Emerytura

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

kaśka
Posty: 4
Rejestracja: 2007-05-31, 23:02

Wcześniejsza emerytura

Postautor: kaśka » 2007-06-08, 21:53

Czy do 30 lat stażu dolicza się także studia, jako okres nieskładkowy? A co ze szkołą średnią, która nadawała tytuł zawodowy i uprawnienia w latach 80-tych do pracy nauczycielskiej (było to 4-letnie liceum o profilu zawodowym)? Czy można te lata również zaliczyć do okresu nieskładkowego i wliczyć do 30-letniego okresu stażu starając się o wcześniejszą emeryturę? Pozdrawiam!

Awatar użytkownika
Nosferata
Posty: 257
Rejestracja: 2006-02-23, 19:33
Przedmiot: Inne

Re: Emerytura

Postautor: Nosferata » 2007-06-08, 23:53

studia na bank :)

co do szkoły średniej nie wiem

belfrownia-Grażyna
Posty: 1
Rejestracja: 2007-09-25, 18:39

Przejście na wcześniejszą emeryturę

Postautor: belfrownia-Grażyna » 2007-09-25, 18:43

Witam,
Po pierwsze chciałabym się przywitać bo to mój pierwszy post na tym forum. Szukałam w internecie jednak nic nie znalazłam. Mianowicie interesuje mnie sytuacja przejścia na wcześniejszą emeryturę. 16 sierpnia 2007 ukończyłam 30 lat pracy. Czy chcąc przejść na wcześniejszą emeryturę muszę złożyć wypowiedzenie stosunku pracy na 3 miesiące przed końcem grudnia. Czy mogę dopracować do czerwca 2008?

Jethro Tull
Posty: 885
Rejestracja: 2007-08-07, 23:08

Re: Przejście na wcześniejszą emeryturę

Postautor: Jethro Tull » 2007-09-25, 23:45

Możesz dopracować tyle, że przechodząc w przyszłym roku na emeryturę bedzie juz inna (niekorzystna) podstawa jej naliczenia. Jeśli zdecydujesz się jednak w tym roku to możesz rozwiazać stosunek pracy wyłącznie na swój wniosek na mocy porozumienia stron zatem musi się na to zgodzic dyrektor i moze to nastapić w każdym czasie.

eldog
Posty: 689
Rejestracja: 2007-08-02, 12:21

Przejście na wcześniejszą emeryturę

Postautor: eldog » 2007-09-26, 07:56

Grażynko możesz odejść w każdej chwili na emeryturę, ale tylko za porozumieniem stron i oczywiście dyrektor musi wyrazić na to zgodę, najlepiej spokojnie porozmawiaj z dyrektorem o swoich zamiarach, aby miał czas na znalezienie osoby mogącej Cię zastąpić przecież będzie wystawiane oceny na półrocze, a może po przejściu na emeryturę będziesz chciała już na emeryturze dopracować do końca roku szkolnego po prostu dodatkowo i wtedy odejść spokojnie! To chyba byłoby najlepsze zarówno dla Ciebie jak i dla dzieci, chyba, że jest już na Twoje miejsce młoda osoba chętna Cię zastąpić, to daj jej szansę i wspólnie z nią może wystaw oceny na półrocze, a Ty spokojnie odpoczywaj na emeryturze za przyzwoleniem dyrektora szkoły! Pozdrawiam
Umiesz liczyć, to licz w życiu tylko na siebie!

Awatar użytkownika
wendy55
Posty: 10
Rejestracja: 2007-08-30, 08:52

Nowe przepisy w ZUS-ie???

Postautor: wendy55 » 2007-10-03, 17:22

Witam.

Ja w sprawie emerytury. Mam koleżankę, która rozwiązała stosunek pracy z dn. 31 sierpnia. Kilka dni później złożyła dokumenty do ZUS-u. Jednocześnie z dn. 1 września zawarła umowę na część etatu w tej samej szkole. Kilka dni temu została wezwana do ZUS-u, gdzie poinformowano ją o tym, że postąpiła niezgodnie z prawem. Podobno się w sierpniu coś zmieniło, ale nikt jej nie raczył o tym powiedzieć, mimo, że była w kontakcie i z tą instytucją i z dyrekcją. Dodatkowo z pieniędzy zarobionych z tej części etatu potrącono ponad 400 zł za jakieś tam czynności. O co w tym wszystkim chodzi? Straszą też, że nie dostanie świadczenia, a wszystkie warunki spełnia!

Może znajdzie się ktoś, kto się zna na prawie w tym naszym kraju i cokolwiek objaśni.
Co może zrobić człowiek w takiej sytuacji? Do kogo udać się po radę? Nie muszę chyba dodawać, że dziewczyna jest zalamana.

Pozdrawiam.

Jethro Tull
Posty: 885
Rejestracja: 2007-08-07, 23:08

Re: Emerytura

Postautor: Jethro Tull » 2007-10-03, 23:24

a może chodziło o to, ze podejmując zatrudnienie dodatkowe po przejściu na emeryturę nie zgłosiła tego do ZUS-u a taki obowiązek ma..

http://www.zus.pl/default.asp?p=4&id=1560

a może chodzi o to, że
"zgodnie z art. 103 ust. 2a ustawy emerytalnej prawo do emerytury ulega zawieszeniu, bez względu na wysokość przychodu uzyskiwanego przez emeryta z tytułu zatrudnienia, kontynuowanego bez uprzedniego rozwiązania stosunku pracy z pracodawcą (ze wszystkimi pracodawcami - jeśli jest ich więcej niż jeden), na rzecz którego wykonywał je bezpośrednio przed dniem nabycia prawa do emerytury, ustalonym w decyzji organu rentowego.
Tak więc począwszy od tej daty - niezależnie od wysokości uzyskiwanego przychodu - zawieszeniu podlegają emerytury przysługujące niektórym emerytom zatrudnionym w ramach stosunku pracy."

ale ona pewnie musiała rozwiązać stosunek pracy bo odchodziła zapewne z art 88 KN

za mało danych żeby coś wiecej powiedzieć.

poczytaj też tu:
http://www.zus.pl/default.asp?p=4&id=1558

Awatar użytkownika
wendy55
Posty: 10
Rejestracja: 2007-08-30, 08:52

Re: Emerytura

Postautor: wendy55 » 2007-10-07, 15:08

Jethro Tull - dzięki. Wiedziałam, że można na ciebie liczyć.

Okazało się jednak, że chodziło tu o brak przerwy między rozwiązaniem umowy a ponownym zatrudnieniem.
O tym ZUS nie informuje - bo i po co? Dlaczego jednak dyrektor nie przewidział takiej sytuacji? Przecież obowiązuje go znajomość prawa?
Przeszukałam wiele forów i nigdzie nie znalazłam informacji o konieczności choćby 1 dnia przerwy. A to przecież takie ważne! Dopiero od siostry pracującej w kadrach służby zdrowia dowiedziałam się, że przepis istnieje od 2000 roku.
Ja rok temu nie miałam takich problemów, ale to był tylko zbieg okoliczności, że przerwę miałam.
Pozdrawiam wszystkich, szczególnie przyszłych emerytów :lol:

Danuta Glasa
Posty: 1
Rejestracja: 2007-11-05, 21:36

Re: Emerytura

Postautor: Danuta Glasa » 2007-11-05, 21:49

Witam! Interesuje mnie taka sprawa: czy od okresu potrzebnego do nagrody jubileuszowej odlicza sie urlop zdrowotny?

Ewunia
Posty: 2
Rejestracja: 2007-11-15, 19:30

Re: Emerytura

Postautor: Ewunia » 2007-11-19, 17:03

Nie. Urlop zdrowotny jest wliczany w staż pracy.

jkarbo
Posty: 1
Rejestracja: 2007-12-04, 15:07

Co z emeryturą?

Postautor: jkarbo » 2007-12-04, 15:19

Chciałabym prosić o informacje nt. zmian, jakie mają wejść po 2007r. dla nauczycieli przechodzących na wcześniejszą emeryturę. Podobno sposób naliczania emerytury będzie niekorzystny i dlatego lepiej przejść jeszcze z końcem 2007r.. Nie wiem na ile jest to prawdą i dlatego proszę o radę. Mam 27 lat pracy przy tablicy i 4 lata bezskładkowe( studia), jednak chciałabym popracowac do osiągnięcia 30 lat stażu. Podobno, kto nabędzie praw do wcześniejszej emerytury do końca 2007 roku będzie mógł przejść na starych zasadach i po 2008? Opinii jest tyle, ze nie wiadomo kogo słuchać. Proszę o pomoc.
jkarbo

kaz
Posty: 1
Rejestracja: 2007-11-26, 10:03

wcześniejsza emerytura

Postautor: kaz » 2007-12-04, 17:05

Czy ktoś się orientuje co znaczy stwierdzenie, że nauczyciele zachowują prawo do emerytury- czy jest możliwe odejście na wcześniejszą emeryturę po roku 2008, jeżli ktoś nabył te prawa do grudnia 2008 chodzi konkretnie o nauczycieli z tego zakresu-(Nauczyciele urodzeni po dniu 31 grudnia 1948 r. a przed dniem 1 stycznia 1969 r).

Z przepisów jasno nic nie wynika:
Zgodnie z przepisami art. 88 Karty Nauczyciela - nauczyciele mający co najmniej 30-letni okres składkowy i nieskładkowy, w tym 20 lat wykonywania pracy w szczególnym charakterze (praca nauczycielska) - mogą po rozwiązaniu stosunku pracy na swój wniosek przejść na emeryturę bez względu na wiek.
Nauczyciele urodzeni po dniu 31 grudnia 1948 r. a przed dniem 1 stycznia 1969 r. zachowują prawo do wymienionej emerytury bez względu na wiek- o ile spełnią podane wyżej warunki wymagane do przyznania tej emerytury w ciągu dziesięciu lat od wejścia w życie ustawy emerytalnej, tj. do dnia 31 grudnia 2008 r., z wyjątkiem warunku rozwiązania stosunku pracy.
Kaz.

Jethro Tull
Posty: 885
Rejestracja: 2007-08-07, 23:08

Re: wcześniejsza emerytura

Postautor: Jethro Tull » 2007-12-04, 20:37

kaz pisze:Czy ktoś się orientuje co znaczy stwierdzenie, że nauczyciele zachowują prawo do emerytury- czy jest możliwe odejście na wcześniejszą emeryturę po roku 2008,

Tak

Awatar użytkownika
Dorota
Posty: 4
Rejestracja: 2007-12-09, 08:14

Re: Emerytura

Postautor: Dorota » 2007-12-09, 08:23

Mam ten sam problem i nie ma jasnego wyjaśnienia tej kwestii :cry:

karoldon
Posty: 1
Rejestracja: 2008-02-19, 11:51

Re: Emerytura

Postautor: karoldon » 2008-02-19, 12:04

Jestem z rocznika 1959 do końca 2008 roku będę miał 20 lat pracy przy tablicy doliczając okresy nieskładkowe i pracę w rolnictwie 30 lat zatrudnienia. Czy jeżeli spełnię warunki
,,Emerytura bez względu na wiek, na powyższych warunkach, przysługuje także ubezpieczonym urodzonym po 31 grudnia 1948 r., a przed 1 stycznia 1969 r., jeżeli warunek dotyczący stażu ogólnego i stażu szczególnego zostanie spełniony nie później niż do 31 grudnia 2008 r., a także gdy nauczyciel nie przystąpił do otwartego funduszu emerytalnego "
mogę przejść na emeryturę za np.za pięć lat. Jak będzie wtedy naliczana emerytura?
Dyrektor twierdzi, że powinienem się do końca 2008 roku zwolnić i złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę potem jeżeli będę chciał pracować dalej zawiesić emeryturę i przyjąć się na nowo. Jednak z góry można przewidzieć że ponowne zatrudnienie będzie niemożliwe bo gmina woli zatrudnić tańszego młodego nauczyciela.
karol


Wróć do „Prawo oświatowe”

cron