Uznawanie kwalifikacji

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
mateoo
Posty: 425
Rejestracja: 2009-03-12, 18:48
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Muzyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Uznawanie kwalifikacji

Postautor: mateoo » 2009-05-08, 10:49

Teoretycznie nie masz, bo podyplomowe studia dają nauczycielom kwalifikacje do nauczania drugiego przemiotu w typie szkoły, w której jest nauczany jego przedmiot. Czyli jeśli masz nauczanie początkowe (występuje ono tylko w szkole podstawowej), to tylko w podstawówce możesz uczyć informatyki. Gdybyś była mgr dajmy na to historykiem, to możesz uczyć informatyki również w szkole średniej, bo historia jest nauczana nie tylko w Sp, ale i gimnazjum i szkołach ponadgimnazjalnych. Mam nadzieję, że nie zamąciłem ;)
Sztuka jest pokarmem duszy.

Zdzisław
Posty: 26
Rejestracja: 2008-08-29, 15:52
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Ekonomia
Lokalizacja: dolnośląskie

Uznanie kwalifikacji i decyzja dyrektora

Postautor: Zdzisław » 2009-05-20, 19:38

Może ktoś wie? Czy dyrektor może stwierdzić, że kwalifikacje do nauczania przedmiotów są niewystarczające, zasłaniając się kolejnym wizytatorem, który nie zatwierdzi tego w arkuszu? Nie pokazano mi żadnego pisma w tej sprawie, a straciłem możliwość nauczania niektórych przedmiotów zawodowych, co spowodowało w konsekwencji ograniczenie mi etatu na przyszły rok. Za to koleżanki zyskały nadgodziny...
Czy można w ten sposób odebrać kwalifikacje?

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Uznawanie kwalifikacji

Postautor: edzia » 2009-05-20, 21:24

Teoretycznie jest tak, że jeśli zostałeś zatrudniony na danym stanowisku bez posiadania wyraźnych, zdecydowanych kwalifikacji, to znaczy, że dyrektor uznał, iż są one wystarczające i nie powinien teraz zmieniać decyzji. W praktyce, jak widać, różnie bywa...

Chyba, że dyrektor uznał te kwalifikacje niezgodnie z prawem, to wóczas chyba nie ma wyjścia.

Zdzisław
Posty: 26
Rejestracja: 2008-08-29, 15:52
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Ekonomia
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Uznawanie kwalifikacji

Postautor: Zdzisław » 2009-05-21, 20:13

A czy może mi ktoś powiedzieć, jak dochodzić swoich praw w sprawie kwalifikacji do nauczania? Kończyłem studia ładnych parę lat temu...Gdzie napisać, gdzie się odwołać, kto mógłby autorytatywnie stwierdzić, co mogę nauczać.Czasem żałuję, że nie poszedłem w zupełnie inną branżę, bo wku...ia mnie to wszystko!!!!!

Boguś
Posty: 278
Rejestracja: 2007-09-12, 19:27

Re: Uznawanie kwalifikacji

Postautor: Boguś » 2009-05-21, 21:34

A jaki kierunek skończyłeś i jakie przedmioty CI odebrano?

Zdzisław
Posty: 26
Rejestracja: 2008-08-29, 15:52
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Ekonomia
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Uznawanie kwalifikacji

Postautor: Zdzisław » 2009-05-22, 19:23

ekonomiczne
Ostatnio zmieniony 2009-05-27, 15:53 przez Zdzisław, łącznie zmieniany 1 raz.

achu
Posty: 7
Rejestracja: 2007-06-20, 16:56

Kwalifikacje nauczycieli

Postautor: achu » 2009-07-16, 22:53

§ 27. Nauczyciele zatrudnieni w dniu wejścia w życie rozporządzenia na podstawie mianowania, którzy spełniali wymagania kwalifikacyjne na podstawie dotychczasowych przepisów, zachowują nabyte kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela.

Jak rozumieć ten artykuł??

Jeśli jestem mianowana (zatrudniona poprzez mianowanie) i nie miałam zrobionego zbliżenia do nauczanego przedmiotu do tej pory to posiadam kwalifikcje czy nie?
Bo artykuł kolejny mówi:

§ 28. Nauczyciele zatrudnieni w dniu wejścia w życie rozporządzenia, którym na podstawie dotychczasowych przepisów uznano ukończony kierunek (specjalność) studiów za zbliżony do nauczanego przedmiotu lub rodzaju prowadzonych zajęć, zachowują nabyte kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w danym typie szkoły lub rodzaju placówki.

Dyrektor mnie straszy, że od września nie będę mogła pracować!!
Pozdrawiam
Magda

achu
Posty: 7
Rejestracja: 2007-06-20, 16:56

Re: Uznawanie kwalifikacji

Postautor: achu » 2009-07-17, 10:28

Jeśli ktoś jest w stanie odpowiedzieć na pytanie, na jakiej podstawie nauczyciel mianowany uczący od kilku lat w szkole nagle słyszy od dyrekcji, że nie ma czego uczyć w szkole bo nie miał zrobionego zbliżenia??
Miałam kwalifikacje i nagle ich nie mam!
W kuratorium powiedzieli, że dyrekcja ma najwyższą władzę w tym temacie!
Koleżanki z takim samym wykształceniem mog uczyć a ja nie!!??
Czy to normalne??
Proszę o wypowiedzi w tym temacie??
Podpowiedzcie co mam robić!!???
Pozdrawiam
Achu

Awatar użytkownika
Jolly Roger
Posty: 1650
Rejestracja: 2007-12-15, 18:34

Re: Uznawanie kwalifikacji

Postautor: Jolly Roger » 2009-07-17, 10:38

szczerze to zbyt tajemniczo piszesz o swoim problemie i ja niezbyt rozumiem o co chodzi.
We gonna ride the sea,
we pray to the wind and the glory
That's why we are raging wild and free

achu
Posty: 7
Rejestracja: 2007-06-20, 16:56

Re: Uznawanie kwalifikacji

Postautor: achu » 2009-07-17, 11:53

Chodzi o to, że do tej pory uczyłam przedmiotów ekonomicznych z ukończonymi studiami mgr z zarządzania i marketingu, podobnie jak większość nauczycieli w mojej szkole.
Było ok, zostałam zatrudniona bez problemów, mam mianowanie itp itd
W zeszłym tygodniu mój dyrektor wezwał mnie do siebie i powiedział, że zgodnie z nowym rozporządzeniem w sprwie kwalifikacji n-li (cytowane powyżej) od września nie będę mogła uczyc przedmiotów ekonomicznych bo nie posiadam kwalifikacji ze względu na fakt braku zbliżenia ukończonego kierunku studiów do nauczanych przedmiotów!
Żadna inna koleżanka nie otrzymała takiej informacji, tylko ja mimo, że mamy ukończone takie same kierunki studiów!
Wiem, że dyrektor może podejmować takie decyzje, ale czy nie jest to przypadkiem "lekkie bezprawie" z jego strony?
Do tej pory przecież zatrudnial mnie na jakiejś podstawie! O co w tym wszystkim chodzi, czy on ma prawo tak mnie potraktować?
Achu

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Uznawanie kwalifikacji

Postautor: edzia » 2009-07-17, 21:44

achu pisze:W zeszłym tygodniu mój dyrektor wezwał mnie do siebie i powiedział, że zgodnie z nowym rozporządzeniem w sprwie kwalifikacji n-li (cytowane powyżej) od września nie będę mogła uczyc przedmiotów ekonomicznych bo nie posiadam kwalifikacji ze względu na fakt braku zbliżenia ukończonego kierunku studiów do nauczanych przedmiotów!
Zacytuj mu ww. § 28 nowego rozporządzenia

Do 2002 r. dyrektor szkoły miał kompetencje do ustalania "zbliżoności", potem miał je kurator oświaty, lecz Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 2004 r. orzekł, że jednak ich nie ma. A więc po 2004 r. nie ma już kto ustalać "zbliżoności". Natomiast dyrektor szkoły zatrudniając nauczyciela uznaje jego kwalifikacje za wystarczające.

Więc moim zdaniem, skoro byłaś zatrudniona, to znaczy, że masz wystarczające kwalifikacje. Jeśli dyrektor zarzuca Ci brak "zbliżenia" (pisemnego potwierdzenia uznania kwalifikacji za wystarczające), to niech sam go dokona! ;) Ma taka możliwość.

Inna sprawa: sądząc z innego Twojego postu, masz jakieś nieprzyjemności ze strony dyrektora po złożeniu sprawy do sądu w jakiejś tam sprawie. Może w ten sposób dyrektor chce się pozbyć niewygodnego pracownika? Moim zdaniem takim argumentem (o braku zbliżenia ;) ) nie wygra. A poza tym, chcąc Cię zwolnić, musiałby dać do końca maja wypowiedzenie.

achu
Posty: 7
Rejestracja: 2007-06-20, 16:56

Re: Uznawanie kwalifikacji

Postautor: achu » 2009-07-20, 20:01

Jest dokładnie tak jak piszesz! Mam nieprzyjemności, bo odważyłam się powiedzieć nie samowolce jaka panowała w mojej szkole! Wygrałam, ale dyrekcja nie uznaje wyroku sądu i nadal coś kombinuje, czeka do 1 wrześnie, a wtedy niby nie będzie wyjścia!!
Prawnik jednak twierdzi, że nie mam się czego obawiać! :) Dzięki za odpowiedź, miło jest wiedzieć, ze ktoś jeszcze myśli tak jak ja :)
Pozdrawiam
Achu

bolek19844
Posty: 3
Rejestracja: 2009-07-30, 10:09
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: mazowieckie

Historia i Wos równocześnie (studia odyplomowe)!!!

Postautor: bolek19844 » 2009-07-30, 10:22

Witam

Mam niestety problem i prosił bym o rade

Skończyłem studia na kierunku prawo ukończyłem również w trakcje kurs pedagogiczny

Według nowego rozporządzenia wchodzącego w życie prawdopodobnie 1.09.2009r zapewne nie będe mógł uczyć Wosu ani Historii tylko przedmiotow zawodowych ??


Chciałbym się wybrać na studia podypolmowe w tym kierunku a raczej studia 4 semestralne kwalifikacyje z histori i wosu (jednocześnie)
http://www.kul.pl/12363.html np orac nap PAT w Krakowie

CZy liczba goddzin 500 (4 semestry) bedzie mi dawała prawo do nauczania 2 przedmiotow mianowice Historii i Wosu czy Tylko 1 specjaność(przedmiot) i bedzie konieczne skończenie tych studiow odzielnie (3 sem wosu) (3 sem historii)
Czyli jednym słowem czy te studia to ,,bujda'' czy prawda???
J
edni mowią że tak inni nie inni jeszcze odsyłają do Kuratorium Kuratorium znowu do Dyrektora Dyrektor Do specjalistów specjaliści znowu do kuratorium Pogubilem się w tym strasznie i prosiłbym o porade

Z góry dziękuje

bolek19844
Posty: 3
Rejestracja: 2009-07-30, 10:09
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: mazowieckie

CD

Postautor: bolek19844 » 2009-07-30, 10:27


edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Uznawanie kwalifikacji

Postautor: edzia » 2009-07-30, 11:55

bolek19844, jeśli napiszesz porządnie swojego posta, poprawisz literówki, dołożysz, gdzie trzeba przecinki i kropki i sprawisz, że post będzie bardziej zrozumiały, to Ci odpowiem. :)


Wróć do „Prawo oświatowe”