Uznawanie kwalifikacji

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Jethro Tull
Posty: 885
Rejestracja: 2007-08-07, 23:08

Re: Uznawanie kwalifikacji

Postautor: Jethro Tull » 2007-12-15, 21:19

anmar pisze:W każdej szkole sredniej trzeba mieć magisterkę, licencjat albo studia inżynierskie nie wystarczą.


nie do końca to prawda.. jesli chodzi o przedmioty ogólnokształące masz rację licencjat nie wystarczy ale w przypadku jezyków obcych czy przedmiotów zawodowych licencjat wystarczy bo kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela teoretycznych przedmiotów zawodowych w szkołach posiada osoba, która legitymuje się dyplomem ukończenia:

1) studiów magisterskich na kierunku zgodnym lub zbliżonym z nauczanym przedmiotem lub rodzajem prowadzonych zajęć i posiada przygotowanie pedagogiczne, lub

2) studiów magisterskich w specjalności zgodnej lub zbliżonej z nauczanym przedmiotem lub rodzajem prowadzonych zajęć i posiada przygotowanie pedagogiczne, albo

3) studiów magisterskich na kierunku innym niż nauczany przedmiot lub rodzaj prowadzonych zajęć, która ponadto posiada przygotowanie pedagogiczne i ukończyła studia podyplomowe z zakresu nauczanego przedmiotu lub rodzaju prowadzonych zajęć, albo

4) studiów wyższych zawodowych na kierunku (specjalności) zgodnym lub zbliżonym z nauczanym przedmiotem lub rodzajem prowadzonych zajęć i posiada przygotowanie pedagogiczne.

a do ogólkokształcacych przedmiotów to kwalifikacje posiada osoba która legitymuje się dyplomem ukończenia:
1. studiów magisterskich na kierunku zgodnym lub zbliżonym z nauczanym przedmiotem lub rodzajem prowadzonych zajęć i posiada przygotowanie pedagogiczne, lub

2. studiów magisterskich w specjalności zgodnej lub zbliżonej z nauczanym przedmiotem lub rodzajem prowadzonych zajęć i posiada przygotowanie pedagogiczne, albo

3. studiów magisterskich na kierunku innym niż nauczany przedmiot lub rodzaj prowadzonych zajęć, która ponadto posiada przygotowanie pedagogiczne i ukończyła studia podyplomowe z zakresu nauczanego przedmiotu lub rodzaju prowadzonych zajęć.

anmar
Posty: 178
Rejestracja: 2007-08-20, 23:54

Re: Uznawanie kwalifikacji

Postautor: anmar » 2007-12-15, 23:25

przepraszam, widać byłam niedoinformowana.
Leges ab omnibus intellegi debant

anturium
Posty: 6
Rejestracja: 2007-10-21, 16:04

Kurs kwalifikacyjny czy studia podyplomowe

Postautor: anturium » 2007-12-16, 08:52

Od niedawna pracuję w świetlicy szkolnej, chciałabym poszerzyć moje umiejętności - przekwalifikować się i za jakiś czas pracować w szkole ale już nie jako nauczyciel świetlicy. Zatem mam pytanie, czy wystarczy, że zrobię kurs kwalifikacyjny, czy muszę odbyć studia podyplomowe?? jak patrzą na tę sprawę dyrektorzy, kiedy mam większe szanse podjęcia pracy??

Przy okazji witam pięknie koleżanki i kolegów.

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Uznawanie kwalifikacji

Postautor: dushka » 2007-12-16, 08:59

Na dzień dzisiejszy kwalifikacje dają ci oba te rozwiązania. Jednakże wybrałabym studia. Studia to studia, kurs - ma mniej godzin i może przyjść taki czas, że będziesz musiała po raz kolejny uzupełniać wykształcenie na tym samym kierunku, niestety. Wystarczy, że przepisy co do wymaganej ilości godzin się zmienią i klapa. Znam taką sytuację, kiedy znajoma musiała po kilku latach robić drugi raz oligo, właśnie na podyplomówce, bo okazało sie, że kurs miał za mało godzin.

Awatar użytkownika
Dorota
Posty: 4
Rejestracja: 2007-12-09, 08:14

Re: Uznawanie kwalifikacji

Postautor: Dorota » 2007-12-16, 10:24

Uważam że studia podyplomowe, tak jak napisała Dushka , kursy mają mniej godzin i chyba krócej trwają , a studia to studia, papier na całe życie. Trzeba równiez zwrócić uwagę czy są to studia nadające kwalifikacje czy dokształcajace. Pozdrawiam :)

bos
Posty: 3
Rejestracja: 2007-10-23, 17:04

gdzie mogę uczyc?

Postautor: bos » 2008-01-10, 14:11

mam pytanko i proszę o szybką odpowiedź. Otóż chciałabym rozpocząc studia podyplomowe na kierunku zintegrowana edukacja wczesnoszkolna i zastanawiam się gdzie będę mogła potem pracowac. Pewnie w klasach 1-3 bo to oczywiste, ale czy na przyklad uprawni mnie to do pracy w "zerówkach" czy przedszkolach?Proszę o odpowiedzi i z góry dziękuję.

Jethro Tull
Posty: 885
Rejestracja: 2007-08-07, 23:08

Re: gdzie mogę uczyc?

Postautor: Jethro Tull » 2008-01-10, 15:55

To jeszcze zależy jakie wykształcenie posiadasz obecnie

bos
Posty: 3
Rejestracja: 2007-10-23, 17:04

Re: Uznawanie kwalifikacji

Postautor: bos » 2008-01-10, 17:17

jestem nauczycielem języka polskiego, kontraktowym, teraz nie pracuję

Jethro Tull
Posty: 885
Rejestracja: 2007-08-07, 23:08

Re: gdzie mogę uczyc?

Postautor: Jethro Tull » 2008-01-10, 19:29

ukończenie podyplomówki na kierunku zintegrowana edukacja wczesnoszkolna nie da Ci niestety kwalifikacji do prowadzenia zajęć w przedszkolu ponieważ podyplomówki nie mozna "zbliżać" do prowadzonych zajęć.

Awatar użytkownika
nadia
Posty: 612
Rejestracja: 2007-08-23, 18:50

Re: Uznawanie kwalifikacji

Postautor: nadia » 2008-01-10, 20:51

A tak na marginesie, to nasze Ministerstwo od 2012 r. chce zlikwidować zerówki/Ciekawe co zrobią z tymi nauczycielami...

Awatar użytkownika
kasika
Posty: 311
Rejestracja: 2007-07-27, 17:01

Re: Uznawanie kwalifikacji

Postautor: kasika » 2008-01-11, 08:52

Właśnie jak to będzie to już pewne że dzieci idą wcześniej do szkoły ?? Wtedy zrobią dwa oddziały ?? osobno 6 latki osobno 7 latki??

Awatar użytkownika
arte
Posty: 129
Rejestracja: 2007-04-04, 13:10
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Uznawanie kwalifikacji

Postautor: arte » 2008-01-16, 13:52

to ja też proszę o pomoc
moja znajoma ukończyła szkołę fotografii
Wyższe Studium Fotografii w Jeleniej Górze

otrzymała dyplom na którym widnieje taki wpis:
Wykształcenie równoważne z wyższym (więc to chyba nie wyższe )
szkoła była 3 letnia a wcześniej skończyła
animację(kierunek fotografia) w Krośnie - dyplom Animator Kultury (2 letnie)
czy w świetle przepisów taka osoba może pracować w szkole ?
(gimnazjum / podstawówka / )średnia ??

Awatar użytkownika
nadia
Posty: 612
Rejestracja: 2007-08-23, 18:50

Re: Uznawanie kwalifikacji

Postautor: nadia » 2008-01-16, 14:15

Ale w jakim charakterze miałaby pracować w szkole?

Awatar użytkownika
arte
Posty: 129
Rejestracja: 2007-04-04, 13:10
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Uznawanie kwalifikacji

Postautor: arte » 2008-01-16, 20:23

np.:
- kółko fotograficzne, nie wiem czy plastyka mogłaby wchodzić w grę
- animacja szkoły jakieś przedstawienia,
bo raczej nie spotyka się przedmiotu typu forografia ??

zu
Posty: 3
Rejestracja: 2008-02-23, 10:30

Re: Uznawanie kwalifikacji

Postautor: zu » 2008-02-23, 10:43

Witam wszystkich serdecznie;

Studiuje geodezje i kartografie, ale był to wybór jak teraz widzę nietrafiony i chciałabym wrócic do dawnych marzeń o uczeniu.

Niebawem koncze studia z tytułem inzyniera, najprawdopodobniej bede je kontynuowac, żeby dostac tytuł magistra.

Wyczytałam w rozporządzeniu o kwalifikacjach nauczycieli, że mozna uczyc mając MGR przedmiotu niezwiązanego z kierunkiem studiów, o ile ma sie przygotowanie pedagogiczne i studia podyplomowe z danego przedmiotu.

Znalazłam studia podyplomowe: Nauczanie zintegrowane i edkuacja przedszkolna. Czy byłaby to wystarczająca podstawa to rozpoczęcia pracy w szkole???

Zastanawiam się nad wyborem najlepszej drogi...
Będę wdzięczna za poradę...


Wróć do „Prawo oświatowe”