Zastępstwo doraźne

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

jarko
Posty: 219
Rejestracja: 2010-09-18, 22:13
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Informatyka, Historia
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Zastępstwo doraźne

Postautor: jarko » 2010-11-02, 17:00

Masz rację Edzia, trudno będzie znaleźć w regulaminie OP zapłatę za doraźne godziny łączone. Ale kiedyś tak się płaciło. Ciekawe jak to się stało, że o tym zapomniano.
Chociaż znalazłem
http://www.rawam.ug.gov.pl/aktualizacja ... 170_09.pdf
Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo

Awatar użytkownika
Andulencja
Posty: 913
Rejestracja: 2008-08-13, 20:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: lubelskie

Re: Zastępstwo doraźne

Postautor: Andulencja » 2010-11-02, 19:56

Przez prowadzenie przez nauczycieli: (...) zajęć dydaktycznych w klasach łączonych w szkołach podstawowych rozumiem, że na jednej lekcji mam dzieciaki w różnym wieku.
Tu zaś chodzi o nieco inny przypadek. Jeśli przychodzi druga grupa na zbliżonym poziomie, to po prostu biorę ten sam temat. Jeśli grupy bardzo się różnią, to zawsze jest jakiś film DVD na podorędziu.
Jeśli koleżanka wybiera się na macierzyński, to łączenie grup nie wchodzą w grę. Taka sytuacja może trwać tydzień, ale dłużej już nie - zgodzie z przepisami klasy powyżej 25 uczniów na języki mają być dzielone. I już.

zaq123
Posty: 37
Rejestracja: 2009-01-20, 23:01
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: mazowieckie

zastępstwa a odpracowanie zajęć

Postautor: zaq123 » 2011-04-12, 19:16

Czy mogą być tak ułożone zastępstwa, że np. nauczyciel dziś ma dodatkowe lekcje (np. 4 planowane + 1 zastępstwo niepłatne), a jutro tą zrealizowaną dzień wcześniej lekcję sobie odbiera, czyli klasa przychodzi godzinę później do szkoły lub idzie do domu godzinę wcześniej. Oczywiście nauczyciel powiniem w tym czasie mieć z dziećmi zajęcia, ale nie ma bo odpracował wczoraj. Co jeżeli w tym czasie, któremuś dziecku coś się stanie? Kto ponosi odpowiedzialność?Nauczyciel, który powinien wtedy być zgodnie z planem na zajęciach (i odpowiada wtedy za bezpieczeństwo uczniów), czy osoba układająca zastępstwa, czy dyrektor? Jak to wygląda zgodnie z literą prawa?A jak uzupełniać dziennik w takiej sytuacji?Przecież nie mogę wpisać tematu zgodnie z planem, bo tą lekcję miałam wcześniej na innej godzinie jako zastępstwo, a z drugiej strony przecież byłam obecna w pracy, więc co wpisać? Trochę zamieszałam, ale mam nadzieję, że zrozumiecie o co mi chodzi

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Zastępstwo doraźne

Postautor: edzia » 2011-04-12, 22:51

Rozumiem, że takie zamiany/zastępstwa są sporadyczne?

zaq123 pisze:Co jeżeli w tym czasie, któremuś dziecku coś się stanie? Kto ponosi odpowiedzialność?
Ten, kto spowodował szkodę.
zaq123 pisze:Nauczyciel, który powinien wtedy być zgodnie z planem na zajęciach (i odpowiada wtedy za bezpieczeństwo uczniów), czy osoba układająca zastępstwa, czy dyrektor?
Jeszcze raz: ten, kto wyrządził szkodę.
zaq123 pisze:A jak uzupełniać dziennik w takiej sytuacji?Przecież nie mogę wpisać tematu zgodnie z planem, bo tą lekcję miałam wcześniej na innej godzinie jako zastępstwo, a z drugiej strony przecież byłam obecna w pracy, więc co wpisać?
U nas tak wpisujemy w analogicznej sytuacji:
środa l. 5 - wg planu historia i tak jest własnie w rubryce przedmiot - rybryka temat lekcji: "zast. matematyka: Twierdzenie Pitagorasa.", obecnych, nieobecnych, podpis nauczyciela zastępującego.
czwartek l. 1 - wg planu matematyka - w rubryce temat lekcji: "Lekcję odpracowano w środę na l. 5.", obecnych: "-", nieobecnych: "-", podpis nauczyciela matematyki albo wychowawcy klasy (wszystko jedno).

Płacowo nauczycielowi matematyki wszystko gra.

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Zastępstwo doraźne

Postautor: vuem » 2011-04-13, 06:39

Tak Miwuesie, plan jest święty, nawet jeśli jesteś na zwolnieniu, to odpowiadasz za uczniów wg swojego planu. Ja nawet w wakacje o określonych godzinach upewniam się lub choćby modlę na zdrowie uczniów, bo też za nich wg planu odpowiadam.

Awatar użytkownika
satellite
Posty: 9
Rejestracja: 2010-11-17, 21:18
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Chemia, Informatyka
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Zastępstwo doraźne

Postautor: satellite » 2011-04-21, 23:02

...a największy stres jest, gdy uczeń zwagaruje. Nie daj Boże coś sobie zrobi, to wtedy ani chybi na Sybir mnie wywiozą.
pedagog to skrzyżowanie pedofila z demagogiem

b.hunter
Posty: 217
Rejestracja: 2007-10-31, 17:27
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: mazowieckie

Zastępstwo

Postautor: b.hunter » 2011-04-27, 18:17

W naszej szkole Dyrektor zakazał nauczycielom wychodzenia z budynku szkolnego w czasie zastępstw doraźnych. Decyzję swą uzasadnił tym, że zastępstwa to zajęcia dydaktyczne i mają się one odbywać w odpowiednich salach. Kto zatem decyduje o charakterze zastępstwa (dydaktyczne, wychowawcze lub opiekuńcze)? Nauczyciel czy dyrekcja?
A przecież Departament Pragmatyki Zawodowej Nauczycieli pisze w piśmie z dnia 25.04.2006:

"Przy czym należy podkreślić, że nie ma znaczenia, czy w czasie doraźnego zastępstwa nauczyciel realizuje zajęcia dydaktyczne zgodnie z posiadaną specjalnością czy zajęcia dydaktyczne, do których nie posiada kwalifikacji, czy po prostu jedynie zapewnia bezpieczeństwo uczniów. Należy bowiem zauważyć, że istota godziny doraźnego zastępstwa polega na tym, aby szkoła mogła w każdej sytuacji, nawet nieprzewidzianej organizacyjnie, spełniać wymóg sprawowania funkcji opiekuńczej w stosunku do powierzonych jej uczniów. Stąd w sytuacji nagłej nieobecności nauczyciela, gdy w celu zapewnienia opieki w czasie zajęć dyrektor szkoły nie ma możliwości powierzenia prowadzenia zajęć nauczycielowi posiadającemu kwalifikacje, poleca przeprowadzenie ich innemu nauczycielowi."

Nie wiem co o tym myśleć.

Art.3.9.UoSO
Posty: 661
Rejestracja: 2009-09-13, 23:19
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Zastępstwo doraźne

Postautor: Art.3.9.UoSO » 2011-04-27, 19:25

Napisz, która to gmina, a miwues (naczelny nauczyciel kraju) uda się tam i wygarnie dyrektorowi brak kompetencji.
Przytoczone we fragmencie pismo ma charakter wyjaśniający uprawnienie nauczyciela do wynagrodzenia, bez względu na charakter prowadzonych zajęć.
Natomiast dyrektor jako pracodawca określa zasady wykonywania zadań pracowniczych zgodnie z prawodawstwem i nie można z tym dyskutować. Nauczyciel nie może sobie wybierać charakteru zajęć. Jeśli masz zastępstwo na biologii i tematem jest "roślinność mojego otoczenia" to nie musisz wychodzić ze szkoły - w szkole pokaż uczniom gdzie i jak identyfikować gatunki i zadaj to jako pracę domową.
W naszej szkole nie wychodzi się z budynku w czasie każdych zajęć. Możliwe to jest tylko podczas zaplanowanych i uzgodnionych wycieczek dydaktycznych. Po co mam wychodzić z budynku w czasie zastępstwa doraźnego, ja matematyk, na j. polskim, wf? Jeszcze spotkam innego nauczyciela i kto komu ma powiedzieć "dzień dobry" w czasie lekcji (w czasie przerwy już wiem, zostałem uświadomiony)?

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: Zastępstwo doraźne

Postautor: koma » 2011-04-27, 20:35

Po prostu chodzi tylko o to, aby tej lekcji n i e z m a r n o w a ć bezcelowym siedzeniem na boisku.

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Zastępstwo doraźne

Postautor: vuem » 2011-04-27, 21:48

koma pisze:Po prostu chodzi tylko o to, aby tej lekcji n i e z m a r n o w a ć bezcelowym siedzeniem na boisku.


Mam nadzieję, że równie starannie dba o to, by tej lekcji nie zmarnować bezcelowym siedzeniem w sali... :wink:

jarko
Posty: 219
Rejestracja: 2010-09-18, 22:13
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Informatyka, Historia
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Zastępstwo doraźne

Postautor: jarko » 2011-05-03, 10:00

Najgorsi są dyrektorzy zbawcy świata. Kilka razy wtrąci się w nie swoje sprawy i rozkłada pracę innym. Przecież to zarządzenie o nie wychodzeniu świadczy o tym, że dyrektor nie ufa swoim nauczycielom, gdyby to był przypadek jednego nauczyciela to powinien go zwolnić ale jeśli wszystkimi tak zarządza to znaczy, że nikomu nie ufa to sam powinien się zwolnić.
Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo

qwer110
Posty: 1
Rejestracja: 2011-06-03, 20:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Zastępstwo doraźne

Postautor: qwer110 » 2011-06-03, 20:50

Witam. W mojej szkole, jeżeli nie ma wolnego nauczyciela, który mógłby pójść na zastępstwo, uczniowie są przydzielani do innej klasy. Są to tzw. łączenia, mam wtedy dwie różne programowo klasy. Jaka jest pp takich łączeń? Czy powinny być płatne?

zuza
Posty: 20
Rejestracja: 2008-03-26, 13:31
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Muzyka
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Zastępstwo doraźne

Postautor: zuza » 2011-06-08, 19:54

W mojej szkole jeden z nauczycieli już jest na wakacjach. Cały tydzień zajęcia za niego prowadzi po koleżeńsku inny nauczyciel. Nie ma w pokoju wywieszonych zastępstw. Wszystko zostało załatwione po cichu. Tematy lekcji nie są wpisywane. Czu tak może być?

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Zastępstwo doraźne

Postautor: vuem » 2011-06-08, 20:07

Może, oczywiście nieformalnie, jeśli koledzy się tak dogadali. Dziś Ty mnie pomożesz, ja jutro Tobie.

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Zastępstwo doraźne

Postautor: vuem » 2011-06-08, 22:24

Czego nie sądzisz Miwuesie?


Wróć do „Prawo oświatowe”