urlop na ferie w publicznej szkole?

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

darinasky1
Posty: 1
Rejestracja: 2009-02-08, 12:25
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: wielkopolskie

urlop na ferie w publicznej szkole?

Postautor: darinasky1 » 2009-02-08, 13:23

Poprzednie lata pracowałam na zastępstwo, w różnych szkołach, ale po raz pierwszy spotykam sie z ta dziwna sytuacja.
Obecnie jestem zatrudniona w publicznej szkole i na czas ferii zimowych mam wypisać kartkę urlopową. Pragne zaznaczyc, ze zasada ta nie obejmuje nauczycieli majacych etat, tylko tyczy sie, tylko i wylacznie nauczycieli zatrudnionych na zastepstwo.
W jakim celu mam wypisac ten urlop skoro ferie naleza sie z tzw. urzedu, czy to jest zgodne z prawem oswiatowym?
Pod co podlegają publiczne szkoły?
Czy szkoły publiczne maja prawo stworzyc sobie jakis wewnetrzny regulamin, jezeli tak, to czy podlega on weryfikacji kuratorium czy wydzialowi oswiaty?
Bardzo prosze o odpowiedz i z gory dziekuje serdecznie

Awatar użytkownika
nadia
Posty: 612
Rejestracja: 2007-08-23, 18:50

Re: urlop na ferie w publicznej szkole?

Postautor: nadia » 2009-02-08, 15:51

O rany, a to dobre! Ja również po raz pierwszy spotykam się z takim dziwnym zjawiskiem. Wydaje mi się,że to wbrew przepisom.

Awatar użytkownika
eoine
Posty: 49
Rejestracja: 2007-09-10, 20:42
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: urlop na ferie w publicznej szkole?

Postautor: eoine » 2009-02-09, 17:19

U mnie jest podobnie, z tym, że urlop w ferie zimowe miały te osoby, które mają umowę do końca roku szkolnego, tj. do 20 czerwca br.

Awatar użytkownika
nadia
Posty: 612
Rejestracja: 2007-08-23, 18:50

Re: urlop na ferie w publicznej szkole?

Postautor: nadia » 2009-02-09, 17:21

A dlaczego mają umowę tylko do 20 czerwca? Rok szkolny trwa przecież do 31 sierpnia.

Awatar użytkownika
bzyk
Posty: 107
Rejestracja: 2009-02-01, 16:54
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Przyroda
Lokalizacja: śląskie

Re: urlop na ferie w publicznej szkole?

Postautor: bzyk » 2009-02-09, 17:24

Ja jestem na umowe o zastępostwo, czyli do 19 czerwca, ale ferie miałam normalne, nie musiałam wybierać urlopu, to zostanie mi wypłacone w lipcu. Dziwna sytuacja...

Awatar użytkownika
nadia
Posty: 612
Rejestracja: 2007-08-23, 18:50

Re: urlop na ferie w publicznej szkole?

Postautor: nadia » 2009-02-09, 17:26

No pewnie,że dziwna. Proponowałabym wyjaśnić sprawę w Kuratorium Oświaty.

daro36
Posty: 23
Rejestracja: 2009-02-02, 22:04
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Chemia
Lokalizacja: podkarpackie

Re: urlop na ferie w publicznej szkole?

Postautor: daro36 » 2009-02-09, 17:50

Nigdy się z taką sytuacją nie spotkałem, warto wyjaśnić i podzielić sie zdobytą wiedzą na forum

edzia
Posty: 4767
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: urlop na ferie w publicznej szkole?

Postautor: edzia » 2009-02-09, 18:08

Oj, co tu wyjaśniać. :wink:

Ferie dla nauczyciela należą się "z urzędu", czyli z art. 64 KN. Ktoś, kto każe na taki urlop wypisywać kartki, choćby i zatrudnionym na zastępstwo, to chyba chce być bardziej papieski od papieża.

Rozumiem, że rozmawiamy o placówce feryjnej, bo w nieferyjnej to owszem. :wink:

Awatar użytkownika
nadia
Posty: 612
Rejestracja: 2007-08-23, 18:50

Re: urlop na ferie w publicznej szkole?

Postautor: nadia » 2009-02-09, 18:24

Czyli co? Inspekcja Pracy?

edzia
Posty: 4767
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: urlop na ferie w publicznej szkole?

Postautor: edzia » 2009-02-09, 18:45

Eeee, od razu PIP?

W tak błahej sprawie pewnie bym zignorowała takie polecenie, albo... napisała tę kartkę, dla świętego spokoju. :wink:

Na razie nie widzę w tym żadnego kruczka prawnego.

Awatar użytkownika
ann
Posty: 920
Rejestracja: 2008-01-21, 21:18
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, Geografia, Informatyka, ...
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: urlop na ferie w publicznej szkole?

Postautor: ann » 2009-02-09, 19:49

edzia pisze:Eeee, od razu PIP?

W tak błahej sprawie pewnie bym zignorowała takie polecenie, albo... napisała tę kartkę, dla świętego spokoju. :wink:

Dlaczego? Jak w ferie wykorzystasz urlop to przepadnie ekwiwalent pewnie... ;)
Prywatnie żyję tak, jak każdy:
Jem, piję, sypiam, patrzę w gwiazdy

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: urlop na ferie w publicznej szkole?

Postautor: malgala » 2009-02-09, 19:51

A jak placówka feryjna, to chce czy nie chce, urlop w tym czasie ma.

marianka
Posty: 114
Rejestracja: 2008-08-24, 21:20
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: urlop na ferie w publicznej szkole?

Postautor: marianka » 2009-02-09, 20:03

Karta Nauczyciela jasno stanowi: nauczycielowi przysługuje urlop w wymiarze i czasie trwania ferii. Skoro jesteś zatrudniona (nieważne -na czas określony; zastępstwo, czy nieokreślony) korzystasz z urlopu w czasie i wymiarze ferii (obecnie: zimowych).
Co do ekwiwalentu; przysługuje on tylko wówczas, gdy n-l zatrudniony był w okresie gdy nie przypadały ferie, a więc n-l nie mógł wykorzystać urlopu "w naturze", lub w przypadku gdy za czas zatrudnienia przysługuje dłuższy wymiar urlopu niż wymiar ferii. ( Np. zatrudnienie od początku stycznia do końca zajęć dydaktycznych- prysługujący wymiar urlopu to 34 dni, a więc wymiar urlopu dłuższy niż ferie zimowe, więc temu n-lowi należy się dodatkowo ekwiwalent za 34-14=20 dni.

Awatar użytkownika
ann
Posty: 920
Rejestracja: 2008-01-21, 21:18
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, Geografia, Informatyka, ...
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: urlop na ferie w publicznej szkole?

Postautor: ann » 2009-02-09, 21:11

marianka pisze:Co do ekwiwalentu; przysługuje on tylko wówczas, gdy n-l zatrudniony był w okresie gdy nie przypadały ferie, a więc n-l nie mógł wykorzystać urlopu "w naturze", lub w przypadku gdy za czas zatrudnienia przysługuje dłuższy wymiar urlopu niż wymiar ferii.

Fakt... mój błąd ;)
Prywatnie żyję tak, jak każdy:
Jem, piję, sypiam, patrzę w gwiazdy

edzia
Posty: 4767
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: urlop na ferie w publicznej szkole?

Postautor: edzia » 2009-02-10, 17:33

Dyrektor darinasky1 może tak rozumuje, że skoro umowa o zastępstwo jest uregulowana w kodeksie pracy, to trzeba zgodnie z kodeksem pracy wypisywać karki o urlop. :wink:

To może wypisać taką kartkę urlopową i poprosić w niej o urlop... w innym terminie, niż ferie? Ciekawe, jak by zareagował? :wink:

darinasky1 pisze:Pod co podlegają publiczne szkoły?
W zakresie spraw finansowych i administracyjnych - pod organ prowadzący (gminy lub powiaty), w zakresie nadzoru pedagogicznego - pod kuratora oświaty.
darinasky1 pisze:Czy szkoły publiczne maja prawo stworzyc sobie jakis wewnetrzny regulamin, jezeli tak, to czy podlega on weryfikacji kuratorium czy wydzialowi oswiaty?
Chodzi ci o statut? Mają prawo tworzyć. A przestrzeganie statutu jest elementem nadzoru pedagogicznego.


Wróć do „Prawo oświatowe”