Zastępstwo doraźne

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
Basiek70
Posty: 2234
Rejestracja: 2007-08-24, 19:43
Przedmiot: Inne

Re: Zastępstwo doraźne

Postautor: Basiek70 » 2013-01-09, 22:42

edzia pisze:A lekcję matematyki w klasie szóstej jakoś dasz radę poprowadzić, zwłaszcza że dostajesz wytyczne.


Zastępstwo doraźne polega przede wszystkim na zapewnieniu opieki uczniom. Dlatego jeśli ktoś nie czuje się na siłach, żeby poprowadzić zajęcia przedmiotowe, nie musi tego robić.
"Nigdy nie rezygnuj z tego, co naprawdę chcesz robić.
Człowiek z wielkimi ambicjami i marzeniami jest silniejszy od tego,
który jest tylko realistą."

agataasoob
Posty: 8
Rejestracja: 2011-06-10, 14:48
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Zastępstwo doraźne

Postautor: agataasoob » 2014-03-28, 12:39

Witajcie,
chciałabym zapytać Was o następującą sprawę związaną z zastępstwem.
Kolega anglista poszedł na dwutygodniowe zwolnienie z tytułu opieki nad dzieckiem i w ramach jego nieobecności mam za niego zastępstwo (również jestem anglistą). Problem polega na tym, że dyrekcja oznajmiła mi, iż nie będę miała zapłacone za godziny wypracowane ponad wymiar mojego etatu (dodam, że zastępstwa mam po swoich godzinach pracy), ponieważ - po pierwsze - takie zastępstwo traktowane jest jak zastępstwo koleżeńskie, po drugie - szkoła nie ma pieniędzy by zapłacić nauczycielowi za nadprogramowe godziny.
Czy to nie jest nielegalne? Czy taka sytuacja w ogóle może mieć miejsce?

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Zastępstwo doraźne

Postautor: iluka » 2014-03-28, 12:44

agataasoob pisze:zastępstwo traktowane jest jak zastępstwo koleżeńskie,
Prawnie takie nie istnieje. I co jego podpis widnieje w dzienniku?
agataasoob pisze:szkoła nie ma pieniędzy by zapłacić nauczycielowi za nadprogramowe godziny.

To niech nie dake zastępstw.
agataasoob pisze:Czy to nie jest nielegalne?
Tak.
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

agataasoob
Posty: 8
Rejestracja: 2011-06-10, 14:48
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Zastępstwo doraźne

Postautor: agataasoob » 2014-03-28, 12:54

iluka pisze: Prawnie takie nie istnieje. I co jego podpis widnieje w dzienniku?


Wiem, że zastępstwo koleżeńskie to prawna fikcja. Widzisz, dr powiedziałby mi, że moje zastępstwo za kolegę jest traktowane jak takowe, ale w dzienniku podpisać mam się ja oczywiście. W praktyce więc jest do udowodnienia, że wypracowane godziny są nadgodzinami.

iluka pisze:To niech nie dake zastępstw.


Dla mnie byłoby to najprostsze rozwiązanie. Dr tłumaczy się tym, żeby uczniowie nie tracili godz. Mnie to w sumie kij obchodzi, bo to nie ja mam problem. Oczywiście, nie bulwersowałabym się gdybym miała mieć zapłacone za dodatkowe godz.

agataasoob pisze:Czy to nie jest nielegalne?
iluka pisze: Tak.


Ok, czyli utwierdzam się w przekonaniu, że miałam rację.

Dodam jeszcze, że nie jestem jedyną osobą w szkole, z którą postąpiono w ten sposób. Jestem od stycznia na zastępstwie i w sumie nie mam pojęcia co zrobić z tą sprawą. Szlag jaśnisty mnie trafia, że pracuję za darmo :/.

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Zastępstwo doraźne

Postautor: iluka » 2014-03-28, 13:01

agataasoob pisze:nie mam pojęcia co zrobić z tą sprawą.
Zwrócić się z pismem o wypłacenie należnego wynagrodzenia za wypracowane nadgodziny - z wyszczególnieniem dat i liczby godzin. Pismo oczywiście na dziennik podawczy i kopia z datą wpływu dla siebie.

Może jeszcze jedna kopia do ZZ...
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

agataasoob
Posty: 8
Rejestracja: 2011-06-10, 14:48
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Zastępstwo doraźne

Postautor: agataasoob » 2014-03-28, 13:07

Dzięki serdeczne za informacje :).

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Zastępstwo doraźne

Postautor: iluka » 2014-03-28, 13:13

Albo się przestraszy i Ci wypłaci, albo nie. Wtedy domagaj się odpowiedzi pisemnej.
Poczekasz ustawowe 14 dni.
Następnie zgłoszenie sprawy do PIP.
W ostateczności do sądu pracy.

W praktyce dzieją się takie rzeczy, bo sami na to pozwalamy.
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

fragola
Posty: 396
Rejestracja: 2013-08-31, 13:40
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski

Re: Zastępstwo doraźne

Postautor: fragola » 2014-03-29, 11:10

Z tego co czytam to z zastępstwami jest kompletna samowolka. U nas nauczyciele języków często mają złączenie grup, kiedy nauczyciel drugiej grupy jest nieobecny, wysyła się też bibliotekarza kiedy nie ma kogo dać na zastępstwo. Jest to oczywiście bezpłatne i w tych przypadkach zrozumiałe. Niepłacenie za zastępowanie kogoś po lekcjach lub w okienku jest bezprawne. U nas się to stosuje i nie wiadomo, za które zastępstwo zapłacą. W moim przypadku uzbierało się kilka godzin od początku roku, więc dramatu nie ma, ale gdybym wiedziała to na tym niepłatnym niekoniecznie zdzierałabym głos. Zajęcia non stop od 8 do 16 z 5 minutowymi przerwami (na długiej mam dyżur) z całymi klasami (30-35 osób), bez podziału na grupy- to daje się we znaki. I wciśnięcie w okienko niepłatnego zastępstwa nie jest ciekawe. W moim przypadku jest to kilka godzin w roku takiego wykorzystywania zatem po sądach włóczyć się nie zamierzam.

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Zastępstwo doraźne

Postautor: iluka » 2014-03-29, 11:54

fragola pisze:nie wiadomo, za które zastępstwo zapłacą.
Mnie wiadomo na szczęście. To wpisane oficjalnie do tzw. zeszytu zastępstw:)
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Zastępstwo doraźne

Postautor: linczerka » 2014-03-29, 12:46

Chodzimy na zastępstwa wpisane w księgę zastępstw. A tam jest teraz info: płatne lub zamiast.
Pod innymi się nie podpisywaliśmy i nie chodziliśmy. Znikaliśmy z widoku :) Krótko trwały próby wysyłania nas na bezpłatne.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

fragola
Posty: 396
Rejestracja: 2013-08-31, 13:40
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski

Re: Zastępstwo doraźne

Postautor: fragola » 2014-03-30, 13:28

iluka pisze:
fragola pisze:nie wiadomo, za które zastępstwo zapłacą.
Mnie wiadomo na szczęście. To wpisane oficjalnie do tzw. zeszytu zastępstw:)


Ja w ogóle wolałabym nie mieć zastępstw. U nas ludzie dowiadują się z jakiego powodu nie ma nauczyciela x, bo po tym można wywnioskować czy zapłacą. W moim przypadku nie jest to wielki problem, bo w skali roku te niezapłacone to kilka godzin. Zastanawiam się z czego wynika takie wciskanie dodatkowych obowiązków czy niepłatnych zastępstw i myślę, że pewnie z tego, że dyrekcja kiedy jeszcze nie była dyrekcją nie pracowała 40 godzin. Pewnie robiła sprawdzianiki, które sprawdza się 5 minut. Ja też zaczęłam robić takie, a nie w kółko wypracowania oceniane jak na maturze (robię tylko tyle ile muszę). Uczę o wiele gorzej niż kilka lat temu.

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Zastępstwo doraźne

Postautor: iluka » 2014-03-30, 14:18

fragola pisze:Zastanawiam się z czego wynika takie wciskanie dodatkowych obowiązków czy niepłatnych zastępstw i

1. Z braku pieniędzy w kasie OP.
2. Z nieznajomości prawa przez nauczycieli.
3. Ze spolegliwości nauczycieli - nawet jak wiedzę, że to nieprawne - godzą się na to.
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

fragola
Posty: 396
Rejestracja: 2013-08-31, 13:40
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski

Re: Zastępstwo doraźne

Postautor: fragola » 2014-03-30, 14:45

iluka pisze:
fragola pisze:Zastanawiam się z czego wynika takie wciskanie dodatkowych obowiązków czy niepłatnych zastępstw i

1. Z braku pieniędzy w kasie OP.
2. Z nieznajomości prawa przez nauczycieli.
3. Ze spolegliwości nauczycieli - nawet jak wiedzę, że to nieprawne - godzą się na to.


U nas raczej punkt 3. To duże miasto, w innych szkołach takie praktyki nie występują, a przecież ten sam OP. "Działają" związki, ale też boją się dyrekcji, która działa jakby była to prywatna szkoła. Ludzie na pytania i uwagi dostają odpowiedz, że jak się coś nie podoba to można zmienić pracę.

oranje
Posty: 8
Rejestracja: 2010-03-04, 13:38
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Wychowanie fizyczne
Lokalizacja: śląskie

Re: Zastępstwo doraźne

Postautor: oranje » 2014-05-26, 23:17

Jako "vicek" jednym z moich obowiązków jest ustalanie zastępstw. Dzielę te doraźne jak umiem - raz ktoś dostanie więcej, raz mniej.
Jest w szkole jedna Pani, której wszystko nie pasuje. Taka co to lubi wojować ze wszystkimi i o wszystko. I ta właśnie osoba zarzuca nam, czyli dyrekcji że poskarży się na nas o niewłaściwe rozdysponowywanie zastępstw doraźnych. Chodzie jej o to, że np. jedni nauczyciele mieli w czasie roku 25 takich godzin, a ona tylko 15. Dodam że Pani ta jako jedna z trzech osób ma przez cały rok 27 (czasem 25 - zależy od nauczań indywidualnych) godzin tygodniowo. Prawie 1,5 etatu.
Pytam Was o to, co byście odpowiedzieli takiemu nauczycielowi. Nie chcę by udzieliły mi się jakieś niezdrowe emocje, a poza tym chciałbym jakoś konkretnie sprawę zamknąć. Dodam że jestem za zdecydowaną odpowiedzią, za to mój Dyr chciałby wszystko "cacy" w białych rękawiczkach.

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Zastępstwo doraźne

Postautor: vuem » 2014-05-27, 06:36

Mówiąc, że niektórzy tylko nauczyciele właśnie mają po ileś tam nadgodzin, a inni gołe etaty.
Może nadgodziny również rozdysponowano niewłaściwie? Domagaj się odpowiedzi. ;)


Wróć do „Prawo oświatowe”