Wyjazdy służbowe

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
Witold Telus
Posty: 616
Rejestracja: 2008-03-07, 17:53

Re: Wyjazdy służbowe

Postautor: Witold Telus » 2009-12-08, 16:55

W mojej szkole kwestie wyjazdów służbowych (delegacji) są rozwiązywane następująco:
1. Dyrektor zleca wyjazd służbowy, wystawiając druk tzw delegacji
2. Dyrektor omawia z delegowanym środek transportu. Jeżeli jest taka możliwość sugeruje środki transportu publicznego. Jeżeli nie ma takiej możliwości (czas, miejsce itp) pozwala na skorzystanie z samochodu prywatnego.
3. W przypadku środków transportu publicznego nauczyciel wraz z delegacją składa bilety na przejazd, zwrot następuje na całość kosztów podróży (+dieta)
4. W przypadku własnego samochodu wypisuje się specjalny druk - rozliczenie. Podajemy pokonaną trasę (kilometry), pojemność skokową silnika samochodu i czas odbycia podróży.
Podane odległości sumuje się i przelicza stosując stawkę z postu 17, przemnożoną przez 60% (taką wartość określił nasz OP).
5. Rozliczanie kosztów delegacji odbywa się raz w miesiącu, w księgowości.

Jeżeli dobrze policzyłem to nasz OP wypłaca za każdy kilometr 0,47zł (dla samochodu z silnikiem powyżej 900 ccm).

Jeżeli nauczyciel wyjeżdża na np. szkolenie czy konferencję (lub inne tego typu sprawy wynikające z własnych potrzeb) to Dyrektor Szkoły ustala kwestie ponoszenia kosztów indywidualnie. Czasami wystawia delegację "pro forma" aby pracownik korzystał z ubezpieczenia, ale kosztów nie zwraca.

Cytryn
Posty: 1205
Rejestracja: 2007-11-09, 12:20

Re: Wyjazdy służbowe

Postautor: Cytryn » 2009-12-08, 22:23

No, nie jest to takie proste. Nie zawsze. Nauczyciel, który robi staż( a to trwa długo), nie będzie się chciał narażać odmową dyrektorowi, od którego sporo zależy. Tym bardziej, że dyrektorzy długo nie dają stałych umów.

Awatar użytkownika
Witold Telus
Posty: 616
Rejestracja: 2008-03-07, 17:53

Re: Wyjazdy służbowe

Postautor: Witold Telus » 2009-12-08, 23:07

miwues pisze:Zawsze można też odmówić podróży służbowej na tych warunkach

Oczywiście. Będąc skrajnym formalistą można. Tylko po co?
Mam świadomość, że dyrektor nie ma za bardzo wyjścia fundując mi tę stawkę (o czym uprzedził). Nasz OP jest na skraju bankructwa i w żadnej mierze nie jest skłonny podnieść stawki.
Nasze służbowe wyjazdy odbywają się do uczniów z nauczaniem indywidualnym. To złożone i trudne sprawy. Budujemy w lokalnym społeczeństwie obraz szkoły troskliwej, w której troska o dobre wykształcenie i wychowanie uczniów stoi ponad wszystkim. Czasem jestem w stanie poświęcić dla dobra tych uczniów kilka groszy. Nie będę się użerał z Dyrekcją, bo to jest rzadki przypadek ludzkiego dyrektora. Pomaga jak umie, więc i ja staram się nie utrudniać życia.
Nauczyłem się od niej, że można pracować pod batem paragrafów i wzajemnie szermować przepisami. Można też być człowiekiem i czasem warto zrobić krok w tył i zapomnieć o przepisach.
Ja coś poświęcę, ona coś poświęci i będzie OK. Coś zdziałamy.
Można też stanąć tępym kołkiem w drzwiach i "mędzić", że mi się należy i że ma być, bo tak mówią przepisy.

Zastanówmy się, jakie życie jest lepsze.

partita400
Posty: 346
Rejestracja: 2007-09-13, 17:26

Re: Wyjazdy służbowe

Postautor: partita400 » 2009-12-08, 23:10

Witold Telus pisze:
miwues pisze:Zawsze można też odmówić podróży służbowej na tych warunkach

Oczywiście. Będąc skrajnym formalistą można. Tylko po co?
Mam świadomość, że dyrektor nie ma za bardzo wyjścia fundując mi tę stawkę (o czym uprzedził). Nasz OP jest na skraju bankructwa i w żadnej mierze nie jest skłonny podnieść stawki.
Nasze służbowe wyjazdy odbywają się do uczniów z nauczaniem indywidualnym. To złożone i trudne sprawy. Budujemy w lokalnym społeczeństwie obraz szkoły troskliwej, w której troska o dobre wykształcenie i wychowanie uczniów stoi ponad wszystkim. Czasem jestem w stanie poświęcić dla dobra tych uczniów kilka groszy. Nie będę się użerał z Dyrekcją, bo to jest rzadki przypadek ludzkiego dyrektora. Pomaga jak umie, więc i ja staram się nie utrudniać życia.
Nauczyłem się od niej, że można pracować pod batem paragrafów i wzajemnie szermować przepisami. Można też być człowiekiem i czasem warto zrobić krok w tył i zapomnieć o przepisach.
Ja coś poświęcę, ona coś poświęci i będzie OK. Coś zdziałamy.
Można też stanąć tępym kołkiem w drzwiach i "mędzić", że mi się należy i że ma być, bo tak mówią przepisy.

Zastanówmy się, jakie życie jest lepsze.

pożycz na trochę waszego dyrektora :D

Awatar użytkownika
Witold Telus
Posty: 616
Rejestracja: 2008-03-07, 17:53

Re: Wyjazdy służbowe

Postautor: Witold Telus » 2009-12-08, 23:15

Nie oddam! :)

lukasch
Posty: 41
Rejestracja: 2007-09-19, 21:17

Re: Wyjazdy służbowe

Postautor: lukasch » 2009-12-09, 09:07

Wysokość zwrotu kosztów podróży służbowej własnym samochodem nie jest "widzimisię" OP. Określa to rozporządzenie MT i OP nie może tych stawek zmieniać. Jeżeli jest inaczej to Was bezprawnie oszukują.

Od 14 listopada 2007 r. stawki za 1 kilometr przebiegu pojazdu wykorzystywanego do celów służbowych wynoszą:
Samochód osobowy do 900 cm3 0,5214 zł
Samochód osobowy ponad 900 cm3 0,8358 zł

Podstawa prawna: rozporządzenie Ministra Transportu z 23 października 2007 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów nie będących własnością pracodawcy (Dz.U. nr 201, poz. 1462).

U nas jest tak "od zawsze" i nikomu do głowy nie przychodzi, żeby zmniejszać te stawki.

Awatar użytkownika
Witold Telus
Posty: 616
Rejestracja: 2008-03-07, 17:53

Re: Wyjazdy służbowe

Postautor: Witold Telus » 2009-12-09, 17:00

Minister Transportu pisze:Koszty używania pojazdów do celów służbowych pokrywa pracodawca według stawek za 1 kilometr przebiegu pojazdu, które nie mogą być wyższe niż(...)


Nie oszukują. Nie mogą być wyższe niż wskazane. Mogą być niższe i są.

Cytryn
Posty: 1205
Rejestracja: 2007-11-09, 12:20

Re: Wyjazdy służbowe

Postautor: Cytryn » 2009-12-16, 08:22

Sial napisał/a:
3. wyjazd służbowy w niedzielę - trwał prawie 6 godzin, mam otrzymać zwrot kosztów przejazdu (własnym samochodem), ale czy nie powinienem mieć jednego dnia wolnego oprócz tego lub dodatkowo zapłacone godziny ponadwymiarowe?

przysługuje Ci zwrot kosztów przejazdu oraz inny dzień wolny od pracy za prace w dniu wolnym.


Mam pytanie odnośnie tego, co powyżej.
Pracowałam w niedzielę od 14.00 do 22.00(czyli pełne osiem godzin)- był to konkurs chóralny. Nie zostało mi za to zapłacone. Poszłam do dyrekcji pytać się, czy skoro nie otrzymałam zapłaty, nie należy mi się dzień wolny. Odparła, że nie zapłaciła, bo nie "nic nie mówiłam", a dzień wolny mi się nie należy, bo nas ob obowiązuje KN, a tam nic na ten temat nie ma.
Z tego wniosek, ze jeśli nauczyciel chce mieć zapłacone( a dostałabym tylko za 4 godziny), to musi p o p r o s i ć ( jeśli nie poprosi, dyrekcja nie jest zobowiązana), a dzień wolny nauczycielowi się nie należy.

Czy moja dyrekcja miała rację i na co mogę się powołać , jeśli chodzi o dzień wolny?

Awatar użytkownika
Witold Telus
Posty: 616
Rejestracja: 2008-03-07, 17:53

Re: Wyjazdy służbowe

Postautor: Witold Telus » 2009-12-16, 10:32

Po pierwsze sprecyzuj czy na konkurs pojechałaś z polecenia (pisemnego!) dyrekcji, czy wyjazd ten to Twoja inicjatywa
Po drugie KN i Kodeks Pracy w tej kwestii się nie wykluczają tylko uzupełniają.

Cytryn
Posty: 1205
Rejestracja: 2007-11-09, 12:20

Re: Wyjazdy służbowe

Postautor: Cytryn » 2009-12-16, 13:21

Moja dyrekcja wszystko zleca ustnie, nigdy żadnego polecenia nie dostałam na piśmie. Szkoła opłaciła autokar.
U nas dzieje się to tak: dyrekcja kładzie mi na stolik w pokoju nauczycielskim zgłoszenie na konkurs. Ni nie mówi, ale wiadomo, ze oczekuje, że się weźmie w tym konkursie udział.

Czyli rozumiem, że jeśli wyjeżdżam na jakiś konkurs z "własnej inicjatywy"( chociaż zgodnie z oczekiwaniami dyrekcji) to nic mi się nie należy?

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Wyjazdy służbowe

Postautor: malgala » 2009-12-16, 15:56

Jeżeli jedziesz gdziekolwiek z uczniami nie ruszaj się bez delegacji.
Nawet jeżeli szkoła wynajmuje autokar i nie należy Ci się w takim przypadku zwrot kosztów przejazdu musisz mieć delegację.
Delegacja jest zleceniem wyjazdu służbowego, potwierdzeniem, że wykonujesz w tym czasie zleconą przez dyrektora pracę (opieka nad uczniami). Jest to bardzo ważne w przypadku jakiegoś nieszczęśliwego zdarzenia (np. skręcisz nogę). Nie masz delegacji - nie masz co liczyć w tej sytuacji na odszkodowanie z tytułu wypadku w pracy.
Cytryn pisze:Poszłam do dyrekcji pytać się, czy skoro nie otrzymałam zapłaty, nie należy mi się dzień wolny. Odparła, że nie zapłaciła, bo nie "nic nie mówiłam", a dzień wolny mi się nie należy, bo nas ob obowiązuje KN, a tam nic na ten temat nie ma.

To pokaż jej, że jest
Karta Nauczyciela Art. 42c. 3
Za zajęcia dydaktyczne, wychowawcze lub opiekuńcze, wykonywane w dniu wolnym od pracy, nauczyciel otrzymuje inny dzień wolny od pracy. W szczególnie uzasadnionych przypadkach zamiast dnia wolnego nauczyciel otrzymuje odrębne wynagrodzenie, w wysokości ustalonej w sposób określony w przepisach wydanych na podstawie art. 30 ust. 5.

Cytryn
Posty: 1205
Rejestracja: 2007-11-09, 12:20

Re: Wyjazdy służbowe

Postautor: Cytryn » 2009-12-16, 17:38

O! :D Dzięki Malgala i za dobrą radę i za art. z KN Jesteś nieoceniona :D

nuuta
Posty: 20
Rejestracja: 2008-05-30, 00:22
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Plastyka
Lokalizacja: pomorskie

Re: Wyjazdy służbowe

Postautor: nuuta » 2010-10-04, 09:48

Czy dyrekcja ma prawo wydać polecenie służbowe wyjazdu na tydzień matce, która ma dwójkę małych dzieci w wieku 4 i 1,6. Mama jest jedynym pedagogiem od klas młodszych a wyjazd jest właśnie z młodszymi klasami (ponad setka uczniów) i ponoć dlatego MUSI właśnie ona jechać.

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Wyjazdy służbowe

Postautor: edzia » 2010-10-04, 10:06

nuuta pisze:Czy dyrekcja ma prawo wydać polecenie służbowe wyjazdu na tydzień matce, która ma dwójkę małych dzieci w wieku 4 i 1,6.
Ma prawo wydać takie polecenie, ale ta nauczycielka ma prawo odmówić (dotyczy posiadania dzieci do lat 4).

nuuta
Posty: 20
Rejestracja: 2008-05-30, 00:22
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Plastyka
Lokalizacja: pomorskie

Re: Wyjazdy służbowe

Postautor: nuuta » 2010-10-04, 10:12

..no właśnie... teżmi się tak wydawało...
Dziękuję za szybką odpowiedź!!! :)


Wróć do „Prawo oświatowe”