Choroby, schorzenia - a praca jako nauczyciel

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

kuuupiec
Posty: 66
Rejestracja: 2008-07-21, 12:26
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: lubelskie

Choroby, schorzenia - a praca jako nauczyciel

Postautor: kuuupiec » 2008-09-19, 18:49

Witam,
Proszę o pomoc...czy boczne skrzywienie kręgosłupa (skolioza) dyskwalifikuje do wykonywania zawodu nauczyciela?
Czy przed nawiązaniem stosunku pracy dyrektor kieruje kandydata na nauczyciela na szczegółowe badania medycyny pracy?
Prosiłbym o odpowiedź.

Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony 2010-07-08, 10:43 przez kuuupiec, łącznie zmieniany 1 raz.

Yoka
Posty: 1026
Rejestracja: 2008-04-28, 12:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Choroby, schorzenia - a praca jako nauczyciel

Postautor: Yoka » 2008-09-19, 19:39

nie bada się kręgosłupa, więc nie.

Awatar użytkownika
nadia
Posty: 612
Rejestracja: 2007-08-23, 18:50

Re: Choroby, schorzenia - a praca jako nauczyciel

Postautor: nadia » 2008-09-20, 14:19

Ja też mam skrzywienie kręgosłupa zarówno w odcinku szyjnym jak i lędźwiowym i pracuję. Przecież takie schorzenie nie dyskwalifikuje,to nie kalectwo.

kuuupiec
Posty: 66
Rejestracja: 2008-07-21, 12:26
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: lubelskie

Re: Choroby, schorzenia - a praca jako nauczyciel

Postautor: kuuupiec » 2008-10-02, 14:11

a orientujecie się jakie schorzenia dyskwalifikują do tego zawodu? pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
Jolly Roger
Posty: 1650
Rejestracja: 2007-12-15, 18:34

Re: Choroby, schorzenia - a praca jako nauczyciel

Postautor: Jolly Roger » 2008-10-03, 17:41

mutyzm
We gonna ride the sea,
we pray to the wind and the glory
That's why we are raging wild and free

Miłka
Posty: 14
Rejestracja: 2009-03-02, 15:22
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Nauczyciel niepełnosprawny

Postautor: Miłka » 2009-09-16, 15:03

Czy ktoś z Was lub z Waszych znajomych ma orzeczenie o niepełnosprawności i pracuje w szkole? Czy ma z tego powodu jakieś ulgi?

Awatar użytkownika
agadanuta
Posty: 306
Rejestracja: 2008-04-12, 16:15
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Choroby, schorzenia - a praca jako nauczyciel

Postautor: agadanuta » 2009-09-16, 21:03

Ja znam takiego kogoś.
Nie wiem, o jakie ulgi chodzi?

Vilfredo
Posty: 59
Rejestracja: 2009-02-13, 16:43
Kto: nauczyciel
Przedmiot: WOS
Lokalizacja: pomorskie

Re: Choroby, schorzenia - a praca jako nauczyciel

Postautor: Vilfredo » 2009-09-17, 14:40

Mój dobry znajomy na wózku pracuje w szkole integracyjnej (jako jedyna dostosowana w mieście).
No i właśnie: o jakie ulgi chodzi?
"Każdy cytat jest skrajnym uproszczeniem i uogólnieniem. Ten też"

Miłka
Posty: 14
Rejestracja: 2009-03-02, 15:22
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: Choroby, schorzenia - a praca jako nauczyciel

Postautor: Miłka » 2009-09-17, 22:56

W "normalnym" zakladzie pracy pracownik niepełnosprawny ma prawo do dni wolnych płatnych jak za urlop wypoczynkowy, jeżeli potrzebuje ich na wizyty u specjalisty, na zrobienie badań itd. Nie wiem, czy przysługuje to także niepełnosprawnym nauczycielom.

JTZK
Posty: 2
Rejestracja: 2009-09-23, 11:35
Kto: student
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: wielkopolskie

Nauczyciel z dysortografią

Postautor: JTZK » 2009-09-23, 11:56

Witajcie,

Nie bardzo wiedziałam gdzie ten post umieścić - jeśli znacie lepsze dla niego miejsce to bardzo proszę moderatorów o przeniesienie go.

Czy nauczyciel cierpiący na dysortografie powinien uczyć ? bardzo chciała bym rozpocząć podyplomowe studia z wychowania przedszkolnego lub kształcenia zintegrowanego jednak jestem świadoma swoich ograniczeń w zakresie ortografii i uważam to za swój wielki problem. Jednak chciała bym pracować z dziećmi myślę że miarą dobrego nauczyciela nie powinna byc ortografia ale wiadomo jak to być może.. czy spotkaliście się z nauczycielem mający taki problem? jak sobie dawał radę? jak funkcjonował w szkolnej rzeczywistości?

Będę wdzięczna za wszelki wskazówki rady bądź krytykę. Na studia zostałam przyjęta jednak sama muszę w swoim sumieniu rozważyć czy to uczciwe oraz na ile dam radę psychicznie z takim obciążeniem bo nie wątpliwie ono jest. Będę wdzięczna za pomoc w podjęciu decyzji.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
anetakam0
Posty: 66
Rejestracja: 2009-03-08, 08:42
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Choroby, schorzenia - a praca jako nauczyciel

Postautor: anetakam0 » 2009-09-23, 12:13

Witam.
Faktycznie - Twój problem jest poważny.
1. znam nauczyciela z dysleksją, dysortografią i dysgrafią - uczy wychowania fizycznego, więc nie jest to dla niego dużym problemem, poza "momentami" kiedy musi pisać - czytać.

Trudno mi sobie wyobrazić pracę z dziećmi nauczyciela z dysortografią, jeśli nie będzie on pracował nad sobą - jednak w Twoim poście nie rzuciły mi się w oczy jakieś straszliwe błędziory, więc sądzę, że kontrolujesz się dość mocno - owszem - komputer poprawia błędy, na lekcji tak łatwo nie będzie :(
ale... czytam to forum juz jakiś czas i ... posty niektórych nauczycieli aż roją się od błędów ort. i nie tylko. Wydaje mi się, że skoro Oni mają problemy ort. i żyją, uczą, funkcjonują "jakoś" w szkole,
to tym bardziej Ty - jesteś świadoma swoich ... ograniczeń i mam nadzieję, że robisz coś w kierunku ich pokonywania. Dys... się nie "wyleczy" i nie zniknie, ale można znacznie zminimalizować skutki.

Tak więc - jeśli rzeczywiście chcesz być nauczycielem, to:
Obrazek
Zostawiaj zawsze po drodze to, co najbardziej cenne: okruchy szczęścia w sercach ludzi.

Awatar użytkownika
Ewryl
Posty: 107
Rejestracja: 2008-08-30, 14:51
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Choroby, schorzenia - a praca jako nauczyciel

Postautor: Ewryl » 2009-09-23, 13:14

Cóż... przyznam, że ja osobiście nie wyobrażam sobie pani od edukacji wczesnoszkolnej z dysortografią. Dzieci na tym etapie kształcenia właśnie uczą się ortografii, przyswajają nową wiedzę na temat pisowni wyrazów polskich i pani powinna służyć jako ogromny wzór i autorytet w tym zakresie.
Desde que sinta a brisa fresca no meu cabelo
E ver o sol brilhar forte nas folhas
Nao irei pedir por mais.

Ricardo Reis

Awatar użytkownika
Basiek70
Posty: 2234
Rejestracja: 2007-08-24, 19:43
Przedmiot: Inne

Re: Choroby, schorzenia - a praca jako nauczyciel

Postautor: Basiek70 » 2009-09-23, 16:36

zgadzam się z obiema przedmówczyniami
nauczycielem - tak, w przedszkolu na przykład
nauczycielem w klasach 1-3 - nie
"Nigdy nie rezygnuj z tego, co naprawdę chcesz robić.
Człowiek z wielkimi ambicjami i marzeniami jest silniejszy od tego,
który jest tylko realistą."

Awatar użytkownika
ever2008
Posty: 24
Rejestracja: 2009-09-01, 09:46
Kto: student
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: podlaskie

Re: Choroby, schorzenia - a praca jako nauczyciel

Postautor: ever2008 » 2009-09-25, 12:09

a co z nauczycielami matematyki, fizyki.. ogólnie - przedmiotów ścisłych??
w prawdzie usłyszałam już opinie co poniektórych użytkowników forum na swój temat ale pytam jeszcze raz - czy to grzech :)? czy mogę mieć w związku z tym problemy z pracą?
dodam, że nie posiadam na to żadnego papierka, bo mimo że mam taki problem od lat starałam się go zwalczyć, a nie iść na łatwiznę
a więc ponawiam - czy fakt, że uczyć będę matematyki i to prawdopodobnie w szkole średniej ( bardzo bym chciała chociaż nie wiem jak się ułoży) zmniejsza trochę wagę problemu?

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Choroby, schorzenia - a praca jako nauczyciel

Postautor: malgala » 2009-09-25, 14:14

ever2008 pisze:a co z nauczycielami matematyki, fizyki.. ogólnie - przedmiotów ścisłych??
w prawdzie usłyszałam już opinie co poniektórych użytkowników forum na swój temat ale pytam jeszcze raz - czy to grzech :) ? czy mogę mieć w związku z tym problemy z pracą?
dodam, że nie posiadam na to żadnego papierka, bo mimo że mam taki problem od lat starałam się go zwalczyć, a nie iść na łatwiznę

I widzę, że zwalczasz z powodzeniem, bo postępy nawet na tym forum są zauważalne.
A co do pytania, to ja również jestem dysortograficzką i dysgraficzką. Jak byłam sama uczennicą nikt o czymś takim nie słyszał. Teraz się śmieję, że mam ładny charakter pisma na komputerze, ale kiedyś trzeba było wiele ręcznie pisać. Dużo więcej czasu niż innym zajmowało mi napisanie czegokolwiek tak, żeby to czytelne było, starannie wyglądało i jeszcze błędów nie miało. Na szczęście nigdy nie miałam problemów z zauważeniem błędów w zeszytach uczniowskich.
Komputer jest dla mnie idealnym rozwiązaniem. Nie tylko bez wysiłku czytelnie teraz piszę. Robię to również szybciej od tych, którzy kiedyś większe od mojego tempo pisania posiadali.


Wróć do „Prawo oświatowe”

cron