Mianowanie - do JT

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

jjolkaa
Posty: 58
Rejestracja: 2007-09-09, 15:28

Mianowanie - do JT

Postautor: jjolkaa » 2008-11-10, 12:26

Witam,

Jestem w trakcie odbywania stazu na stopien nauczyciela mianowanegno (I rok) - koncze 31.05.2011. Tak sie sklada, ze rownoczesnie prowadze cwiczenia na uczelni II-gi rok. W maju 2010r. minelyby 3 lata - czy moge ubiegac sie z w/w powodu o skrocenie stazu do V 2010r. - bardzo prosze o odpowiedz.

Jak ewentualnie powinnam sie zachowac - napisac wniosek z prosba do dyrektora?

Jethro Tull
Posty: 885
Rejestracja: 2007-08-07, 23:08

Re: Mianowanie - do JT

Postautor: Jethro Tull » 2008-11-10, 22:28

Nie ma takiej możliwości prawnej. Jedyną możliwością skrócenia stażu na stopień nauczyciela mianowanego jest uzyskanie stopnia awansu nauczyciela kontraktowego w trybie art. 9a ust. 3 KN czyli "Nauczyciele akademiccy legitymujący się co najmniej trzyletnim okresem pracy w szkole wyższej lub osoby posiadające co najmniej pięcioletni okres pracy i znaczący dorobek zawodowy uzyskują z dniem nawiązania stosunku pracy w szkole stopień nauczyciela kontraktowego". I tylko nauczyciel, który uzyskał stopień awansu zawodowego nauczyciela kontraktowego w trybie art 9a ust. 3 KN mogą sie ubiegac o skrócenia stażu.. Ale Ty już jesteś nauczycielem kontraktowym i zaczęłaś odbywać staż zatem ten przepis Cię nie dotyczy.

jjolkaa
Posty: 58
Rejestracja: 2007-09-09, 15:28

Re: Mianowanie - do JT

Postautor: jjolkaa » 2008-11-11, 11:42

Szkoda, ale coz rozumie .... i dziekuje za odpowiedz.

Jeszcze jedna sprawa mnie nurtuje - niuby pisze, ale to nasze prawo jest, jakie jest - niescisle i pelne kruczkow - trzeba sie na nim dobrze znac .....

Czy jezeli moja sytuacja sie nie zmieni (nadal bede pracowala w szkole sredniej i na uczelni) - w V 2011r. uzyskam stopien n. mianowanego, potem rok przerwy i od IX 2012r. bede mogla ubiegac sie o staz na st. n. dyplomowanego, w jakim wymiarze??
Wowczas przed rozpoczeciem stazu bede miala przepracowane 3 lata na uczelni - moge sie starac o skrocenie tego stazu?? Zalezy to od woli dyrektora, czy nie mam zadnych wzgledow z tytulu pracy na uczelni ... choc uwazam, ze jest to krzywdzace dla nauczyciela ...?

Jethro Tull
Posty: 885
Rejestracja: 2007-08-07, 23:08

Re: Mianowanie - do JT

Postautor: Jethro Tull » 2008-11-11, 12:15

jjolkaa pisze:Czy jezeli moja sytuacja sie nie zmieni (nadal bede pracowala w szkole sredniej i na uczelni) - w V 2011r. uzyskam stopien n. mianowanego, potem rok przerwy i od IX 2012r. bede mogla ubiegac sie o staz na st. n. dyplomowanego, w jakim wymiarze??
Wowczas przed rozpoczeciem stazu bede miala przepracowane 3 lata na uczelni - moge sie starac o skrocenie tego stazu?? Zalezy to od woli dyrektora, czy nie mam zadnych wzgledow z tytulu pracy na uczelni ... choc uwazam, ze jest to krzywdzace dla nauczyciela ...?


Nie ma tu żadnych względów. Staż na stopień nauczyciela dyplomowanego będziesz odbywać w normalnym trybie. Tak stanowią przepisy i nie wiem dlaczego to jest Twoim zdaniem krzywdzące.

antoska
Posty: 12
Rejestracja: 2008-11-20, 12:41
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Chemia
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Mianowanie - do JT

Postautor: antoska » 2008-11-20, 12:49

Nie do końca jest tak jak pisze JT. Otóż nayczycielowi ubiegającemu się o stopień n-la mianowanego lub dyplomowanego może być skrócony okres stażu z 2lat 9 miesięcy do roku i 9 miesięcy jeżeli w okresie tegoż stażu legitymuje się on stopniem naukowym doktora

Jethro Tull
Posty: 885
Rejestracja: 2007-08-07, 23:08

Re: Mianowanie - do JT

Postautor: Jethro Tull » 2008-11-20, 15:19

antoska pisze:Nie do końca jest tak jak pisze JT. Otóż nayczycielowi ubiegającemu się o stopień n-la mianowanego lub dyplomowanego może być skrócony okres stażu z 2lat 9 miesięcy do roku i 9 miesięcy jeżeli w okresie tegoż stażu legitymuje się on stopniem naukowym doktora


antośka... masz rację i to nie tyle, że nie do końca nie jest tak jak napisałem ale całkiem walnąłem głupotę. Zapis art. 9c ust. 2 KN jest jasny:
Art. 9c. ust. 2. Nauczyciel kontraktowy lub nauczyciel mianowany posiadający co najmniej stopień naukowy doktora może ubiegać się o uzyskanie kolejnego stopnia awansu zawodowego po odbyciu stażu trwającego rok i 9 miesięcy. Dyrektor szkoły może nauczycielowi kontraktowemu, który uzyskał awans w sposób określony w art. 9a ust. 3 i ubiega się o uzyskanie stopnia nauczyciela mianowanego, skrócić staż do roku i 9 miesięcy.


chyba mnie zaćmiło i na swoje wytłumaczenie mam tylko to, że zrozumiałem jakoś (nie wiem dalczego), że w pytaniu chodziło o to czy nauczyciel, który już odbywa staż i uzyska w trakcie jego trwania stopień doktora można mu skrócić staż. Wtedy nie ma mozliwości oczywiście ale jesli ktoś ma stopień doktora i zaczyna staż wtedy jest on skrócony zgodnie z wyżej cytowanym przezpisem art 9c ust. 2 KN

sorki za wprowadzenie w błąd :oops: a antoście dzięki za poprawienie mnie :)


Wróć do „Prawo oświatowe”