracodawca chce mnie zatrudnić jak najszybciej, więc nie mogę czekać do końca sierpnia!
A dyrektor rozmowę na kontraktowego wyznaczył na koniec sierpnia zasłaniając się papierami. Stąd ponawiam moje pytanie, czy po rozwiązaniu umowy za porozumieniem stron, mogę podejść do rozmowy na kontaktowego?

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Rozwiązanie umowy o prace

Postautor: edzia » 2011-06-17, 07:41

faraway, nie możesz odbyć rozmowy na kontraktowego nie będąc w stosunku pracy ze szkołą.

Nie rozwiązuj więc tej umowy o pracę. Po co? I tak za kilka dni masz w niej urlop wypoczynkowy, a z dniem 31 sierpnia sama się rozwiąże.

Nawiąż nowy stosunek pracy (możesz mieć przecież równolegle dwa i więcej) i będziesz po prostu pracować u nowego pracodawcy podczas urlopu wypoczynkowego w szkole. Poproś tylko swojego nowego pracodawcę, by ci na ten jeden wyznaczony przez dyrektora szkoły dzień udzielił urlopu wypoczynkowego lub jakiegoś innego.

Możesz też poprosić dyrektora o przyspieszenie terminu rozmowy kwalifikacyjnej na kontraktowego (przepisy pozwalają przeprowadzić taką rozmowę nawet w czerwcu, byleby tylko wyrobić się do końca sierpnia), żebyś miała to z głowy, ale i tak nie rozwiązuj stosunku pracy ze szkołą przed końcem wakacji. Dyrektor nie musi znać przyczyny.

Natomiast lojalnie poinformuj dyrektora (lepiej to zrobić już po rozmowie na kontraktowego), że nie będziesz pracować od września.

faraway
Posty: 12
Rejestracja: 2011-06-16, 21:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Rozwiązanie umowy o prace

Postautor: faraway » 2011-06-17, 09:12

dziękuję za odpowiedź. Też doszłam do podobnych wniosków, ale sprawa jest bardziej skomplikowana. Stąd moje kolejne pytanie: czy pracując w urzędzie mogę pracować w szkole (chodzi o miesiące gdy mam urlop wypoczynkowy)

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Rozwiązanie umowy o prace

Postautor: edzia » 2011-06-17, 21:12

faraway pisze:Stąd moje kolejne pytanie: czy pracując w urzędzie mogę pracować w szkole (chodzi o miesiące gdy mam urlop wypoczynkowy)
Możesz.

faraway
Posty: 12
Rejestracja: 2011-06-16, 21:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Rozwiązanie umowy o prace

Postautor: faraway » 2011-06-17, 21:29

edzia pisze:
faraway pisze:Stąd moje kolejne pytanie: czy pracując w urzędzie mogę pracować w szkole (chodzi o miesiące gdy mam urlop wypoczynkowy)
Możesz.


Dziękuję za odpowiedź :) z tego wynika, że już niedługo być może się uwolnię :)
A jest ku temu podstawa prawna, że tak właśnie jest??

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Rozwiązanie umowy o prace

Postautor: edzia » 2011-06-17, 22:34

Póki co nie ma zakazu ani pracować na dwóch etatach, ani podczas urlopu wypoczynkowego, i tego się trzymajmy.

pola30
Posty: 1
Rejestracja: 2011-06-22, 17:47
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: pomorskie

Re: Rozwiązanie umowy o prace

Postautor: pola30 » 2011-06-22, 18:05

Witam!
Jestem n-lem kontraktowym z 6 stażem, zatrudnionym na czas nieokreślony. Dyrektor twierdzi, że ma prawo rozwiązać ze mną pracę z 1-miesięcznym wypowiedzeniem. Czy ma takie prawo? Czy powinien dać raczej 3- miesięczne wypowiedzenie. A jeśli jednak 3 miesiące, to czy nie powinno to nastąpić najpóźniej 31 maja? Czy jeśli nie wypowiedziano mi umowy do dzisiaj tj. 22 czerwca, to czy dyrektor ma prawo dokonać zwolnienia? I jeszcze jedno, czy w ramach reorganizacji w placówce, można zwolnić nauczyciela, który ma wyższe kwalifikacje, a pozostawić innego z mniejszymi? Co powinno brać się pod uwagę dokonując zwolnienia?

Awatar użytkownika
renati23
Administrator
Posty: 3073
Rejestracja: 2007-06-08, 18:48
Przedmiot: Inne

Re: Rozwiązanie umowy o prace

Postautor: renati23 » 2011-07-02, 12:48

Art. 30. §1. Umowa o pracę rozwiązuje się:
- na mocy porozumienia stron,
- przez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem),
- przez oświadczenie jednej ze stron bez zachowania okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia),
- z upływem czasu, na który była zawarta,
- z dniem ukończenia pracy, dla której wykonania była zawarta.
Art. 36. §1. Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nie określony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:
2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,
1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,
3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.
§6. Strony mogą po dokonaniu wypowiedzenia umowy o pracę przez jedną z nich ustalić wcześniejszy termin rozwiązania umowy; ustalenie takie nie zmienia trybu rozwiązania umowy o pracę.

1karolina1
Posty: 1
Rejestracja: 2011-07-08, 16:34
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Biologia
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Rozwiązanie umowy o prace

Postautor: 1karolina1 » 2011-07-08, 16:46

Witam serdecznie
Bede ogromnie wdzieczna za podpowiedz w jaki sposob rozwiazac moj problem. Jestem nauczycielem kontraktowym zatrudnionym na czas nieokreslony(staz pracy 8lat). Obecnie przebywam na urlopie dla poratowania zdrowia - ktory konczy sie 31.08 - wiem ze minimum 2 tyg przed jego koncem moja dyrektor wystapi p potwierdzenie mojej zdolnosci do pracy. Ze wzgledow osobistych (opieka nad chora matka mieszkajaca za granica) musze zrezygnowac z mojej pracy nauczycielskiej od 1 wrzesnia. Szukam wiec najmadrzejszego sposobu rozwiazania mojej umowy o prace. Wiem ze najbardziej odpowiednie byloby zrobic to za porozumieniem stron - ale jesli taka mozliwosc nie bedzie miala miejsca to co wowczas? Zlozyc wypowiedzenie czy przedstawic zaswiadczenie o niezdolnosci do pracy - bo rozumiem ze i taka mozliwosc istnieje - nie wiem jednak dokladnie jakie sa konsekwencje obu rozwiazan.Co z odprawa - jesli taka w ogole mi sie przysluguje; co z okresem wypowiedzenia? - wielokrotnie natknelam sie na info o 3 miesiacach ale w mojej umowie mam wpisane 2 tygodnie. Prosze o pomoc

mała80
Posty: 29
Rejestracja: 2010-07-07, 07:59
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Biologia
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Rozwiązanie umowy o prace

Postautor: mała80 » 2011-07-12, 08:55

Nauczyciel kontraktowy zatrudniony na umowe o pracę na czas nieokreslony na 18/18 w związku ze zmniejszającą sie liczbą oddziałaów otrzymał pod koniec maja wypowiedzdenie zmieniające warunki umowy o pracę z art. 20 KN. Przewidziana liczba godzin na nowy rok to 15/18.

Jak w każdym wypowiedzeniu zmienającym powinna znaleźc się propozycja nowych warunków pracy i płacy od 1 wrzesnia 2011 i pouczenie. I tu pojawia się problem!! Propozycja nowych warunków brzmi następująco:

"Od 1 wrzesnia zasada ograniczenia zatrudnienia bedzie zgodna z art. 22 ust. 2 KN, uwzgledniając stopień awansu zawodowego i wykształcenie wyzsze z przygotowaniem pedagogicznym." i nic poza tym. + pouczenie

moje pytania są nastepujące:

1. czy można wogóle ograniczyc nauczycielowi kontraktowemu zatrudnienie z art.22 ?

2. I czy to wypowiedzenie jest wogóle wiażące (ma moc) na dzień dzisiejszy, jeżeli pojawiała się błąd ze strony dyr. ?

3. Nauczyciel cos wspomina o bezskuteczności tego wypowiedzenia. Czy on może sie jeszcze odwołac do sądu jak nie zrobił tego w ciagu 7 dni od daty doręczenia i czy wogóle musi ? (on uważa ze wypowiedznie jest nieważne)

dardanele
Posty: 1
Rejestracja: 2011-12-02, 16:39
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: śląskie

nauczyciel kontraktowy, rozwiązanie umowy przez nauczyciela

Postautor: dardanele » 2011-12-02, 16:43

Witam

Jestem nauczycielem kontraktowym zatrudnionym na czas nieokreślony.
Dostałem propozycję ciekawej pracy poza oświatą i chcę rozwiązać umowę ze szkołą w trakcie roku szkolnego.
Sprawę zgłosiłbym teraz, aby dać czas dyrektorowi na znalezienie zastępstwa. Stosunki dyrektor - nauczyciele, mogą wskazywać na to że dyrektor będzie robił problemy. W związku z tym mam następujące pytania:

1) Jakie są możliwości rozwiązania tak zawartej umowy?
2) Jak interpretować Art 27 ust.1 Karty Nauczyciela, który mówi o tym, że umowa zawarta z nauczycielem może być rozwiązana z końcem roku szkolnego za trzymiesięcznym wypowiedzeniem?

Spotkałem się z interpretacją, że obowiązek takiego rozwiązania dotyczy wyłącznie dyrektora (na co ma wskazywać sformumłowanie "umowa zawarta z nauczycielem") a że sam nauczyciel może rozwiązać umowę natychmiast w dowolnym momencie. Czy taka interpretacja jest prawidłowa?


Dziękuję za odpowiedź

Pozdrawiam
Dardanele

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Rozwiązanie umowy o prace

Postautor: malgala » 2011-12-02, 19:48

dardanele pisze:1) Jakie są możliwości rozwiązania tak zawartej umowy?

Albo za trzymiesięcznym wypowiedzeniem z końcem roku szkolnego, czyli 31 sierpnia, albo w dowolnym czasie za porozumieniem stron. Druga sytuacja jest możliwa tylko w przypadku zgody dyrektora. Może się zgodzić, ale nie musi.

Art.3.9.UoSO
Posty: 661
Rejestracja: 2009-09-13, 23:19
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Rozwiązanie umowy o prace

Postautor: Art.3.9.UoSO » 2011-12-03, 10:21

Pozostaje jeszcze jedna możliwość, którą musi zaakceptować nowy pracodawca i ty na całe przyszłe życie - porzucenie pracy.

Suzanna
Posty: 78
Rejestracja: 2007-08-13, 20:43

Re: Rozwiązanie umowy o prace

Postautor: Suzanna » 2011-12-04, 19:52

matmanamaksa pisze:Pozostaje jeszcze jedna możliwość, którą musi zaakceptować nowy pracodawca i ty na całe przyszłe życie - porzucenie pracy.


Świetny pomysł - chyba nic gorszego nie mogłeś/aś zaproponować.

Suzanna
Posty: 78
Rejestracja: 2007-08-13, 20:43

Re: Rozwiązanie umowy o prace

Postautor: Suzanna » 2011-12-04, 20:02

Do Dardanele

Proponuję szczerą rozmowę z dyrektorem - istnieje bowiem możliwość rezygnacji z pracy za porozumieniem stron. Tak będzie uczciwie wobec pracodawcy.

Pozdrawiam


Wróć do „Prawo oświatowe”