Etat a emeryci

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

mambakn
Posty: 13
Rejestracja: 2008-05-20, 15:44
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Etat a emeryci

Postautor: mambakn » 2008-08-27, 14:01

Witam wszystkich ponownie
Mam problem wynikający z zatrudnienia przez dyrekcję szkoły emeryta.
Sytuacja wygląda tak, iż zatrudnionych jest trzech nauczycieli każdy po 22h, ustalony mają 4-o dniowy tydzień pracy. są to "gołe" etaty. Dyrekcja zatrudniła emerytowanego nauczyciela na uzupełnienie pozostałych godzin dydaktycznych.
I tu zaczyna się problem, czy dyrekcja celowo zatrudniła emeryta tylko po to, aby nie dać godzin ponadwymiarowych nauczycielom?? Czy jest to zabieg ze względów ekonomicznych?? Czy dyrekcje nie powinna przydzielić godzin ponadwymiarowych w pierwszej kolejności nauczycielom zatrudnionym???
Jak to wszystko jest regulowane przepisami i jakimi.

basienka
Posty: 20
Rejestracja: 2008-04-28, 23:16
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Etat a emeryci

Postautor: basienka » 2008-08-27, 15:31

Prawie w każdej szkole pracują emeryci. Mam problem ze znalezieniem etatu, bo nawet jesli on jest, to połowę z tego ma emeryt.To chyba zalezy tylko od dyrektora

mambakn
Posty: 13
Rejestracja: 2008-05-20, 15:44
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Etat a emeryci

Postautor: mambakn » 2008-08-27, 15:58

Czyli wychodzi na to, że emeryci są bardziej opłacalni w zatrudnieniu. Widoczne nie opłaca się "dobić" nauczycielowi do pełnego etatu, korzystniej jest zatrudnić emeryta/kę. Dochodzę do wniosku, że praca w szkole już dawno przestała być sielanką, a zaczęła być walką ze wszystkim i wszystkimi.

Awatar użytkownika
Basiek70
Posty: 2234
Rejestracja: 2007-08-24, 19:43
Przedmiot: Inne

Re: Etat a emeryci

Postautor: Basiek70 » 2008-08-28, 16:33

mambakn pisze: Sytuacja wygląda tak, iż zatrudnionych jest trzech nauczycieli każdy po 22h, ustalony mają 4-o dniowy tydzień pracy. są to "gołe" etaty.


Nijak nie rozumiem tego...
"Nigdy nie rezygnuj z tego, co naprawdę chcesz robić.
Człowiek z wielkimi ambicjami i marzeniami jest silniejszy od tego,
który jest tylko realistą."

mambakn
Posty: 13
Rejestracja: 2008-05-20, 15:44
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Etat a emeryci

Postautor: mambakn » 2008-08-28, 20:34

No cóż tu rozumieć?? :mrgreen: Troje nauczycieli zajęć praktycznych otrzymało tylko tyle ile powinni czyli po 22h. Każdy z nich Ma również cztero anie pięcio dniowy tydzień pracy. Aby nie dać nadgodzin zatrudniają dodatkowo emeryta.
I tak to wygląda jaśniej się już chyba nie da tego przedstawić. :roll:

Jethro Tull
Posty: 885
Rejestracja: 2007-08-07, 23:08

Re: Etat a emeryci

Postautor: Jethro Tull » 2008-08-28, 23:36

mambakn pisze:Czyli wychodzi na to, że emeryci są bardziej opłacalni w zatrudnieniu. Widoczne nie opłaca się "dobić" nauczycielowi do pełnego etatu, korzystniej jest zatrudnić emeryta/kę. Dochodzę do wniosku, że praca w szkole już dawno przestała być sielanką, a zaczęła być walką ze wszystkim i wszystkimi.

nauczyciel ma mieć zapewniony etat o ile są do tego warunki i nie może się domagać ponadwymiarowych wiec wszystko zgodnie z prawem

mambakn
Posty: 13
Rejestracja: 2008-05-20, 15:44
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Etat a emeryci

Postautor: mambakn » 2008-08-29, 13:26

Rozumiem to i nie domagają się nauczyciele godzin ponadwymiarowych, tylko interesuję się tym pod względem opłacalności zatrudnienia emeryta a przydzieleniem godzin ponadwymiarowych nauczycielom.

monis149
Posty: 33
Rejestracja: 2009-09-13, 15:02
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: mazowieckie

praca na emeryturze

Postautor: monis149 » 2010-12-05, 09:49

Mam pytanie, czy wiecie coś o zmianach w nadchodzącym roku,chodzi o pracę na emeryturze. Czy np.dyrektor szkoły będący na emeryturze nadal będzie dyrektorem czy musi wybrać emerytura czy praca?? Jak to jest, i od kiedy?

Jethro Tull
Posty: 885
Rejestracja: 2007-08-07, 23:08

Re: Etat a emeryci

Postautor: Jethro Tull » 2012-05-07, 18:06

Polonistka 77 pisze:Mam takie pytanie. U nas w szkole pracuje Pani, która ma już 40 lat pracy i dawno powinna pójśc na emeryturę. Nie idzie. W szkole brakuje dla mnie godzin nie zostałam ujęta w projekcie na rok następny ( podczas gdy wszyscy mają nadgodziny). Czy dyrektor może takiej Pani zaproponowac pół etatu i mnie pół wybierając mniejsze zło i jednocześnie nie zwalniając nikogo. Czy byłoby to zgodne z KN ??


to, że ktoś ma 40 lat stażu pracy nie oznacza, że musi iść na emeryturę bo to wola pracownika czy z tego skorzysta. Jedyny przepis zawarty w art. 23 KN to sytuacja kiedy nauczyciel kończy 65 lat i wtedy dyrektor musi z nim rozwiązać stosunek pracy.
Dyrektor nie może proponować 2 osobom zatrudnionym na podstawie mianowania by pracowały każda na 1/2 etatu.. musi wybrać którego nauczyciela pozostawia a którego zwalnia lub proponuje ograniczenie zatrudnienia o ile taka mozliwośc jest.
Zawsze masz prawo oddac sprawę do sądu pracy poi otrzymaniu wypowiedzenia by sąd zbadał dlaczego Ty a nie ktoś innyy wypowiedzenie dostał czyli jakie były kryteria wyboru nauczyciela do zwolnienia.

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: Etat a emeryci

Postautor: koma » 2012-05-08, 19:07

Znów gdzieś czytałam, że nauczyciel, który uzyskał juz prawa do emerytury, może zacząć ją pobierać bez konieczności rozwiązywania stosunku pracy. Na zasadzie, ze tę emeryture już przecież sobie wypracował.

Jak to wygląda naprawdę w chwili obecnej?


Wróć do „Prawo oświatowe”