Uznawanie kwalifikacji

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Piegusek
Posty: 1
Rejestracja: 2009-04-21, 18:44
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: śląskie

Re: Uznawanie kwalifikacji

Postautor: Piegusek » 2009-04-21, 19:00

Mam licencjat z pedagogiki wczesnoszkolnej. Obecnie kończę studia magisterskie z rachunkowości. 1. Czy będę mogła uczyć rachunkowości w szkole? Czy potrzebuję do tego jakieś dodatkowe kwalifikacje (studia podyplomowe)? 2. Czy mój poziom wykształcenia będzie: magister z przygotowaniem pedagogicznym czy magister bez przygotowania pedagogicznego(lic. z przygotowaniem)?

Awatar użytkownika
Basiek70
Posty: 2234
Rejestracja: 2007-08-24, 19:43
Przedmiot: Inne

Re: Uznawanie kwalifikacji

Postautor: Basiek70 » 2009-04-22, 16:23

obawiam sie, ze teoretycznie rachunkowosci moglabys uczyc tylko w klasach 1-3 podstawowki (dlaczego teoretycznie to chyba jasne)
"Nigdy nie rezygnuj z tego, co naprawdę chcesz robić.
Człowiek z wielkimi ambicjami i marzeniami jest silniejszy od tego,
który jest tylko realistą."

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Uznawanie kwalifikacji

Postautor: edzia » 2009-04-22, 20:53

Piegusek pisze:1. Czy będę mogła uczyć rachunkowości w szkole? Czy potrzebuję do tego jakieś dodatkowe kwalifikacje (studia podyplomowe)?
Potrzebujesz mieć jeszcze przygotowanie pedagogiczne. Musisz zrobić kurs pedagogiczny. Możesz też zrobić studia podyplomowe dające uprawnienia pedagogiczne, a obecnie można je zrobić bezpłatnie, np. http://www.podyplomowe.eduportal.pl/ (poszukaj bliżej Twojego miejsca zamieszkania).

Piegusek pisze:2. Czy mój poziom wykształcenia będzie: magister z przygotowaniem pedagogicznym czy magister bez przygotowania pedagogicznego(lic. z przygotowaniem)?
Magister bez przygotowania pedagogicznego (o ile zostaniesz zatrudniona).

basia_2307
Posty: 4
Rejestracja: 2009-04-14, 19:07
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Uznawanie kwalifikacji

Postautor: basia_2307 » 2009-04-23, 22:03

Mam jeszcze pytanko : od kogo zależy decyzja czy posiadam kwalifikacje do nauczania , bo skończyłam kierunek zarządzanie i inżynieria produkcji i 30% moich przedmiotów to przedmioty informatyczne i są to takie same przedmioty jak na studiach podyplomowych "Technologia informacyjna i informatyka dla nauczycieli" Więc nie wiem czy aby uczyć informatyki mam wystarczające kwalifikacje czy decyzja należy do dyrektora.
Proszę o pomoc!

krg54
Posty: 220
Rejestracja: 2009-03-14, 18:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Przyroda
Lokalizacja: śląskie

Re: Uznawanie kwalifikacji

Postautor: krg54 » 2009-04-23, 23:45

Wydaje mi się , że "edzia" przesadziła! Przecież " Piegusek" już nabył uprawnienia pedagogiczne wcześniej, zdobywając licencjat z pedagogiki wczesnoszkolnej. Przecież raz zdobyte uprawnienia pedagogiczne nie " przepadają"! A to, że zdobyła je w trakcie studiowania "innej" działki nie mają tu nic do rzeczy. " Piegusku " ! Jak tylko chcesz pracować w szkole i znajdziesz pracę, to ucz, póki Ci sił starczy jako magister z przygotowaniem pedagogicznym!

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Uznawanie kwalifikacji

Postautor: edzia » 2009-04-24, 08:31

krg54 pisze:Wydaje mi się , że "edzia" przesadziła! Przecież " Piegusek" już nabył uprawnienia pedagogiczne wcześniej, zdobywając licencjat z pedagogiki wczesnoszkolnej. Przecież raz zdobyte uprawnienia pedagogiczne nie " przepadają"! A to, że zdobyła je w trakcie studiowania "innej" działki nie mają tu nic do rzeczy.
O ile pedagogika wczesnoszkolna daje kwalifikacje pedagogiczne, to tak.

Awatar użytkownika
Basiek70
Posty: 2234
Rejestracja: 2007-08-24, 19:43
Przedmiot: Inne

Re: Uznawanie kwalifikacji

Postautor: Basiek70 » 2009-04-24, 17:58

pedagogika wczesnoszkolna daje kwalifikacje pedagogiczne do pracy z dziećmi w pionie 1-3 szkoły podstawowej
"Nigdy nie rezygnuj z tego, co naprawdę chcesz robić.

Człowiek z wielkimi ambicjami i marzeniami jest silniejszy od tego,

który jest tylko realistą."

nuuta
Posty: 20
Rejestracja: 2008-05-30, 00:22
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Plastyka
Lokalizacja: pomorskie

Re: Uznawanie kwalifikacji

Postautor: nuuta » 2009-04-24, 21:51

Asica: Ja kilka lat temu ukończyłam dokładnie ten sam kierunek na gdańskiej ASP, więc mozemy sobie podać ręce ;)
Szczęśliwie udało mi się znaleźć pracę w podstawówce i przynajmniej w mojej szkole było bardzo ważne bym w papierach miała czarno na białym napisane, że mogę uczyć w szkole i mam przygotowanie pedagogiczne.

Ja rozwoziłabym osobiście. Widzę ile dyrektorka ma spraw na głowie i watpię, że mejlowe aplikacje będzie trzymać na kompie. A czy sekretarka wydrukuje Twoje podanie, zapakuje w teczkę czy choćby koszulkę i schowa gdzieś w dokumentację..? też wątpię. Lepiej samemu to zrobić, pokazać się i zostawić im na biurku dokumenty.
Ostatnio zmieniony 2009-04-26, 23:04 przez nuuta, łącznie zmieniany 1 raz.

basia_2307
Posty: 4
Rejestracja: 2009-04-14, 19:07
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Uznawanie kwalifikacji

Postautor: basia_2307 » 2009-04-26, 20:32

Czy ktoś może mi wyjaśnić jaki kierunek jest zbliżony do nauczanego, tzn. w jaki sposób się go określa? - czy biorąc pod uwagę przedmioty realizowane na studiach, czy jakoś inaczej? No i czy taką decyzję że mój kierunek jest zbliżony do nauczanego to mogę uzyskać od kuratorium na własną prośbę czy tylko dyrektor może wystąpić z takim wnioskiem.
Mam nadzieją że KTOŚ potrafi mi na to pytanie odpowiedzieć

krg54
Posty: 220
Rejestracja: 2009-03-14, 18:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Przyroda
Lokalizacja: śląskie

Re: Uznawanie kwalifikacji

Postautor: krg54 » 2009-04-26, 22:49

Pojęcie kierunek( specjalność) zbliżony oznacza kierunek( specjalność) , który nie jest ściśle zgodny z nauczanym przedmiotem ( rodzajem prowadzonych zajęć) jednak zapewnia dostateczną wiedzę merytoryczną z danego zakresu .
Ustalenie zbliżenia kierunku lub specjalności dokonuje dyrektor szkoły przy zatrudnianiu nauczyciela, opierając się na indeksie studiów wyższych lub zaświadczeniu z uczelni potwierdzającego liczbę godzin z przedmiotu lub specjalności. Ustalenia kierunku lub specjalności zbliżonej dotyczy tylko studiów wyższych magisterskich, wyższych zawodowych lub licencjatu ( nie ma zbliżenia studium nauczycielskiego, studium wychowania przedszkolnego czy nauczycielskiego kolegium czy też studiów podyplomowych).
Nie ustala się kierunku lub specjalności zbliżonej tam , gdzie nie przewiduje tego rozporządzenie, np. szkolnictwo specjalne, języki obce, nauczyciel bibliotekarz.

Paweł Ł.
Posty: 264
Rejestracja: 2007-11-11, 15:33

Re: Uznawanie kwalifikacji

Postautor: Paweł Ł. » 2009-05-04, 08:56

Tutaj to napiszę.
Zostałem skierowany przez Dyrekcję na szkolenie do miejscowości oddalonej od mojej pracy jakieś 150-200km. Szkolenie będzie w weekand (sob.-niedz.) Koszt 100 zł. Teraz pytanie. Czy Dyrekcja musi mi zwrócić koszty dojazdu oraz opacic kurs. Czy może wymusic na mnie, żebym sam wszystko opłacił?

Awatar użytkownika
Basiek70
Posty: 2234
Rejestracja: 2007-08-24, 19:43
Przedmiot: Inne

pytanie o uprawnienia do uczenia

Postautor: Basiek70 » 2009-05-06, 15:12

od znajomej mojej
Chciałabym dowiedziec się jakie kryteria musi spełnić osoba która chciałaby zostać
nauczycielem matematyki załóżmy w szkole podstawowej, będąc juz magistrem ekonomi ale nie mając ukończonego kursu czy studiów podyplomowych nadających uprawnienia
kwalifikacyjne - pedagogiczne.
Tak się składa że jestem ekonomistą, pracuję jako analityk, mam specjalizację z badań rynku ale czasem myslę o nauce w szkole;)
Znalazłam studia podyplomowe matematyka dla nauczycieli, nadające kwalifikacje do uczenia matmy jako drugiego przedmiotu.
Czy takie studia byłyby dla mnie wystarczające?
Czy po nich mogłabym podjąć pracę w szkole i równolegle np robić podyplomowe z uprawnieniami nauczycielskimi?
Czy lepiej może od razu iśc na studia licencjackie np z matematyki? o profilu
pedagogicznym (o ile takie w ogóle są...). czy tez może musiałabym odbyć jednak dwa rodzaje studiów podyplomowych: 1 z matematyki dla nauczycieli, 2 z kwalifikacji nauczycielskich?
Byłabym wdzięczna za odpowiedź.


Ja też będę wdzięczna, nie tylko za odpowiedź, ale za wskazanie na jej podstawy w przepisach. Panie i panowie, pomóżcie.

poprawiłam trochę ten cytat wizualnie, bo strasznie ciężko się go czytało - malgala
Ostatnio zmieniony 2009-05-06, 15:21 przez Basiek70, łącznie zmieniany 1 raz.
"Nigdy nie rezygnuj z tego, co naprawdę chcesz robić.

Człowiek z wielkimi ambicjami i marzeniami jest silniejszy od tego,

który jest tylko realistą."

Awatar użytkownika
Basiek70
Posty: 2234
Rejestracja: 2007-08-24, 19:43
Przedmiot: Inne

Re: Uznawanie kwalifikacji

Postautor: Basiek70 » 2009-05-06, 16:16

bardzo Ci dziękuję, mam nadzieję, że znajdzie się ktoś, kto odpowie...
"Nigdy nie rezygnuj z tego, co naprawdę chcesz robić.

Człowiek z wielkimi ambicjami i marzeniami jest silniejszy od tego,

który jest tylko realistą."

kasia_zal123
Posty: 1
Rejestracja: 2009-05-07, 14:39
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: mazowieckie

Kwalifikacje

Postautor: kasia_zal123 » 2009-05-07, 14:51

Witam. Od 10 lat pracuje w szkole średniej ucząc technologii informacyjnej. Skończyłam studia podyplomowe w tym zakresie. Moje główne studia to nauczanie początkowe. Ciągle słyszę zapytania czy posiadam kwalifikacje do nauczanego przedmiotu. Nikt nie może udzielić mi jednoznacznej odpowiedzi. Czy może ktoś z was wie gdzie mogę uzyskać na ten temat jakieś konkretne informacje. Proszę o pomoc, ponieważ w tym roku problem znów się powtórzył i mnie naciskają. Pozdrawiam
KASIA

krg54
Posty: 220
Rejestracja: 2009-03-14, 18:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Przyroda
Lokalizacja: śląskie

Re: Uznawanie kwalifikacji

Postautor: krg54 » 2009-05-07, 23:39

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 marca 2009 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli. Zacznie ono obowiązywać 1 września 2009 r. Miłej lektury!


Wróć do „Prawo oświatowe”

cron