Uznawanie kwalifikacji

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Babciena
Posty: 1
Rejestracja: 2009-03-11, 13:48
Przedmiot: WOS
Lokalizacja: mazowieckie

stażysta - nauczyciel wos

Postautor: Babciena » 2009-03-11, 13:58

witam, jestem magistrem politologii. Nie mam przygotowania pedagogicznego, ale jak rozumiem nie ma z tym problemu i można zrobić taki kurs w czasie odbywania stażu.
Mam kilka pytań dotyczących stażu, a przede wszystkim przedmiotu, którego chciałabym uczyć, czyli wiedzy o społeczeństwie. Chciałam zaznaczyć, że jestem z Warszawy, ale nie jestem zorientowana w realiach związanych z zapotrzebowaniem na nauczycieli tego przedmiotu w Warszawie. Czy trudno jest znaleźć prace dla nauczycieli Wos'u w Warszawie? Zakładam, że niekoniecznie zostanę zatrudniona w szkole, w której będę na stażu. Właśnie, dlatego pytam, czy macie może jakieś sugestie/kryteria, według których poszukiwać szkoły na staż? Nie musi to być najbliższe sąsiedztwo, ale też nie Rembertów, czy Ursus (mieszkam na Pradze Północ).

Bardzo proszę o informacje i ewentualne sugestie. :)

Awatar użytkownika
Asica
Posty: 9
Rejestracja: 2009-03-09, 10:07
Przedmiot: Plastyka
Lokalizacja: pomorskie

Przyszły stażysta plastyk

Postautor: Asica » 2009-03-13, 22:58

Mam pytania i wątpliwości, chciała bym zacząć uczyć w podstawówce, ale nie wiem czy mam w końcu ku temu wykształcenie....

Szczęśliwie w czerwcu 2008 ukończyłam ASP w Gdańsku (kierunek - edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych) i od ponad pól roku zastanawiam się co dalej ze sobą począć Studia ukończyłam na poziomie licencjatu (bo nie otworzyli nam mgr do razu, myślę, że od października tego roku to się zmieni) Na chwile obecną mam zatem wyższe zawodowe licencjackie (+ praktykę w świetlicy socjoterapeutycznej)
Pojawiają mi się małe schody (i wcale nie chodzi tu o mała kasę ) a o to, że do końca nie wiem czy jestem w końcu wykształcona pedagogicznie czy też nie
Kiedyś kierunek, który kończyłam był typowo nauczycielski, z biegiem czasu się to pozmieniało, wiec teraz nie mamy specjalizacji nauczycielskiej i nic na dyplomie nie jest wspomniane o tym, choć niby nieoficjalnie-oficjalnie to edukacja artystyczna jest kierunkiem przygotowującym do nauczania plastyki czy sztuki, jednym z przedmiotów jest metodyka wychowania plastycznego.... no ale jak mówiłam na dyplomie nie ma nic
Może tak żeby już bardzo nie przedłużać (albo wręcz przeciwnie) wypisze moje przedmioty (znowu tak strasznie dużo ich nie ma he he) a ktoś mądrzejszy ode mnie niech mi łaskawie powie czy ja mogę w szkole uczyć czy nie.... a jeśli na podstawie dyplomu nie mogę, no to co mam zrobić żeby uczyć.....



rzeźba 60h
rys. i malarstwo 220
hist. sztuki 150
psychologia 60
hist. i teoria kultury 30
scenografia 35
grafika 95
projektowanie plast. 60
kultura muzyki 60
filozofia 30
angielski 120
drama 20
fotografia 30
projektowanie 60
dziecięcy folklor i
filozofia życia 45
pedagogika 60
multimedia 40
socjologia kultury 30
aksjologia 30
struktury wizual. 60
estetyka 60
metodyka wychowania
plastycznego 60
marketing sztuki 30
analiza dziela sztuki 30
forma i wyobraźnia 30
seminarium dyplomowe 60
seminarium artystyczne 30
praca własna 100
plener 100


Po tym oto wypisie rozumiem, że te które są wytłuszczone liczą mi sie jako wykształcenie pedagogiczne przygotowujące do pracy jako nauczyciela.
pedagogika - 60h, psychologia - 60h, dziecięcy folklor i filozofia życia - 45h i metodyka wychowania plastycznego - 60h, co daje razem 225h. Czekałam jednak, że musze mieć co najmniej 270h..... czy cokolwiek z tego powyżej dolicza się? Czy ktoś ma większe pojecie?
No i co z praktykami jeśli nie mam ich wpisanych na dyplom? Mam tez zrobiony wolontariat w tej samej świetlicy co praktyki 110 kolejnych godzin, no ale nie wiem jak to się ma do wymogów....

Na tym już koniec moich wątpliwości edukacyjnych, jeszcze tylko pytanko takie:
Ponieważ chcę zacząć składać aplikacje do szkół (od teraz właściwie już chcę zacząć) to co powinnam za dokumenty (oprócz cv i listu motywacyjnego) złożyć? i czy najlepiej osobiście czy pocztą, czy może mailem..... jakie sa wasze doświadczenia??
Interesują mnie głownie podstawówki (klasy 4-6) ewentualnie gimnazja.

No.... to sie rozpisałam, mam nadzieje, że mnie nikt nie "pogoni" za taki wywód
Pozdrawiam!!
Ostatnio zmieniony 2009-03-20, 09:17 przez Asica, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
mateoo
Posty: 425
Rejestracja: 2009-03-12, 18:48
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Muzyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Uznawanie kwalifikacji

Postautor: mateoo » 2009-03-14, 15:44

Przygotowanie niewątpliwie masz, zajęcia z pedagogiki i psychologii odrobione, metodyka nauczania plastyki też jest. Myślę, że nic nie stoi na przeszkodzie,żebyś podjęła pracę w szkole, jednak nie mam100% pewności.

PS staŻysta :wink:
Sztuka jest pokarmem duszy.

CREDKAA
Posty: 6
Rejestracja: 2009-01-12, 13:37
Przedmiot: Plastyka
Lokalizacja: śląskie

Re: Uznawanie kwalifikacji

Postautor: CREDKAA » 2009-03-16, 12:27

Cześć.

Ja w tym roku kończę edukację artysrtyczną w zakresie sztuk plastyczncyh, z tym że magisterską na UŚ.
Czy miałaś praktykę w szkole?My mieliśmy do zrobienia 150 h praktyk ( 40 + 40 w szkole i 70 w placówce pozaszkolnej)

Ja zastanawiam się czy po tym kierunku można uczyć "wiedzy o kulturze"??

Również szukam pracy w szkole. Złozyłam juz kilkanaście podań osobiście. Niektóre chciałabym przesłać mailem. Czy podanie w takiej formie jest jakoś "źle widziane"?
Czy dyrektorzy, w razie potrzeby, sięgają do tych "mailowych" podań?

Awatar użytkownika
mateoo
Posty: 425
Rejestracja: 2009-03-12, 18:48
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Muzyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Uznawanie kwalifikacji

Postautor: mateoo » 2009-03-16, 18:53

Hmm z tym WOKiem to Ci powiem, że różnie..Ja akurat uczę od tego roku w liceum i nie musiałem kończyć żadnych dodatkowych kursów, a jestem mgr sztuki muzycznej.Podobnie jeśli chodzi o sztukę w gimnazjum, też nie potrzebowałem podyplomówki, ale to zależy od ilości godzin niektórych przedmiotów na studiach. Ja miałem i metodykę nauczania sztuki, historię kultury, i może dlatego nikt nie wymaga ode mnie dodatkowych studiow ;) kiedyś slyszałem, że mgr muzycy czy plastycy nie muszę kończyć podyplomówek, bo to tak jakby kontynuacja ich przedmiotów - u mnie się sprawdziło :)

Co do podania - ja zawsze wolałem się przejść osobiscie - do tej pory sprawdzona metoda hehe :) Nie ma to jak dyrektor Cię zobaczy, przeprowadzi rozmowę.
Sztuka jest pokarmem duszy.

Awatar użytkownika
Asica
Posty: 9
Rejestracja: 2009-03-09, 10:07
Przedmiot: Plastyka
Lokalizacja: pomorskie

Re: Uznawanie kwalifikacji

Postautor: Asica » 2009-03-16, 18:58

CREDKAA, witaj, tak miałam też praktyki 150 h
Też się zastanawiam czy mailami, czy poczta lepiej wysyłać i też te niedaleko mnie chce rozwieźć osobiście
Czy oprucz cv i listu motywacyjnego dodawałaś jeszcze coś do aplikacji?

CREDKAA
Posty: 6
Rejestracja: 2009-01-12, 13:37
Przedmiot: Plastyka
Lokalizacja: śląskie

Re: Uznawanie kwalifikacji

Postautor: CREDKAA » 2009-03-16, 19:43

Zostawiałam CV i krótkie podanie, dyplomu jeszcze nie mam, więc tylko to.

Jakoś opuszcza mnie nadzieja, że w tym roku coś znajde :(


ja chyba będę zmuszona wysłać niektóre podania mailem.

Awatar użytkownika
mateoo
Posty: 425
Rejestracja: 2009-03-12, 18:48
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Muzyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Uznawanie kwalifikacji

Postautor: mateoo » 2009-03-16, 19:49

Pewnie już wiesz, że we wrześniu wchodzi reforma. Sytuacja dla nas , nauczycieli przedmiotów artystycznych, będzie bardzo komfortowa w szkołach podstawowych już za kilka lat - od 3 do 6 klasy godzina w tygodniu muzyki i godzina plastyki ;) Póki co, może coś innego znajdziesz.

A złożyłaś do podstawówki czy do gimnazjum, tak spytam z ciekawości ?
Sztuka jest pokarmem duszy.

Awatar użytkownika
mateoo
Posty: 425
Rejestracja: 2009-03-12, 18:48
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Muzyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Uznawanie kwalifikacji

Postautor: mateoo » 2009-03-16, 19:52

Hmm z moich obserwacji wynika, że rzadko kiedy nauczyciele WOSu uczą tylko tego przedmiotu.. Zazwyczaj idzie to w pakiecie Historia + Wos. Na dodatek odpadają podstawówki. W myśl nowej reformy za kilka lat tylko w klasach humanistycznych (szkół średnich) będzie WOS - w innych Historia i społeczeństwo. Może zrób jakąś podyplomówkę ? W warszawskiej Szkole Wyższej Przymierza Rodzin są prowadzone chyba 4-semestralne studia podyplomowe Język polski z historią, swego czasu sam chciałem iść. Od razu łatwiej się gdzieś wkręcić ;) Nawet znalazłem o tych podyplomowych:)

JĘZYK POLSKI Z HISTORIĄ
Międzykierunkowe studia powołane dla kształcenia przyszłych nauczycieli języka polskiego i historii w szkole podstawowej, gimnazjum i szkołach ponadgimnazjalnych.

Adresowane są do absolwentów kierunków humanistycznych różnych typów szkół wyższych, posiadających co najmniej stopień licencjata i chętnych do poszerzenia i pogłębienia wiedzy w proponowanych kierunkach.

W toku studiów studenci realizują ujednolicony program studiów podyplomowych w zakresie Filologii polskiej i Historii.

Studia trwają cztery semestry (po trzecim semestrze studenci otrzymują dyplom w zakresie jednego z realizowanych kierunków). Zajęcia odbywają się w dwudniowych sesjach - w soboty i niedziele, co dwa tygodnie (7 zjazdów w semestrze)

Formy zaliczenia studiów:

Zaliczenie poszczególnych przedmiotów - ćwiczeń i wykładów, w formie ustalonej przez prowadzącego. Całość studiów kończy się przedstawieniem prac dyplomowych z metodyki.

Warunkiem przyjęcia na studia jest ukończenie wyższych studiów humanistycznych (posiadanie co najmniej stopnia licencjata).

Koszt studiów to 800 zł za semestr.

Sztuka jest pokarmem duszy.

CREDKAA
Posty: 6
Rejestracja: 2009-01-12, 13:37
Przedmiot: Plastyka
Lokalizacja: śląskie

Re: Uznawanie kwalifikacji

Postautor: CREDKAA » 2009-03-16, 20:49

Póki co złożyłam do podstawówek. Złożę również parę podań do gimanzjum , choć przyznam szczerze,że wolałabym pracować w szkole podstawowej. Popytam również w innych placówkach typu OPP czy domy kultury.

Muszę znaleźć jakąś pracę ,żeby mieć za co się "doszkolić"
Czy będąc w trakcie studiów podyplomowych można już uczyć jakiegoś innego przedmiotu?, związanego z tą podyplomówką rzacz jasna:-)

A o reformie slyszałam, ale myŚlałam że będzie obowiązywała już od nowego roku szkolnego....

Awatar użytkownika
mateoo
Posty: 425
Rejestracja: 2009-03-12, 18:48
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Muzyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Uznawanie kwalifikacji

Postautor: mateoo » 2009-03-16, 21:12

Tak, będzie obowiązywać już od września od 1 klas szkół podstawowych i gimnazjalnych, ale muzyka i plastyka będą od 3 klasy podstawówki po jednej godzinie tygodniowo, więcej za kilka lat plastyk i muzyk w szkole będą mieli full wypas, w najgorszym wypadku goły etat ;D Kto wie, może się przeniosę ;)Więc fajnie by było, żebyś już teraz się ustawiła w podstawówce..nawet na świetlicy heh ;P

A co do podyplomówek - tak ;) Będąc w trakcie studiów, możesz już zacząć uczyć danego przedmiotu. A o jakim przedmiocie myślisz ? Gdzieś w innym temacie podałem info o podyplomowym Języku polskim z historią w Wawie (2 przedmioty w ciągu 4 semestrow ;) ).
Sztuka jest pokarmem duszy.

CREDKAA
Posty: 6
Rejestracja: 2009-01-12, 13:37
Przedmiot: Plastyka
Lokalizacja: śląskie

Re: Uznawanie kwalifikacji

Postautor: CREDKAA » 2009-03-16, 22:20

No właśnie :-) Z tą podyplomówką to muszę się jeszcze zastanowić co wybrać.

basia_2307
Posty: 4
Rejestracja: 2009-04-14, 19:07
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: świętokrzyskie

Kwalifikacje nauczycielskie

Postautor: basia_2307 » 2009-04-14, 19:18

Mam pewien problem do rozwiązania i myślę że pomożecie znaleźć mi odpowiedź na moje pytanie.
Mam wykształcenie techniczne jestem mgr inż. i mam też kwalifikacje pedagogiczne, jednakże nie wiem czy mogłabym uczyć w szkole matematyki.
Sądzę że muszę podyplomowo skończyć matematykę ale nie wiem w jakich szkołach mogłabym wtedy uczyć: czy podstawówka i gimnazjum czy liceum też?

krg54
Posty: 220
Rejestracja: 2009-03-14, 18:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Przyroda
Lokalizacja: śląskie

Re: Uznawanie kwalifikacji

Postautor: krg54 » 2009-04-14, 20:03

Jeśli ukończysz studia podyplomowe z matematyki, to jeśli tylko posiadasz kwalifikacje pedagogiczne, będziesz mogła uczyć matematyki w dowolnym typie szkoły. Kiedyś nawet dyrektorzy na podstawie suplementu do dyplomu lub indeksu uznawali kwalifikacje za wystarczające lub nie/ chodziło o ilość godzin np. matematyki podczas studiów /. Obecnie nie sądzę, by to wystarczyło, więc lepiej ukończyć odpowiednie studia podyplomowe. Od 1.09.2009r. będzie obowiązywało nowe rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli z dnia 12 marca 2009r. Znajdziesz go na stronie MEN:bip.men.gov.pl/akty_projekty/akty_projekty.php

basia_2307
Posty: 4
Rejestracja: 2009-04-14, 19:07
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Uznawanie kwalifikacji

Postautor: basia_2307 » 2009-04-14, 20:30

Dziękuję bardzo za informację


Wróć do „Prawo oświatowe”