Zastępstwo doraźne

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
Andulencja
Posty: 913
Rejestracja: 2008-08-13, 20:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: lubelskie

Re: Zastępstwo doraźne

Postautor: Andulencja » 2010-10-21, 20:51

Jeżeli jadę na wycieczkę i zabieram klasę, a oni w tym czasie mają w planie np. biologię, to nauczyciel biologii bierze za mnie lekcję w innej klasie. I za to mu nie płacą. Ale jeśli musi zostać po lekcjach, lub ma okienko, to albo mu płacą, albo wpisuje karcianą.

jarko
Posty: 219
Rejestracja: 2010-09-18, 22:13
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Informatyka, Historia
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Zastępstwo doraźne

Postautor: jarko » 2010-10-21, 20:56

Sprawa jasna jeśli nie mam klasy którą normalnie uczę to idę za kogoś innego. Ale jeśli mam okienko to jakim prawem karciana? Karciana nie może być na normalnej lekcji.
Widzisz Vuem, tu nie o to chodzi aby oswajać system bezprawia filmami tylko aby dbać o swoją godność i nie dać się poniżać. Bo ja już próby poniżania miałem i cała rada tego nie zauważyła jak w projekcie regulaminu dyżurów był zakaz czytania gazetek, rozmawiania z innym dyzurujacym nauczycielem, uczniem czy rodzicem.
Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Zastępstwo doraźne

Postautor: vuem » 2010-10-21, 22:13

Widzisz Jarko, jeśli o to chodzi, to już chyba bez kopania się nie da...a to bywa trudne...szczególnie z koniem :wink:

loga
Posty: 5
Rejestracja: 2008-04-17, 15:04
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: pomorskie

Re: Zastępstwo doraźne

Postautor: loga » 2010-10-22, 10:25

jarko pisze:A ciekawi mnie czy jeszcze gdzieś coś takiego się zdarza czyli przymusowe bezpłatne za nauczyciela będącego na wycieczce, chorobowym czy w delegacji...


oj zdarza się i to nie raz i nie dwa :evil:
mało tego - w moim przypadku to nawet dochodzi do tego, że mam odwołać swoje zajęcia (terapia logopedyczna) i iść na zastępstwo za nieobecnego nauczyciela :x krew się we mnie gotuje wtedy...
ale co ja mogę :?:

Awatar użytkownika
Jolly Roger
Posty: 1650
Rejestracja: 2007-12-15, 18:34

Re: Zastępstwo doraźne

Postautor: Jolly Roger » 2010-10-23, 09:08

jarko,

a co robił nauczyciel, który miał zajęcia z klasą, z którą ty byłeś na wycieczce?
We gonna ride the sea,
we pray to the wind and the glory
That's why we are raging wild and free

jarko
Posty: 219
Rejestracja: 2010-09-18, 22:13
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Informatyka, Historia
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Zastępstwo doraźne

Postautor: jarko » 2010-10-23, 13:10

Ja mam taki zwyczaj, że jak wiem kto poprowadzi zastępstwo to podaję mu co ma zrobić, jak nie wiem kto to piszę na kartce i zostawiam na tablicy w pokoju. I podobnie jak ja mam zastępstwo to pytam co mam robić, jak zastępstwo nagłe to staram się zorientowac co mogę zrobić aby to miało sens. Ale nawet jak nauczyciel tylko pilnował by sobie łbów nie pourywali to także pracował, może nawet ciężej niż zwykle.
Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo

frugo
Posty: 5
Rejestracja: 2010-08-27, 23:52
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Zastępstwo doraźne

Postautor: frugo » 2010-10-24, 18:30

a czy zdarzyło wam się mieć lekcję swoją (planową) z połową klasy (np. WF, j. ang. niem. informatyka) i otrzymać zastępstwo na tej godzinie z inną połową klasy. Jak wtedy może wyglądać kwestia płacowa? - pytam z ciekawości, bo powyższe sytuacje już jakby jasne :)

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Zastępstwo doraźne

Postautor: vuem » 2010-10-24, 18:47

Jeśli podczas swoich planowych zajęć "przygarniasz" pod swoje skrzydła opieki paru dodatkowych uczniów, to raczej w żaden sposób moim zdaniem nie wpływa na kwestie płacowe.

Awatar użytkownika
Andulencja
Posty: 913
Rejestracja: 2008-08-13, 20:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: lubelskie

Re: Zastępstwo doraźne

Postautor: Andulencja » 2010-10-24, 19:05

frugo pisze:a czy zdarzyło wam się mieć lekcję swoją (planową) z połową klasy ... i otrzymać zastępstwo na tej godzinie z inną połową klasy
Bardzo często i wszyscy uważają, że to normalne, że biorę drugą grupę i uczę 30 dzieciaków.

frugo
Posty: 5
Rejestracja: 2010-08-27, 23:52
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Zastępstwo doraźne

Postautor: frugo » 2010-10-24, 20:44

też tak uważam, byłoby dziwne brać pieniądze za godzinę, za którą i tak mam już zapłacone, bo płacą w tym czasie za połowę grupy, którą mam w planie, natomiast jak to ktoś wyżej napisał, że ciężko jest przeprowadzić lekcję (efektywną) np w klasie 30 uczniów na 10 komputerach lub w sali korekcyjnej grając w unihokeja, wtedy uczniowie musieliby stać za oknami i przyglądać się na poczynania kolegów :)
pytanie tylko czy u was często tak się dzieje?
zaciekawiło mnie jak to można by rozpisać, bo skoro ktoś podpisuje zastępstwo to w tym czasie podejmuje pracę (lekcję, pomijając powyższe zastępstwa gdy klasa jego jest na wycieczce itp wyżej opisane) więc jak ma podpisane zastępstwo powinien mieć zapłacone, podobnie jak z zastępstwem koleżeńskim, którego de facto nie ma bo być nie może, gdyż za każdą przepracowaną godzinę należy się zapłata, nie można pracować bez wynagrodzenia.

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Zastępstwo doraźne

Postautor: vuem » 2010-10-24, 21:05

frugo pisze:zaciekawiło mnie jak to można by rozpisać, bo skoro ktoś podpisuje zastępstwo to w tym czasie podejmuje pracę


Prowadzi lekcję w łączonych klasach. Nie zastępstwo.

frugo pisze:podobnie jak z zastępstwem koleżeńskim,


Nigdy nie zrobiłeś przysługi koledze? Nigdy nie potrzebowałeś koleżeńskiego zastępstwa w jakimś nagłym przypadku?

Awatar użytkownika
Afroditte
Posty: 479
Rejestracja: 2007-11-28, 21:38
Lokalizacja: tu i ówdzie

Re: Zastępstwo doraźne

Postautor: Afroditte » 2010-10-30, 20:42

vuem pisze:frugo napisał/a:
zaciekawiło mnie jak to można by rozpisać, bo skoro ktoś podpisuje zastępstwo to w tym czasie podejmuje pracę


Prowadzi lekcję w łączonych klasach. Nie zastępstwo


Czy za lekcję łączoną zatem przysługuje dodatkowe wynagrodzenie?

Nauczycielka ucząca w drugiej połowie klasy wkrótce wybierze się na macierzyński i odnoszę wrażenie, że te "zastępstwa" zostaną przydzielone mi właśnie, bo taka jest w mojej szkole praktyka. Z resztą, kilka już takich lekcji łączonych przeprowadziłam, ale szczerze mówiąc to nie bardzo wiem jak zorganizować naukę angielskiego w dwóch różnych grupach zaawansowania jednocześnie na dłuższą metę.
"My wish is world's command"

jarko
Posty: 219
Rejestracja: 2010-09-18, 22:13
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Informatyka, Historia
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Zastępstwo doraźne

Postautor: jarko » 2010-10-30, 21:40

Regulamin wynagradzania powinien przewidywać zapłatę za godzinę łączoną. Kiedyś było wszędzie 25% stawki godziny ponadwymiarowej za jedną godzinę w klasie łączonej. Dotyczyło to godzin zaplanowanych jako łączone jak również zastępstw. Teraz musisz zorientować się jak to jest w regulaminie wynagradznia ustalonym przez OP, który OP musi mieć zatwierdzony i opublikowany w jakimś biuletynie wojewódzkim. Często brakuje takiego zapisu.
Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo

Awatar użytkownika
Afroditte
Posty: 479
Rejestracja: 2007-11-28, 21:38
Lokalizacja: tu i ówdzie

Re: Zastępstwo doraźne

Postautor: Afroditte » 2010-11-01, 09:35

Dziękuję za rzeczową odpowiedź, poszperam :)
"My wish is world's command"

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Zastępstwo doraźne

Postautor: edzia » 2010-11-01, 21:57

jarko pisze:Kiedyś było wszędzie 25% stawki godziny ponadwymiarowej za jedną godzinę w klasie łączonej. Dotyczyło to godzin zaplanowanych jako łączone jak również zastępstw.
To się nazywa dodatek za trudne warunki pracy. Nadal jest. Aczkolwiek wysokość dodatku ustala OP.
§ 8. Za pracę w trudnych warunkach uznaje się prowadzenie przez nauczycieli:
(...)
10) zajęć dydaktycznych w klasach łączonych w szkołach podstawowych


Jednak konia z rzędem temu, kto znajdzie w regulaminie dodatków któregokolwiek OP informację, że należy on się również w przypadku łączenia klas w ramach zastępstw doraźnych. Miłego szperania. :)


Wróć do „Prawo oświatowe”