data podpisania umowy

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

elhena
Posty: 28
Rejestracja: 2008-02-06, 22:27

data podpisania umowy

Postautor: elhena » 2008-08-26, 14:17

Jak jest u Was? w szkole, w której pracuję umowy podpisywane są w pierwszym tyg. września- na ogół. Jednak koleżanka czekała na umowę dwa tygodnie. Tak się zastanawiam... Jeśli dostanę umowę np. 5.09. to powinnam ją podpisać z datą 5.09. czy 1.09.? Pierwsze jest zgodne z prawdą, ale jakie ma skutki? O ile kojarzę nauczycielom zatrudnionym później niż 1 września nie przysługują takie same prawa jak tym, którzy są zatrudnieni od początku roku (rozpoczynanie stażu?)? A drugie (czyli napisać, że 1.09. a podpisywać 5.09.)- właściwie to oszustwo. Z kolei jeśli pracuję faktycznie od 1.09. to dlaczego mam niby na tym tracić. Dzień czy dwa opóźnienia nie było problemem kiedyś, ale okoliczności nieco się zmieniły, a poza tym czekanie w niepewności dwa tygodnie wydaje mi się nie do przyjęcia...

Awatar użytkownika
Roxi
Posty: 232
Rejestracja: 2007-10-13, 18:34

Re: data podpisania umowy

Postautor: Roxi » 2008-08-26, 15:35

A nie podpisuje sie umowy pod koniec sierpnia,tak,zeby 1go wrzesnia moc juz otrzymac wypłatę?

elhena
Posty: 28
Rejestracja: 2008-02-06, 22:27

Re: data podpisania umowy

Postautor: elhena » 2008-08-26, 17:16

No, mnie się zdaje, że tak być powinno, ale nie jest...

marianka
Posty: 114
Rejestracja: 2008-08-24, 21:20
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: data podpisania umowy

Postautor: marianka » 2008-08-26, 18:48

Coś tu nie gra! Zgodnie z przepisami nie możesz pracować od 1.09, a na druku umowy mieć datę np. 5.09! Pierwsza kontrola (np. z PIP-u) i dyrektor piszczy! Nie możesz prowadzić zajęć od 1.09 jeśli nie jesteś pracownikiem! (Łatwo to udowodnić: lista obecności, wpis w dzienniku, ujęcie w grafiku dyżurów itd)
Przy okazji: jeśli data podpisania umowy jest późniejsza niż 1.09 to nie możesz rozpoczynać stażu.

Podpisanie umowy i podjęcie pracy po pierwszym września możliwe w przypadku, gdy "wchodzisz" np. na zastępstwo.

Jethro Tull
Posty: 894
Rejestracja: 2007-08-07, 23:08

Re: data podpisania umowy

Postautor: Jethro Tull » 2008-08-26, 21:01

Warto zwrócić uwage na przepisy Kp
Art. 29. § 1. Umowa o pracę określa strony umowy, rodzaj umowy, datę jej zawarcia oraz warunki pracy i płacy, w szczególności:

1) rodzaj pracy,

2) miejsce wykonywania pracy,

3) wynagrodzenie za pracę odpowiadające rodzajowi pracy, ze wskazaniem składników wynagrodzenia,

4) wymiar czasu pracy,

5) termin rozpoczęcia pracy.

§ 2. Umowę o pracę zawiera się na piśmie. Jeżeli umowa o pracę nie została zawarta z zachowaniem formy pisemnej, pracodawca powinien, najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy przez pracownika, potwierdzić pracownikowi na piśmie ustalenia co do stron umowy, rodzaju umowy oraz jej warunków.


Z nauczycielami zawiera się umowy zgodnie z rokiem szkolnym, który zawsze się zaczyna 1 września bez względu na to czy to sobota czy niedziela. Zatem dniem rozpoczęcia pracy jest 1 września i taką umowę należy podpisać przed 1 września

Mag
Posty: 69
Rejestracja: 2008-08-15, 12:43
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Fizyka
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: data podpisania umowy

Postautor: Mag » 2008-08-29, 00:12

elhena pisze:O ile kojarzę nauczycielom zatrudnionym później niż 1 września nie przysługują takie same prawa jak tym, którzy są zatrudnieni od początku roku (rozpoczynanie stażu?)?.


Jeśli podpiszesz umowe na czas określony przed 1 września to może to być umowa do końca roku szkolnego- tj. do 31 sierpnia. Po 1 września juz tylko do czerwca.
Co do stażu:

Cytat:
art. 9a ust. 2. Osoba nieposiadająca stopnia awansu zawodowego z dniem nawiązania stosunku pracy w szkole uzyskuje stopień nauczyciela stażysty...
art. 9d. 1. Nauczyciel rozpoczyna staż z początkiem roku szkolnego, nie później jednak niż w ciągu 14 dni od dnia rozpoczęcia zajęć, na swój wniosek skierowany do dyrektora szkoły, z tym że nauczyciel stażysta rozpoczyna staż bez złożenia wniosku.

Mag
Posty: 69
Rejestracja: 2008-08-15, 12:43
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Fizyka
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: data podpisania umowy

Postautor: Mag » 2008-08-29, 00:13

Jethro Tull pisze:
Z nauczycielami zawiera się umowy zgodnie z rokiem szkolnym, który zawsze się zaczyna 1 września bez względu na to czy to sobota czy niedziela. Zatem dniem rozpoczęcia pracy jest 1 września i taką umowę należy podpisać przed 1 września


Czy w tym roku szkolnym umowa może być z 31 sierpnia (niedziela) czy powinna być z 29 sierpnia (ostatni powszedni dzień miesiaca)?

Yoka
Posty: 1031
Rejestracja: 2008-04-28, 12:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: data podpisania umowy

Postautor: Yoka » 2008-08-29, 07:38

nieważne czy to niedziela, czy sobota. Zawsze jest 31 sierpnia

elhena
Posty: 28
Rejestracja: 2008-02-06, 22:27

Re: data podpisania umowy

Postautor: elhena » 2008-08-29, 07:39

No, właśnie:-) Ja mam dylemat, bo u nas jest taki zwyczaj (który mnie denerwuje!), że umowy podpisuje się po rozpoczęciu pracy, kilka dni, a nawet tygodni, bo się dyrekcja "zastanawia".... W związku z tym nauczyciele podpisujący umowy w pewnym sensie poświadczają nieprawdę, bo zawsze grzecznie piszą, że otrzymali umowę przed rozpoczęciem pracy, a tu już rok szkolny w toku. Jednak gdybym chciała zrobić psikusa i napisałabym zgodnie z prawdą, to sobie zaszkodzę (bo umowę z datą otrzymania np. 5.09. to będzie do końca zajęć, a nie do końca roku.). Tak tylko sobie rozważam... Tak czy siak data ma niewielkie znaczenie, ciekawe jaką umowę mi podsuną w tym roku.

Awatar użytkownika
renati23
Administrator
Posty: 3074
Rejestracja: 2007-06-08, 18:48
Przedmiot: Inne

Re: data podpisania umowy

Postautor: renati23 » 2008-08-29, 08:00

Mag pisze:eśli podpiszesz umowe na czas określony przed 1 września to może to być umowa do końca roku szkolnego- tj. do 31 sierpnia. Po 1 września juz tylko do czerwca.

a kto ci takich bzdur naopowiadał :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

Można umowę podpisać wcześniej (np w lipcu czy sierpniu) ale w umowie zawsze jest miejsce na wpisanie daty rozpoczęcia pracy i tam się wpisuje 1 września :D
Nieważne czy umowa jest podpisana przed 1 września czy po - nie wpływa to do kiedy ma być ta umowa :roll: już teraz wiem skąd się biorą potem takie mity (legendy) :wink:
Po 1 września podpisuje się umowy z nauczycielami którzy przychodzą później do pracy - chodzi mi np. o umowę zastępstwa - normalnie umowa jest zawsze od 1 września :D
Ostatnio zmieniony 2008-08-29, 08:04 przez renati23, łącznie zmieniany 1 raz.

Yoka
Posty: 1031
Rejestracja: 2008-04-28, 12:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: data podpisania umowy

Postautor: Yoka » 2008-08-29, 08:02

to chyba praktyka w większości szkół. Tylko w jednej spotkałam się, że podpisywałam umowę np. w czerwcu, bo dyrekcja wiedziała, że od września przedłuża mi umowę. Jest się wtedy spokojnym, ale w ten sposób i dyrekcja się zabezpiecza.

Bo dając do podpisu umowę np. 5.09 z datą rozpoczęcia 1.09, dyrekcja sporo ryzykuje też, np. choćby to, że jak dostaniesz propozycję pracy np. 31.08 to właściwie możesz ją wziąć, bo w "starej" nic nie podpisałaś. Oc zywiście i tak zdaniem dyrekcji starej to ty będziesz nie w porządku;) a nie ona dając ci umowę z opóźnieniem mniejszym czy większym.

Ale najzabawniejsze jest to, że my nauczyciele żadnych dokumentów z opóźnieniem i wpisaną datą wcześniejszą nie może odddać. Nigdy!!!

Yoka
Posty: 1031
Rejestracja: 2008-04-28, 12:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: data podpisania umowy

Postautor: Yoka » 2008-08-29, 08:19

oj, nieładnie takim przysłowiem mnie podsumować;)

A swoją drogą, czyż tak nie jest w praktyce z tymi datami?

Mag
Posty: 69
Rejestracja: 2008-08-15, 12:43
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Fizyka
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: data podpisania umowy

Postautor: Mag » 2008-08-29, 09:39

renati23 pisze:
Mag pisze:eśli podpiszesz umowe na czas określony przed 1 września to może to być umowa do końca roku szkolnego- tj. do 31 sierpnia. Po 1 września juz tylko do czerwca.

a kto ci takich bzdur naopowiadał :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

Można umowę podpisać wcześniej (np w lipcu czy sierpniu) ale w umowie zawsze jest miejsce na wpisanie daty rozpoczęcia pracy i tam się wpisuje 1 września :D
Nieważne czy umowa jest podpisana przed 1 września czy po - nie wpływa to do kiedy ma być ta umowa :roll: już teraz wiem skąd się biorą potem takie mity (legendy) :wink:
Po 1 września podpisuje się umowy z nauczycielami którzy przychodzą później do pracy - chodzi mi np. o umowę zastępstwa - normalnie umowa jest zawsze od 1 września :D


W takim razie osoba, która podpisuje umowe po 1 września, czyli zaznaczam z datą późniejszą niż 1 września (nie biore pod uwage podpisywania umowy z datą wstecz) na czas określony, może mieć date zakończenia- 31 sierpnia?
I to znaczyłoby również, że data podpisania umowy nie odgrywa roli (w przypadku osób "na rok") w tym czy można pracownika zatrudnic do czerwca bądź sierpnia, tak? Dobrze zrozmiałam?
Byłam pewna, że jest jednak inaczej...

atomowa26
Posty: 18
Rejestracja: 2008-06-08, 11:38
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: śląskie

od kiedy nawiazuje sie umowe z nauczycielem o nauczanie

Postautor: atomowa26 » 2009-03-29, 10:05

czy ktoś mógłby mi wytłumaczyć od kiedy podpisuje się umowę z nauczycielem o nauczanie indywidualne?? który termin rozpoczęcia umowy od daty wystawienia orzeczenia o potrzebie kształcenia indywidualnego czy od daty decyzji urzędu przyznającej te godziny ??
decyzja poradni o potrzebie kształcenia indywidualnego 25luty br a decyzja urzędu brak do dnia 30 03 09 r a dziecko ma przyznane indywidualne godziny nauczania do końca kwietnia, zatem można czekać w nieskończoność i takowe nauczanie indywidualne się nie odbędzie...

koma
Posty: 2524
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: data podpisania umowy

Postautor: koma » 2009-03-29, 12:18

Od decyzji organu!
Jak można było tak długo czekać???
Dlaczego nikt się za to nie wziął???Dzieciak nie ma lekcji i nie ma w szkole nikogo mądrego, kto by to załatwił???


Wróć do „Prawo oświatowe”