Uznawanie kwalifikacji

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Cytryn
Posty: 1205
Rejestracja: 2007-11-09, 12:20

kwalifikacje do nauczania po podyplomówkach

Postautor: Cytryn » 2008-08-25, 18:31

Witam.
Obiło mi się o uszy, że jest jakiś projekt mówiący o tym, że nauczycielami danego przedmiotu może być tylko absolwent kierunkowych studiów.

I teraz- jak to interpretować? Mam wyższe pedagogiczne i podyplomowe z języka polskiego. Czy stracę prawo do nauczania języka polskiego?

Awatar użytkownika
nadia
Posty: 612
Rejestracja: 2007-08-23, 18:50

Re: Uznawanie kwalifikacji

Postautor: nadia » 2008-08-25, 18:50

Wyższe pedagogiczne na jakim kierunku? Według mnie nie powinieneś stracić kwalifikacji. Mówiąc szczerze nie słyszałam o takim pomyśle. A Ty skąd to wiesz?

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Uznawanie kwalifikacji

Postautor: edzia » 2008-08-25, 19:06

Cytryn pisze:Obiło mi się o uszy, że jest jakiś projekt mówiący o tym, że nauczycielami danego przedmiotu może być tylko absolwent kierunkowych studiów.

I teraz- jak to interpretować? Mam wyższe pedagogiczne i podyplomowe z języka polskiego. Czy stracę prawo do nauczania języka polskiego?

Nie stracisz. Porównaj projekt nowego rozporządzenia: http://bip.men.gov.pl/akty_projekty/pro ... 080806.pdf

Cytryn
Posty: 1205
Rejestracja: 2007-11-09, 12:20

Re: Uznawanie kwalifikacji

Postautor: Cytryn » 2008-08-25, 19:15

O.K. Poczytałam.
mam jeszcze jedno pytanie: podobno wycofano jakies dwa projekty. O jakich projektach mowa?

fruzia
Posty: 216
Rejestracja: 2007-12-14, 22:29

Re: Uznawanie kwalifikacji

Postautor: fruzia » 2008-08-25, 23:08

Jeśli to prawda to po co te podyplomówki?

Awatar użytkownika
Roxi
Posty: 232
Rejestracja: 2007-10-13, 18:34

Re: Uznawanie kwalifikacji

Postautor: Roxi » 2008-08-26, 12:40

Chyba wlasnie po to sa podyplomowki,by sie doksztalcac.. i nie marnowac czasu na studiowanie od nowa innego kierunku. Ja np.mam mgr z germanistyki i planuje robic podyplomowke z wychowania przedszkolnego i jakos nikt nie mowi,ze nie bede mogla uczyc w przedszkolu:)

wini6
Posty: 7
Rejestracja: 2008-09-01, 09:56
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

nauczyciel matematyki - wymogi formalne

Postautor: wini6 » 2008-09-01, 17:22

Witam!

Jestem absolwentka kierunku Informatyka na Wydziale Matematyki. Studia byly dzienne, matematyki bylo sporo. Fakultatywnie ukonczylam Blok pedagogiczny obejmujacy takie przedmioty jak: pedagogika, psychologia, dydaktyka nauczania matematyki i informatyki, metodyka nauczania matematyki i informatyki, praktyki pedagogiczne. Wszystkie zajecia z bloku dydaktycznego dotyczyly matematyki, podobnie jak praktyki. Reklama (jak sie okazalo pozniej) omawianego bloku zajec (po szczesliwym zaliczeniu wszystkich przedmiotow) byla obietnica uzyskania dokumantu poswiadczajacego wiedze i umiejetnosci nauczyciela zarowno matematyki, jak i informatyki (a o prace takiemu latwiej).
Jednak, zdaniem jednej z pań prowadzących zajecia z dydaktyki informatycy (czyli w szczegolnosci ja) nie maja uprawnien do nauczania matematyki, bo maja wyksztalcenie wyzsze informatyczne.
Prosze o naswietlenie sprawy - czy z obecnym wyksztalceniem mam szanse zostac nauczycielem matematyki czy wymogow jednak nie spelniam (ew. jak to nadrobic).

Dziekuje.

Jethro Tull
Posty: 885
Rejestracja: 2007-08-07, 23:08

Re: nauczyciel matematyki - wymogi formalne

Postautor: Jethro Tull » 2008-09-01, 18:48

wini6 pisze:Witam!

Jestem absolwentka kierunku Informatyka na Wydziale Matematyki. Studia byly dzienne, matematyki bylo sporo. Fakultatywnie ukonczylam Blok pedagogiczny obejmujacy takie przedmioty jak: pedagogika, psychologia, dydaktyka nauczania matematyki i informatyki, metodyka nauczania matematyki i informatyki, praktyki pedagogiczne. Wszystkie zajecia z bloku dydaktycznego dotyczyly matematyki, podobnie jak praktyki. Reklama (jak sie okazalo pozniej) omawianego bloku zajec (po szczesliwym zaliczeniu wszystkich przedmiotow) byla obietnica uzyskania dokumantu poswiadczajacego wiedze i umiejetnosci nauczyciela zarowno matematyki, jak i informatyki (a o prace takiemu latwiej).
Jednak, zdaniem jednej z pań prowadzących zajecia z dydaktyki informatycy (czyli w szczegolnosci ja) nie maja uprawnien do nauczania matematyki, bo maja wyksztalcenie wyzsze informatyczne.
Prosze o naswietlenie sprawy - czy z obecnym wyksztalceniem mam szanse zostac nauczycielem matematyki czy wymogow jednak nie spelniam (ew. jak to nadrobic).

Dziekuje.

Jeśli to co masz w dyplomie ukończenia studiów to informatyka to niestety nie masz kwalifikacji do matematyki. Dyrektor zatrudniając Cię może zerknąć w indeks i stwierdzić, że masz wystarczające kwalifikacje do matematyki. Nie warto wierzyć temu co na uczelni gadają

wini6
Posty: 7
Rejestracja: 2008-09-01, 09:56
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Uznawanie kwalifikacji

Postautor: wini6 » 2008-09-01, 19:00

dzięki za odpowiedź
istotnie, w dyplomie mam tytul magistra po ukonczeniu studiow na kierunku informatyka
zaciekawilo mnie, ze
Dyrektor zatrudniając Cię może zerknąć w indeks i stwierdzić, że masz wystarczające kwalifikacje do matematyki

czy to oznacza, ze nie ma zadnych twardych regul?
wiesc niesie, ze w indeksie ma byc co najmniej ilestam godzin matematyki na studiach, ale faktycznie nie wierze juz w to co mowia na uczelni :|

Jethro Tull
Posty: 885
Rejestracja: 2007-08-07, 23:08

Re: Uznawanie kwalifikacji

Postautor: Jethro Tull » 2008-09-01, 19:11

wini6 pisze:czy to oznacza, ze nie ma zadnych twardych regul?
wiesc niesie, ze w indeksie ma byc co najmniej ilestam godzin matematyki na studiach, ale faktycznie nie wierze juz w to co mowia na uczelni :|


są reguły, zawarte w rozporządzeniu o kwalifikacjach. Dyrektor może uznać, ze masz wystarczające kwalifikacje do matematyki ale ta decyzja podlega kontroli ze strony KO. Patrząc na to co piszesz ja nie zaryzykowałbym uznania kwalifikacji do matematyki za wystarczające.. ale diabeł tkwi w szczegółach :-)

Awatar użytkownika
ann
Posty: 933
Rejestracja: 2008-01-21, 21:18
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, Geografia, Informatyka, ...
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Uznawanie kwalifikacji

Postautor: ann » 2008-09-01, 21:47

wini6, a jak masz wpisane w suplemencie?
Prywatnie żyję tak, jak każdy:
Jem, piję, sypiam, patrzę w gwiazdy

wini6
Posty: 7
Rejestracja: 2008-09-01, 09:56
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Uznawanie kwalifikacji

Postautor: wini6 » 2008-09-02, 08:38

W suplemencie jest: Kierunek studiów i specjalność: informatyka
a do tego zaświadczenie dla absolwentki kierunku informatyka o zaliczeniu fakultatywnego bloku zajęć pedagogicznych z wyszczególnieniem tych wszystkich przedmiotów, o których pisałam.
a matematykiw postaci algebry, analizy, matematyki dyskretnej itepe mialam cos kolo 400h(liczac razem z cwiczeniami, ale bez metodyki i dydaktyki)-to jeszcze isc na podyplomowe? Tylko po co...

Awatar użytkownika
ann
Posty: 933
Rejestracja: 2008-01-21, 21:18
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, Geografia, Informatyka, ...
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Uznawanie kwalifikacji

Postautor: ann » 2008-09-03, 18:45

wini6 pisze:W suplemencie jest: Kierunek studiów i specjalność: informatyka

W suplemencie powinnaś mieć punkt Posiadane kwalifikacje i uprawnienia zawodowe (u mnie jest to punkt V.2) - to powinno sporo wyjaśnić ;)
Prywatnie żyję tak, jak każdy:
Jem, piję, sypiam, patrzę w gwiazdy

wini6
Posty: 7
Rejestracja: 2008-09-01, 09:56
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Uznawanie kwalifikacji

Postautor: wini6 » 2008-09-04, 08:27

Istotnie, numeracja się zgadza, tyle, że ja mam tam wpisane: umiejętność realizacji projektu informatycznego itp.
dokładnie nic o kwalifikacjach nauczycielskich

Boguś
Posty: 278
Rejestracja: 2007-09-12, 19:27

Re: Uznawanie kwalifikacji

Postautor: Boguś » 2008-09-04, 20:15

Według mnie nie masz kwalifikacji do matematyki.
Ale skoro miałaś nawet matematykę dyskretną , algebrę liniową, analizę matematyczną I , II itd to z apewne umiejeności do nauczania matematyki posiadasz. Ale niestety umiejętności a kwalifikacje to nie to samo


Wróć do „Prawo oświatowe”