Wynagrodzenie nauczyciela

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Paweł Ł.
Posty: 264
Rejestracja: 2007-11-11, 15:33

Re: Wynagrodzenie nauczyciela

Postautor: Paweł Ł. » 2008-10-16, 20:04

gdybym był dyplomowanym, miał 27h, zus zabrałby mi ponad 500.. Czemu aż tyle?

pawel128
Posty: 1
Rejestracja: 2008-10-27, 21:46
Przedmiot: Chemia
Lokalizacja: mazowieckie

wynagrodzenie średnie i minimalne

Postautor: pawel128 » 2008-10-27, 21:55

Proszę o wyjaśnienie takiej kwestii. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej określa stawki minimalne dla nauczycieli. Np starzysta z 1 grupy zarabia 1418 zł. W Karcie Nauczyciela i innych dokumentach pisze się jednak o średnim wynagrodzeniu. Np średnie wynagrodzenia nauczyciela stażysty w 2008 wynosi minimalnie 1701 zł.
Nie rozumiem tego ostatniego zdania. Jak to się ma do rzeczywistych zarobków. Zawsze mi się wydawało, że średnią płacę można policzyć po zakończeniu roku, a tu jest sztywno ustalona kwota, która nie wiadomo co oznacza. Na forum starzyści piszą że zarabiają 1418 zł a nie 1701.
Bardzo proszę o wyjaśniene tej kwestii.
Z góry dziękuję.

Awatar użytkownika
Jolly Roger
Posty: 1650
Rejestracja: 2007-12-15, 18:34

Re: Wynagrodzenie nauczyciela

Postautor: Jolly Roger » 2008-10-28, 00:02

do średniej wrzucają socjalne, trzynastkę i jeszcze masę innych dodatków, które sa bardzo różne w różnych rejonach. Potem można w TV powiedzieć, ze nauczyciel dyplomowany zarabia 3 tysiące, a on na kanapie sie krztusi, bo w życiu takich pieniędzy nie widział. :mrgreen:
We gonna ride the sea,
we pray to the wind and the glory
That's why we are raging wild and free

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Wynagrodzenie nauczyciela

Postautor: edzia » 2008-10-28, 15:23

pawel128 pisze:Proszę o wyjaśnienie takiej kwestii. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej określa stawki minimalne dla nauczycieli. Np stażysta z 1 grupy zarabia 1418 zł. W Karcie Nauczyciela i innych dokumentach pisze się jednak o średnim wynagrodzeniu. Np średnie wynagrodzenia nauczyciela stażysty w 2008 wynosi minimalnie 1701 zł.

Art. 30. 1. Wynagrodzenie nauczycieli, z zastrzeżeniem art. 32, składa się z:
1) wynagrodzenia zasadniczego;
2) dodatków: za wysługę lat, motywacyjnego, funkcyjnego oraz za warunki pracy;
3) wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw;
4) nagród i innych świadczeń wynikających ze stosunku pracy, z wyłączeniem świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych i dodatków socjalnych określonych w art. 54.
Czyli bez socjalnego.

Na wynagrodzenie średnie składa się wynagrodzenie zasadnicze (jego minimalną wysokość określa minister: http://www.abc.com.pl/serwis/du/2008/0257.htm) i dodatki (ich wysokość określa organ prowadzący w regulaminie).
Samorządy powinny przyznać takie dodatki, aby średnia pensja osiągała poziom zagwarantowany w Karcie Nauczyciela, tj.
- w taki sposób, aby średnie wynagrodzenia nauczycieli, składające się ze składników, o których mowa w ust. 1, odpowiadały na obszarze działania danej jednostki samorządu terytorialnego co najmniej średnim wynagrodzeniom nauczycieli, o których mowa odpowiednio w ust. 3 i 4.


Związki zawodowe od lat podkreślają, że samorządy tak ustalają zasady wynagrodzeń, że nauczyciele rzadko otrzymują średnie pensje zagwarantowane w Karcie Nauczyciela. W praktyce więc wynagrodzenie stażysty wynosi tyle, ile minimalne, czyli w tym roku 1418 zł.


Jolly Roger pisze:Potem można w TV powiedzieć, ze nauczyciel dyplomowany zarabia 3 tysiące, a on na kanapie sie krztusi, bo w życiu takich pieniędzy nie widział.
Nie 3 tysiące, ale coś około 3 800 zł. I to średnio! Czyli jeden dostaje 2 500, drugi 3 000, inny 3 800, a jeszcze inny... może nawet i 5 000 zł! :shock: :shock: :shock: I w dodatku tylko za 18 godzin pracy! :shock: Ot, takie jest myślenie społeczeństwa o nas. :(

rybeczka26
Posty: 2
Rejestracja: 2008-11-25, 12:33
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: wielkopolskie

Wyrównanie dla świeżo upieczonego magistra

Postautor: rybeczka26 » 2008-11-25, 20:09

Mam pytanie;5 lipca obroniłam pracę magisterską,a w kadrach powiedziano mi,że dostanę wyrównanie ,ale od 1 sierpnia.Czy jest to zgodne z prawem? Czy nie liczy się data na dyplomie?Prosze o odpowiedz

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Wynagrodzenie nauczyciela

Postautor: edzia » 2008-11-25, 21:05

rybeczka26 pisze:5 lipca obroniłam pracę magisterską,a w kadrach powiedziano mi,że dostanę wyrównanie ,ale od 1 sierpnia.Czy jest to zgodne z prawem?
Tak, jest to zgodne z prawem.
Art. 39. 1. Zmiana wysokości wynagrodzenia w czasie trwania stosunku pracy w związku z uzyskaniem kolejnego stopnia awansu zawodowego nauczyciela następuje z pierwszym dniem roku szkolnego następującego po roku szkolnym, w którym nauczyciel uzyskał wyższy stopień awansu. Zmiana wysokości wynagrodzenia z innych przyczyn następuje z pierwszym dniem najbliższego miesiąca kalendarzowego, jeżeli inne przyczyny nie nastąpiły od pierwszego dnia danego miesiąca kalendarzowego.

rybeczka26
Posty: 2
Rejestracja: 2008-11-25, 12:33
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Wynagrodzenie nauczyciela

Postautor: rybeczka26 » 2008-11-26, 23:25

Dziękuję bardzo i pozdrawiam

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Wynagrodzenie nauczyciela

Postautor: edzia » 2008-11-26, 23:29

Wolałabyś pewnie usłyszeć inną odpowiedź? :wink: Pozdrawiam.

Jolo
Posty: 15
Rejestracja: 2008-12-11, 19:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: mazowieckie

Zmiana typu szkoły a wynagrodzenie

Postautor: Jolo » 2008-12-11, 19:50

Witam,
Zastanawiam się nad zmiana pracy ponieważ obecnie pracuję co prawda w L.O. ale jest to szkoła dwuzmianowa i pracuje się nawet do 17.00 lub 18.00. Mogłabym się przenieśc do szkoly podstawowej i kończyć najpóżniej o 14.20.Jestem nauczycielem mianowanym z 10 letnim stażem a obecnie od 2 tal na urlopie wychowawczym. Nie chce wracać do starej pracy i nie widzieć mojegosyneczka 3/4 dnia.Czy w związku ze zwianą szkoły zmieniąją się zarobki? Czy w szkole podstawowej stawka zasadnicza jest inna tzn. mniejsza?
Jak najlepiej przenieść się do innej szkoły będą nauczycielem mianowanym i mając umowę na czas nieokreslony. Tak by nic lun jak najmniej tracić.Jak muszę dać okres wypowiedzenia? Dyrekcja podstawóki mówi mi ,że może zaproponować mi konkretne godziny dopiero w kwietniu czy to nie za póżno na powiadomienie mojej obecnej szkoły że nie wócę z wychowawczego do nich?(Urlop wychowawczy mam do końca czerwca).Wstepnie proponują mi 12 godzin,czyli niecały etat.Czy przy takim rozwiązaniu dużo by traciła finansowo,czy przysługiwały by mi talony świąteczne, itd?Czy można być mianowanym i nie mięc etatu?
Z góry bardzo dziękuję za ozdew,
Pozdrawiam,
Jolo

anmar
Posty: 178
Rejestracja: 2007-08-20, 23:54

Re: Wynagrodzenie nauczyciela

Postautor: anmar » 2008-12-11, 22:31

Stawki są wszędzie takie same.
Leges ab omnibus intellegi debant

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Wynagrodzenie nauczyciela

Postautor: edzia » 2008-12-11, 22:36

Jolo pisze:Czy w szkole podstawowej stawka zasadnicza jest inna tzn. mniejsza?
Nie, stawka zasadnicza nie zależy od typu szkoły, ale od poziomu wykształcenia i stopnia awansu zawodowego.
Jolo pisze:Jak najlepiej przenieść się do innej szkoły będą nauczycielem mianowanym i mając umowę na czas nieokreslony. Tak by nic lun jak najmniej tracić.Jak muszę dać okres wypowiedzenia?
Musiałabyś złożyć wypowiedzenie do końca maja.
Art. 23. 1. Stosunek pracy z nauczycielem zatrudnionym na podstawie mianowania ulega rozwiązaniu:
1) na wniosek nauczyciela;
2. Rozwiązanie stosunku pracy z nauczycielem zatrudnionym na podstawie mianowania z przyczyn określonych w ust. 1 następuje odpowiednio:
1) z końcem roku szkolnego, po uprzednim złożeniu przez nauczyciela trzymiesięcznego wypowiedzenia;
Jolo pisze:Wstepnie proponują mi 12 godzin,czyli niecały etat.Czy przy takim rozwiązaniu dużo by traciła finansowo
Zamiast zarabiać jak za cały etat, zarabiałabyś jak za 12/18. Talony owszem, ich otrzymanie jest niezależne od tego, w jakim typie szkoły pracujesz, jaki masz stopień awansu, na jaką część etatu pracujesz itd. Zależne jest jedynie od spełniania kryterium socjalnego.
Jolo pisze:Czy można być mianowanym i nie mięc etatu?
Można, ale wówczas stosunek pracy nie będzie nawiązany na podstawie mianowania, tylko na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony w niepełnym wymiarze. Zobacz KN:
Art. 10. 5. Stosunek pracy z nauczycielem mianowanym i z nauczycielem dyplomowanym nawiązuje się na podstawie mianowania, jeżeli:
6) istnieją warunki do zatrudnienia nauczyciela w szkole w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony.

6. W przypadku braku warunków do zatrudnienia nauczyciela, o których mowa w ust. 5 pkt 6, stosunek pracy z nauczycielem mianowanym lub dyplomowanym nawiązuje się na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony w niepełnym wymiarze, z zastrzeżeniem ust. 7.

7. W przypadku zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania lub zastępstwa nieobecnego nauczyciela, w tym w trakcie roku szkolnego, z osobą rozpoczynającą pracę w szkole, z nauczycielem kontraktowym lub z nauczycielami, o których mowa w ust. 5, stosunek pracy nawiązuje się na podstawie umowy o pracę na czas określony.

Jolo
Posty: 15
Rejestracja: 2008-12-11, 19:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: mazowieckie

Rozwinięcie tematu dotyczącego przeniesienia się do innego t

Postautor: Jolo » 2008-12-11, 23:33

Bardzo dziękuję za odpowiedź i przepraszam za literówki. Czy mogłabym się jeszcze dowiedzieć jaka jest różnica między nawiązaniem stosunku pracy na podstawie mianowania a na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony w niepełnym wymiarze godzin.Chodzi mi o to co mogę stracić,czy są tu jakieś haczyki? Czy w wypadku umowy o pracę też będą mi płacić za urlop wakacyjny itd? Czy mogą mnie wtedy szybciej zwolnić?
Jeszcze raz dziękuję za fachową odpowiedź i pozdrawiam serdecznie
Jolo

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Wynagrodzenie nauczyciela

Postautor: edzia » 2008-12-12, 12:58

Jolo pisze:Czy mogłabym się jeszcze dowiedzieć jaka jest różnica między nawiązaniem stosunku pracy na podstawie mianowania a na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony w niepełnym wymiarze godzin.Chodzi mi o to co mogę stracić,czy są tu jakieś haczyki? Czy w wypadku umowy o pracę też będą mi płacić za urlop wakacyjny itd? Czy mogą mnie wtedy szybciej zwolnić?
Stosunek pracy na podstawie mianowania jest oczywiście korzystniejszy od stosunku pracy na podstawie umowy o pracę (korzystniejszy dla nauczyciela oczywiście). Przede wszystkim trudniej jest zwolnić nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania. Poczytaj rozdział 4. Karty Nauczyciela. Oczywiście za urlop wakacyjny też miałabyś płacone zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku.

Z tym, że Ty w pierwszym poście pisałaś:
Jolo pisze:będąc nauczycielem mianowanym i mając umowę na czas nieokreslony
Więc jaką naprawdę masz teraz umowę?

Jolo
Posty: 15
Rejestracja: 2008-12-11, 19:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Wynagrodzenie nauczyciela

Postautor: Jolo » 2008-12-12, 14:17

Dzięki za odpowiedź. Tak jak pisałam obecnie jestem nauczycielem mianowanym, mam umowę na czas nieokreślony i mam etat (a tak naprawdę to i nadgodziny ale nie co roku taką samą liczbę nadgodzin).Mam też dodatek stażowy za dziesięć lat pracy.Czy zmieniając szkołę i mając inną umowę stracę też dodatek stażowy i będę zaczynać od zera czy też lata przepracowane w szkole średniej będą uznane przez szkołę podstawową?
Pozdrawiam,
Jolo

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Wynagrodzenie nauczyciela

Postautor: edzia » 2008-12-12, 15:06

Jolo pisze:Tak jak pisałam obecnie jestem nauczycielem mianowanym, mam umowę na czas nieokreślony i mam etat
Skoro tak, to w nowej szkole byłabyś zatrudniona na tych samych zasadach, tylko na część etatu. Dodatek stażowy będzie oczywiście kontynuowany.

Dziwi mnie jednak, że masz tak nawiązany stosunek pracy.
5. Stosunek pracy z nauczycielem mianowanym i z nauczycielem dyplomowanym nawiązuje się na podstawie mianowania, jeżeli:

1) posiada obywatelstwo polskie, z tym że wymóg ten nie dotyczy obywateli państwa członkowskiego Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym;
2) ma pełną zdolność do czynności prawnych i korzysta z praw publicznych;
3) nie toczy się przeciwko niemu postępowanie karne lub dyscyplinarne, lub postępowanie o ubezwłasnowolnienie;
4) nie był karany za przestępstwo popełnione umyślnie;
5) posiada kwalifikacje wymagane do zajmowania danego stanowiska;
6) istnieją warunki do zatrudnienia nauczyciela w szkole w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony.

5a. Stosunek pracy nawiązany na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony przekształca się w stosunek pracy na podstawie mianowania z pierwszym dniem miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu, w którym:

1) nauczyciel uzyskał stopień nauczyciela mianowanego, o ile spełnione są warunki określone w ust. 5;
2) w przypadku nauczyciela mianowanego lub dyplomowanego w czasie trwania umowy o pracę zostały spełnione warunki, o których mowa w ust. 5.

5b. Przekształcenie podstawy prawnej stosunku pracy, o którym mowa w ust. 5a, potwierdza na piśmie dyrektor szkoły.


Wróć do „Prawo oświatowe”

cron